Klima alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da havaların ısınmasıyla birlikte klimalara ilgi arttı. Evlerde, ofislerde, kafe ve restoranlarda, otellerde ihtiyaçlara uygun klima kullanmak yaz aylarını daha serin geçirmeyi sağlar. İhtiyaçları yeterince karşılayamayan klimalar, serinleme konusunda yetersiz kalır. İhtiyaçların üzerindeki klimalar ise maliyeti arttırır. Her yıl yaz aylarından önce internet kullanıcıları, arama motorları üzerinden “Klima alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna cevap almak ister. Bu soruya verilecek cevaplar, doğru klima seçimi konusunda birçok fayda sağlar. İhtiyaçlarınıza uygun bir klima seçer ve klimanızı doğru şekilde kullanırsanız yaz aylarını daha rahat geçirirsiniz. Klima alırken dikkat edilecek hususlar aynı zamanda da maliyet avantajı sağlar. Peki klima alırken nelere dikkat etmek gerekir? Doğru klima seçiminin püf noktaları nelerdir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, klima alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Klima alışverişi yaparken bu konulara dikkat ederseniz alışverişinizi en doğru ve en ekonomik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Klimanızın kapasitesine karar vermelisiniz.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk olarak klima kapasitesine karar vermelisiniz. Nitekim klima alışverişlerinde en önemli konuların başında klima kapasitesi geliyor. Doğru kapasite seçimi klimanızın performansını doğrudan etkiler. Bilindiği üzere klimalar, sıcak veya soğuk hava üfleyerek kapalı bir ortamda iklimlendirme sağlar. Doğru şekilde kullanıldığı sürece hayatımızı kolaylaştırır, iş verimliliğimizi arttırır. Fakat bunların gerçekleşmesi için klimanın kapasitesinin ihtiyaçlara uygun olması gerekir. Klimalar arasında en önemli farklardan biri kapasite farkıdır. Klimaların kapasitesi BTU değeriyle ifade edilir. BTU nedir diye merak ediyorsanız kısaca şu şekilde açıklayalım. BTU kısaltmasının açılımı, British Thermal Unit demektir. Özel bir enerji birimi olan BTU değeri, 1 libre suyun sıcaklığını 1 Fahrenheit yükseltmek için gerekli ısı miktarıdır. Klimaların kapasitesini ifade etmek için kullanılan BTU / h değeri, klimanın 1 saatte ortamdan aldığı ya da ortama yaydığı enerji miktarını ifade eder. Bu miktar yükseldikçe klimanın ısıtma veya soğutma kapasitesi artar. 

Büyük mekanlar için BTU değeri yüksek, küçük mekanlar için ise düşük BTU değerine sahip klimalar uygundur. Bu bakımdan, klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde öncelikle BTU değerini netleştirmek gerekir. Bununla birlikte, klima alırken neye dikkat edilir diye merak edenlerin gerçekte çok azı BTU değerini dikkate alır. Hatta klima kullanıcıları bile “BTU nedir?” sorusuna doğru cevap vermede güçlük çeker. Dahası klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde BTU değerini hesaplamak teknik bir iştir. Birçok kullanıcı BTU değerini nasıl hesaplayacaklarını bilmez. Çünkü uygun BTU değerini hesaplarken farklı kriterleri dikkate almak gerekir. Nitekim bu değer, klimanın kullanılacağı ortamın genişliği, tavan yüksekliği, izolasyonu, kaçıncı katta olduğu gibi farklı kriterlere göre değişir. Ayrıca ortamda kullanılan aydınlatma sisteminin özellikleri, en fazla kaç kişinin bulunacağı gibi konular da uygun BTU değerini hesaplamak için önemlidir. Bu değeri doğru hesaplamak için dilerseniz klima satıcısından destek alabilirsiniz. 

BTU değerini doğru hesaplamalısınız.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde BTU değerini hesaplamak aslında teknik bir iştir. Bu nedenle birçok kullanıcı hesaplama sırasında bazı hatalar yapar. Bu konuda hata yapmamak için uzman desteği almada büyük yarar var. Bununla birlikte, klima alışverişleriniz için ön araştırma yaparken genel bir fikir vermesi açısından şöyle bir hesaplama yapabilirsiniz. BTU değerini genel olarak, klimanızı kullanacağınız odanın metrekaresini 2.2’ye bölüp 1000 ile çarparak hesaplayabilirsiniz. Seçeceğiniz klimanın BTU değeri, hiçbir zaman bu değerin altında kalmamalı. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bu hesaplama size genel bir fikir verir. Nitekim bu hesaplamayla bulduğunuz BTU değerine uygun veya üst segmentte bir klima alabilirsiniz. İhtiyacınızın altında bir klima alırsanız, soğutma ve ısıtma özelliklerinden etkin şekilde yararlanamazsınız. Bunun sonucunda ısınma konforunuz bozulur. Diğer taraftan, bu hesaplama yalnızca genel bir fikir verir. Gerçekte BTU değerini etkileyen başka birçok faktör vardır. Üstelik bu değerler bölgeden bölgeye değişir. 

BTU değerinin daha güvenli ve teknik hesaplaması şu şekildedir. Klimayı kullanacağınız ortamın metrekaresini bölge katsayısıyla çarpın. BTU hesaplamasında bölge katsayıları nelerdir diye merak ediyorsanız şöyle açıklayalım. Bölge katsayıları Akdeniz’de 445, Ege’de 423, Marmara ve Karadeniz’de 385, Doğu Anadolu’da 308, Güneydoğu Anadolu’da 462, İç Anadolu’da 346’dır. Bulduğunuz sonuca, ortamdaki kişi sayısı başına 600 BTU ekleyin. Odadaki aydınlatma miktarı 500 Watt’ın üzerindeyse, fazladan her 500 Watt için 3 bin BTU ekleyin. Elde edeceğiniz sonuç, klimanızın olması gereken BTU değeridir. Klima alırken nelere dikkat edilmelidir diye merak edenler bölge katsayılarına özellikle dikkat etmeli. Nitekim bölge katsayıları klima alırken dikkat edilecek hususlar içinde önemli sonuçlar doğurur. Örneğin aynı kapasiteye sahip bir klima İç Anadolu’da yeterliyken Akdeniz’de yetersiz kalır. Çünkü bu bölgelerin katsayıları farklıdır. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde BTU hesabında ayrıca ortamdaki aydınlatma bileşenleri ve kişi sayısı önemlidir. Bunlar arttıkça kapasitenin artması gerekir. 

Klimanızın filtresi performansını doğrudan etkiler.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli konulardan biri de klima filtresidir. Nitekim klimalarda kullanılan filtreler, marka ve modellere göre farklılık gösterir. Klimalarda en çok karbon, elektrostatik, rulo fotokatalitik ve hepa filtreler ön plandadır. Bunlar içinde özellikle karbon ve elektrostatik filtreler daha dayanıklıdır. Ortamda kötü kokuların oluşmasını engellemede karbon filtreler daha etkilidir. Dolayısıyla, örneğin mutfakta kullanacaksanız klima filtresi çeşitleri içinde karbon filtre daha iyi bir seçimdir. Aynı şekilde, sigara içilen ortamlar için karbon filtreler daha başarılıdır. Bununla birlikte, klimalı ortamlarda zaten sigara içmemelisiniz. Aksi durumda ne yazık ki zehirli maddeler tüm ortamı kaplar. Hava kalitesi düşer ve ortamdaki kişilerin sağlığı tehlikeye girer. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde diğer filtre çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Bu bağlamda elektrostatik filtreli klimalar ikincil tercihiniz olabilir. Bu filtreler daha az etkili sonuçlar verse de daha kolay temizlendiği için ofislerde daha ön plandadır. 

Diğer taraftan, rulo fotokatalitik ve hepa filtreler astım ve alerji gibi şikayetleri olan, nefes alma güçlüğü yaşayan kullanıcılar için daha iyi bir seçimdir. Nitekim rulo fotokatalitik klima filtreleri, havadaki zararlı partikülleri etkisiz hale getirir. Hepa filtreler ise çok daha küçük ve zararlı partikülleri daha etkin şekilde filtreler. Klima alırken dikkat edilecek hususlar içinde filtre seçimi bazı durumlarda hayati sonuçlar doğurur. Örneğin astım hastasıysanız elektrostatik filtreli klimalar yerine hepa filtreli klimaları tercih edebilirsiniz. Klima seçerken dikkat edilmesi gerekenler içinde bu konu, nefes darlığı çekenlerin solunum sağlığını doğrudan etkiler. Aslına bakarsanız, klimanızın filtresi hangi türde olursa olsun, ortamda zararlı partiküllerin dolaşmasını önlemesi gerekir. Ancak bazı filtreler bu konuda yapısı gereği daha avantajlıdır. Özellikle sıcak yaz günlerinde serinlemek için kullandığımız klimalar, ilerleyen teknoloji ile birlikte yepyeni özellikler kazanıyor. Ne var ki klima alırken yanlış filtre seçiminde bulunursanız klimanızın diğer tüm özellikleri önemini yitirir. 

Klimanız fazla ses çıkarmadan çalışmalı.

Klima seçerken nelere dikkat edilmeli diye düşünenlerin önem vermesi gereken konulardan biri de klimanın çalışırken çıkardığı sestir. Bu ses ne kadar yüksek olursa ortamda o kadar yüksek bir gürültü emisyonu ortaya çıkar. Nitekim klima çeşitleri arasında birçok fark mevcuttur. Her şeyden önce klimaların iç ve dış ünite bölümlerinde kullanılan materyaller farklıdır. Buna bağlı olarak maliyet farkı oluşur. Örneğin ikinci el veya ucuz bir klima bulmuşsanız, gürültü emisyonuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü kalitesiz materyallere sahip klimalar çalışırken çok fazla ses çıkarır. Her klimanın çalışırken çıkardığı sesin desibel cinsinden değeri farklıdır. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bu konuya da mutlaka önem vermelisiniz. Eğer çalışma odanızda kullanacaksanız ve sesten rahatsız oluyorsanız bu konu kritik bir önem kazanır. Klima alırken neye dikkat edilmeli diye merak edenler genellikle marka ve fiyata göre tercih yapar. Oysa en popüler markaların bazı ürünlerinin bile çalışırken çok ses çıkarması mümkün. 

R32 gazıyla çalışan klimalar çevre dostudur.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli konulardan biri de klima gazıdır. Yakın döneme kadar klimalarda kullanılan R22 gazı, çeşitli çevre ve sağlık sorunlarına yol açıyordu. Günümüzde klimalarda artık R22 gazı kullanılmıyor. Ancak ikinci el klima alacaksanız klima gazını mutlaka öğrenmelisiniz. Yeni nesil klimalarda genellikle R32 gazı kullanılıyor. Bu gazın en önemli özelliği, daha yüksek bir ısı taşıma kapasitesine sahip olmasıdır. Böylelikle klimayı daha uygun sıcaklıkta çalıştırmaya imkan sağlar. Aynı zamanda da klimada enerji tasarrufu konusunda daha başarılı sonuçlar verir. Diğer gazlarda verimlilik azdır, klimayı daha yüksek değerlerde çalıştırmak gerekir. Bunun sonucunda enerji sarfiyatı artar. Üstelik klima çarpması riski artar. Dolayısıyla çevre ve sağlık sorunlarına fırsat vermemek için R32 gazıyla çalışan klimaları tercih etmelisiniz. Bu bağlamda ayrıca, klima gazının yılda 2 kez mevsim şartlarına göre ayarlanması gerektiğini de hatırlatalım. Aksi durumda ne yazık ki R32 gazı işlevini etkin şekilde yerine getiremez. 

Klimanız farklı ihtiyaçlara pratik çözümler sunmalı.

Klimada dikkat edilmesi gerekenler içinde bir diğer konu da klimanın teknik özellikleridir. Klima çeşitleri her geçen gün gelişiyor ve farklı özellikler kazanıyor. Bu özellikler sayesinde ortamda ısınma veya serinleme ihtiyaçlarına en etkin çözüm yolları ortaya çıkıyor. Bu bağlamda örneğin ofisinizde kullanacağınız klima ile yatak odanızda kullanacağınız klimanın farklı niteliklere sahip olması faydalıdır. Seçeceğiniz klimanın ısıtma ve soğutma seçeneklerinin ihtiyaca göre ayarlanması ofis ortamında avantaj sağlar. Veya programlama özelliği de yine kalabalık ortamlar için çok faydalı bir özelliktir. Klima alırken dikkat edilecekler içinde programlama özelliği, klimanın gereksiz ve yanlış kullanımını önler. Ayrıca doğal rüzgar etkisi de yine önemli bir özelliktir. Klimada neye dikkat edilmeli diye merak edenlerin gerçekte çok azı bu özelliğin farkındadır. Oysa bunaltıcı havalarda doğal rüzgar esintisi ferahlama sağlar. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde diğer hava yönlendirme özellikleri de önemlidir. Bunlara da dikkat ederseniz daha iyi bir seçim yaparsınız. 

Fiyata değil, kaliteye öncelik vermelisiniz.

Klima alırken nelere dikkat etmek gerekir diye merak eden kullanıcılar, internet üzerinden daha çok fiyat araştırması yapmakta. Oysa klima seçiminde dikkat edilecek hususlar içinde fiyat konusu öncelikli bir konu değildir. Bu bağlamda klimada nelere dikkat edilmeli diye merak edenler kaliteye çok daha fazla önem vermeli. Nitekim klima fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır. Bu unsurlar içinde kapasite ve enerji tüketimi en önemli unsurlar arasındadır. Klima alırken piyasada onlarca markanın ürününü görebilirsiniz. Ancak seçeceğiniz klimanın fiyatından ziyade kalitesine dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız ortama en uygun ve en kaliteli klimayı seçerseniz uzun vadede tasarruf sağlarsınız. Klima fiyatları marka ve modele göre değişse de ortalama 5 bin liradan başlayıp 70 bin liraya kadar çıkmakta. Klimaların kapasitesi arttıkça ve sahip oldukları özellikler geliştikçe maliyetleri yükseliyor. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde fiyata değil de kaliteye öncelik verirseniz ısınma konforunuzu daha sağlıklı ve ekonomik şekilde sağlarsınız. 

A+++ sınıfı klimalar daha iyi bir seçimdir.

Enerji tasarruflu ürünlere ilgi her geçen gün artıyor. Bu bağlamda klimanın enerji sınıfı da klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diye düşünenler için önemli bir kriterdir. Gerçi enerji sınıfı A+++ olan klimaların maliyeti elbette diğerlerine oranla daha yüksektir. Ancak bu ürünlerin sağladığı enerji tasarrufu da diğerlerinden fazladır. Dolayısıyla klima satın alırken harcayacağınız maliyet, enerji tasarrufu ile aslında size geri döner. Klima fiyatları her yıl ortalama 500 lira ile 1000 lira arasında artış göstermekte. Düşük enerji sınıfındaki ürünlerin de fiyatları aynı oranda artıyor. Fakat A+++ sınıfı bir klimanın maliyet farkı tasarrufla geri dönecektir. Söz konusu olan eğer otel, restoran vb. ortamlarsa sağlayacağınız tasarruf miktarı daha yüksek olur. Çünkü bu gibi ortamlarda enerji sarfiyatı gerçekten de yüksek düzeyleri bulmakta. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde enerji sınıfı konusunda A+ ve A++ ürünlerden daha iyi sonuçları A+++ ürünleriyle elde edersiniz. 

Klima alışverişinizi güvenilir kanallardan yapmalısınız.

Eğer klima neye göre alınır diye merak ediyorsanız bu konuda en önemli ipuçlarından biri de ürünlerin kalite standartlarına uygunluğudur. Nitekim satın alacağınız klima eğer TSE ve CE kalite standartlarına uygun ise kullanım sırasında üründen kaynaklı bir sorun yaşamazsınız. Klima satın almak için güvenilir satış kanallarını tercih ederseniz, standartlara aykırı ürünlerle zaten karşılaşmazsınız. Fakat kurumsal kimliği olmayan, merdiven altı diye tabir ettiğimiz satış noktalarından alacağınız ürünlerde bu standartlar olmayabilir. Klima alırken kullanıcılar genellikle maliyeti dikkate alarak farklı satış kanallarını araştırır. Klima alırken neye dikkat etmeli diye düşünenler güvenli satış kanallarına da özellikle dikkat etmeli. Hem bu kanallar, satış sonrası hizmetler konusunda da etkin çözümler sunar. Oysa merdiven altı bir işletmeden alacağınız klima için bu tür hizmetlerden yararlanamazsınız. Klimanızda standartlara aykırı donanım ve ekipmanlar varsa sık sık arıza oluşması mümkündür. Bu da bakım ve onarım maliyetlerini arttırır. 

Servis365 ile henüz tanışmadınız mı?

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, klima temizliği ve bakım hizmetleri dahil olmak üzere ofisinizin her türlü bakım, onarım, dezenfeksiyon vb. işlemleri için hizmet alabileceğiniz Servis365‘ten kısaca bahsetmek istiyoruz. 2012 yılında faaliyete başlayan Servis365, kurumsal müşteri pazarının ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’de gerçek anlamda “retail facility management” kültürünü hayata geçirmek için kurulan bir sistemdir. Tekil işletmelerden büyük perakende zincirlerine, ofislerden orta ölçekli tesislere kadar geniş müşteri kitlesine hizmet veren Servis365‘in deneyimli kadrosu, ihtiyaç duyduğunuz teknik bakım, onarım, dezenfeksiyon hizmetlerine tek noktadan, hızlı, kapsamlı ve organize çözümler üretmekte. İklimlendirme-havalandırma sistemleri bakımı, aydınlatma sistemi bakımı, elektrik tesisat ve pano bakımları, tadilat-renovasyon hizmetleri gibi 50’den fazla başlıkta hizmet alabileceğiniz Servis365 ile henüz tanışmadıysanız burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir