Klima dış ünite temizliği nasıl yapılır?

Sıcak yaz günlerinde ofislerde ve evlerde klima kullanımı artıyor. Düzenli olarak temizliği ve bakımı yaptırılan klimalar sayesinde sıcak yaz günlerini daha serin ve sağlıklı şekilde geçirmek mümkündür. Temizliği ve bakımı ihmal edilen klimalar ise yalnızca ısı konforu açısından değil, aynı zamanda sağlık açısından da ciddi sonuçlar doğurur. Klima temizliği konusunda ofislerde ve evlerde en sık karşılaşılan hatalardan biri, klimanın yalnızca filtre ve iç ünitesini temizlemenin yeterli olduğuna inanmaktır. Oysa klima dış ünite temizliği de klimanın filtre ve iç ünitesinin temizliği kadar önemlidir. Bu konuda eğer profesyonel klima bakım hizmeti alıyorsanız, yapılması gereken işler eksiksiz şekilde yapılır. Böyle bir hizmet almıyorsanız, klima dış ünite temizliği hakkında gerekli bilgilere sahip olmalı ve klimanızın dış ünitesini temizlemelisiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, klima dış ünite temizliği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Klimanın dış ünitesi nasıl temizlenir, diye merak ediyorsanız, bu yazımızda pek çok bilgi bulabilirsiniz. 

Klima dış ünite temizliği niçin önemlidir?

Bulunduğumuz ortamda hava sıcaklığını ve nem dengesini istediğimiz şekilde düzenlememizi sağlayan klimalar, doğru kullanıldığı zaman ısı konforu ve sağlık açısından son derece faydalı araçlardır. Düzenli olarak temizlik ve bakımı yapılan klimalar sayesinde sıcak yaz günlerinde serinleme, soğuk kış günlerinde ise ısınma ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz. Sıcak veya soğuk hava üfleyerek bir ortamın havasını değiştiren klimalar, doğru kullanıldığı zaman hayatımızı kolaylaştırır ve iş verimliliğimizi arttırır. Ancak yanlış kullanım şekilleri ile temizlik ve bakımın ihmali durumunda klimaların yol açabileceği pek çok sağlık sorunu vardır. Kullanım şekillerinden kaynaklanan sağlık sorunlarının başında klima çarpması gelir. Temizlik ve bakımı ihmal edilen klimaların yol açtığı hastalıklar içinde ise ilk sırada lejyoner hastalığı yer alır. Klimalarla ilgili sağlık risklerini ortadan kaldırmak için klimanın tüm parçalarının temizliğinin sağlanması gerekir. Klimanızın sadece filtre ve iç ünitesini temizler, dış ünitesini temizlemeyi ihmal ederseniz, klimaların yol açtığı hastalıklara karşı kendinizi etkin şekilde koruyamazsınız. 

Klima temizliği konusunda en sık karşılaşılan hataların başında, klima temizliğini filtre ve iç ünite temizliğinden ibaret zannetmek geliyor. Oysa klima dış ünite temizliği ihmal edilmesi durumunda klimanızın hem verimliliği düşer ve enerji sarfiyatı artar, hem de solunum yoluyla bulaşan hastalıkların kolayca yayılmasına zemin hazırlanmış olur. Sıcak yaz aylarında temizliği ve bakımı yapılmayan klimalar nedeniyle kapalı ortamlarda hızlıca yayılan lejyoner hastalığı, akciğer tutulumundan zatürreye kadar pek çok hastalığa kolayca dönüşebilir. Halihazırda devam eden koronavirüs salgını nedeniyle kapalı ortamlarda klima kullanımıyla ilgili riskler çok daha yüksek düzeydedir. Virüsün farklı varyantlarının solunum yoluyla kolayca bulaşabiliyor olması, ortama temiz hava girişini çok daha önemli hale getirmekte. Klima dış ünite temizliği ihmal edilen klimalar nedeniyle ortama temiz hava girişi sağlanamaz. Ofisinizde veya evinizde soluduğunuz hava içinde zararlı partiküllerin dolaşımını önlemek, kötü kokuları gidermek ve daha kaliteli bir hava solumak için klima dış ünite temizliği konusuna gereken özeni göstermelisiniz. 

Klima dış ünite temizliği aşamaları nelerdir?

Her işte olduğu gibi klima dış ünite temizliği konusunda da bazı aşamalardan bahsedebiliriz. Eğer klima temizliği ve bakımı konusunda profesyonel destek alıyorsanız, bu aşamalar ilgili servisler tarafından etkin şekilde yerine getirilir. Fakat evde klima dış ünite temizliği gerçekleştirmek durumundaysanız, bu aşamaların neler olduğunu bilmeli ve düzenli şekilde bu temizliği sağlamalısınız. Evde klima dış ünite temizliği sayesinde ofisinizde olduğu gibi evinizde de ortama temiz hava girişi sağlayabilir, kötü koku ve enfeksiyon risklerini önleyebilirsiniz. Ayrıca cihazınızın ömrünü uzatabilir, verimliliğini arttırabilir, enerji sarfiyatını azaltabilir ve düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ve tabii, yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da klima dış ünite temizliği konusunda herhangi bir ihmalde bulunmamanız gerektiğini de belirtelim. Kış aylarında da yine klima dış ünite temizliği ihmali nedeniyle bazı sağlık riskleri oluşabilir. 

Klima dış ünite temizliği aşamalarının panel temizliği, fan temizliği, dış ünite kartı temizliği, motor yatağı ve serpantin lamelleri temizliği, kondenser temizliği, drenaj tavası ve drenaj borusu temizliği aşamalarından oluştuğunu söyleyebiliriz. Evde klima dış ünite temizliği yapmak istiyorsanız, bu aşamaların hepsini birden gerçekleştirmeden dış ünite temizliğinde etkin bir sonuç alamazsınız. Çünkü temizliği ihmal edilen bir bölümde oluşan sağlık riskleri özellikle sıcak havalarda kolayca diğer bölümlere yayılabilir. Evde klima dış ünite temizliği yapmada zorluk çekiyorsanız veya bu işle uğraşacak zamanınız yoksa, klima bakım hizmeti veren servislerle iletişime geçebilirsiniz. Dış ünite temizliği içinde özellikle kondenser temizliği, ev şartları içinde kolayca yapılabilecek bir iş değildir. Nitekim kondenser temizliği için basınçlı su ve kimyasal temizleyicilerin kullanılması gerekir. Her yıl en azından altı ayda bir klima bakımı için teknik servis hizmeti alırsanız, kondenser temizliği gibi konularda zorluk çekmezsiniz. Evde klima dış ünite temizliği konusunda ihmallerin yanı sıra yanlış uygulamalar da istenmeyen sonuçlara yol açabilir. 

Panel temizliği nasıl yapılır?

Klima dış ünite temizliği ilk olarak panel temizliğiyle başlar. Panel temizliği sırasında duruma göre nemli bir bez yeterli olabilir. Panel fazla kirli değilse, temizlik için nemli bezle üzerinden geçmeniz yeterlidir. Panel üzerindeki tozları ve kirleri temizlemeniz, dış üniteye daha temiz bir hava girişi sağlar. Paneliniz eğer uzun süre temizlenmemişse, üzerine su tutarak temizlemeye kesinlikle çalışmamalısınız. Panel temizliği sırasında yapılan hataların başında, paneli su tutarak yıkamak geliyor. Bu temizleme şeklinde panele ulaşan yoğun su miktarı, cihazın dış ünite kartlarına ve ana kartına büyük zararlar verebilir. Eğer inverter klima kullanıyorsanız, su tutarak panel yıkama şekillerinde daha büyük zararlarla karşılaşabilirsiniz. Klimanızın markası ve modeli ne olursa olsun, klima dış ünite temizliği sırasında su tutarak yıkama şeklini kesinlikle tercih etmemelisiniz. Klimanızın dış ünitesinde oluşan yoğun tozlar veya kirlerle mücadele etmek için nemli bezin yetersiz kalması durumunda, klima temizleyici spreyleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler cihazınızın dış ünite kartlarına veya ana kartına zarar vermez. 

Fan temizliği nasıl yapılır?

Klimanızın dış ünitesinde panel temizliğinin ardından fan temizliğine geçebilirsiniz. Fan temizliği için bir adet fırça kullanabilirsiniz. Fan temizliği, fanın dış yüzeyinin yanı sıra fan motoru temizliğini de kapsar. Fan motorunu temizlemek için de fırçanızı kullanabilirsiniz. Klimanızın dış yüzeyini eğer uzun süredir temizlememişseniz, paneli kaldırdıktan sonra fan ve çevresinde yoğun bir toz ve kirle karşılaşabilirsiniz. Fan ve çevresinde biriken toz ve kir, ortamdaki nem ve sıcak havayla birlikte bakterilerin üremesi için elverişli koşulları sağlar. Fan temizliği sırasında fırçanın yetersiz kalması durumunda klima temizleyici sprey kullanabilirsiniz. Klima temizleme spreyleri fan ve çevresinde fırçaya oranla daha başarılı sonuçlar verebilir. Klimanızın iç yüzeyi temiz olduğu halde yine de kötü koku sorunu yaşıyorsanız, bunun nedeni fan ve çevresinde oluşan bakteriler olabilir. Klima dış ünite temizliği sırasında fan temizliğinizi etkin şekilde gerçekleştirirseniz bu sorundan kurtulabilirsiniz. Fan temizliğinde ayrıca, yavaş ve yumuşak hareketler yapmalı, hasara yol açabilecek ani hareketlerden kaçınmalısınız. 

Dış ünite kartı temizliği nasıl yapılır?

Klima dış ünite temizliği sırasında panel ve fan temizliğinin ardından dış ünite kartının temizliğine geçebilirsiniz. Kart ve kart kutusu temizliği için yine temiz bir fırça kullanmanız yeterli olabilir. Kart temizliğine başlamadan önce cihazınızın elektrik bağlantısını kestiğinizden emin olmalısınız. Aksi durumda elektrik çarpması riski oluşabilir. Elektronik kartın temizliği sırasında hiçbir kimyasal madde kullanmamalısınız. Bu kısma uygulayacağınız kimyasal maddeler nedeniyle kartınızın zarar görmesi ve dış ünitenin bozulması mümkündür. Kart ve çevresinde sağlayacağınız temizlik işlemi için fırçanın yeterli olmaması durumunda yine klima temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Eğer düzenli olarak klima dış ünite temizliği gerçekleştirirseniz, klimanızın hiçbir bileşeninde bakteri üremesi söz konusu olmaz. Bu size temizlik işleri için hem zaman kazandırır, hem de basit bir fırçayla temizlik işlerini tamamlamanızı sağlar. Elektronik kartın temizliği sırasında ayrıca nemli veya ıslak bez de kullanmamalısınız. Temizlik işlemi öncesinde cihazınızın elektrik akımını kesmiş olsanız da devrelere temas edecek su veya içeride kalan nem nedeniyle cihazınız zarar görebilir. 

Motor yatağı ve serpantin lamelleri temizliği nasıl yapılır?

Klima dış ünite temizliği sırasında en önemli konulardan biri de motor yatağı ve serpantin lamelleri temizliğidir. Dış ünitede bulunan motor yatağı, klimanızın çalışmasıyla birlikte ısınmaya başlar. Güneş ışığından uzak kalan motor yatağında bakterilerin üreyebilmesi için elverişli koşullar bu sayede oluşur. Klima dış ünite temizliği sırasında motor yatağı temizliğini ihmal ederseniz, bu kısımda kalan bakteriler diğer alanlara yayılabilir. Serpantin lamelleri ise klimanızın ısıtma veya soğutma işlemlerini gerçekleştirebilmesi için en önemli kısımlardan biridir. Bu lameller klimanızın marka ve modeline göre kanatlı boru, sarma kanatlı veya pul dizme şeklinde olabilir. Klima dış ünite temizliği sırasında serpantin lamellerini temizlemek için fırça kullanmak yetersiz kalabilir. Bu işlem için serpantin tarağı kullanmanız daha başarılı sonuçlar verebilir. Temizlik işleminin ardından motor yatağı ve serpantin lamelleri üzerinde nem kalmadığından emin olmalısınız. Tüm nemi aldıktan sonra rulmanları yağdanlık yardımıyla yağlarsanız motorun hem verimliliği artar, hem de ömrü uzar. 

Kondenser temizliği nasıl yapılır?

Klima dış ünite temizliği sırasında kondenser temizliği diğerlerine oranla daha zordur. Çünkü bu işlemin basınçlı su kullanılarak ve kimyasal temizleyicilerle yapılması gerekir. Klima bakımı ve temizliği konusunda yeterince deneyim sahibi değilseniz ya da basınçlı su ve kimyasal temizleyicilere erişim imkanınız yoksa, kondenser temizliği konusunda teknik servis desteği alabilirsiniz. Kondenser temizliği için dış üniteye doğrudan su tutmak, cihazınızın pek çok ünitesine zarar verecektir. Eğer teknik servisinizden yılda en az 2 kez klima bakımı hizmeti alırsanız, kondenser temizliği konusunda önemli bir sorunla karşılaşmazsınız. Teknik servisin kondenser temizliği için kullanacağı basınçlı su ve kimyasal temizleyiciler sayesinde klima dış ünite temizliği daha etkin şekilde sağlanır. Kondenser temizliğinde fırça veya nemli bez kullanmak, bakterilerden kurtulmak için yeterli olmayabilir. 

Drenaj tavası ve drenaj borusu temizliği nasıl yapılır?

Klimanızın markası ve modeli ne olursa olsun, ısıtma veya soğutma işlemleri sırasında serpantinler tarafından havaya uygulanan bir dizi işlem sonucunda su oluşur. Klimanın kondenseri sıvıyı sıkıştırarak gaz haline dönüştürür. Bu işlemin ardından soğuk hava kanalında gaz tekrar sıvı haline döner. Normal koşullar altında klimalarda bu döngüler sorunsuz şekilde gerçekleşir. Ancak drenaj tavası ve drenaj borusu içinde oluşan herhangi bir tıkanıklık nedeniyle bu döngüde bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Tava veya boru üzerinde biriken kireç veya başka bir nedenle tıkanıklık oluşmuşsa, klima dış ünite temizliği sırasında bu tıkanıklığı gidermeniz gerekir. Klimanızın drenaj hattı bir gidere bağlanmışsa, klima dış ünite temizliği sırasında giderde bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Drenaj suyu bir engelle karşılaşmadan akabiliyorsa drenaj tavası ve hattı temiz demektir. Eğer bu akış sağlanamıyorsa, bu kısımlardaki tıkanıklığı gidermeniz gerekir. Bunun için öncelikle drenaj tavası ve drenaj borusunu ana üniteden ayırarak kontrol etmelisiniz. Ardından hortumu yıkayıp yerine takabilirsiniz. 

Servis365 ile henüz tanışmadınız mı?

Klima dış ünite temizliği hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, klima temizliği ve bakım hizmetleri dahil olmak üzere ofisinizin her türlü bakım, onarım, dezenfeksiyon vb. işlemleri için hizmet alabileceğiniz Servis365‘ten kısaca bahsetmek istiyoruz. 2012 yılında faaliyete başlayan Servis365, kurumsal müşteri pazarının ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’de gerçek anlamda “retail facility management” kültürünü hayata geçirmek için kurulan bir sistemdir. Tekil işletmelerden büyük perakende zincirlerine, ofislerden orta ölçekli tesislere kadar geniş müşteri kitlesine hizmet veren Servis365‘in deneyimli kadrosu, ihtiyaç duyduğunuz teknik bakım, onarım, dezenfeksiyon hizmetlerine tek noktadan, hızlı, kapsamlı ve organize çözümler üretmekte. İklimlendirme-havalandırma sistemleri bakımı, aydınlatma sistemi bakımı, elektrik tesisat ve pano bakımları, tadilat-renovasyon hizmetleri gibi 50’den fazla başlıkta hizmet alabileceğiniz Servis365 ile henüz tanışmadıysanız burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir