Klima alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Havaların ısınmasıyla birlikte evlerde ve ofislerde klima kullanımı artmaya başladı. Klima bakımınızı düzenli olarak yaptırıyorsanız, klimanızı uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bakımı yapılmayan klimaların ise hem ömrü kısalıyor, hem de enerji tüketimi artıyor. İhtiyaçlarınıza en uygun klimayı alır ve bakımını düzenli olarak yaptırırsanız, kullandığınız ortamda konfor ve verimliliği arttırabilirsiniz. Peki, klima alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, klimalar konusunu ele alacağız ve klima alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Klima seçimi niçin önemlidir?

Sıcak veya soğuk hava üfleyerek kapalı bir yerin havasını değiştiren klimalar, doğru kullanıldığı sürece hayatımızı kolaylaştırır, iş verimliliğimizi arttırır efendim. Özellikle de sıcak yaz günlerinde serinlemek amacıyla kullandığımız klimalar, ilerleyen teknolojiyle birlikte her geçen gün gelişiyor ve farklı olanaklar sunuyor. Örneğin, ofisinizde kullanacağınız klimalar ile mutfak, restoran veya yatak odasında kullanılan klimalar arasında önemli birtakım farklılıklar vardır. Kullanacağınız ortama en uygun klimayı seçerseniz, orta ve uzun vadede ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Klima fiyatları marka ve modele göre değişse de ortalama 2 bin liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkabilmekte. Klimaların kapasitesi arttıkça ve sahip oldukları özellikler geliştikçe, maliyetleri de yükseliyor ve fiyatlar yılda ortalama 500 lira artıyor. Klima alışverişiniz sırasında doğru ürünü seçerseniz gereksiz para, emek ve zaman kaybından kurtularak yaz aylarını daha serin ve konforlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Klimanızın kapasitesine karar vermelisiniz.

Klima alışverişlerinde en önemli konuların başında, klimanın kapasitesi geliyor efendim. Klimaların kapasitesi, BTU değeriyle ifade edilmekte. Uygun BTU değerini hesaplayabilmeniz için klimayı kullanacağınız ortamın genişliği, tavan yüksekliği, izolasyonu, kaçıncı katta olduğu, ortamda kullanılan aydınlatma sisteminin özellikleri ve en fazla kaç kişinin bulunacağı gibi bazı bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

BTU değeri nasıl hesaplanır?

Aslına bakarsanız, BTU değerinin hesaplanması oldukça teknik bir konudur ve bu hesaplama için bir uzman desteği almanızda yarar var. Nitekim, kendi başınıza yapacağınız hesaplamada yanılma payınız yüksek olacak ve bu da yanlış klima seçimleri yapmanıza yol açacaktır. Fakat klimalar konusunda bir ön araştırma yaparken kullanmanız için genel bir fikir vermesi açısından, BTU değerinin hesaplanmasına dair şu birkaç noktanın altını kısaca çizelim.

BTU değerini en kabaca, klimanızı kullanacağınız odanın metrekaresini 2.2’ye bölüp 1000 ile çarparak hesaplayabilirsiniz. Seçeceğiniz klimanın BTU değeri, hiçbir zaman bu değerin altında kalmamalı. Bu hesaplamayla bulduğunuz BTU değerine uygun veya üst segmentte bir klima alabilirsiniz. İhtiyacınızın altında bir klima alırsanız, soğutma ve ısıtma özelliklerinden etkin bir şekilde yararlanamazsınız ve bu da konforunuzun düşmesine yol açar.

Bununla birlikte, BTU değerinin bu şekilde hesaplanması yalnızca genel bir fikir vermek içindir. Gerçekte BTU değerini etkileyen başka birçok faktör var ve üstelik, bu değerler bölgeden bölgeye değişebilmekte. BTU değerinin daha teknik olarak hesaplanmasında, odanın metrekaresi bölge katsayısıyla çarpılıyor. Bu katsayılar Akdeniz’de 445, Ege’de 423, Marmara ve Karadeniz’de 385, Doğu Anadolu’da 308, Güneydoğu Anadolu’da 462, İç Anadolu’da ise 346’dır. Dahası, çıkan sonuca odadaki kişi başına 600 BTU ekleniyor. Odadaki aydınlatma miktarı eğer 500 Watt’ın üzerindeyse, fazladan her Watt için de 3 bin 412 BTU ekleniyor.

Klimanızın filtresi, performansını doğrudan etkiler.

Klimalarda kullanılan filtreler, marka ve modellere göre farklılık gösterebilmekte. Klimalarda en çok karbon, elektrostatik, rulo fotokatalitik ve hepa filtreler kullanılmakta. Karbon ve elektrostatik filtreler diğerlerine oranla daha dayanıklıdır. Ortamda kötü kokuların oluşmasını engellemede karbon filtreler daha etkilidir. Eğer mutfakta kullanacaksanız ilk tercihiniz karbon filtreli klima olmalı. Keza, sigara içilen bir ortamda kullanacaksanız (ki aslında, klima kullanılan ortamda sigara içilmemesi gerekiyor) karbon filtreleri tercih edebilirsiniz.

Bu gibi ortamlarda elektrostatik filtreli klimalar ikinci tercihiniz olmalı. Bu filtreler daha az etkili sonuçlar verse de daha kolay temizlendikleri için ofislerde daha çok tercih edilebiliyor. Rulo fotokatalitik ve hepa filtreler ise astım ve alerji gibi şikayetleri olan ve nefes alma güçlüğü yaşayan kullanıcıların ilk tercihi olmalı. Klimanızın filtresi hangi türde olursa olsun, ortamda zararlı partiküllerin dolaşmasını önlemeli ve solunum yolu hastalıklarının yayılmasını engellemeli.

Fiyata değil, kaliteye öncelik vermelisiniz.

Klima fiyatlarını etkileyen bir çok unsur var. Bunlar içinde kapasite ve enerji tüketim miktarı en önemli faktörler arasında. Piyasada onlarca markanın yüzlerce çeşit klimasını bulmak mümkün. Seçeceğiniz klimanın fiyatının düşük olmasından ziyade, enerji tüketim miktarının düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için A sınıfı ve üzeri kalitede klimalar her zaman için ilk tercihleriniz arasında yer almalı.

Klimanız fazla ses çıkartmadan çalışmalı.

Klimaların iç ve dış ünitelerinde kullanılan materyaller ve teknik donanım, klima çalışırken farklı desibel değerlerine sahip birtakım sesler çıkartabilmekte. Bulunduğunuz ortamda klima sesinden rahatsız olacaksanız, desibel değeri düşük klimaları tercih etmelisiniz.

R32 gazıyla çalışan klimalar çevre dostudur.

Yakın döneme kadar klimalarda kullanılan R22 gazı, çeşitli çevre ve sağlık sorunlarına yol açabiliyordu. Günümüzde klimalarda daha çok R32 gazı kullanılıyor. Çevre ve sağlık sorunlarına fırsat vermemek için R32 gazıyla çalışan klimaları tercih etmelisiniz. Bu bağlamda ayrıca, klima gazının yılda 2 kez mevsim şartlarına göre ayarlanması gerektiğini de hatırlatalım. Gaz basıncı olması gereken değerin altında veya üzerinde olan ürünlerde enerji tüketim miktarı artıyor.

Klimanız farklı ihtiyaçlara pratik çözüm sunmalı.

Seçeceğiniz klimanın ısıtma ve soğutma seçenekleri ihtiyaca göre ayarlanabilir olmalı. Örneğin programlama özelliği, doğal rüzgar etkisi ve diğer hava yönlendirme özellikleri ihtiyaçlarınızı yeterince karşılayabilmeli. Klimanızı programlayarak cihazınızın kullanılmadığı zamanlarda kapanmasını sağlayabilir, enerji israfının önüne geçebilirsiniz.

Clean & Cleaner klima temizleyici spreyler Ofix.com’da!

Klimalar konusunu ele aldığımız ve klima alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden Clean & Cleaner klima temizleyici spreyleri kısaca tanıtmak istiyoruz. Klimanızın genel bakım ve temizliğinde kolayca kullanabileceğiniz bu ürünler, klimanızda zararlı partiküllerin nemle birleşerek bakteri oluşumuna yol açmasını önlüyor.

Kullanımı son derece kolay olan bu ürünleri klimanıza püskürtüp bir süre beklemeniz yeterli. Klimanızı çalıştırdığınızda ortama yayılacak temiz hava ve ferahlık hissi, motivasyonunuzu ve iş verimliliğinizi arttıracaktır. Ürün sayfasına buradan ulaşabilir, klima bakımı konusunda faydalı bilgileri Ofix Blog‘da daha önce yayınlamış olduğumuz Klima bakımınızı yaptırdınız mı? yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

  1. Klimalar hakkında faydalı yazılar yazarak bilinç oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Sizler sayesinde biz klima tamircilerinin de iş yükleri hafifliyor. İnsanlar artık internetten ön bilgi alarak bizlerin yanına geliyorlar. Bu sayede müşterilerle iletişim kurmak daha kolay hale geliyor. Sevgiler.
    Yaşar Öcal – Antalya Çağlayan Klima Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir