Koli bantlama makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bir yerlere bir şeyler göndermek istediğimizde koli yapmamız gerekebiliyor. Koli bantlama makinesi kullanarak kolileme işlerimizi hızlı ve kolay bir şekilde yapmamız mümkün. Peki, koli bantlama makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, koli bantlama makinesi alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Koli bantlama makinesi nedir?

Önce biraz koli bantlama makinelerinden bahsedelim. Koli bantlama işlerinde kullanılan makinelere koli bantlama makinesi denir. Koli gönderimi yapan ofis ve işyerlerinde en sık kullanılan ambalaj malzemeleri içinde yer alan bu ürünler, kolileri hızlı ve kolay bir şekilde hazırlamaya yarıyor. Koli bandını kolilerin üzerine kolayca yapıştırmak için kullanılan bu ürünlerle kolilerinizi düzgün bir şekilde kapatabilir, koli bandı israfını ve gereksiz emek ve zaman kaybını önleyebilirsiniz.

Paketleme ve ambalajlama işlerinde kullanılan koli bantları, bir yüzünde bulunan özel bir selüloz sayesinde yapıştırma ihtiyaçlarına pratik çözümler sunar. Kullanıldıkları alanlarda basınca dayanıklı yüzeyler oluşturan koli bantları, kolilenen nesneleri dış etkenlerden korur. Kolilerin alt kısımları ve gerekiyorsa yan kısımları da koli bandıyla sağlamlaştırılabilir. Ne var ki, birçok koli bandı türünü elle kesmek zor olduğu gibi, bıçakla ya da makasla kesmek de tehlikeli ya da uygunsuz olabilir.

Ofis ve işyerlerinde paketleme ve ambalajlama işlemleri için koli bantlama makineleri hem daha pratik, hem de daha uygun çözümler sunmakta. Özellikle akrilik koli bantları söz konusu olduğunda bunları elle kesmek çok zordur. Naylon ve plastik yüzeylerde kullanılmak üzere özel olarak üretilen bu bantlar, hızlı yapışma ve güçlü tutunma özelliğine sahiptir. Kullanım sırasında bu yüzden, bu ürünlerin kullanılmasında yarar var. Piyasada pek çok değişik modelde üretimi yapılan koli bantlama makineleriyle akrilik, hotmelt ve solvent koli bantlarının kesimini kolayca yapabilirsiniz.

Koli bantlama makinesi nasıl kullanılır?

Koli bantlama makinesini kullanmak için öncelikle, makinenin makara kısmına koli bandını yerleştirmelisiniz. Ardından, makinenin sertlik ayarını kontrol etmelisiniz. Sertlik ayarı yeterliyse, makineyi sap kısmından tutarak rulo kısmı aşağıya gelecek şekilde yapıştırma yapmak istediğiniz yüzeye uygulamalısınız. Yapıştırma işleminin ardından bandı kesmek için makineyi ileri doğru itebilirsiniz. Bu sayede koli bandı kolayca kesilecek ve koli bantlama işleminiz sonuçlanacaktır.

Koli bantlama makinesine koli bandı nasıl takılır?

Makineye koli bandı takmak için makara kısmını kullanmalısınız. Koli bandını makaraya yerleştirdikten sonra yapışkan kısım aşağıya bakacak şekilde uç kısmını makinenin silindir kısmından geçirmelisiniz. Bu işlemler sırasında ellerinizin zarar görmemesi için dikkatli olmalı, emniyet sistemine sahip olmayan koli bantlama makinelerini kullanmaktan kaçınmalısınız.

Koli bantlama makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Koli bantlama makinelerinden kısaca bu şekilde bahsettikten sonra yazımızın bu kısmında, koli bantlama makinesi alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ergonomik tasarıma sahip olmalı.

Koli bantlama makinelerinin tasarımı birbirine çok benzese de farklı marka ve modeller arasında bazı farklılıklardan bahsetmek mümkün. Koli bantlama makinelerinde genellikle metal kasa ve metal sap tercih edilmekte. Bununla birlikte, plastik kasa ve sap kullanımı da oldukça sık görülmekte. Metal aparatlara oranla plastik koli bantlama aparatlarının daha hafif ve kullanışlı olduğu söylenebilir. Fakat her iki ürün tipinin de tasarım yönünden ergonomik özelliklere sahip olması gerekir. Bu özelliklere sahip olmayan ürünleri sırf hafif olduğu gerekçesiyle satın almamak gerekir.

Hazırlayacağınız koliler, gönderilerinizin ebatlarına göre farklı büyüklüklere sahip olabilir. Veya gün içinde çok sayıda koliyi bantlamanız gerekebilir. Satın alacağınız ürün, farklı koli ebatlarına uyum sağlamalı ve fazla kullanım durumunda eli yormamalı. Ergonomik tasarıma sahip, özellikle sap bölümü rahat tutuş imkanı sunan bir ürün alırsanız, koli hazırlama işlerinizde esneklik kazanabilirsiniz. Böylelikle işlerinizi hızlıca ve kolay bir şekilde bitirebilirsiniz.

Bıçak kısmı paslanmaz olmalı.

Koli bantlama makinelerinin en önemli kısımlarından birini bıçak kısmı oluşturur. Makara kısmına koli bandı yerleştirildikten sonra kolu çekilerek bantlama yapılır, bandı kesmek için makinenin bıçak kısmı kullanılır. Bıçak kısmına gelen bant makineye takılmış olacağından, bıçak kısmının paslanması durumunda koli bandı ve yapıştırılan yüzeylerde istenmeyen görüntüler oluşabilir. Üstelik, bıçak yüzeyinde biriken paslar olası bir temas halinde kullanıcı için çeşitli sağlık risklerini de beraberinde getirebilir.

Yaralanmalara karşı emniyet sistemi bulunmalı.

Koli bantlama makineleri dikkatli kullanıldığı zaman çok kullanışlı ürünlerdir. Fakat herhangi bir yanlış kullanımda çeşitli yaralanmalara yol açabilir. Emniyet sistemine sahip bir ürün seçerseniz, bu gibi istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz. Makinenizi uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilmeniz için emniyet sistemine sahip olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.

Ofix.com‘da satışı devam eden tüm koli bantlama makinelerini buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir