Koli bandı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Koli bantları paketleme ve taşıma işlerimizin olmazsa olmazlarından biridir. Çalıştığımız sektör ne olursa olsun, koli bantlarına mutlaka ihtiyaç duyarız. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan bu ürünler, Ofix.com‘da en çok sattığımız ofis yapı market ürünleri arasında. Peki, koli bandı alırken nelere dikkat etmek gerekir? Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, koli bandı seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Koli bandı nedir?

Koli bandı, en sık kullandığımız paketleme ve ambalajlama ürünlerinden biridir. Bir yüzünde özel bir selüloz bulunan bu ürünler, paketleme ve ambalajlamanın dışında pek çok yapıştırma ihtiyacımıza da pratik çözümler sunar. Kullanıldıkları alanlarda basınca dayanıklı yüzeyler oluşturan bu ürünler, kolilediğimiz nesneleri dış etkenlerden korumamızı ve istediğimiz yere taşımamızı sağlar. 

Farklı malzeme ve ebatlarda imalatı yapılan koli bantları, hemen tüm işletmelerin sabit giderleri arasındadır efendim. İş hayatımızda sıkça kullandığımız bu ürünleri, taşınma işlerimiz sırasında da bolca kullanırız. Yerine göre sarma, yapıştırma veya paketleme işlerimizi kolaylaştıran bu ürünler arasındaki farklılıkları bilirsek, ihtiyaçlarımıza en uygun koli bandını kolayca seçebiliriz.

İhtiyacınıza en uygun koli bandını seçmelisiniz.

Koli bantları her ne kadar birbirine benzese de aralarında bazı önemli farklar vardır. Koli bandı alışverişlerinizde, bu ürünleri kullanım amacınız esas belirleyici olacaktır. Ayrıca, gönderi ve paketleme yapacağınız ürünlerin dayanıklılık süresi ve dış etkenlere karşı direncini de dikkate almalısınız. Ortamın iklim ve sıcaklık koşulları da bu bağlamda önemli bir diğer nokta. İhtiyaçlarınıza en uygun koli bandını seçerseniz, gereksiz para ve emek kaybının önüne geçebilirsiniz.

Piyasada en yaygın üretimi yapılan koli bantları, 3 başlık altında incelenebilir; hotmelt koli bantları, akrilik koli bantları ve solvent koli bantları.

Hotmelt Koli Bantları

Hotmelt koli bantları, sıcak eriyik tutkal teknolojisiyle üretilen bantlardır. Bu ürünlerin enleri 25-100 mm, kalınlıkları 30-50 mikron, uzunlukları ise 40-100 metre arasında değişebilmekte. Çevremizde sıkça gördüğümüz baskılı koli bantları, genellikle bu bantlardan üretilmekte. 60 derece ısıya kadar dayanıklı olan bu bantları elinizle kolayca kopartabilirsiniz. Yüzeye uygulamak için fazla basınç uygulamanız gerekmez. Hava değişimlerine oldukça duyarlı olan bu ürünler, yüksek ısıya maruz kalmadıkları sürece 3-4 yıllık bir raf ömrüne sahiptir.

Hotmelt koli bantları, karton kolilerin yanı sıra naylon ve çeşitli plastikler üzerinde de kolayca kullanılabilir. Piyasada bol miktarda bulabileceğimiz bu ürünlerin fiyatı da oldukça düşük düzeylerde. Ülkemizde üretimleri yeterli düzeylerde olduğu için, bu ürünlerin ithalatı oldukça düşük düzeylerde. Hotmelt koli bandı üreticileri arasında yer alan yerli markalardan Ve-ge, Astel, ve Elba gibi markaların ürünleri tüketiciler tarafından oldukça beğenilmekte.

Akrilik Koli Bantları

Akrilik yapıştırıcıdan üretilen akrilik koli bantları, naylon ve plastik yüzeylerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş bir koli bandı türü. Hızlı yapışma ve güçlü bir tutuculuk özelliğine sahip olan bu ürünleri elinizle kopartmanız oldukça zordur. Piyasada pek çok değişik modelde üretimi yapılan koli bandı kesme makineleriyle bu bantları kolayca kullanabilirsiniz. Bu bantlar naylon ve plastik yüzeylerde etkin sonuçlar verdiği gibi, genel paketleme ve ambalajlama işlerimize de uygundur. Fakat fiyatları, hotmelt koli bantlarına göre biraz daha yüksektir.

Diğer taraftan, akrilik koli bantlarını ihtiyacınız oranında almanız daha doğru olur. Çünkü özel bileşimlerinden dolayı, stoklandıkları ortamlarda kötü kokuların oluşmasına neden olurlar. Ve bu ürünler, baskılı koli bandı için uygun özelliklere sahip değildir. Üzerinde şirket logonuzu taşıyan baskılı koli bandı yaptırmak istiyorsanız, tercihiniz hotmelt koli bandı olmalı.

Solvent Koli Bantları

Solvent koli bantları, doğadan elde edilen reçinenin solventle inceltilip film üzerine sürülmesiyle imal edilen koli bandı türüdür. Bu bantlar, PVC yüzeyler ve soğuk zincir ürünlerin ambalajlanması için uygun özelliklere sahiptir. Diğerleriyle karşılaştırıldığında, kalınlık ve uzunluk çeşitliliği çok fazla değildir, fiyatları ise daha yüksektir.

Solvent koli bantlar da yine, baskılı koli bandı üretimi için uygun değildir. Bu ürünler daha çok, tropikal iklim kuşaklarındaki ülkelerde kullanılmakta.

Özel durumlar için renkli koli bantlarından yararlanabilirsiniz.

Piyasada bulunan farklı bir tür de renkli koli bantlarıdır. Birbirinden güzel ve canlı renklere sahip olan bu ürünler, depolama alanlarınızda görsel olarak düzen sağlamanıza yardımcı olur. Eğer gıda, tekstil veya sanayi sektörlerinde çalışmaktaysanız, depolama alanlarınızda bu ürünlerin avantajlarından etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz. Bu ürünlerin imalatı, genellikle 45 mm x 24 metre şeklinde yapılmakta. Fakat, farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde piyasada farklı ebatlarda renkli koli bantları bulmak da mümkün. Bu ürünleri ayrıca, ofis dekorasyonu için de kullanabilirsiniz.

Müşterilere doğrudan ürün gönderiminde baskılı koli bantları kullanmalısınız.

Müşterilere doğrudan ürün gönderimi yapan bir işte çalışıyorsanız, şirketinizin logosunu taşıyan baskılı koli bantlarını tercih etmelisiniz. Çünkü bu bantlar, ürünlerinizi seri ve güvenli bir şekilde alıcıya ulaştırmanıza katkı sağlar. Bu bantlar ayrıca, paketleme ve ambalajlama işlerinizi daha düzenli bir şekilde sürdürmenize yardımcı olur. Ve aynı zamanda da şirketinizin müşteriler nezdinde imajını yükseltir.

Koli bantlarının ebatlarına dikkat etmelisiniz.

Koli bandı alışverişlerinizde bantların niteliği kadar, ebatları da önemli bir konudur. Piyasada farklı ebatlarda bulabileceğiniz bu ürünler, genellikle 45 mm x 100 metre ölçüsünde olmakta. Fakat, yoğun bir paketleme ve ambalajlama işlemi yapmamaktaysanız ve ofisinizde bu ürünleri sadece özel durumlarda kullanacaksanız, 45 mm x 40 metre ölçüsündeki bantlar sizin için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, büyüklüğü ve ağırlığına göre daha fazla koli bandı kullanmanız gerekecekse, daha büyük ebatlarda bantlar sizin için doğru bir seçim olacaktır.

İhtiyaç duyduğunuz koli bantları Ofix.com’da!

Online alışveriş sitemiz Ofix.com, ihtiyaç duyduğunuz koli bantlarına uygun fiyat avantajlarıyla sahip olmanızı sağlıyor efendim. Sitemizde en çok satışını yaptığımız ürünlerden biri olan Ve-ge koli bandı, 45 mm x 100 metre ölçüsünde. Basınca ve gerilmeye karşı dayanıklı bu ürünleri çekmecenizin bir köşesinde her zaman bulundurabilirsiniz.

Eğer koli bandını sık tüketiyor ve toplu alım yapmak istiyorsanız, Kraf koli bandı 6’lı paket doğru bir seçim olabilir. Güçlü yapıştırma özelliğine sahip bu ürünleri, kargolama işlerinizde güvenle kullanabilirsiniz. 

Marka tercihiniz eğer Tesa‘dan yanaysa, Tesa koli bandını önerebiliriz. 45 mm x 100 metre ölçüsündeki bu ürünler, hafif ve orta ağırlıktaki kolileri paketlemeniz için ideal ürünler arasındadır.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer koli bantlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Yazı için teşekkürler. Yerli markalar baya kaliteli ben genellikle yerli markaları kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir