Koli hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Taşınma işlerimiz sırasında veya bir yerlere bir şeyler göndermek istediğimizde koli hazırlamamız gerekiyor. Koli hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilirsek, işlerimizi kısa sürede tamamlar, herhangi bir hasarla karşılaşmayız. Fakat koli hazırlarken gerekli özeni göstermediğimizde hem işlerimiz uzar, hem de çeşitli kayıplar yaşayabiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, koli hazırlama konusunu ele alacağız ve koli hazırlamanın püf noktalarını paylaşacağız.

Koliniz dayanıklı ve yeterli büyüklüğe sahip olmalı.

Koli hazırlama konusunda dikkat etmeniz gereken ilk nokta koli seçimidir. Taşınacak malzemenin niteliği ve ebatlarına uygun koliler seçerseniz, koli hazırlama süreciniz olabildiğince kısalır. İhtiyacınızdan daha küçük bir koliyi kullanmanız mümkün olmadığı gibi, ihtiyacınızın üzerinde bir koliyi kullanmaya çalışırken boş kısımları doldurmak için gereksiz zaman ve emek harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Taşınacak malzeme geniş hacimli değilse, hazırlama ve taşıma işlemlerini kolaylaştırmak için orta boy kolileri tercih edebilirsiniz. Gerekli olmadıkça büyük koli kullanmaktan kaçınmalı, kolinizde gereksiz ağırlık oluşturmamalısınız. Kolinizin tek oluklu olması, daha güvenilir olduğu anlamına gelmez. Çift oluklu olduğu halde iyi hazırlanmış ve içindeki malzemelerin koruma altına alındığı koliler, tek oluklu kolilerden daha güvenli olabilir.

Koli seçimi yaparken, kitap ve kırtasiye malzemeleri için küçük boy koliler iyi bir seçim olabilir. Bu eşyalarınız için orta veya büyük boy koli seçmeniz durumunda taşıma işleri zorlaşabilir. Mutfak eşyası veya cam ve seramik eşyalar için orta boy kolileri tercih edebilirsiniz. Giysi ve benzeri eşyaları taşımak içinse büyük boy koliler kullanabilirsiniz.

Kolinizin altını sağlamlaştırmalısınız.

Kolinizin ebatlarına karar verdikten sonra, alt kısmını ve gerekiyorsa yan kısımlarını sağlamlaştırmalısınız. Bu iş için gerekli niteliklere sahip koli bantlarını kullanmalısınız. Nitekim koli bantları, paketleme ve ambalajlama işlerinde en sık kullanılan ürünlerdir. Bir yüzünde özel bir selüloz bulunan bu ürünler, paketleme ve ambalajlamanın dışında pek çok yapıştırma ihtiyacımıza da pratik çözümler sunuyor. Kullanıldıkları alanlarda basınca dayanıklı yüzeyler oluşturan koli bantları, kolilediğimiz nesneleri dış etkenlerden koruyor. Kolinizin alt kısmını ve gerekiyorsa yan kısımlarını da koli bandıyla sağlamlaştırabilirsiniz.

Koli bandı seçerken dikkatli olmalısınız.

Piyasada farklı tür ve ebatlarda pek çok koli bandı bulmak mümkün. Koli bantları her ne kadar birbirine benzese de aralarında bazı önemli farklar vardır. Koli bandı alışverişlerinizde, bu ürünleri kullanım amacınız esas belirleyici olacaktır. Piyasada en yaygın üretimi yapılan koli bantları, 3 gruba ayrılmakta; hotmelt koli bantları, akrilik koli bantları ve solvent koli bantları.

Hotmelt koli bantları, sıcak eriyik tutkal teknolojisiyle üretilen bantlardır. Bu ürünlerin enleri 25-100 mm, kalınlıkları 30-50 mikron, uzunlukları ise 40-100 metre arasında değişebilmekte. Çevremizde sıkça gördüğümüz baskılı koli bantları, genellikle hotmelt koli bantlarından üretilmekte. 60 derece ısıya kadar dayanıklı olan bu bantları elinizle kolayca kopartabilirsiniz. Karton koli hazırlarken kullanacağınız koli bandı konusunda ilk tercihiniz her zaman için hotmelt koli bantlarından yana olmalı.

Akrilik koli bantları, akrilik yapıştırıcıdan üretilen bantlardır. Bu ürünler naylon ve plastik yüzeylerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş koli bantlarıdır. Hızlı yapışma ve güçlü bir tutuculuk özelliğine sahip olan bu ürünleri elinizle kopartmanız oldukça zordur. Piyasada pek çok değişik modelde üretimi yapılan koli bandı kesme makineleriyle bu ürünleri kolayca kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kolinin yeterince dayanıklı olmadığını düşünüyorsanız, hotmelt koli bantlarına oranla daha yüksek bir tutuculuk özelliğine sahip akrilik koli bantlarıyla kolinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Solvent koli bantları ise doğadan elde edilen reçinenin solventle inceltilip film üzerine sürülmesiyle imal edilen koli bantlarıdır. Bu bantlar, PVC yüzeyler ve soğuk zincir ürünlerin ambalajlanması için uygun özelliklere sahiptir. Diğer koli bantları ile karşılaştırıldığında, kalınlık ve uzunluk çeşitliliği çok fazla değildir, fiyatları ise daha yüksektir. Karton koli hazırlama sırasında solvent bantları gereksiz yere kullanmak, taşıma ve gönderim maliyetlerinizin artmasına yol açacaktır.

Koli içinde güvenliği sağlamalısınız.

Taşıma işlemleri sırasında kolinin içindeki malzemelerin zarar görmemesi için gazete kağıdı veya uygun niteliklere sahip ambalaj malzemeleri kullanmalısınız. Taşınacak malzemeler eğer mutfak eşyasıysa gazete kağıdı iyi bir seçim olabilir. En kolay temin edebileceğiniz ve oldukça ekonomik olan gazete kağıdı, mutfak eşyalarının yanı sıra her türlü seramik ve cam eşyanın taşınmasını da kolaylaştırmakta. Gazete kağıdı kullanmanızın mümkün olmadığı durumlarda ise gerekli niteliklere sahip ambalaj malzemelerini kullanabilirsiniz. Koli içinde boşluk kalmadığında, malzemeleriniz daha güvenli bir şekilde taşınmaya hazır hale gelmiş olacaktır.

Koliniz dolduktan sonra, alt kısımda olduğu gibi üst kısımda da gazete kağıtları veya ambalaj malzemeleriyle dolgu yaparak koli içindeki malzemelerin zarar görmesini engellemelisiniz. Hem alt kısımdan, hem de üst kısımdan koruma altına alınacak eşyalarınızı güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz. Ve tabii, koli hazırlama konusunda en sık yapılan hatalardan biri olan koliyi aşırı doldurma hatasından mutlaka kaçınmalısınız. Kolinizde tampon etkisi yaratacak malzemeler, kolinizin ağırlığını arttırmamalı.

Mutfak eşyaları ile cam ve seramik eşyalar nasıl kolilenir?

Koli hazırlarken yapılan hatalar eşyaların zarar görmesine ve bu da maddi kayıpların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Özellikle de mutfak eşyaları ile cam ve seramik gibi eşyaların kolilenmesi sırasında gereken özen gösterilmediğinde oluşan maddi zararlar büyüyebiliyor. Mutfak takımları içinde bir ya da birkaç parçanın zarar görmesi, bazen tüm takımın değerini veya önemini yitirmesine yol açabiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, bu eşyaları doğru şekilde kolilemeye büyük özen göstermelisiniz.

Mutfak eşyaları ile cam ve seramik gibi eşyaları doğru şekilde kolilemek için her birini gazete kağıdına veya balonlu naylona sarmalısınız. Eşyaları yan yana dizip üzerine ve yanlarına gazete kağıdı sıkıştırmak doğru bir yöntem değildir. Aynı şekilde, tabakların arasına gazete kağıdı koyarak hepsini üst üste dizmek de doğru değildir. Tabakların kırılmasını önlemekten uzak olan bu yöntem, koli açıldığında elde kesik ve yaralanma gibi istenmeyen durumların oluşmasına yol açabilmekte. Bardakların ise iç kısımlarını değil, daha çok dış kısımlarını güvenli hale getirmeli, koliye yerleştirdikten sonra boş kalan kısımları gazete kağıdı veya ambalaj malzemeleriyle doldurmalısınız.

Kolinizi etiketlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Koli hazırlama sırasında en fazla ihmal edilen konulardan biri de koliyi etiketlemektir. Kolinin içinde ne olduğunu unutmanızı engelleyen etiketleme işlemini ihmal ederseniz, koliyi açıp sonra tekrar kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, kolinizde eğer kırılabilecek eşyalar varsa üzerine ve yanlarına etiket yapıştırmayı ihmal ederseniz taşıma sırasında içindeki malzemelerin zarar görmesini engelleyemeyebilirsiniz. Ve tabii, kolinize yapıştıracağınız etiketin yalın ve basit bir dille yazılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Koliniz ev eşyası veya ofis malzemesi ise eşyaların kime ait olduğunu ve hangi odaya gideceğini etiketin üstüne yazmanız, kolideki malzemeleri yerleştirmeniz sırasında size vakit kazandıracaktır.

Editörün Tavsiyesi: Ve-Ge Koli Bandı Şeffaf 45 mm x 100 m

Koli hazırlama konusunu ele aldığımız ve koli hazırlamanın püf noktalarını paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği koli bandı olan Ve-Ge koli bandı şeffaf 45 mm x 100 m ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Ve-Ge markasının sitemizde en çok satan ürünlerinden biri olan bu ürünler, basınca ve gerilmeye karşı oldukça dayanıklı. PP materyalden üretilen bu ürünler, yapıştırılan yüzeyleri kolaylıkla kapatıyor ve yüzeylerde yalıtım sağlıyor. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer koli bantlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş ben bir nakliyat firması olarak çok faydalandım.
    teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir