Koltuk Altı Kararmasından Kurtulma Yolları

Koltuk altı kararması cilt sağlığıyla ilgili en yaygın sorunlardan biridir. Hemen her mevsim görülebilecek bu sorun, yaz aylarında daha can sıkıcı hale gelebiliyor. Kararan koltuk altları nedeniyle pek çok kadın, askılı bluz veya elbise giyememekte. Kısa kollu gömlek veya tişört seçiminde de yine kararan koltuk altları nedeniyle pek çok insan rahatça hareket edememekte. Yaz sıcaklarının giderek arttığı bu zaman diliminde kararan koltuk altlarınız nedeniyle benzer sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Hatta güneşlenirken bile koltuk altlarınızı gizleme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Oysa basit birtakım önlemlerle koltuk altı kararmasından kurtulmak mümkün. Hem bunun için güzellik salonlarına gitmeye veya medikal yöntemlere başvurmak gerekmeyebilir. Evde yapabileceğiniz basit birtakım uygulamalar sayesinde koltuk altı kararması şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, koltuk altı kararmasından kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Koltuk altı kararması neden olur?

Koltuk altı kararmasının pek çok nedeni olabilir. Bunlar içinde en önemlilerinin deodorantlar ve ter önleyici ürünler, kalitesiz ağdalar, koltuk altlarına uygulanan jilet ve vücudu sıkan giysiler olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra cilt üzerinde oluşan bakteriyel enfeksiyonlar, sigara kullanımı ve hormonal bozukluklar nedeniyle de koltuk altı kararması oluşabilir. Koltuk altı bölgesi, vücudun kıvrım bölgelerinden biri olduğu için sıkça hareket eder ve bu nedenle dış etkenlere karşı kendisini korumakta zorluk çeker. Koltuk altı bölgesinde meydana gelen her zorlama ve yanlış hareket, cilt üzerinde leke ve koyulaşma oluşmasına neden olabilir. Bu durum aslında, cildinizin verdiği bir uyarıdır. Bir şeylerin yanlış gitmekte olduğuna işaret eder. Bu uyarıyı dikkate alır ve zamanında müdahale ederseniz, koltuk altı kararmasından daha kolay şekilde kurtulabilirsiniz. Geç kalmanız durumunda koltuk altı bölgenizde mantar, kadife deri, liken gibi hastalıklar gelişebilir. 

Koltuk altı kararması cilt kanserine yol açar mı?

Koltuk altı kararması ile cilt kanseri arasında doğrudan bir ilişki bulunmamakta. Nitekim, koltuk altı kararmasının nedenleri ile cilt kanserinin nedenleri arasında doğrudan bir ilişki yok. Ne var ki, koltuk altı kararmasıyla cildiniz, bir şeylerin yolunda gitmediğine dair önemli bir işaret verir. Cilt sağlığınızı koruyacak önlemleri almayı ihmal ederseniz, cildinizde kanser belirtileri oluşabilir. Cilt kanseri türleri içinde bir kısmı, cilt üzerinde leke ve kararma oluşumuyla ilk belirtilerini vermekte. Koltuk altınızda oluşan lekeler ve kararmanın bu belirtilerden biri olup olmadığını anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Başka bir cilt hastalığınız varsa veya hassas cilt yapısına sahipseniz, koltuk altı kararması şikayetlerini daha güçlü şekilde yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekir. Cildinizde oluşan kararma ve lekelerin cilt kanseriyle ilgisinin olup olmadığı konusunda son sözü ancak hekiminiz söyleyebilir. 

Hamilelikte koltuk altı kararması nedir?

Hamilelikte koltuk altı kararması ve koltuk altı lekeleri, vücudun yaşadığı hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Ten rengi koyu olan hamileler, bu şikayetleri daha fazla yaşayabilir. Ancak bu şikayetlerin büyük bir bölümü doğumun ardından kendiliğinden geçer. Bu konuda annenin herhangi bir şey yapmasına aslında gerek yoktur. Geçmeyen şikayetler içinse basit birtakım uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalardan başarılı sonuç alınamaması durumunda bir dermatoloji uzmanına başvurulabilir. Bazı cilt türleri koltuk altı kararması ve cilt lekelerine doğuştan yatkın olabilir. Hamilelik döneminde meydana gelen değişimler nedeniyle bu şikayetler kalıcı hale gelebilir. Hamilelik döneminde annenin koltuk altı bakımına özen göstermesi, süreci daha sağlıklı şekilde atlatmasına katkı sağlar. Aşırı terleme ile sık jilet ve ağda kullanımı nedeniyle hamilelikte oluşan koltuk altı kararması şikayetlerinin geçmesi biraz zaman alabilir. 

En hızlı koltuk altı beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Yaz aylarının gelişiyle birlikte özellikle kadınlar arasında koltuk altı beyazlatma yöntemlerine yönelik ilgi ciddi ölçüde artıyor. Yaz aylarında askılı bluz veya elbise giymek isteyen kadınlar, koltuk altlarının beyaz görünmesi için daha çok evde uygulayabilecekleri yöntemleri merak ediyorlar. Benzer bir durum erkekler arasında da söz konusu. Kısa kollu gömlek veya tişört giymek isteyen erkekler, kararan koltuk altları nedeniyle kıyafet seçiminde tereddüt yaşayabiliyor. En hızlı koltuk altı beyazlatma yöntemleri, aslında evde kolayca kullanabileceğiniz malzemelerden oluşmakta. Evde koltuk altı beyazlatmak için neler kullanılabilir, diye merak ediyorsanız, bu malzemeleri ve nasıl kullanıldıklarını aşağıda kısaca özetleyeceğiz. Ancak yine de bu yöntemlerden başarılı sonuç alamamanız durumunda bir dermatoloji uzmanına görünmenizde yarar olduğunu belirtelim. 

Karbonat ile koltuk altı beyazlatma nasıl yapılır?

Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde ilk sırada karbonatı değerlendirebilirsiniz. Bu konuda bilinen en eski ve en etkili yöntemlerden biri olan karbonatı bir miktar suyla birlikte macun kıvamına getirip koltuk altlarınıza uygulayabilirsiniz. Karbonatlı sudan oluşan bu macun, koltuk altlarınızda kararmaya yol açan nedenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Karışımın içine dilerseniz bir miktar gül suyu da ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem cilt hücreleriniz beslenir, hem de daha güzel bir koku oluşur. Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde bu uygulamadan etkin sonuç alabilmek için en az haftada 3 kez bu uygulamayı tekrarlamalısınız. Bekleme süresi içinse 15 dakika yeterli olacaktır. Bu süre içinde cildinizde herhangi bir reaksiyon oluşumu hissederseniz, sürenin dolmasını beklemeden uygulamayı sonlandırmalısınız. Macunu temizlemek içinse ılık su kullanabilirsiniz. 

Limon ile koltuk altı beyazlatma nasıl yapılır?

Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde limonla da başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Limonda bulunan sitrik asit, cilt üzerinde oluşan bakteri ve mantarlara karşı etkin bir çözümdür. Koltuk altlarınızdaki kararmanın nedeninin bakteri ve mantarlar olduğunu düşünüyorsanız, koltuk altlarınıza limon uygulayarak beyazlatma sağlayabilirsiniz. Uygulama sırasında yuvarlak şekilde dilimlediğiniz limonu koltuk altlarınızda en az 10 dakika bekletebilirsiniz. Herhangi bir yanma veya kaşınma hissi almanız durumunda sürenin dolmasını beklemeden uygulamayı sonlandırabilirsiniz. Temizliğini de ılık suyla yapabilirsiniz. Koltuk altlarına limon uygulamak, aynı zamanda aşırı terleme sorununa karşı da etkin bir çözümdür. Eğer böyle bir sorununuz varsa, koltuk altlarınızda normalden daha fazla bakteri veya mantar oluşup kararmaya yol açabilir. Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde limon ayrıca, koltuk altlarınızdaki ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlar. Cildiniz kendini yeniledikçe doğal görünümünü yeniden kazanır. 

Elma sirkesi ile koltuk altı beyazlatma nasıl yapılır?

Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde en etkili yöntemlerden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesinin en önemli özelliklerinden biri, cildin pH dengesini korumasına yardımcı olmasıdır. Yaz aylarında vücudun su kaybı arttığı için pH dengesi bozulur. Buna bağlı olarak cilt üzerinde çeşitli şikayetler oluşur. Gün içinde yeterince su tüketmiyorsanız, koltuk altı kararması şikayetinizin nedeni vücudunuzun su kaybı olabilir. Bu gibi durumlarda, koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde elma sirkesi daha başarılı sonuçlar verebilir. Elma sirkesi koltuk altlarını beyazlatmanın yanı sıra aynı zamanda da mikropları öldürür ve koku önleyici etki gösterir. Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde koltuk altlarınıza elma sirkesi uygulamak için 1 bardak ılık su ile 2 çay kaşığı elma sirkesi kullanabilirsiniz. Karışımı koltuk altlarınıza 10 dakika kadar uygulayıp temizliğini yine ılık suyla sağlayabilirsiniz. 

Süt ile koltuk altı beyazlatma nasıl yapılır?

Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde süt ile koltuk altı beyazlatma da en etkili yöntemlerden bir diğeridir. Bileşiminde bulunan yağ asitleri ve vitaminler sayesinde süt, koltuk altı kararmasına çözüm yolları içinde en etkili yöntemlerden biri haline gelmekte. Sütün bu etkisini arttırmak için bir miktar lor peyniriyle karıştırıp krem haline getirebilirsiniz. Bu kremi koltuk altlarınıza 15 dakika kadar uyguladığınızda, koltuk altı kararması şikayetinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Bu karışımı aynı zamanda kol altı beyazlatma yöntemi olarak da kullanabilirsiniz. Koltuk altı beyazlatma işlemi yalnızca kozmetiğin konusu değil, aynı zamanda ve daha çok cilt sağlığı alanına girer. Cildinizin beslenmesini ve ölü hücrelerden kurtulmasını sağlar, yeni hücre oluşumunu desteklerseniz, koltuk altı kararması için daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Koltuk altı beyazlatma evde bu gibi basit karışımlarla kolayca yapılabilir. 

Salatalık ile koltuk altı beyazlatma nasıl yapılır?

Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde salatalık uygulaması da bir diğer etkili yöntemdir. Cilt temizliği ve bakımında salatalığın pek çok faydası var. Salatalıktaki güzellik sırları salatalığı aynı zamanda koltuk altı kararması için çözüm yollarından biri haline getirmekte. Salatalıkta yüksek miktarda bulunan magnezyum ve potasyum gibi mineraller ile A ve E vitaminleri, cildin kendisini yenilemesine önemli bir katkı sağlıyor. Eğer aşırı stres, sağlıksız beslenme ve benzeri nedenlerle dönemsel olarak koltuk altı kararması şikayetleri yaşıyorsanız, salatalık ile koltuk altı beyazlatma yöntemiyle başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Stres ve diğer nedenlerle cildiniz, faydalı mineral ve vitaminlerden yeterince yararlanamadığı için renk kaybı yaşayabilir. Koltuk altı gibi hassas bölgelerde bu kayıplar daha fazla olacağı için kararmanın ölçüsü daha büyük olabilir. Bu gibi durumlarda orta boy bir salatalığı dilimleyerek koltuk altlarınıza uygularsanız, koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Patates ile koltuk altı beyazlatma nasıl yapılır?

Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde bir diğer yöntem de patates uygulamasıdır. Uygulama için orta boy bir patatesi yuvarlak şekilde dilimleyerek 10 dakika kadar koltuk altlarınızda bekletebilirsiniz. Bu uygulama özellikle hassas cilt yapısına sahip olanlar üzerinde daha başarılı sonuçlar doğurmakta. Patates suyunun bileşiminde bulunan mineral ve vitaminler cildi beslerken doğal yollarla beyazlamasını sağlıyor. Uygulamayı cildinize dairesel masajlarla gerçekleştirirseniz, patates suyundan daha etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 2 defa gerçekleştirdiğinizde, 1 hafta sonra koltuk altı kararması şikayetlerinizin ciddi ölçüde azaldığını görebilirsiniz. Dilerseniz patatesi püre haline getirerek de koltuk altlarınıza uygulayabilirsiniz. İçine limon veya elma sirkesi katarsanız, cildinizde oluşan bakteri ve mantarlara karşı daha etkin bir koruma sağlayabilirsiniz. 

Deodorant, jilet veya ağda bandı kullanırken dikkatli olmalısınız.

Koltuk altı kararmasından kurtulma yolları içinde bu yöntemlerin etkili olabilmesi için deodorant, jilet veya ağda bandı kullanırken dikkatli olmanız gerekmekte. Yanlış ve bilinçsiz kullanılan deodorantlar nedeniyle cilt üzerindeki gözenekler tıkanır ve cilt hücrelerinin havayla teması kesilir. Cilt üzerinde ölü hücrelerin birikmesine neden olan bu durum, cildin doğal rengini kaybetmesine yol açar. Jilet veya ağda bantları da yine yanlış ve bilinçsiz kullanılması durumunda cilt üzerinde kararma veya leke oluşumuna neden olabilir. Bu gibi durumlarda koltuk altı kararmasından kurtulma yolları ile başarılı sonuçlar elde etmeniz zorlaşır. Koltuk altı bakımınıza özen gösterir ve bu yöntemleri doğru şekilde uygularsanız, daha güzel bir estetik görünüme ulaşırsınız. İstediğiniz sonuçları alamamanız durumunda bir dermatoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Koltuk altı beyazlatma işlemi bazen medikal yöntemlerle de yapılabilir. Bu yöntemler hakkında en doğru bilgileri hekiminizden alabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir