Kombide tasarruf nasıl sağlanır?

Havaların soğumasıyla birlikte evlerde ve ofislerde kombi kullanımı artmaya başladı. Günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz evimizde veya ofisimizde ısınmamızı sağlayan kombiler, doğru kullanıldığı zaman hem ısınma konforumuzu korur, hem de ısınma masraflarımızı azaltır. Yanlış kullanıldığında ise ısınma konforumuzu bozar ve doğal gaz faturasını epeyce yükseltir. Peki, kombide tasarruf nasıl sağlanır? Kombi kullanırken doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır? Tasarruflu kombi kullanmanın püf noktaları nelerdir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kombide tasarruf yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Tasarruflu kombi kullanımı konusunu araştırıyor ve doğal gaz tasarrufu yapmak, ısınma maliyetlerinizi azaltmak istiyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz.

Kombinizin doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız.

Evlerde ve ofislerde hem ısınmak, hem de sıcak su ihtiyacını karşılamak için en sık tercih edilen ürünlerin başında kombiler geliyor. Kombi tasarruf yöntemleri hakkında farkındalıklarınız arttıkça kombinizi daha verimli ve ekonomik şekilde kullanabilirsiniz. Böylelikle ısınma maliyetlerinizi azaltabilir ve doğanın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Kombinizi verimli bir şekilde kullanabilmeniz için her şeyden önce, doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız. Kombiniz eğer açık balkon, merdiven boşluğu, baca duvarı veya toplu kullanım alanlarından birine monte edilmişse, kombide tasarruf yöntemleri açısından pek çok sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Kombiniz eğer mekan darlığı veya başka bir nedenle balkona veya toplu kullanım alanlarına monte edilmişse, ya balkonunuzu kapatmalı ya da kombinizi bir dolap içine almalısınız.

Kombinizin yıllık bakımını yaptırmalısınız.

Kombilerin enerji verimliliğini arttıran ve ömrünü uzatan yöntemler içinde kombi bakımı en önemli konuların başında geliyor. Hangi kombi daha tasarruflu, diye merak ediyorsanız, bu soruya belli bir markanın ürünüyle değil, bakımlı kombiler şeklinde cevap verebiliriz. Marka tercihiniz ne olursa olsun, bakımlı kombi tasarruflu kullanım konusunda her zaman için daha avantajlıdır. Kombide tasarruf yöntemleri içinde kombinize eğer her yıl Eylül-Ekim döneminde bakım yaptırırsanız, sonbahar ve kış dönemini daha verimli ve sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Kombi bakımı için yapacağınız masraf, kombiyi tasarruflu kullanma konusunda elde edeceğiniz kazancın yanında çok küçük kalacaktır. Kombi bakımı sırasında temizlenen filtreler ve petekler, kombide tasarruf yöntemleri içinde oldukça etkilidir. Fakat maalesef, ülkemizde kombi bakımı daha çok kombi arızası ortaya çıktığında akla geliyor. Oysa kombi bakımının ihmal edilmesi nedeniyle oluşan masraflar, kombi bakım masraflarından çok daha yüksektir. 

Kombinizi sık kapatıp açmamalısınız.

Kombide verimliliği azaltan konuların başında, kombinin sık kapatılıp açılması geliyor. Kombide tasarruf yapmak adına böyle bir yola başvurmak maalesef hem kombiye zarar veriyor, hem de enerji tüketimini arttırıyor. Oysa kombide tasarruf yöntemleri içinde kombinizi açık ve kısık ayarda tutarsanız daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Kombinin kapalı kalması duvarların, tavanın ve zeminin soğumasına yol açar ve kombiyi yeniden açtığınızda yaklaşık 2 kat fazla enerji tüketmesine neden olur. Kombide tasarruf yöntemleri içinde kombinizi, soğuk kış günlerinde kısık ayarda açık tutmalısınız. Bu sayede ortam ısısı sabit kalır ve enerji tüketiminiz azalır. Yoğuşmalı kombi kullanıyorsanız, kombide tasarruf yöntemleri içinde baca gazı sıcaklığının 56, kazan suyu sıcaklığının ise 50 dereceyi geçmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi durumda yoğuşma gerçekleşmeyeceği için kombinizde enerji tasarrufu sağlayamazsınız.

Peteklerinizin dışı kadar içini de temiz tutmalısınız.

Kombili ısıtma sistemlerinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri, peteklerin üst kısmının ısınıp alt kısmının ısınmamasıdır. Bu sorun genellikle, petek içinde oluşan paslanma ve kireçlenme nedeniyle ortaya çıkar. Kombide tasarruf yöntemleri içinde peteklerinizin yıllık bakımını yapar veya yaptırırsanız, bu sorunla pek karşılaşmazsınız. Benzer şekilde, peteğinizin yalnızca alt kısmı ısınıyor, fakat üst kısmı ısınmıyorsa, tesisatınızdaki fazla havayı çıkartmanız gerekir. Aynı şekilde, peteğinizdeki vanaların pislik tutucu filtresinin de yılda bir kez temizlenmesi gerekir. Aksi durumda oluşacak tıkanma nedeniyle peteklerinizden alacağınız randıman azalır. Bu gibi konularda dilerseniz, yetkili servisinizden hizmet alabilirsiniz. Kombi temizliği ile kombide tasarruf yöntemleri daha etkin hale gelmekte. Kombi yakıt tasarrufu konusunda petek içi ve kombi temizliğinin önemi büyük. 

Baca temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Kombilerde enerji tüketimini arttırmasının yanı sıra insan hayatını tehdit eden konular içinde baca kirliliği üst sıralarda yer almakta. Müstakil kullanım için hermetik kombiyi tercih ediyorsanız, normal şartlar altında baca kirliliği sorunu yaşamazsınız. Fakat bacalı kombilerde baca kirliliğine çoğu zaman gereken özenin gösterilmediğini görüyoruz. Evinizin veya ofisinizin bulunduğu dairede baca konusunda sıkıntı çekiyorsanız ve ısıtma sisteminiz yerden ısıtma sistemiyse, kombide tasarruf yöntemleri içinde yoğuşmalı kombi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Nitekim yoğuşmalı kombi tasarruf konusunda daha iyi bir performans sergiler. Yoğuşmalı kombi tasarruf oranı markadan markaya değişse de diğer kombilere oranla daima yüksektir. Bacalı kombi kullanıyorsanız, baca temizliğini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Aksi durumda kombinizin enerji tüketimi artacağı gibi, ortamda biriken karbonmonoksit gazı nedeniyle zehirlenme tehlikesi yaşayabilirsiniz.

Su basıncına dikkat etmelisiniz.

Kombinizi verimli bir şekilde kullanmak için, kombi üzerinde bulunan su basınç göstergesinin 1-2 bar arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Kombinizi en verimli şekilde çalıştıracağınız basınç düzeyi 1.5 ile 2 bar arasıdır. Kombide tasarruf yöntemleri içinde kombinizi bu düzeyde çalıştırırsanız, enerji tasarrufu konusunda daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Kombide her 2-3 ayda bir su eksilmesi olur ve bu nedenle basınç düşer. Petekleri temizleme konusuna gereken özeni gösterseniz bile bu eksilme oluşur. Petek içi temizliği sırasında da su basıncı düşer. Bu gibi durumlarda, su vanasını açarak su kaybının giderilmesini sağlamalısınız. Su kaybıyla sık sık karşılaşıyorsanız, tesisatınızda su sızıntısı olabilir. Eğer basınç çok sık düşüyorsa, yetkili servisinize başvurup kombi tesisatınızı mutlaka inceletmelisiniz. Kombi tasarruf ayarları konusunda yetkili servisiniz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. 

Peteklerinize reglaj ayarı yapmalısınız.

Isıtma sisteminizde termostatik vanalar kullanıyorsanız, ortam ısısını istediğiniz düzeyde sabit tutmanız daha kolaydır. Termostatik vanalarda genellikle 5 kademe vardır. Bunlardan birini seçerek bulunduğunuz ortamın ısısının sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. Fakat normal vana kullanıyorsanız ve kombinize yakın petekler iyi ısındığı halde uzaktaki petekler iyi ısınmıyorsa, kombide tasarruf yöntemleri içinde reglaj ayarından yararlanabilirsiniz. Reglaj ayarı yapılan kombi tasarruflu kullanım konusunda daha iyi bir performans sergiler. Kombi bakımı sırasında petek temizliği yaptıranlar reglaj ayarını da yaptırmakta. Petek temizletme sırasında sağlanan reglaj ayarı kombide tasarruf yöntemleri konusunda daha etkin sonuçlar almanızı sağlar. Petek temizliği ücreti farklı servislere göre değişse de genel olarak bütçenizi zorlamayacak düzeydedir. 

Kombide tasarruf yöntemleri içinde reglaj ayarı yapmak için, öncelikle peteklerinizin alt ve üst vanalarını tamamen açmalısınız. Ardından, kombinize en yakın ve en çok ısınan peteğin su giriş vanası olan üst vanasını tümüyle kapatın. Kapatma işlemi için vanayı saat yönünde çevirebilirsiniz. Ardından, vanayı 1 cm kadar saat yönünün tersine doğru çevirerek açın. Daha sonra, en çok ısınan ikinci peteğin vanasını 2 cm kadar açın ve bu işlemi son peteğe kadar devam ettirin. En az ısınan peteğin üst vanası tamamen açık olmalı. 10-15 dakika bekledikten sonra, üst vanaları biraz daha açarak en az ısınan peteğe ısının daha iyi ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Kombi bakımı sırasında eğer kombi temizleme sıvısı veya tesisat temizleme kimyasalı kullanılmışsa, peteklerinize su akışı daha kolay sağlanır. Ki bu da kombide tasarruf yöntemleri içinde önemli bir avantaj sağlar. 

Kullanmadığınız odaların petek vanalarını kapatmalısınız.

Geniş bir evde yaşıyor veya geniş bir ofiste çalışıyorsanız, kombili ısıtma sistemi ile tüm odaları ısıtmakta zorluk çekebilirsiniz. Evinizde veya ofisinizde kullanılmayan odalar varsa, kombide tasarruf yöntemleri içinde bu odalarda petek vanalarını kapalı tutmalısınız. Kullanılmayan odalardaki vanaları kapatmak, kombide yakıt tasarrufu sağlayacağı gibi, diğer odaların daha iyi ısınmasına da katkı sağlayacaktır. Kullanmadığınız bir odayı ısıtmak için harcayacağınız enerji nedeniyle diğer odaların ısınma maliyeti artar. Kombide tasarruf yöntemleri içinde kullanmadığınız odaların petek vanalarını kapatarak kombinizde enerji verimliliğini arttırabilirsiniz. Gün içinde çok az kullandığınız odalar içinse petek vanalarını açmak yerine fanlı ısıtıcılar veya infrared ısıtıcılar kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kombi kullanmak enerji maliyeti açısından daha masraflı olabilir. 

Peteklerin üzerine veya önüne hiçbir şey koymamalısınız.

Evde veya ofiste kimi zaman yer darlığından, kimi zaman da dekoratif amaçlarla peteklerin üzerine veya önüne bir şeyler koyabiliyoruz. Oysa bu durum, yarardan çok zarar getiriyor. Peteklerin üzerine veya önüne bir şeyler koyarsanız, peteklerin yalnızca kendisini ısıtmasına yol açar, ısıyı dağıtmasını engelleyerek enerji tüketimini arttırırsınız. Peteğin etrafa ısı yayabilmesi için havayla temas etmesi gerekmekte. Petek üzerinde veya önünde oluşan engeller bu teması kestiği için tasarruflu kombi kullanımı konusunda istenilen sonuçları vermemekte. Kombide tasarruf yöntemleri içinde peteklerinizden tam randıman alabilmek için üzerine veya önüne hiçbir şey koymamalısınız. Ev veya ofis dekorasyonunuzu buna uygun şekilde yaparsanız, kış aylarında ısınma ihtiyaçlarınızı daha ekonomik şekilde karşılayabilirsiniz. 

Isı izolasyonu sağlamalısınız.

Sonbahar ve kış döneminde düşen hava sıcaklıkları, insanların olduğu kadar binaların da soğuktan olumsuz etkilenmesine yol açar. Dışarıda soğukların arttığı bir sırada evinizi veya ofisinizi ısıtmak için daha fazla enerji harcamanız gerekebilir. Bulunduğunuz binada ısı izolasyonu sağlanmışsa, ısınma giderleriniz bu durumdan olumlu yönde etkilenecektir. Binada ısı izolasyonu yoksa, bulunduğunuz dairede izolasyon yaptırmanız da yine ısınma masraflarınızı azaltacaktır. Ki bu oran, en iyi şartlarda yüzde 50’ye kadar çıkabilir. Kombide tasarruf yöntemleri içinde ısı izolasyonu konusunda sağlayabileceğiniz iyileştirmeler hakkında çekimser olmamalısınız. Isı izolasyonu için ayıracağınız kaynaklar, en fazla 2 yıl içinde enerji maliyetlerinizdeki düşüşle birlikte size geri dönecektir. Üstelik, ısı izolasyonuyla birlikte kombiniz daha az çalışacağı için daha uzun ömürlü olacaktır. 

Kombide tasarruf yöntemleri içinde ısı izolasyonu konusunda ayrıca, evinizde veya ofisinizde ısı kaybına yol açan konulara da dikkat etmelisiniz. Özellikle pencere ve kapı kenarlarından giren soğuk hava ortam ısısını düşürecek ve kombi kullanımınızı arttıracaktır. Evinizde veya ofisinizde ısı izolasyonu sağlamak için pencere ve kapı kenarlarında koruyucu bant kullanabilirsiniz. Bu kısımlarda çatlama veya kırılma oluşmuşsa, silikon kullanarak ısı kaybını önleyebilirsiniz. Silikon kullanımı, küçük çatlaklar ve boşluklar için etkin çözümler sunar. Daha büyük çatlaklar veya boşluklar içinse köpük ve süngerlerden yararlanabilirsiniz. Bu gibi basit önlemler, ortamda ısı kaybını önleyeceği için kombinizin daha az doğal gaz tüketmesini sağlar. Bu önlemler sayesinde kombiniz daha az enerji tüketeceği gibi, doğanın korunmasına da daha büyük bir katkı sağlar. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Periyodik Kontrol

    Kombilerde tasarruf için ayrıca akıllı termostat kullanımı da bir başka yöntem. Güneşin eve vurmasıyla artan oda sıcaklığına göre termostat ayarı yapılarak, ev içerisinde ki ideal sıcaklık korunmuş olmakta. Böylelikle gereksiz ısınmaların önüne geçilerek tasarruf sağlanmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir