Kombide tasarruf nasıl sağlanır?

Havaların soğumasıyla birlikte evlerde ve ofislerde kombi kullanımı artmaya başladı. Günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofisimizde ısınmamızı sağlayan kombiler, doğru kullanıldığı zaman hem ısınma konforumuzu korur, hem de ısınma masraflarımızı azaltır. Yanlış kullanıldığında ise ısınma konforumuzu bozar ve doğal gaz faturasını epeyce yükseltir. Peki, kombide tasarruf nasıl sağlanır? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kombide tasarruf yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kombinizin doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız.

Evlerde ve ofislerde hem ısınmak, hem de sıcak su ihtiyacını karşılamak için en sık tercih edilen ürünlerin başında kombiler geliyor. Kombinizi verimli bir şekilde kullanabilmeniz için her şeyden önce, doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız. Kombiniz eğer açık balkon, merdiven boşluğu, baca duvarı veya toplu kullanım alanlarından birine monte edilmişse, kombide tasarruf yöntemleri açısından pek çok sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Kombiniz eğer mekan darlığı veya başka bir nedenle balkona veya toplu kullanım alanlarına monte edilmişse, ya balkonunuzu kapatmalı ya da kombinizi bir dolap içine almalısınız.

Kombinizin yıllık bakımını yaptırmalısınız.

Kombilerin enerji verimliliğini arttıran ve ömrünü uzatan konular içinde kombi bakımı en önemli konuların başında geliyor. Kombinize eğer her yıl Eylül-Ekim döneminde bakım yaptırırsanız, sonbahar ve kış dönemini daha verimli ve sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Kombi bakımı sırasında temizlenen filtreler ve petekler, kombide tasarruf yöntemleri içinde oldukça etkili. Ülkemizde kombi bakımı daha çok kombi arızası ortaya çıktığında akla geliyor. Oysa kombi bakımının ihmal edilmesi nedeniyle oluşan masraf, kombi bakım masraflarından daha yüksek olabiliyor.

Peteklerinizin dışı kadar içini de temiz tutmalısınız.

Kombili ısıtma sistemlerinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri, peteklerin üst kısmının ısınıp alt kısmının ısınmamasıdır. Bu sorun genellikle, petek içinde oluşan paslanma ve kireçlenme nedeniyle ortaya çıkmakta. Kombide tasarruf yöntemleri içinde peteklerinizin yıllık bakımını yapar veya yaptırırsanız, bu sorunla pek karşılaşmazsınız. Benzer şekilde, peteğinizin yalnızca alt kısmı ısınıyor, fakat üst kısmı ısınmıyorsa, tesisatınızdaki fazla havayı çıkartmanız gerekir. Aynı şekilde, peteğinizdeki vanaların pislik tutucu filtresinin de yılda bir kez temizlenmesi gerekir. Aksi durumda oluşacak tıkanma nedeniyle peteklerinizden alacağınız randıman azalacaktır. Bu gibi konularda dilerseniz, yetkili servislerden hizmet alabilirsiniz.

Baca temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Kombilerde enerji tüketimini arttırmasının yanı sıra insan hayatını tehdit eden konular içinde baca kirliliğinin önemi büyük. Müstakil kullanım için hermetik kombiyi tercih ediyorsanız, baca kirliliği sorunu yaşamazsınız. Fakat bacalı kombilerde baca kirliliğine çoğu zaman gereken özenin gösterilmediğini görüyoruz. Ofisinizin bulunduğu dairede baca konusunda sıkıntı çekiyorsanız ve ofisinizin ısıtma sistemi yerden ısıtma sistemiyse, kombide tasarruf yöntemleri içinde yoğuşmalı kombi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bacalı kombi kullanıyorsanız, baca temizliğini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Aksi durumda kombinizin enerji tüketimi artacağı gibi, ortamda biriken karbonmonoksit gazı nedeniyle zehirlenme tehlikesi yaşayabilirsiniz.

Kombinizi sık kapatıp açmamalısınız.

Kombide verimliliği azaltan konuların başında, kombinin sık kapatılıp açılması geliyor. Kombide tasarruf yapmak adına böyle bir yola başvurmak maalesef hem kombiye zarar veriyor, hem de enerji tüketimini arttırıyor. Oysa kombide tasarruf yöntemleri içinde kombinizi açık ve kısık ayarda tutarsanız daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Kombinin kapalı kalması duvarların, tavanın ve zeminin soğumasına yol açacak ve kombiyi yeniden açtığınızda yaklaşık iki kat fazla enerji tüketmesine yol açacaktır.

Ofiste olmasanız bile kombinizi düşük ve kısık ayarda açık tutmalısınız. Bu sayede ofisinizin ısısı sabit kalır ve enerji tüketiminiz azalır. Yoğuşmalı kombi kullanıyorsanız, kombide tasarruf yöntemleri içinde baca gazlı sıcaklığının 56, kazan suyu sıcaklığının ise 50 dereceyi geçmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi durumda yoğuşma gerçekleşmeyeceği için kombinizde enerji tasarrufu sağlayamazsınız.

Su basıncına dikkat etmelisiniz.

Kombinizi verimli bir şekilde kullanmak için, kombi üzerinde bulunan su basınç göstergesinin 1-2 bar arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Kombinizi en verimli şekilde çalıştıracağınız basınç düzeyi 1.5 ile 2 bar arasıdır. Kombide tasarruf yöntemleri içinde kombinizi bu düzeyde çalıştırırsanız, enerji tasarrufu konusunda daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Kombide her 2-3 ayda bir su eksilmesi olur ve bu nedenle basınç düşer. Bu gibi durumlarda, alt kısımdaki vanayı açarak kayıp suyun giderilmesini sağlamalısınız. Bu düşüşle daha sık karşılaşıyorsanız, tesisatınızda su sızıntısı olabilir. Eğer basınç çok sık düşüyorsa, yetkili servisinize başvurup kombi tesisatınızı mutlaka inceletmelisiniz.

Peteklerinize reglaj ayarı yapmalısınız.

Isıtma sisteminizde termostatik vanalar kullanıyorsanız, ofisinizin ısısını istediğiniz düzeyde sabit tutmanız daha kolaydır. Termostatik vanalarda genellikle 5 kademe vardır ve bunlardan birini seçerek bulunduğunuz ortamın ısısının sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. Fakat normal vana kullanıyorsanız ve kombinize yakın petekler iyi ısındığı halde uzaktaki petekler iyi ısınmıyorsa, kombide tasarruf yöntemleri içinde reglaj ayarından yararlanabilirsiniz. 

Reglaj ayarı yapmak için, önce peteklerinizin alt ve üst vanalarını tamamen açmalısınız. Kombinize en yakın ve en çok ısınan peteğin su giriş vanası olan üst vanasını tümüyle kapatın. Kapatma işlemi için vanayı saat yönünde çevirebilirsiniz. Ardından, bu vanayı 1 cm kadar saat yönünün tersine doğru çevirerek açın. Daha sonra, en çok ısınan ikinci peteğin vanasını 2 cm kadar açın ve bu işlemi son peteğe kadar devam ettirin. En az ısınan peteğin üst vanası tamamen açık olmalı. 10-15 dakika bekledikten sonra, üst vanaları biraz daha açarak en az ısınan peteğe ısının daha iyi ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanmadığınız odaların petek vanalarını kapatmalısınız.

Geniş bir ofiste çalışıyorsanız ve kombili ısıtma sistemi kullanıyorsanız, tüm odaları ısıtmakta zorluk çekebilirsiniz. Ofisinizde kullanılmayan odalar varsa, bu odalarda petek vanalarını kapalı tutmanız diğer odaların daha iyi ısınmasına katkı sağlayacaktır. Kullanmadığınız bir odayı ısıtmak için harcayacağınız enerji nedeniyle diğer odaların ısınma maliyeti artacaktır. Kombide tasarruf yöntemleri içinde kullanmadığınız odaların petek vanalarını kapatarak kombinizde enerji verimliliğini arttırabilirsiniz. Gün içinde çok az kullandığınız odalar içinse petek vanalarını açmak yerine fanlı ısıtıcılar kullanabilirsiniz.

Peteklerin üzerine veya önüne hiçbir şey koymamalısınız.

Ofiste kimi zaman yer darlığından, kimi zaman da dekoratif amaçlarla peteklerin üzerine veya önüne bir şeyler koyabiliyoruz. Oysa bu durum, yarardan çok zarar getiriyor. Peteklerin üzerine veya önüne bir şeyler koyarsanız, peteklerin yalnızca kendisini ısıtmasına yol açar, ısıyı dağıtmasını engelleyerek enerji tüketimini arttırırsınız. Kombide tasarruf yöntemleri içinde peteklerinizden tam randıman alabilmek için üzerine veya önüne hiçbir şey koymamalısınız.

Ofisinizde ısı izolasyonu sağlamalısınız.

Sonbahar ve kış döneminde düşen hava sıcaklıkları, insanların olduğu kadar binaların da soğuktan olumsuz etkilenmesine yol açar. Dışarıda soğukların arttığı bir sırada ofisinizi ısıtmak için daha fazla enerji harcamanız gerekebilir. Ofisinizin bulunduğu binada izolasyon varsa, ısınma giderleriniz bu durumdan olumlu yönde etkilenecektir. Binada izolasyon yoksa, bulunduğunuz dairede izolasyon yaptırmanız da yine ısınma masraflarınızı azaltacaktır. Ki bu oran, en iyi şartlarda yüzde 50’ye kadar çıkabilmekte.

Kombide tasarruf yöntemleri içinde ısı izolasyonu konusunda ayrıca, ofisinizde ısı kaybına yol açan konulara dikkat etmelisiniz. Özellikle de pencere ve kapı kenarlarından giren soğuk hava ofisinizin ısısını düşürecek ve kombi kullanımınızı arttıracaktır. Ofisinizde ısı izolasyonu sağlamak için pencere ve kapı kenarlarında koruyucu bant kullanabilirsiniz. Bu kısımlarda çatlama veya kırılma oluşmuşsa, silikon kullanarak ısı kaybını önleyebilir, daha büyük boşluklar için köpük ve süngerlerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede ofisinizde ısı kaybı oluşmaz ve kombiniz daha az enerji tüketir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

  1. Nuri Kurt says:

    Kombide tasarruf için öncelikle tam yoğuşmalı olması gerekiyor demirdöküm nitromix bu konuda bayağı iyi biz ondan sonra tasarruf sağladık bide sıcaklıkla mümkün mertebe az oynamak gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir