Korona Döneminde Evler Ofise Dönüştü

Merhaba sevgili beyaz yakalılar! Nasılsınız, nasıl gidiyor “yeni normaller”e uyum süreciniz? Belki bir kısmınız ofisinize döndünüz ve işlerinizi ofisten takip ediyorsunuzdur. Fakat henüz ofise dönmeyen ve işlerini evden takip eden büyük bir kitle var. Korona döneminde artık şunu anladık ki, beyaz yakalıların yaptığı işler pekala evden de sürdürülebilirmiş. Bu haftaki blogumda, korona döneminde evlerin ofise dönüşümü hakkında benim sevgili şirketim Ofix.com‘un verileri üzerinden derlediğim bazı bilgileri paylaşacağım. 

Korona döneminde uzaktan çalışma sistemiyle birlikte hayatımıza bir anda home ofis kavramı girdi sevgili arkadaşlar. Aslında yabancısı olmadığımız bu kavram, belki birçoğumuzun daha önce hiç deneyimlemediği bir kavramdı ve çalışanların yanı sıra ailelerini de doğrudan etkiledi. Bu süreçte bazı birimler, yaptıkları işlerin gereğini yerine getirmeye çalışırken ailelerinden daha fazla fedakarlık bekledi. Şirketlerin mesela müşteri ilişkileri birimleri, gün boyunca çalan telefonlara yetişmeye çalışırken ev halkının anlayışına sığındı, bu süreçte karşılaştıkları sorunları ev halkının desteğiyle çözmeye çalıştı. Tabii bu durumlar, satış verilerine doğrudan yansıdı ve bazı ürün gruplarına yönelik talebi arttırdı.

Teknoloji Kategorisindeki Rekor Artışlar

Korona döneminde yaşanan değişimleri satış verilerine baktığımda açık ve net bir şekilde görebiliyorum. İşte, alın size bir örnek. Son 3 ayın satış verilerine göre kulaklık satışlarında yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşandı. Bu artışın en önemli nedeni şüphesiz ki, home ofis çalışırken ev halkını rahatsız etmeme isteğidir. Teknoloji kategorisinde evlerden verilen siparişlerde yazıcı, kartuş, toner ve fotokopi kağıdı büyük bir yer tuttu. Yazıcılar içinde özellikle daha küçük ve ekonomik ürünler ön plana çıkarken yazıcı satışlarındaki artış oranı yüzde 600’ü aştı. En fazla sattığımız yazıcılardan biri Canon i-Sensys LBP6030B tek fonksiyonlu siyah beyaz lazer yazıcı oldu. Bu ürünleri buradan inceleyebilirsiniz.

Teknoloji kategorisinde ayrıca, muadil yazıcı şeritlerinde yüzde 118, kartuşlarda yüzde 85, şişe mürekkeplerde ise yüzde 64’lük bir artış oluştu. Başka örnekler de verebilirim. Mesela, korona döneminde home ofis çalışan kullanıcıların kahvaltılarını evde yapmalarından dolayı tost makinesi ve su ısıtıcısı satışları yüzde 150 arttı. İletişimin büyük ölçüde mobil araçlar üzerinden sağlanması nedeniyle cep telefonu aksesuarlarının satışı yüzde 300, tablet aksesuarlarının satışı ise yüzde 250 arttı. Notebook soğutucularda oluşan artış oranı ise yüzde 300’ü buldu. Kullanıcılarımızın en fazla sipariş verdiği notebook soğutucumuz Addison ANC-788 notebook soğutucu stand okuma lambası 2 port USB 2.0 – siyah ürünümüz oldu. Bu ürünleri buradan inceleyebilirsiniz.

Home Ofislerin Masa ve Koltuk Tercihleri

Korona döneminde sayıları artan home ofisler nedeniyle teknoloji kategorisinin yanı sıra yapı-market kategorisinde yer alan ürünlerin satışında da ciddi artışlar gözlemledim sevgili beyaz yakalılar. Örneğin, ofis masası satışlarında korona öncesine oranla yüzde 700’lük bir artış elde ettik. Ki bu artış, kullanıcılarımızın korona döneminde çalışmalarını evde kullandıkları masalardan farklı olarak ofis ortamını hatırlatan bir masada sürdürme ihtiyacı duyduklarını gösteriyor. Ofis masalarında olduğu gibi ofis koltuklarının satışı da ciddi ölçüde arttı. Bunun nedeni ise şüphesiz ki, evde kullandığımız koltuk veya sandalyelerin home ofis çalışma şekline pek de uygun olmamasıdır.

Ofix.com‘un verilerine göre korona döneminde evlerde en çok Çilingirler 1353B sedef çalışma koltuğu – siyah ile Yıldız Çelik TM-104 yönetici koltuğu – siyah ürünlerimiz tercih edildi. Bu ürünlerden ilki ekonomik grupta yer alırken ikincisi lüks kullanımı tercih eden kullanıcılar tarafından sipariş verildi. Verilerimize göre bu dönemde İstanbul içinde evlerin ofise dönüşmesi en fazla Kadıköy, Ataşehir, Beşiktaş ve Şişli’de yaşandı. Kadıköy ve Ataşehir’deki kullanıcılar ekonomik gruptaki ürünleri tercih ederken Beşiktaş ve Şişli’deki kullanıcıların tercihlerinde lüks kullanıma yönelik ürünler ön plana çıktı. Bu ürünlerin ilkini buradan, ikincisini buradan inceleyebilirsiniz.

Korona döneminde evlerin ofise dönüşümü hakkında merak ettikleriniz Ofix Blog'da...

Home ofis çalışma düzeni daha ne kadar devam edecek, bilemiyorum sevgili beyaz yakalılar. Fakat şunu bilmenizi isterim ki, ister ofisinize dönmüş olun, isterseniz home ofis çalışmaya devam edin, çalışmalarınızı sürdürürken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünleri benim sevgili şirketim Ofix.com‘da bulabilirsiniz. 7 binden fazla ürünü uygun fiyat avantajı ve güvenli kargo hizmetiyle sizlere sunan Ofix.com, zamanınızı ihtiyaçlarınızı karşılamak için değil, işlerinizi daha da geliştirmeniz için kullanmanızı sağlıyor.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir