Koronavirüsten Korunma Yolları

Tüm dünyada korku ve paniğe yol açan koronavirüs Türkiye’de de ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün gece yapılan açıklamayla duyurulan ilk vakıa, virüsün ülkemizde yayılmasıyla ilgili endişeleri arttırdı. Koronavirüs salgınının ülkemizde yayılmaması için yetkililer gerekli önlemleri alıyor olsa da bizlerin de bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, koronavirüsü kısaca anlatıp koronavirüsten korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Koronavirüs nedir?

Koronavirüs kısaca, soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Koronavirüsler hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda koronavirüsün ilk olarak misk kedilerinden ve tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı anlaşılmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok koronavirüs türü de saptanmıştır.

Koronavirüsler başlıca dört türde sınıflandırılmaka: Alfa, Beta, Gama ve Delta. Bu virüsler insanlarda bulunabileceği gibi yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgenler ve kanatlılarda da bulunabilir. Koronavirüs salgınında yayılan türleri çoğunlukla soğuk algınlığına sebep olan türleridir. Bu nedenle, salgına yakalanan kişiler şikayetlerini basit bir soğuk algınlığı zannedip koronavirüsü uzun süre fark etmeyebilir. Bu süre içinde hastanın solunum yollarında ve tüm metabolizmasında hayati riskler oluşabilir.

Koronavirüsün belirtileri nelerdir?

Koronavirüsün ilk ve en önemli belirtilerinin yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum sıkıntısı olduğunu söyleyebiliriz. Bu belirtilere kimi zaman kas ve eklem ağrıları, halsizlik, baş dönmesi gibi şikayetler de eklenebilir. İleri vakıalarda ise hastada ağır solunum yetmezliği, zatürre ve böbrek yetmezliği görülebilir. Bu şikayetler hastanın yaşı ve vücut direncine bağlı olarak hafif, orta veya yüksek derecede seyredebilir.

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Koronavirüs en çok damlacık, solunum ve temas yoluyla bulaşmakta. Hastalığa yakalanmış bir kişi, öksürük veya hapşırma yoluyla vücut sıvıları üzerinden virüsün başkalarına yayılmasına yol açabilmekte. Kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasında değişen koronavirüs, hastanın göz, ağız veya burun mukozasına temasla da bulaşabilmekte.

Koronavirüs salgınında ilk kaynağın Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde Huanan deniz ürünleri toptan satış pazarında yasa dışı satılan vahşi hayvanlar olduğu düşünülmekte. Salgın Çin’den sonra Singapur, İran, Tayland, Japonya, Hong Kong, Güney Kore ve İtalya’da ortaya çıktı. Ülkemizde görülen ilk vakıanın ardından ilgili birimler, koronavirüsten korunma yolları konusunda halkı bilinçlendirmeye devam ediyor.

Koronavirüsten korunmak için neler yapmak gerekir?

Koronavirüs hakkında kısaca bunları paylaştıktan sonra yazımızın bu kısmında, koronavirüsten korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat şu noktayı özellikle belirtmek istiyoruz. Koronavirüs belirtilerinden birine sahipseniz veya şüpheli grupta yer alıyorsanız, vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Şikayetlerinizi ciddiye almaz ve vakit geçirirseniz hayati risklere maruz kalabilirsiniz.

Maske kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Koronavirüsten korunma yolları listemizin ilk sırasında, maske kullanmak var. Maske kullanmak, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Mevsim geçişlerinde ve kış döneminde ciddi bir artış ivmesi yakalayan solunum yolu enfeksiyonları, toplu mekanlarda ve özellikle enfekte olmuş kişilerin arasındayken maske kullanıldığında büyük ölçüde önlenebilecek vakıalardır. Bununla birlikte, maske kullanmanın tek başına çözüm olmadığının da altını çizmekte yarar var. Koronavirüs ve tüm enfeksiyon hastalıklarından korunmak için maske taksanız bile hapşıran veya öksüren kişilerden en az 1.5-2 metre uzakta durmalısınız.

Ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

Koronavirüsten korunma yolları listemizin ikinci sırasında, elleri sık sık yıkamak var. Enfeksiyonlara yol açan mikroorganizmalar, sabit objelerin üzerinde saatlerce yaşayabilir. Tüm gününüzü ofiste geçiriyorsanız, başkalarıyla birlikte kullandığınız ofis araç ve gereçlerine temastan sonra ellerinizi yıkamanızda yarar var. Nitekim masaüstü gereçler, kapı kolları, ofis telefonları, kumandalar ve elektrik düğmeleri, enfeksiyonların bulaşması için elverişli yüzeylerdir. Bu yüzeyler günlük olarak temizlense bile yine de enfeksiyonların yayılmasına yol açabilir. Ve tabii, koronavirüsten korunmak için ellerinizi yıkarken antibakteriyel sıvı sabunlar ilk tercihiniz olmalı.

Bulunduğunuz ortamı havalandırmalısınız.

Koronavirüsten korunma yolları listemizin üçüncü sırasında, bulunduğunuz ortamı havalandırmak var. Enfeksiyonlara yol açan virüs ve bakteriler, havasız ortamlarda çok daha hızlı şekilde çoğalır ve daha kolay bulaşır. Ofisinizi ısıtmak için klima kullanıyorsanız, gün içinde ortama temiz hava girişini mutlaka sağlamalısınız. Soğuk kış günlerinin hızla uzaklaşıp baharın kapımızı çaldığı bu zaman diliminde klimalarınızı gereksiz çalıştırmaktan kaçınmalı, klima bakımı konusunu da ihmal etmemelisiniz. Bakımı yapılmayan klimalar da yine, ortamda virüs ve bakterilerin hızla yayılmasına yol açabilir.

Özel eşyalarınızı kimseyle paylaşmamalısınız.

Koronavirüsten korunma yolları listemizin dördüncü sırasında, özel eşyaları kimseyle paylaşmamak var. Ofiste kullandığınız bardak, kupa ve kişisel bakım ürünlerinizi hiçbir zaman hiç kimseyle paylaşmamalısınız. Özellikle de havlular, mendiller ve makyaj malzemeleri, ofiste enfeksiyonların hızlıca yayılmasına yol açabilir. Kişisel bakım konusunda ayrıca, cilt bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Mevsim geçişlerinde cilt yüzeyinde oluşan nem kaybı nedeniyle ortaya çıkan cilt çatlakları, virüs ve bakterilerin vücuda girmesi için uygun birer zemindir.

Sağlıklı beslenmeli ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.

Koronavirüsten korunma yolları listemizin beşinci sırasında, sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemini güçlendirme var. Sağlıklı beslenmek yalnızca enfeksiyonlardan korunmak için değil, aynı zamanda sağlıklı ve iyi bir hayat sürdürmek için de temel kuraldır. Sağlıklı beslenirseniz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri ölçülü ve dengeli bir şekilde alabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek içinse proteinler, probiyotikler ve prebiyotikler, yeşil sebzeler, D vitamini, kabuklu deniz ürünleri ve ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler çok faydalı olacaktır.

Editörün Tavsiyesi: Activex Antibakteriyel Sıvı Sabun Doğal Koruma – 1.5 L

Koronavirüsten korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, antibakteriyel sabunlar içinde Ofix.com kullanıcılarının en fazla tercih ettiği Activex antibakteriyel sıvı sabun doğal koruma – 1.5 l ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan 7 etkili özel formülü sayesinde bu ürünler, test edilen zararlı bakterilerin yüzde 99.9’unu 10 saniye gibi kısa bir sürede öldürmekte. Toplu yaşam ve çalışma alanlarında el temizliği konusunda ilk tercihinizi her zaman için antibakteriyel sıvı sabunlardan yana kullanmanızda yarar var. Katı sabunları bu gibi ortamlarda kuru tutmak çok zor olduğu için sabun bile olsa nemli yüzeylerden mikroorganizmalar kolayca yayılabiliyor. Activex antibakteriyel sıvı sabun doğal koruma – 1.5 l ürünüyle el hijyeni konusunda etkin koruma sağlayabilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için gerekli işlemleri buradan yapabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir