Koroplast: Mutfak yardımcı ürünlerinde lider marka…

Korozo Ambalaj tarafından 1981 yılında kurulan Koroplast markası, Türkiye’nin ilk çöp poşeti markası unvanına sahip. Aradan geçen 40 yıla yakın sürede Koroplast, mutfak yardımcı ürünlerinde büyük yatırımlar yaparak ürün çeşitliliğini arttırdı, Türk insanını pek çok yenilikle tanıştırarak sektöründe lider marka olmayı başardı. Koroplast çöp poşetleri, streç filmler, dondurulmuş gıda torbaları, pişirme kağıtları, alüminyum folyolar ve benzeri ürünler, evlerde ve ofislerde en sık kullanılan mutfak yardımcı ürünleri arasında yer almakta. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Koroplast markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Korozo Ambalaj

Korozo Ambalaj, 1973 yılında Eli ve Rafael Duvenyaz kardeşler tarafından Topkapı’da faaliyet gösteren bir düğme fabrikası satın alınarak kuruldu. Fabrikanın Korozo ismini koruyarak düğme üretimine devam eden Korozo sahibi Duvenyaz kardeşler, bir taraftan da ambalaj işine girdiler. Bu dönemde 9 kişilik ekibiyle ayda 40 ton üretim gerçekleştiren Korozo Ambalaj, kademeli bir şekilde büyümeye başladı. 3 yıl sonra Sefaköy’deki ilk fabrikası hizmete başladı. 1979 yılında ilk baskılı market çantasını üreten şirket, 1981 yılında Türkiye’nin ilk çöp poşeti markası Koroplast‘ı kurdu. Aynı tarihte ayrıca, Türkiye’nin ilk buzdolabı poşetleri ile mini poşet ve taşıma torbaları piyasaya sunuldu. 

1990’larda ihracata yönelen Korozo Ambalaj, ilk olarak eski Sovyet coğrafyasına giriş yaptı ve esnek ambalaj yatırımlarını arttırdı. Ülkemizde ilk sanayi tipi streç film üretimini 1990 yılında gerçekleştiren şirket, Beylikdüzü’nde kurduğu yeni fabrikasıyla üretim kapasitesini daha da arttırdı. Bu fabrikada kullandığı yeni kesme, matbaa ve laminasyon makineleriyle ülkemizde esnek ambalaj üretimine büyük ivme kazandırdı. 1994 yılında ambalaj sektöründe ISO 9001 sertifikasına sahip ilk firma unvanını elde etti. 1997 yılında ise gıda streci, alüminyum folyo ve kilitli buzdolabı poşeti üretimine başladı.

Şirket tarihinin önemli dönüm noktalarından bir diğeri 2001 yılında yaşandı. Dünyaca ünlü Huhtamaki markasından Saf Plastik‘i satın alan Korozo Ambalajplastik ambalaj alanında üretim gücünü arttırdı. 1 yıl sonra, Almanya’daki ilk ofisini açarak Avrupa pazarına girdi. 2004 yılında Korsini-Saf‘la kurulan ortaklık sonucu İngiliz pazarına girdi. Avrupa pazarındaki büyüme, 2008 yılında Fransa’da açılan ofisle devam etti. 2010 yılında dünyaca ünlü ambalaj firması Viscofan‘ın temsilciliği alındı. 2014 yılında Çerkezköy ve Esenyurt’ta yeni fabrikalar kuran şirket, 2 yıl sonra Çorlu’da açtığı fabrikayla üretim kapasitesini güçlendirdi. Korozo Ambalaj Çorlu tesisleri, Tekirdağ’daki Avrupa Serbest Bölgesi üzerinden gerçekleştirilen ihracat operasyonunun merkezi haline geldi. Günümüzde Avrupa’nın ilk 10 ambalaj üreticisinden biri olan Korozo Group‘un toplam üretim kapasitesi 110 bin ton, çalışan sayısı ise bin 900 kişi düzeyinde.

Koroplast Markasının Doğuşu

1980’li yıllarda ülkemizde plastik ambalaj sektörü, deyim yerindeyse henüz emekleme dönemindeydi. Bu dönemde ülkemizde çöplerin biriktirilmesi ve taşınması sağlık açısından ciddi bir sorundu. Nitekim çöpler, kovaların içine serilen gazete kağıtlarının üzerinde biriktiriliyor ve hijyen açısından büyük sorunlara yol açıyordu. Çöp kovalarının temizlenmesi de çöplerin atılması kadar zordu. Böyle bir dönemde Koroplast, Türk halkına sunduğu çöp poşeti konseptiyle hem temizlik, hem de sağlık açısından büyük bir yeniliğe imza attı. Kullanıcılar artık akıtma yapmayan ve dışarıya kötü koku vermeyen çöp poşetleriyle tanıştı. Ve çöp atma ihtiyaçlarına hijyenik bir alternatif oluştu. Koroplast çöp poşeti çeşitlerinin en önemli özelliği, kapının önüne konulan çöp torbalarında hijyeni sağlaması ve görüntü kirliliğini önlemesiydi. 

1990’lı yıllarda Korozo Group ve Koroplast, ürün yelpazesini tüketici talep ve ihtiyaçları doğrultusunda sürekli genişletti. Korozo ürünleri, tüketicilerin mutfak yardımcı ürünleri alanında ihtiyaç duyulabileceği pek çok ürünü aynı çatı altında toplamıştı. Korozo fabrika ve üretim tesislerinde atılan planlı ve stratejik adımlar doğrultusunda çöp poşetlerinden buzdolabı poşetlerine, streç filmlerden alüminyum folyolara, kilitli poşetlerden fırın torbası ve pişirme kağıtlarına kadar pek çok ürün grubunda büyük bir üretim kapasitesine ulaşıldı. Korozo Ambalaj Kıraç fabrikası, üretim kapasitesinin artmasında büyük rol oynadı. Şirket ayrıca, “Hayatı kolaylaştır” mottosuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı ve mutfak yardımcı ürünlerinde inovatif çözümler geliştirdi. 

Marka yönetimi konusunda şirketin esas önceliklerinden biri de müşteri sadakatini sağlamaktı. Sektörün lideri olma hedefine hızla ilerleyen Koroplast, tüm ürünleri içinde en yüksek müşteri sadakati oranını çöp torbası çeşitlerinde yakaladı. Bu grupta özellikle kokulu çöp torbası, büzgülü çöp torbası, gül kokulu çöp torbası ve rulo çöp poşeti çeşitlerinde müşteri sadakati hep yüksek düzeylerde seyretti. Koku tercihinde gül kokusunun yanı sıra, hanımeli ve çilek kokulu çöp torbası çeşitleri öne çıktı. Tıbbi atıklar konusunda kırmızı çöp poşeti çeşitleri, sektörde standartları şekillendirdi. Korozo dış ticaret alanına yöneldikten sonra yabancı pazarlarda müşteri sadakati en yüksek markası da Koroplast oldu. 

Koroplast Markasının Yükselişi

1990’larda Koroplast, hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladı. Bu yükselişin nedenlerini esasen şu şekilde açıklamak mümkün. Her şeyden önce Korozo Group ve Koroplastbaşından beri mutfak yardımcı ürünlerinde tüketicilerin kullanım alışkanlıklarının analizine büyük önem verdi. Daha çok kadınlardan oluşan focus-group çalışmaları sayesinde sektörün nabzını tuttu. Tüketici ihtiyaçlarını başarılı bir şekilde analiz ettiği gibi, dünyada ortaya çıkan yeni trendleri de yakından takip etti. Bu trendleri yeni ürün gruplarına başarıyla yansıttı. Geliştirilen her inovatif ürün, sektörde belli bir ihtiyacı karşılamanın ötesinde, yeni bir kullanım alışkanlığı kazandırdı. Bu çerçevede Koroplast, reklam filmleri ile çeşitli kampanya ve sosyal sorumluluk projelerinden etkin bir şekilde yararlandı. Koroplast tarafından kurulan Hayatikolaylaştir.com sitesi, reklam ve tanıtım faaliyetlerine büyük ivme kazandırdı.

Markanın yükselişini hızlandıran inovatif ürünler içinde en çok koku hapsetme teknolojisine sahip çöp poşetleri öne çıktı. Ayrıca, buzdolabı poşetleri ve dolap içi boy çöp poşetleri de büyük ilgi gördü. Kokuyu emen çöp torbası çeşitleri, sektörün en önemli ihtiyaçlarından biri olan koku sorununa etkin çözüm sundu. Buzdolabı poşeti çeşitleri arasında fermuarlı buzdolabı poşeti çeşitleri, buzdolabında gıda saklama işini kolaylaştırdı. Dolap içi çöp torbası çeşitleri, evlerde ve işyerlerinde çöp torbası kullanımını arttırdı. Bunların yanı sıra buz torbaları, dondurulmuş gıda torbaları, anne sütü saklama poşetleri de sektörde büyük ilgi uyandırdı. Mikrodalga pişirme torbaları, pişirme kağıtları, fırın torbaları ve kedi kumu torbaları da kullanıcılara büyük kolaylık sundu. 

Günümüzde Koroplast‘ın pazardaki market markaları hariç ciro payı % 50’ye yakın düzeyde. Büyüme oranında, hızlı tüketim ürünlerindeki büyümenin 2 katından yüksek bir ivme yakalamış durumda. Korozo Group‘un Korozo AmbalajKoroplastSareks ve Korsini şeklinde 4 markasından biri olan Koroplast, yıllık yüzde 15 büyüme oranıyla sektöründeki liderliği korumakta. Özellikle çöp poşetleri ve buzdolabı poşetlerinde Türkiye’nin en çok tercih edilen markası olan Koroplast, pazar analizleri ve inovatif ürünlerle büyümesini önümüzdeki yıllarda da sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor. 

Koroplast ile hayatı kolaylaştırmak…

“Hayatı kolaylaştır” mottosuyla Koroplast, mutfak yardımcı ürünleri alanında pek çok yeniliğe imza attı, pek çok alışkanlığı değiştirdi. Örneğin fermuarlı buzdolabı poşeti ürünleri, yanımızda taşımak istediğimiz gıdalar veya küçük eşyalar için çanta görevi görmekte. Kolay açılıp kapanabilen fermuarları sayesinde Koroplast fermuarlı poşetler, defalarca ve rahatlıkla kullanılabilmekte. Standart buz torbalarına göre çok daha hijyenik olan Koroplast buz torbası ürünleri, içine su doldurulup özel bağcıklarından bağlanarak derin dondurucuya konulduğunda kısa sürede buz hazırlamakta. Koroplast dondurulmuş gıda torbası çeşitleri ise marketten aldığımız soğuk zincir ürünlerinin eve gelinceye kadar çözülmemesi için özel olarak geliştirilmiş pratik bir çözüm. Dondurulmuş gıda poşeti çeşitleri sayesinde, dondurulmuş gıdalarda toksik madde oluşumunu önleyebilirsiniz. 

Koroplast‘ın en inovatif ürünlerinden biri olan anne sütü saklama poşeti, çift kilit mekanizması sayesinde sızdırmazlık özelliğine sahip. Bu ürünler sayesinde anne sütü, buzdolabı ve derin dondurucuda güvenle saklanabilmekte. Koroplast mikrodalga pişirme torbası ürünleri, yiyecekleri kendi buharında ve doğal lezzetlerini koruyarak çok kısa sürede pişirmeyi sağlıyor. Koroplast pişirme kağıdı ürünleri ise fırın tepsisini yağlama zahmetinden kurtarıyor. Koroplast fırın torbası ürünleri tavuk, balık ve et gibi gıdaların tat, koku ve vitaminlerini koruyarak ve daha lezzetli bir şekilde pişmelerini olanaklı kılıyor. Koroplast sar pişir ürünleri de yine tavuk, balık veya et pişirirken karşılaşılan pek çok sorundan kolayca kurtulmayı sağlıyor. 

Koroplast‘ın geliştirdiği inovatif ürünler içinde doğada çözünen çöp poşeti çeşitleri ayrı bir öneme sahip. Dünya genelinde son yıllarda artan çevre duyarlılığı sonucunda geliştirilen yeni teknolojiler, doğada çözünen çöp poşeti kullanımını arttırdı. Bu süreçte Koroplast, doğada çözünen çöp poşeti çeşitleriyle sektörde yeni nesil çöp poşetlerinin öncülüğünü yaptı. Doğada 2 yıl içinde tümüyle çözünebilen bu ürünler, düz ve büzgülü olmak üzere orta ve büyük boylarda üretiliyor. Evlerde ve ofislerde çöp atma işlerini kolaylaştıran bu ürünler, aynı zamanda da doğanın korunmasına büyük katkı sağlıyor.

Ofis dostu Koroplast ürünleri Ofix.com’da!

Koroplast markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Koroplast ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Koroplast Standart Çöp Poşeti Büyük Boy 65 x 80 cm 10 Adet – Mavi

Listemizin ilk sırasında, Koroplast standart çöp poşeti büyük boy 65 x 80 cm 10 adet – mavi var. Ofis masanızın altında veya mutfakta kolaylıkla kullanabileceğiniz bu ürünler, çöplerin etrafa dağılmasını önlediği gibi, çöp kovanızın kirlenmesini engelliyor. İnternet aramalarında Koroplast büyük boy çöp torbası araması her zaman üst sıralarda yer almakta. Kullanıcıların çöp torbası büyük boy aramalarında da bu ürünler her zaman ilk tercihler arasında yer alıyor. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Koroplast Standart Çöp Poşeti Küçük Boy 40 x 50 cm 30 Adet – Beyaz

Listemizin ikinci sırasında, Koroplast standart çöp poşeti küçük boy 40 x 50 cm 30 adet – beyaz var. Ofisinizde küçük boy çöp kovası kullanıyor veya çöp atmak için kovanın dolmasını beklemek istemiyorsanız, bu ürünler iyi bir seçim olabilir. İnternet aramalarında sıkça yer alan çöp poşeti küçük boy aramasında kullanıcıların büyük bir bölümü bu ürünleri tercih ediyor. Koroplast küçük boy çöp poşeti veya Koroplast küçük boy çöp torbası şeklinde araması yapılan bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Koroplast Eko Endüstriyel Çöp Poşeti Jumbo Boy 80 x 110 cm 10 Adet x 20 Rulo – Siyah

Listemizin üçüncü sırasında, Koroplast Eko endüstriyel çöp poşeti jumbo boy 80 x 110 cm 10 adet x 20 rulo – siyah var. 90 litre hacme sahip bu ürünlerin kalınlığı 18 mikron düzeyinde. Apartman veya lokanta gibi ağır ve yoğun miktarda çöp çıkartan yerlerde daha çok jumbo boy çöp poşetleri tercih edilmekte. İnternet aramalarında sıkça yer alan çöp poşeti jumbo boy aramasında kullanıcıların ilk tercihleri arasında Koroplast çöp torbası jumbo ürünleri üst sıralarda yer almakta. Jumbo çöp poşeti fiyatları piyasa şartlarına göre değişebilmekte. Koroplast jumbo boy çöp poşeti fiyatı piyasa şartlarına göre makul düzeydedir. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Koroplast ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir