Kulaklık alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte kullanımı artan ürünlerin başında şüphesiz ki kulaklıklar geliyor. Kablolu, kablosuz, kulak içi, kulak üstü, silikonlu, silikonsuz gibi çeşitleriyle kulaklıklar hem telefon görüşmesi yaparken, hem de müzik dinlerken veya video izlerken pratik çözümler sunuyor. Bir kulaklık çeşidinin tasarım özellikleri nedeniyle beğeninizi kazanmış olması mümkündür. Ancak diğer özellikleri beklentilerinizi karşılamıyorsa bu kulaklığı uzun süre severek kullanamazsınız. Piyasada bulunan kulaklık çeşitlerinin tasarımları sürekli yenileniyor, sahip oldukları özellikler artıyor. Bunlar arasında tercihte bulunmadan önce ihtiyaçlarınızı netleştirmelisiniz. Ardından hangi ürün tipinin ve teknik özelliklerinin sizin için uygun ve yeterli olacağına karar vermelisiniz. Kulaklık almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz alışverişinizi daha başarılı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hem dilediğiniz kulaklığı daha kolay seçer, hem de yanlış ürün seçiminden kaynaklı herhangi bir sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda da alışverişinizi daha ekonomik şekilde gerçekleştirirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Ses Özellikleri

Piyasada farklı ihtiyaç ve beğenilere hitap eden pek çok kulaklık çeşidi bulmak mümkündür. Günümüzde daha çok kablosuz ve bluetooth kulaklıklar tercih edilse de kablolu kulaklıklar, stüdyo kulaklıkları, oyun kulaklıkları gibi farklı pek çok kulaklık çeşidi de talep görüyor. Ne tür bir kulaklık söz konusu olursa olsun, kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk sırada ses özelliklerine bakabilirsiniz. Kulaklık çeşitlerinde sesin akustik olarak iletilmesi en önemli kriterlerden biridir. Kulaklıkta bulunan işlemcinin ses kabiliyeti ve sürücünün performansı yüksekse kulaklığın ses kalitesi yüksek olacaktır. Sesi akustik olarak ileten kulaklıklar, gerçeğine en yakın şekilde ses iletimi sağlar. Kulaklık alırken nelere dikkat etmeli diye düşünenler bu konuya özellikle dikkat etmeli. İster çağrı cevaplamak için olsun, isterse müzik dinlemek için, sesi akustik olarak ileten ürünler kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunar. Bu bağlamda kulaklıkta bas kanallarının olması da önemli bir tercih nedenidir. Bas kanallarının olmaması durumunda tiz sesler kulağınızı rahatsız edebilir. 

Cep telefonu üzerinden kulaklıkla müzik dinlemeyi seviyorsanız, dengeli bir iç ekolayzıra sahip kulaklıklar sizin için daha iyi bir seçimdir. Bu ürünlerde bas ve tiz sesler arasında daha iyi bir denge mevcuttur. Bu nedenle uzun süreli kullanımlarda kulak içi rahatsızlıklar oluşmaz. Kulaklığın işlemcisi zayıf, ses kabiliyeti düşükse ses kalitesi de düşer. Ayrıca sesin dengeli şekilde dağılımı gerçekleşmez. Bunun sonucunda kulaklığın bir tarafından daha yüksek, bir tarafından daha düşük ses gelebilir. Uzun süreli kullanımlarda bu durumun bazı duyma bozukluklarına neden olması mümkündür. Ses performansı mobil kullanımda özellikle çağrı cevaplarken önemli bir konudur. Gerekli standartların altında kalan ürünler çağrı cevaplarken ses iletimini zorlaştırır. İletişimin akışını bozan ve kesintiye uğramasına neden olan bu ürünlerden dolayı işlerin aksaması da mümkündür. Kulaklıkların ses performansları aynı zamanda da tasarım özellikleriyle yakından ilgilidir. Ses kalitesinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için kulaklığın kendi kulak yapınıza uygun olması gerekir. Aksi durumda ses performansı zayıf kalabilir. 

Tasarım Özellikleri

Kulaklık alırken nelere dikkat edilir diye merak edenler, kulaklıkların en çok tasarım özelliklerine ilgi göstermekte. Gerçekten de dışarıdan bakıldığında kulaklıklar arasındaki en önemli farklar tasarım özelliklerine dayalı farklardır. Satın alacağınız kulaklığın dışarıdan bakıldığında güzel görünmesi önemlidir. Her ne kadar güzellik konusunda genel bir ölçüt olmasa da kendinizi güzel hissettirmeyeceğini düşündüğünüz ürünlerden uzak durmalısınız. Diğer taraftan, tasarım özellikleriyle ilgili en önemli kriter kulaklığın kulağınıza tam olarak oturmasıdır. Aksi durumda ses kalitesinden yeterince yararlanamazsınız. Kulaklığı eğer uzun süre kullanacaksanız hafif ürünler daha iyi bir seçimdir. Bu bağlamda stüdyo kulaklıklar iyi bir seçim olmayabilir. Çünkü bu ürünlerin uzun süreli kullanımlarda ağırlık nedeniyle bazı ağrılara neden olması mümkündür. İster kulak içi, ister kulak üstü olsun, satın alacağınız kulaklığın tasarım özellikleri konforunuza zarar vermemeli. Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde konfor konusunda kablosuz ürünlerin daha iyi bir seçim olabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle mobil kullanım sırasında kablolu kulaklıklar hareket kabiliyetinizi sınırlandırır. 

Aktif Gürültü Engelleme

İster kulak üstü kablosuz kulaklık olsun, isterse diğer kablosuz kulaklık çeşitleri, günümüzde birçok kulaklıkta böyle bir özellik yer almakta. Bu özellik sayesinde hangi ortamda olursanız olun, kulaklığın ses performansı artar. Dışarıdan gelen sesleri analiz edip çevre gürültüsünü azaltan bu kulaklıklar, istediğiniz sesleri daha iyi iletir. Kalabalık bir ofiste veya evde çalışırken işiniz gereği kulaklık kullanmanız gerekiyorsa bu özelliğe sahip ürünleri değerlendirebilirsiniz. Bu ürünler örneğin evden çağrı merkezi hizmeti verirken çok işinize yarayabilir. Ev içinde oluşan televizyon sesi, müzik sesi veya insan sesi gibi sesleri bu özellik sayesinde engelleyebilirsiniz. Böylelikle gelen çağrıları çok daha iyi dinleyip cevaplayabilirsiniz. Bu bağlamda silikonlu kulaklık çeşitleri de faydalıdır. Ancak bunların etkileri aktif gürültü engelleme özelliği kadar güçlü değildir. Aktif gürültü engelleme özelliği, etraftan gelen gürültüyü engellemek için ters bir ses dalgası oluşturur. Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bu özellik de önemli bir tercih nedenidir. 

Çağrı Kalitesi

Kulaklığı sadece müzik dinlemek için değil, aynı zamanda da telefon görüşmesi için kullanacaksanız, çağrı kalitesi de önemli bir kriterdir. İyi bir ses işlemcisine sahip kulaklıklar gelen sesleri ve giden sesleri daha yüksek bir kaliteyle iletir. Bu noktada kulaklığın mikrofon özelliği de önemlidir. Çünkü kötü bir mikrofona sahip kulaklık çeşitleri sesinizin karşı tarafa çok gürültülü şekilde ulaşmasına neden olur. Dolayısıyla çağrı kalitesi bağlamında mikrofonda gürültüyü önleme özelliğinin olması da kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli bir noktadır. Günümüzde pek çok kulaklıkta mikrofon için de gürültüyü engelleme özelliği mevcuttur. Genellikle uzun yapıda olan kulaklık çeşitleri bu bağlamda daha iyi bir seçimdir. Çünkü bu ürünler sesleri net iletir. Ancak yine de çağrı cevaplamak için kullanacağınız kulaklık çeşidini satın almadan önce bu özelliğin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çağrı merkezi hizmeti veriyorsanız, bu özelliğe sahip olmayan kulaklık çeşitleri verdiğiniz hizmetin kalitesini düşürür. Aynı zamanda da şirketinizin imajına zarar verir. 

Dokunmatik Kontrol

Son yıllarda kablosuz kulaklık çeşitlerinin gelişmesiyle birlikte kulaklıklarda aranan özellikler de farklılaşmaya başladı. Bunlardan biri olan dokunmatik kontrol özelliği, kulaklıkla müzik dinlemek veya çağrı cevaplamak isteyenlere farklı bir deneyim sunuyor. Özellikle mobil kullanımda daha gelişmiş özelliklere sahip bir kulaklık arıyorsanız, dokunmatik kontrol özelliğine sahip kulaklıkların sizin için daha iyi bir seçim olması mümkündür. Bu özelliğe sahip kulaklık çeşitleri, kulaklığa dokunduğunuzda ses dosyasını veya gelen çağrıyı kontrol etmenizi sağlar. Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde dokunmatik kontrol özelliğine sahip ürünleri özellikle mobil kullanıcılar tercih edebilir. Hareket halindeyken telefonunuza temas etmeksizin sadece kulaklığa dokunarak ses değişimi yapmak veya çağrı cevaplamak için bu ürünler pratik çözümler sunar. Bununla birlikte, bu özelliğe sahip ürünlerin fiyatları diğer kulaklık çeşitlerine göre daha yüksektir. Eğer mobil kullanımınız sınırlıysa bu ürünleri tercih etmeyebilirsiniz. Böylelikle kulaklık seçiminizi daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu da size kulaklık alışverişi için ayırdığınız bütçeden tasarruf imkanı sunar. 

Eşleştirme Seçenekleri

Kablosuz veya bluetooth kulaklık arıyorsanız, kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde eşleştirme seçeneklerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Kolay eşleştirme seçenekleri sunan ürünlerin kullanımı daha kolaydır. Uygulama senkronizasyonu kolay bir ürünü farklı ayarlarla istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Hem bu tür kulaklıkları başka çevre cihazlarıyla eşleştirerek de kullanabilirsiniz. Örneğin akıllı saat kullanıyorsanız, bu saatle kolayca eşleşebilen bir kulaklık kullanmanız günlük hayatınızı sürdürürken önemli birtakım avantajlar sağlar. Eşleştirme seçenekleri konusunda kablosuz ve bluetooth kulaklıkların farklı avantajları mevcuttur. Kablosuz kulaklıklar aslında bluetooth kulaklıklarla temelde aynı teknolojiyi kullanır. Her iki kulaklık çeşidinde de ses iletimi radyo sinyalleri üzerinden gerçekleşir. Ancak kablosuz kulaklıklar için yüksek bant genişliğine ihtiyaç varken bluetooth kulaklıklar düşük bant genişliğinde çalışır. Bunun sonucu olarak kablosuz kulaklıkların kapsama alanı daha geniştir. Bluetooth kulaklıklar ise en iyi performansı yakın mesafede verir. Kablosuz kulaklıkların çalışabilmesi için kurulum gerekir. Bluetooth kulaklıkların çalışması için ise cihazların birbirleriyle eşleştirilmesi yeterlidir. 

Pil Ömrü

Kablosuz kulaklık çeşitlerinde en önemli konulardan biri de pil ömrüdür. Kulaklığı hem çağrı cevaplamak, hem de müzik dinlemek için kullanacaksanız pil ömrü düşük ürünler beklentilerinizi karşılayamaz. Her ne kadar kablosuz kulaklıklar akıllı telefonlar veya akıllı saatler kadar enerji tüketmese de bunların da pil ömürleri sınırlıdır. Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde ürünün pil ömrüne dikkat ederseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Enerji sarfiyatı bakımından kablosuz kulaklıklar ile bluetooth kulaklıklar arasında önemli bir fark söz konusudur. Kablosuz kulaklıklar daha fazla enerji tüketir. Oysa bluetooth kulaklıklarda enerji sarfiyatı daha düşüktür. Diğer taraftan, şarj kutusunun kulaklığı ne kadar sürede şarj ettiği de kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli bir kriterdir. Şarj süresi uzun ürünler günlük kullanım sırasında bazı aksamalara yol açabilir. Bununla birlikte, şarj süresi kısa ürünlerin fiyatları diğerlerine göre yüksektir. Bu noktada kendi ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi dikkate alarak uygun bir tercihte bulunabilirsiniz. 

Kablosuz Şarj Desteği

Mobil kullanım için önemli bir avantaj sağlayan konulardan biri de kablosuz şarj desteğidir. Bu özellikten yararlanmak için kulaklık satın alırken ürünün kablosuz şarjı destekleyip desteklemediğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Yaptığınız işin gereği olarak günün büyük bir bölümünü hareket halinde geçiriyorsanız, kulaklığınızın şarjıyla ilgili bazı güçlüklerle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kablosuz şarj desteğinin sizin için daha pratik bir çözüm olması mümkündür. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse diğer kulaklık çeşitlerinin de ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli olması mümkündür. Her iki durumda da merdiven altı ürünlerinden uzak durmalı, şarj için yan sanayi ürünlerini kullanmamalısınız. Bu ürünler hem kulaklıkların iç ünitelerine zarar verir, hem de kullanım ömürlerinin azalmasına neden olur. Kablosuz kulaklık pazarında yeni ürün tipleri ve özellikler gelişirken maalesef yan sanayi ürünleri nedeniyle oluşan kayıplar artıyor. Hangi ürün söz konusu olursa olsun, ürünü şarj etmek için orijinal parçalar kullanmalısınız. 

Kablosuz kulaklık alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kablosuz kulaklıklar müzik dinlemek, çağrı cevaplamak veya oyun oynamak için tercih edilebiliyor. Eğer müzik dinlemek için kablosuz kulaklık almak istiyorsanız ses işlemcisinin kabiliyeti ve sürücünün performansı en önemli kriteriniz olmalı. Aksi durumda kablosuz kulaklıkla iyi bir kullanım deneyimi yaşayamazsınız. Ses işlemcisi yetersiz ürünlerde ses kalitesi ciddi derecede bozuktur. Çağrı cevaplamak için kullanacağınız kablosuz kulaklığın çağrı kalitesinin yüksek olması gerekir. Ayrıca pil ömrünün uzun, şarj süresinin kısa olması da önemli kriterlerdir. Oyun oynamak için kablosuz kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde esas önceliği iletim hızına ve pil ömrüne verebilirsiniz. İletim hızı düşük ürünler gecikmeye neden olur. Bunun sonucunda oyunda görüntüler daha hızlı akarken ses geriden geldiği için senkronizasyon sorunu oluşur. Pil ömrü zayıf ürünler de yine oyun için iyi bir seçim değildir. Bu nedenle piyasada oyun için özel olarak geliştirilmiş farklı kablosuz kulaklık çeşitleri mevcuttur. Tercihlerinizi bunlar arasından yaparsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Bluetooth kulaklık alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bluetooth standartlarının gelişmesi, kulaklık çeşitlerinin pek çok bakımdan daha iyi standartlara yükselmesini sağladı. Nitekim bu kulaklıkların yeni sürümleri çıktıkça ses kaliteleri ciddi ölçüde artmaya başladı. Kulaklık konusundaki tercihiniz bluetooth kulaklıktan yanaysa, kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde öncelikle kulaklığın sürümünü kontrol etmelisiniz. 5.0 standartlarına sahip bluetooth kulaklıklar halihazırda en gelişmiş özelliklere sahip ürünlerdir. Bu ürünlerin ses kaliteleri yüksek olduğu gibi, kapsama alanları da daha geniştir. Düşük sürümlerdeki bluetooth kulaklıklar ise beklentilerinizi karşılamada yetersiz kalabilir. Eğer oyun için kullanacaksanız düşük sürümlerdeki bluetooth kulaklıklar oyundan aldığınız keyfi ciddi ölçüde düşürebilir. Bluetooth kulaklıkların en önemli özelliklerinden biri de kolay eşleşme özelliğine sahip olmalarıdır. Bununla birlikte düşük sürümlerdeki bluetooth kulaklıkları akıllı cihazlarla eşleştirirken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Akıllı saat ve benzeri araçlarla kullanacaksanız yüksek sürümlü ürünleri tercih etmeniz daha başarılı sonuçlar verir. Bu ürünleri oyun konsolunun yanı sıra akıllı televizyonlar ve diğer araçlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Kulaklık alışverişlerinizde adresiniz Ofix.com!

Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da ofis kullanımı için uygun pek çok kulaklık çeşidini uygun fiyat avantajıyla bulabilirsiniz. Çalışmalarınızı ister ofiste, isterseniz evde sürdürürken bu ürünler birçok ihtiyacınıza uygun şekilde cevap verebilir. Ayrıca bu ürünleri mobil ortamlarda da rahatlıkla kullanabilir, işlerinizi kesintisiz şekilde sürdürebilirsiniz. Çağrı cevaplamanın yanı sıra müzik dinlemek için de bu ürünleri kullanabilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden tüm kulaklık çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz. Eğer farklı bir ürüne ihtiyacınız varsa taleplerinizi bize buradan iletebilirsiniz. Bize ulaşan tüm talep formlarını dikkatle inceliyoruz. Müşteri temsilcilerimizle hızlıca dönüş yapıp sizlere çeşitli fırsatlar sunuyoruz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde 300 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti sunuyoruz. Ayrıca İstanbul ve çevresine bu tutardaki siparişleri kendi kargo araçlarımızla teslim ediyoruz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir