Kullanılmış poşet çaylar nasıl değerlendirilir?

Merhaba sevgili okurlarım! Havalar nasıl da birden soğudu, öyle değil mi! Bu aralar ofislerde ve evlerde ısınmak için kombi ve klima kullanımı arttı. Ve tabii sıcak içecek tüketimi de artıyor. Biliyor musunuz arkadaşlar, poşet çaylar yalnızca çay içmek için değil, başka birçok iş için de kullanılabilir. Ofiste veya evde içtiğiniz poşet çayları atmak yerine biriktirirseniz birçok konuda faydalı sonuçlar elde edebilirsiniz. İster siyah çay olsun, isterse yeşil çay veya diğer bitki çayları, kullanılmış poşet çaylar birçok amaçla yeniden kullanılabilir ve birçok sorunun çözümüne katkı sağlayabilir. Özellikle antioksidan ve antienflamatuar özelliği yüksek kullanılmış poşet çaylar ile cilt sağlığı, saç bakımı, tırnak bakımı gibi konularda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Kullanılmış poşet çaylar ile isterseniz organik gübre bile yapabilirsiniz. Bu haftaki blogumda, kullanılmış poşet çaylar ile ilgili olarak neler yapılabileceğine kısaca işaret edeceğim. Bu blogu okuduktan sonra, kullanılmış poşet çayları atmadan önce tekrar düşüneceğinizden eminim. Hadi başlayalım… 

Akne ve sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Cilt türünüz ne olursa olsun, mevsim geçişlerinde cildinizde meydana gelen değişimler sonucu akne ve sivilce sorunu yaşayabilirsiniz sevgili arkadaşlar. Bu konuda yağlı ve karma ciltler daha dezavantajlı durumdadır. Kuru ciltlerde ise uygulanan yağ bazlı nemlendiriciler akne ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Akne ve sivilceleriniz kalıcı hale gelmişse, kesin çözüm için dermatoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Ancak basit ve orta dereceli şikayetleriniz için kullanılmış poşet çaylar ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Evde akne ve sivilce tedavisi bağlamında kullanılmış poşet çaylar ile cilt maskesi yapabilirsiniz. Bu konuda özellikle limonlu yeşil çay daha başarılı sonuçlar verebilir. Limonlu yeşil çayda bulunan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde cildinizde kan akışı hızlanır. Cilt hücreleri beslenir, zarar gören hücrelerin onarımı sağlanır. Kullanılmış poşet çaylar ile akne ve sivilcelerden kurtulmak için poşeti açıp içindekileri cilt maskenize karıştırabilirsiniz. Ya da poşet soğuduktan sonra cildinize doğrudan uygulamayı da tercih edebilirsiniz. Haftada 2 kere ve 5 dakikalık uygulama yeterli olacaktır. 

Yaşlanma belirtilerini önleyebilirsiniz.

Hepinizin bildiği gibi kozmetik endüstrisi, yaşlanma belirtilerini gizlemek için olağanüstü bir gayret içinde. Ürünlerin bu konudaki başarısını arttırmak ve daha etkili formüller bulmak için her yıl inanılmaz kaynaklar ayrılıyor. Bana sorarsanız, yaşlanma belirtilerini gizlemek yerine önlemeye çalışmak daha anlamlı. Cilde uygulanan kozmetik ürünler belirtileri gizlemede evet çok etkili olabilir. Ancak belirtiler oradadır ve ürünü temizlediğinizde tekrar karşınıza çıkar. Yaşlanma belirtilerini önlemek için birçok konuda davranış tarzı değişikliği gerekir. Mesela sağlıklı beslenmelisiniz, yeterli ve kaliteli bir uyku düzeniniz olmalı, yeterince su içmelisiniz. Bunları sağladıktan sonra cildinize yapacağınız uygulamalar yaşlanma belirtilerini önlemede faydalı sonuçlar doğurabilir. Antioksidan içeriği yüksek kullanılmış poşet çaylar bu konuda da çok faydalı olabilir. Limonlu yeşil çayın yanı sıra papatya çayı, ıhlamur çayı, kuşburnu çayı, ada çayı ve melisa çayını bu bağlamda değerlendirebilirsiniz. Bu gibi kullanılmış poşet çaylar ile yapacağınız uygulamalar sayesinde cildinizi sıkılaştırabilir, sarkmaları önleyebilirsiniz. Böylelikle cildiniz daha genç ve sağlıklı görünür. 

Cilt döküntülerini azaltabilirsiniz.

Hangi yaşta olursanız olun, cilt hücreleri zamanla ölür ve cilt üzerinde döküntü oluşturur. Sağlıklı beslenen, stresten uzak duran, yeterince su tüketen kişilerde cilt döküntüsü oluşumu daha az görülür. Kuru ciltlerde ise cilt döküntüsü oluşumu özellikle sonbahar ve kış döneminde daha fazla görülür. Mevsim şartları nedeniyle metabolizmamız vücut ısısını korumak için kan dolaşımını yavaşlatır, cilt hücrelerine kan akışı azalır. Bu durumdan en çok kuru ciltler zarar görür. İyi beslenemeyen cilt hücreleri zamanla ölür ve döküntüye sebep olur. Başta kuru ciltler olmak üzere tüm cilt türlerinin daha iyi beslenebilmesi için kullanılmış poşet çaylar ile maske uygulamaları faydalı olabilir. Cildinize ihtiyaç duyduğu antioksidanları, vitaminleri ve mineralleri kazandıran maske uygulamaları, cilt döküntülerini azaltmanızı sağlayabilir. Kuru bir cilde sahipseniz, maskenize birer kaşık bal ve zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bu sayede cildiniz daha iyi beslenir. Yağlı ve karma ciltlerde ise hiçbir maskeye zeytinyağı katmamak gerekir. Aksi durumda cildinizin yağ ve nem dengesi bozulabilir. 

Güneş yanıklarınızı rahatlatabilirsiniz.

Bu yıl yaz sezonu çok sıcak geçti sevgili arkadaşlar. Sizin için iyi bir tatilin anlamı deniz, kum ve güneşse, bu yıl güneş yanıklarıyla başınız dertte olabilir. Kullanılmış poşet çaylar ile cildinize yapacağınız uygulamalar, basit ve orta dereceli güneş yanıklarıyla daha kolay mücadele etmenizi sağlayabilir. Güneşlenirken veya güneşe çıkarken her ne kadar koruyucu krem kullansanız da tüm kimyasal ürünlerde olduğu gibi güneş kremleri de doğal ürünler değildir. Güneş nedeniyle cildinizde oluşan hasarları gidermek için kozmetik ürünler ise zararlı olabilir. Cildinizde hasar gören hücrelerin onarılması veya yenileriyle yer değiştirmesi gerekir. Güneş kremleri ve kozmetik ürünler cildi besleme ve yeni hücre oluşumunu desteklemede yetersiz kalabilir. Kullanılmış poşet çaylar ile cildinize ve güneş yanıklarına yapacağınız uygulamalar, cildinizde yeni hücre oluşumunu hızlandırabilir. Cilde C ve E vitamini desteği sağlayan maskeler cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirmede daha etkilidir. Bitki çayları içinde yeşil çay, nane çayı, kuşburnu çayı ve elma çayı bu konuda yardımcı olabilir. 

Göz altı torbalarınıza çözüm sağlayabilirsiniz.

Cilt üzerinde en hassas bölgelerden biri göz altı bölgesidir. Yorucu ve stresli bir gün geçirmişseniz veya yeterince uyuyamamışsanız, aynaya baktığınızda göz altı torbalarınızın şiştiğini görebilirsiniz. Bunları kapatmak için piyasada pek çok kozmetik ürün bulabilirsiniz. Ve açıkçası, bu ürünlerle göz altı bölgenizde güzel bir görüntü yaratabilirsiniz. Ancak bu yöntem sağlıklı değildir. Çünkü gözeneklerin tıkanmasına, göz altı bölgesindeki ödemin büyümesine, hatta acı oluşmasına neden olabilir. Dermokozmetik ürünler de göz altı çevresinde istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Çünkü bu bölgede cilt hücrelerinden çok yağ bezleri vardır. Cilt hücrelerinin vitamin ve mineral ihtiyacı karşılandığında ciltte daha güzel bir görünüm sağlanabilir. Fakat yağ bezlerinin yoğunlukta olduğu bir bölgede aynı sonuçları elde edemezsiniz. Bu nedenle genel cilt bakımı ile göz altı bakımı farklı şeylerdir. Kullanılmış poşet çaylar ile göz altı torbalarınıza uygulayacağınız maskeler, ödem söktürücü etkisiyle göz altı torbalarının açılmasını sağlayabilir. Bu konuda örneğin zencefil çayı ve naneli ıhlamur iyi bir seçim olabilir. 

Saç derinizi besleyebilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde cildimizin yanı sıra saçlarımızda da bazı olumsuz gelişmeler görülebilir. Bunların başında elbette saç dökülmesi geliyor. Tıpkı cilt hücrelerinde olduğu gibi saç hücreleri de soğuyan havalarla birlikte metabolizmanın yavaşlamasından olumsuz etkilenir. Yeterince beslenemeyen saç hücreleri nedeniyle saçlarınız dökülebilir. Saç derisinin kuruması ve saçlarda matlaşma da bu dönemde sıkça görülebilir. Kullanılmış poşet çaylar ile saç derinize yapacağınız uygulamalar, saç hücrelerinin güçlenmesini sağlayabilir. Saç derinizdeki kurumayı giderirseniz kepeği doğal yollarla önlemede daha başarılı olabilirsiniz. Soğuk kış günlerinde kafanız kaşınıyor, elinizi saçlarınıza her attığınızda saçlarınızın döküldüğünü görüyorsanız, kullanılmış poşet çaylar ile saç derinizi besleyerek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Kullanılmış poşet çaylar maske uygulamasının yanı sıra durulama suyu içine de katılabilir. Bunun için siyah çay veya yeşil çay kullanabilirsiniz. Kullanılmış poşet çaylar ile hazırladığınız durulama suyunu saç derinize 5 dakika masaj yaparak uygularsanız daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Saçlarınızı tekrar duruladığınızda daha canlı ve parlak hale geldiğini görebilirsiniz. 

Tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

Tırnak bakımı da yine özel emek ve sabır gerektiren bir iştir sevgili arkadaşlar. Tırnak bakımı yalnızca tırnakları kesmek ve temiz tutmaktan ibaret değildir. Bu konuda kadınlar daha fazla duyarlı olsa da aslında erkeklerin de duyarlı olması gerekir. Çünkü bakımsız tırnaklar kendinize özen göstermediğinizin en önemli işaretlerinden biridir. Tırnak bakımı iyi olan kişilerin iş hayatında ve özel hayatta yaratacağı etkiler çok daha güçlüdür. Bu iş için manikürcüye gitmenize de gerek yok. Sallama çay kullanmayı seviyorsanız, bu ürünleri tırnak bakımı için de kullanabilirsiniz. İster poşet çay olsun, isterse demlik poşet çay, bu ürünleri işi bittikten sonra çöpe atmak yerine kişisel bakım için kullanabilirsiniz. Özellikle antioksidan etkisi yüksek poşet çaylar, tırnaklarda gelişen mantar enfeksiyonlarına karşı daha etkilidir. Kullanılmış poşet çaylar ile yapacağınız tırnak bakımı sırasında tırnaklarınızdaki mantarlardan kurtulabilir, tırnaklarınızın daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. El tırnakları için olduğu gibi ayak tırnakları için de kullanılmış poşet çaylar etkili sonuçlar doğurur. 

Boğaz gargarası yapabilirsiniz.

Sonbahar ve kış döneminde boğaz enfeksiyonları ciddi ölçüde artış gösteriyor. Vücudumuzun en önemli savunma merkezlerinden biri olan boğazımız, enfeksiyonlarla mücadele için gerekli donanımlara aslında sahiptir. Ancak bağışıklık sistemimiz zayıfladığında bunun ilk etkilerini boğaz bölgemizde kolayca hissedebiliriz. Soğuk bir kış gününde, yağmur altında ıslandığınızda veya herhangi bir enfeksiyon kaptığınızda vücudunuzun verdiği ilk tepkilerden biri boğaz ağrısı olabilir. Bu durum aslında bağışıklık sisteminizin takviye güce ihtiyaç duyduğunu anlatır. Kullanılmış poşet çaylar ile hazırlayacağınız bir bardak suyla yapacağınız boğaz gargarası bu konuda düşündüğünüzden de faydalı etkide bulunabilir. Bu noktada diyebilirsiniz ki, çayı zaten içiyoruz, içtiğimiz çay boğaz enfeksiyonlarını önlemede yeterli olmuyor mu? Hayır arkadaşlar, yeterli olmuyor. Çünkü içtiğiniz çay midenize gidiyor. Üstelik sıcak olduğu için boğazdan geçip mideye ulaşması boğazın zarar görmesini önlüyor. Kullanılmış poşet çaylar ile boğaz gargarası yapmak, çayın bileşimindeki antioksidanların boğaz çevresinde daha faydalı olmasını sağlar. Bu şekilde kullandığınız çay poşeti sayesinde boğaz enfeksiyonlarından daha iyi korunabilirsiniz. 

Ağız ve ter kokusunu giderebilirsiniz.

Kullanılmış poşet çaylar ile boğaz gargarası yapmak ağız kokusuyla baş etmek için de faydalı olabilir. Ağız kokusunun birçok nedeni olmakla birlikte bu nedenler arasında ağız içi enfeksiyonlarının payı büyüktür. Dişlerinizde çürüme varsa veya diş eti iltihabınız varsa, ağız ve diş sağlığınızı korumanız zorlaşır ve ağız kokusuyla karşılaşabilirsiniz. Gün içinde aşırı ve sağlıksız beslenme de ağız kokusuna yol açabilir. Bu gibi durumlarda kullanılmış poşet çaylar ile yapacağınız gargara ağız kokusundan kurtulmanızı sağlayabilir. Ancak ağız ve diş sağlığınızla ilgili sorunları çözmek için mutlaka bir diş hekimine başvurmalısınız. Ter kokusu da yine son derece can sıkan bir durumdur. Ter kokusundan kurtulmak için kullanılmış poşet çaylar ile yapacağınız uygulamaların doğrudan ter bezleriniz üzerinde gerçekleşmesi gerekir. Bu konuda özellikle koltuk altları en önemli bölgelerden biridir. Kullanılmış poşet çaylar ile yapacağınız uygulamalar sayesinde ter bezlerinizin aşırı ve düzensiz çalışmasını önleyebilirsiniz. Bunun için haftada 10 dakikalık 2 uygulama yeterli olabilir. 

Buzdolabındaki kokuları bastırabilirsiniz.

Günümüzde buzdolabı üretim teknolojileri çok ileri seviyelere ulaştı sevgili arkadaşlar. Fakat yine de saklama kutusuna konmamış sucuk, pastırma, sosis ve benzeri yiyeceklerin yaydığı kokularla baş etmede bu teknolojiler yetersiz kalabiliyor. Kullanılmış poşet çaylar bu konuda da faydalı sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Özellikle nane çayı ile yayılan kokular, buzdolabınızın daha iyi kokmasını sağlayabilir. Bildiğiniz gibi nanedeki mentol, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkilere sahip. Günümüzde sıkça karşılaştığımız mentollü sakızlar, mentollü mendiller ve benzeri ürünler, koku yoluyla sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkilerin oluşmasını sağlıyor. İçinde bulunduğumuz balık sezonu nedeniyle buzdolabınızdaki kötü kokulardan şikayet ediyorsanız, birkaç adet nane çay poşeti ile şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak için poşetleri yırtıp içindeki karışımı bir kabın içinde ağzı açık şekilde buzdolabınıza koymanız yeterli. Bu basit yöntem, başta balık kokusu olmak üzere sucuk, pastırma ve diğer tüm kokuları bastırmak için en kolay yöntemlerden biridir. İsterseniz bardak poşet çaylar yerine demlik poşet çayları da kullanabilirsiniz. 

Organik gübre elde edebilirsiniz.

Ofislerde ve evlerde kullanılmış poşet çaylar maalesef kullanımın hemen ardından çöpe atılıyor sevgili arkadaşlar. Bu durumu sonlandırmak aslında bizlerin elinde. Bu ürünler kişisel bakımın yanı sıra organik gübre üretiminde de değerlendirilebilir. Ofiste veya evde bitki besliyorsanız, kullanılmış poşet çaylar ile bitkinizin sağlığını güçlendirebilir, zararlı organizmalara karşı direncini yükseltebilirsiniz. Örneğin sallama yeşil çay poşeti bitkiniz için en etkili doğal gübrelerden biri olabilir. Ofiste veya evde yeşil çay demledikten sonra işi biten ürünü atmak yerine bir kavanozda bekletebilirsiniz. Bitkinizin büyüklüğüne göre uygun bir miktara ulaştığınızda, poşetleri yırtıp yeşil çay karışımını biraz nemlendirdikten sonra bitkinizin toprağına karıştırabilirsiniz. Uygulama sırasında yeşil çayı bir miktar nemlendirirseniz daha iyi olur. Çünkü kavanozdaki bekleme süresi içinde yeşil çay kuruyacaktır. Nemlendirdiğiniz karışımı bitkinizin toprağına karıştırdığında bitkiniz uygun miktarda antioksidan alımı gerçekleştirir ve zararlı mikroorganizmalarla daha iyi mücadele eder. Organik gübre konusunda yeşil çaydan sonra zencefil çayı, papatya çayı ve elma çayı en iyi seçimlerdir. 

Bu haftanın da sonuna geldik sevgili arkadaşlar. Her hafta olduğu gibi bu haftayı da bir reklamla kapatayım. Poşet çaylar konusunda tercihiniz ne yönde olursa olsun, dilediğiniz ürünü benim sevgili şirketim Ofix.com üzerinden uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilirsiniz. Poşet çaylar konusunda Ofix.com‘da geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Dilediğiniz markanın dilediğiniz ürününü uygun fiyata sipariş verebilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden bardak poşet çayları incelemek için burayı, demlik poşet çayları incelemek için burayı, bitki, meyve ve form çaylarını incelemek için burayı tıklayabilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir