Kuşadası’nda tatil keyfi…

Sıcak yaz günleri ülkemizde tüm neşesiyle devam ederken, tatil hazırlıkları da tüm hızıyla devam ediyor. Yılın tüm yorgunluğunu üzerimizden attığımız ve yeni dönem için enerji depoladığımız tatil mekanları için ülkemiz, birbirinden güzel pek çok alternatife sahip. Bunlar içinde Kuşadası, tatilini deniz, kum ve güneşin başkentlerinde geçirmek isteyenlerin çoğu zaman ilk tercihlerinden biri oluyor. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Kuşadası hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kuşadası’nın Kısa Tarihçesi

Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Aydın iline bağlı Kuşadası’ndaki ilk yerleşimler, tarih öncesi dönemlere kadar uzanıyor. MÖ 3000’lerde Lelegler tarafından yönetilen bölge, daha sonra Aiollerin ve çeşitli halkların denetimine geçti. Bölgedeki İyon varlığı, MÖ 9. yüzyılda başladı. İyonlar döneminde Efes’e bağlı bir yerleşim birimi olan Kuşadası’na İyonlar, Neopolis ismini vermiş.

Kuşadası’nın ilk kurulduğu yer olarak kaynaklarda Yılancı Burnu’nun adı geçmekte. Fakat, ulaşım güçlüğü nedeniyle İyonlar döneminde kentin yeri değiştirilmiş. Limana yakın olan bugünkü yerinde kurulan kente daha sonra Scala Nuova (Yeni İskele) ismi verilmiş. Ortaçağ’a kadar Venedik ve Cenevizliler bu bölgeden Scala Nuova olarak bahsetmiş. 1413 yılında Osmanlı denetimine geçtikten sonra bölgenin ismi, içinde pek çok kuş bulunan Güvercinada’ya ithafen Kuşadası olarak değiştirilmiş.

Tarih boyunca Kuşadası, Anadolu’nun Akdeniz’e açılan en önemli limanlarından biriydi. İyon hakimiyetinin ardından Lidyalıların kontrolüne geçen bölge, daha sonra Persler tarafından ele geçirildi. Pers işgali altında bölgede ticari hayat gelişirken, farklı kültürler birbirlerini etkilemeye başladı. Büyük İskender tarafından MÖ 334’te işgal edilen bölge Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde ticari ve kültürel hayattaki önemini hep korudu. Bizans döneminde bölgede Grek etkisi arttı ve özellikle de sanat eserlerinde Grek kültür ve mimarisi yeniden canlandırıldı.

Kuşadası, aynı zamanda da Hıristiyanların Batı Anadolu’daki kutsal mekanlarına olan yakınlığı nedeniyle büyük önem taşımakta. Tarih boyunca Hıristiyanlar tarafından kutsal mekanlara yapılan yolculuklarda bir tür konaklama merkezi olarak kullanılan bölgede, Roma ve Bizans döneminden kalma çok önemli eserler günümüze ulaşmayı başarmış durumda. Bunlar içinde özellikle de Kurşunlu, Hagios Antonios ve Aya Yorgi Manastırları ile Melia ve Pygale Antik kentleri, turistlerin en gözde ziyaret mekanları içinde öne çıkıyor.

Kuşadası’nda Osmanlılar döneminden kalma çok önemli eserler de mevcut. Bunlar içinde, 17. yüzyılda Sadrazam Mehmet Paşa tarafından inşa edilen Mehmet Paşa Kervansarayı, Kaleiçi Camisi ve Kaleiçi Hamamı ile yine aynı dönemden kalma Hanım Camisi turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Kuşadası’nda ayrıca Güvercinada Kalesi, Kadınlar Plajı, Dilek Yarımadası Milli Parkı, Zeus Mağarası, Kurşunlu Manastırı ve Adaland, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor.

Güvercinada Kalesi

Kuşadası’nda tatil yapmak isterseniz uğramanızı tavsiye edeceğimiz ilk mekan, körfezin hemen ağzındaki Güvercinada üzerine yer alan Güvercinada Kalesi’dir. Kuşadası’nın sembol mekanlarından biri olan ve karadan bir mendirek yardımıyla ulaşılan bu kalenin yapımına Bizans döneminde başlandı. Kalenin tamamlanması, Barbaros Hayrettin Paşa‘yla mümkün oldu. Surları ise Mora İsyanı sırasında denizden gelebilecek saldırıları önlemek için İlyas Ağa tarafından yaptırıldı. Kalenin 3 metre yüksekliğindeki surları, Kuşadası’na ismini veren Güvercinada’yı çepeçevre sarıyor. Giriş kapısı, güney kısmında iki kuleyle korunuyor. Kulelerden kuzeye bakanı beşgen şeklinde, güneye bakanı ise silindirik biçimde. Kuzeye bakan kulenin üzerinde yer alan kitabeye göre surların inşası 1826 yılında tamamlanmış.

Kadınlar Plajı

Kuşadası’nın bir diğer sembol mekanı Kadınlar Plajı, aynı zamanda da Kadınlar Denizi olarak biliniyor. Çoğu zaman sakin ve dalgasız olan denizi ve eskiden pek tenha olan kumsalı nedeniyle yöre halkı plaja bu ismi vermiş. Fakat günümüzde Kuşadası içinde en gözde plajlardan biri olan Kadınlar Plajı’nda yaz aylarında deyim yerindeyse iğne atacak yer bulunamayabiliyor. Plajın etrafında çok sayıda kafe, restoran ve konaklama tesisi var. İlçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Kadınlar Plajı’na merkezden kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Menteşe Dağları’nın Ege Denizi’ne kavuştuğu yarımada üzerinde yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil keyfi yaşatmakta. İsmi bölgenin en yüksek noktası olan Dilek Tepesi’nden gelen Dilek Yarımadası’nı kaplayan çam ağaçları hem renkleri, hem de mis kokularıyla güzel bir tatil deneyimi sunuyor. Milli Park’ta yer alan seyir terasından hem bu güzel kokuyu doya doya içinize çekebilir, hem de çok güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Milli Park içinde ayrıca, hayvanat bahçesini ziyaret edebilir, ormanın derinliklerinde trekking ve bisiklet turu yapabilir, yamaç paraşütünü deneyebilirsiniz.

Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın içinde bulunan Zeus Mağarası, parkın Güzelçamlı girişinde ana caddeden 200 metre kadar içeride yer alıyor. Yer altı sularının kalkerli zemini aşındırmasıyla oluşan bu mağara, doğal yollarla oluşmuş bir havuz gibi. Efsaneye göre Greklerin baş tanrısı Zeus, kardeşi Posedion’un zalimliği ve öfkesinden kurtulmak için bu mağaraya sığınmış. Bölgede serinlemek için en güzel mekanlardan biri olan Zeus Mağarası’nda tatlı ve tuzlu su yer yer birbirine karışıyor. Yoğun maki bitkilerinin arasında gizlenmiş gibi duran bu mağaraya park girişinden 7-8 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kurşunlu Manastırı

Davutlar’a 10 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu Manastırı, 11. yüzyılda Batı Anadolu’ya göç eden Hıristiyanlar tarafından 600 metre yükseklikte inşa edilmiş. Bizans döneminde Efes’e giden yol üzerinde Hıristiyanlar için en önemli kutsal mekanlardan biri olan bu manastırdan günümüze çok az şey ulaşmış olsa da manastır önemini korumaya devam ediyor. Manastırda yemekhane, kiler ve mutfak gibi çeşitli yaşam alanlarının yanı sıra keşiş odaları, revir, şapeller ve mezarlık yer almakta. Şapelin tavan kısmındaki fresklerde Hıristiyanlık için anlamlı çeşitli dini olaylar ve kişiler betimlenmiş.

Adaland Su Parkı

Çamlimanı mevkiinde yer alan ve Türkiye’nin sayılı su parklarından biri olan Adaland Su Parkı, içerisindeki farklı kategorilerde su kaydırakları ve havuzlarıyla Kuşadası tatilinize çok hoş bir renk katabilir. Özellikle de dalga havuzları ve atlama kuleleri, ziyaretçilerden tam not alıyor. Dünyanın en iyi 10 aquaparkından biri olan Adaland’ı Mayıs-Eylül arası dönemde saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kuşadası tatiliniz sırasında ayrıca, Hagios Antonios ve Aya Yorgi Manastırlarını, Melia ve Pygale Antik kentlerini, Mehmet Paşa Kervansarayı ile Kaleiçi Camisi ve Kaleiçi Hamamı’nı ve Hanım Camisi’ni ziyaret edebilirsiniz. Yeterince vaktiniz varsa, tatil keyfinize renk katmak için Efes‘e de uğramanızı ve Celsus Kütüphanesi’ni, Büyük Tiyatro’yu, Artemis Tapınağı’nı, Yamaç Evler’i, Meryem Ana Evi’ni ve Yedi Uyurlar’ı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Tüm okurlarımıza sevdikleriyle birlikte nice keyifli tatiller diliyoruz… 

Görsel Kaynaklar:

https://kesfetsek.com
https://www.etstur.com
http://www.tatilvegezi.com
https://www.gezilesiyer.com

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir