Ladislao Biro: Tükenmez kalemi yaratan mucit…

1930’lu yıllarda Macaristan’da bir gazetede editörlük yapan Ladislao Biro, yazı yazarken dolma kalem kullanıyor ve bazı sorunlarla karşılaşıyordu. Dolma kalemin içinde sıkışan mürekkep hızlı yazı yazmasını engelliyor, yüzeyde dağılıyor ve leke yapıyordu. Çalıştığı gazetenin matbaasında kullanılan mürekkebin çabuk kuruduğunu gören Ladislao Biro, bu mürekkebi dolma kalemlerde de kullanabileceğini düşündü. Kimyager kardeşi Georg Biro‘yla birlikte, kalemin ucuna basit bir bilye koydu ve mürekkebin kontrollü bir şekilde kağıda geçmesini sağladı. Bu sayede tükenmez kalemi icat eden Ladislao Biro, yazı araç ve gereçleri tarihinde çok önemli bir başarıya imza atmış oldu. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayelerine bu hafta, Ladislao Biro ve tükenmez kalemin icadı ile devam ediyoruz.

Kısaca Ladislao Biro

Ladislao Biro, 29 Eylül 1899 tarihinde Budapeşte’de dünyaya geldi. 1914 yılında, henüz 15 yaşındayken I. Dünya Savaşı’na asker olarak katıldı. Savaş nedeniyle ara verdiği eğitimine, Budapeşte’ye döndükten sonra devam etti. Bu dönemde ilgisini en çok psikoloji, felsefe ve Latince dersleri çekiyordu. Özellikle de hipnotizmaya karşı büyük bir ilgi duyuyordu. Derslerden arta kalan zamanlarında ise resim ve heykel yapıyor, sürrealist çalışmalara imza atıyordu.

1933 yılında Ladislao Biro, Hongrie gazetesinde editör olarak görev yapmaktaydı. Ne var ki, yazılarını yazarken kullandığı dolma kalem içinde mürekkep sıkışıyor, hızlı yazı yazmasını engelliyordu. Üstelik, dolma kalem mürekkebi yavaş kuruduğu için kağıt üzerinde dağılıyor ve istenmeyen görüntülerin oluşmasına neden oluyordu. Bu durumdan son derece rahatsız olan Biro, çözüm için hızlı kuruyan mürekkepleri araştırmaya başladı. Bu arayışı içinde ilk olarak, dolma kalem mürekkebinde özel bir anilin bileşimi kullanmayı denedi. Anilinli mürekkep, dolma kalemin içinde daha hızlı akıyordu, ancak yüzeyde dağılmaya devam ediyor ve Biro‘yu rahatsız ediyordu. 

Bu dönemde Ladislao Biro, sokakta dolaşırken küçük toplarla oynayan çocukları gördü. Oyun sırasında çocuklar su birikintisinin üzerinden topları geçirirken topların kuru yüzeyinde bir su hattı oluşturmuşlardı. Bu gözlemden hareketle Biro, benzer bir düzeneği dolma kalemin içinde kullanırsa mürekkebin kalem içinde sıkışmasından kaynaklanan sorunları önleyebileceğini düşündü. Fakat yeterince küçük boyutta küre imal etmek o dönemin koşullarında oldukça zor olduğu için bu fikri hayata geçirmesi kolay olmadı.

Ladislao Biro ve Tükenmez Kalemin İcadı

1930’ların ikinci yarısında Ladislao Biro, yazı araç ve gereçleriyle ilgili yapılan çalışmaları incelemeye başladı. Bu incelemeleri sırasında, 1888 yılında ABD’de deri tabakçısı John Loud tarafından patenti alınan mürekkepli kalemleri gördü. Hayvan derilerini işaretlemek için geliştirilen bu kalemlerin ucunda büyükçe bir bilye bulunuyor, bilye döndükçe üzerindeki mürekkeple deride işaretleme sağlanıyordu. Ne var ki, bu kalemler yalnızca hayvan derilerinde başarılı sonuçlar veriyor, diğer yüzeylerde dağılma yapıyordu. Üstelik, sürekli dolum gerektiriyor ve mürekkebi sızdırıyordu. Bu nedenlerle Loud, mürekkepli kalemi geliştirip bir ürüne dönüştürerek seri üretimini yapmayı düşünmemişti.

Loud‘un buluşundan etkilenen Ladislao Biro, su toplarıyla ilgili yaptığı gözlemi dolma kalemlere uygulayabilirse Loud‘un yapamadığını yapabileceğine inandı. Dolma kalem mürekkebine oranla daha hızlı kuruyan bir mürekkep bulma arayışı ise gazetenin matbaasında olumlu sonuç verdi. Nitekim, gazete baskı makinelerinde kullanılan mürekkep hem çabuk kuruyor, hem de yüzeyde dağılma veya lekelenme yapmıyordu. Geriye kalan tek şey, yeterince küçük ve işe yarayan bilyeler yapmaktı. Bu konuda Ladislao Biro‘nun en önemli yardımcısı ise kimyager kardeşi Georg Biro‘ydu. Loud‘un buluşunu geliştirmek ve daha akışkan bir mürekkeple sızdırma yapmayan ve taşınabilir bir kalem üretmek için birlikte çalışmaya başladılar.

Biro Kardeşler‘in yaptığı çalışmalar kısa sürede olumlu sonuç verdi ve yeni bir kalem türü geliştirmeyi başardılar. Bu kalemlerde vizkoz mürekkep, küçük bilyelerle bilye yuvasında bir araya geliyor, mürekkebin kalemin içinde kuruması önleniyordu. Bilyenin dönüş hareketi, kalem içinde mürekkep akışının kontrol edilmesini sağlıyordu. 360 derece dönüş imkanına sahip bilye, hazneden gelen mürekkebi sürüklendiği yüzeye kusursuz bir şekilde bırakıyor, kesintisiz yazı ve çizim imkanı sunuyordu. Böylelikle Biro Kardeşler, John Loud tarafından geliştirilen mürekkepli kalemlerin tüm zorluklarını aşmış ve yeni bir kalem türü yaratmayı başarmışlardı. Bu kalemlere daha sonra verilen “tükenmez” isminin esas nedeni, çizgi uzunluğunun yaklaşık 2 kilometreyi bulmasıydı.

Biro Kardeşler’in Arjantin Macerası

1938 yılında Ladislao Biro, geliştirdiği tükenmez kalemlerin ilk prototipinin patentini aldı. Bu dönemde gazetedeki editörlük görevini sürdürmekteydi ve muhabirlik yaptığı sırada bazı notlarını bu kalemle yazmaya başlamıştı. Günlerden bir gün, bir otelde muhabirlik yaptığı sırada Arjantin Devlet Başkanı Agustin Pedro Justo, Ladislao Biro‘nun kullandığı bu yazı aracını fark etti. Yeni icatlara meraklı bir asker ve devlet adamı olan Justo, Biro‘nun icadını inceledi ve bunun çok önemli bir buluş olduğunu gördü. Bu kalemi geliştirip bir ürüne dönüştürerek piyasaya sunmak için Biro‘yu Arjantin’e davet eden Justo, tükenmez kalemler ile büyük bir ticari başarıya imza atabileceklerini anlamıştı. Görüşme sırasında Biro‘ya, Fransa’daki Arjantin Konsolosluğu’ndan vize alması konusunda bizzat yardımcı olacağını ifade etti.

1941 yılında Ladislao ve Georg Biro, Macaristan’daki Nazi katliamlarından kurtulmayı başararak Arjantin’e geldiler. Bu kalemlerin bir ürüne dönüştürülerek piyasaya sunulması için destek sözü veren Agustin Pedro Justo, dünyanın ilk tükenmez kalem fabrikasının Arjantin’de kurulması için gerekli talimatları verdi. 1943 yılında Ladislao Biro, tükenmez kalemin patentini Arjantin’de tescil ettirdi ve ürünlerin seri üretimi ve satışını yapmak için kendi şirketini kurdu. Birome ismiyle piyasaya sunulan bu ürünler, dolma kalemlere oranla hem daha ucuz ve kullanışlıydı, hem de daha yumuşak bir yazı deneyimi sunmuştu. 

Birome marka ismi, Biro Kardeşler‘in soyadları ile Macaristan’dan kaçmak için kendilerine yardımcı olan arkadaşları Juan Jorge Meyne‘nin soyadının ilk iki harfinin birleştirilmesiyle oluşturuldu. 1940’ların ikinci yarısında Biro Kardeşler, Birome tükenmez kalemlerin Arjantin’de satış, reklam ve pazarlama çalışmalarını bizzat yönettiler. 1943 yılında lansmanı yapılan ilk ürünler kısa zamanda daha da geliştirildi ve yeni ürünlerin reklam çalışmalarında, ürünlerin yağmur altında bile kullanılabileceğine dikkat çekildi. Ürünlerin Arjantin pazarında gördüğü büyük ilgi, ABD pazarına açılmaları konusunda Biro Kardeşler‘i cesaretlendirdi. Birome tükenmez kalemlerini ABD pazarına taşıyan kişi ise Milton Reynolds isimli Chicagolu bir girişimci oldu.

Birome Tükenmez Kalemleri ve Bic

Birome tükenmez kalemleri, 1940’ların sonlarına doğru ABD pazarında çok yüksek bir talep gördü. Özellikle de Amerikan Hava Kuvvetleri askerlerinin temel yazı aracı haline geldi. Çünkü, yerden 3 bin metre kadar yükseklikte diğer tüm mürekkepli kalemlerde sızma oluyor ve askerlerin üniformalarında leke oluşuyor, Birome tükenmez kalemleri ise sızıntı yapmıyordu. Ne var ki, tükenmez kalemler için artan talebi karşılamak Biro Kardeşler‘e artık çok zor gelmeye başlamış, şirket yönetimi konusunda çeşitli sorunlar ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine, Birome tükenmez kalemlerinin imalat haklarını 1950 yılında Marcel Bich‘e ait Fransız şirketi Bic‘e satmaya karar verdiler.

Bu satın almayla birlikte Bic, dünya yazı araç ve gereçleri pazarında çok önemli bir stratejik üstünlük elde etti. Birome tükenmez kalemlerini daha da geliştiren Bic, ürünü sekiz parçaya ayırarak üretim maliyetini ciddi ölçüde düşürmeyi başardı. Üstelik, tükenmez kalemlerin tutuşunu kolaylaştırdı ve ürünlerde mürekkep miktarını gösteren faset gövde kullandı. Kısa süre içinde Bic‘in cirosunda yüksek bir hacme ulaşan bu ürünler, Bic‘i dünyanın en büyük kalem üreticilerinden biri haline getirdi. 24 Ekim 1985 tarihinde Buenos Aires’te hayata veda eden Ladislao Biro, 2007 yılında Ulusal Mucitler Onur Listesi‘ne alındı. Doğum günü olan 29 Eylül günü, Arjantin’de Mucitler Günü olarak kutlanmakta.

Ofis dostu Bic tükenmez kalemleri Ofix.com’da!

Ladislao Biro‘nun hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini ve tükenmez kalemin icat serüvenini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Bic tükenmez kalemlerinden üç tanesini kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bic Round Stick Mavi Tükenmez Kalem

Listemizin ilk sırasında, Bic Round Stick mavi tükenmez kalem var. Paket içi miktarı 60 adet olan bu ürünler, 1.0 mm uç kalınlığına sahip. Yağ bazlı kaliteli mürekkebiyle hızlı ve kolay yazı yazma imkanı sunan bu ürünlerin plastik gövdesi oldukça dayanıklı. Özellikle de kalabalık ofisler için en ideal tükenmez kalemlerden biri olan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Bic Round Stick Siyah Tükenmez Kalem

Listemizin ikinci sırasında, Bic Round Stick siyah tükenmez kalem var. Paket içi miktarı 60 adet olan bu ürünler siyah renkli olup diğer kalemlerle aynı özelliklere sahip. Renk tercihiniz siyah ise bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Bic Round Stick Kırmızı Tükenmez Kalem

Listemizin üçüncü sırasında, Bic Round Stick kırmızı tükenmez kalem var. Paket içi miktarı 60 adet olan bu ürünler ise kırmızı renkli olup diğer kalemlerle aynı özelliklere sahip. Renk tercihiniz kırmızı ise bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Bic ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir