Laminat parke nedir?

Yer döşemelerinde en sık kullanılan kaplama malzemelerinden biri parkelerdir. Doğal bir malzeme olduğu için parkeler, ortama daha sıcak bir görünüm kazandırır. Farklı renk seçenekleriyle zeminlerin dekoratif özelliklerini güçlendirirler. Parke çeşitleri içinde laminat parkeler, özel bir baskı tekniği kullanılarak üretilen parke çeşididir. Tümüyle doğal malzemelerden üretilen lamine veya masif parkelere olanla laminat parkeler hem orman ürünlerinin kullanımını sınırlar, hem de bakım ve temizlik konusunda pratik çözümler sunar. Parke çeşitleri içinde fiyat bakımından en uygun seçenekler de yine laminat parkelerdir. Lamine veya masif parkelere oranla laminat parke fiyatların çok daha ekonomik olduğu söylenebilir. Evinizde veya ofisinizde dekorasyonu yenilemek isterseniz laminat parke çeşitleri ile ortamlara dilediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, laminat parke hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Laminat parke nedir, laminat parkenin özellikleri nelerdir, en çok tercih edilen laminat parke renkleri nelerdir, diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Laminat parke hangi özelliklere sahiptir?

Sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıya laminat denir. Güzel görünüşlü bir kaplama malzemesi olan laminat parke, diğer parke türlerinden bazı özellikleriyle ayrılır. Lamine veya masif parke çeşitlerinde tümüyle doğal malzemeler kullanılırken, laminat parke çeşitlerinde farklı yoğunluklara sahip lif malzemeler kullanılabilir. Lif yoğunluğuna göre bu malzemeler MDF veya HDF türünde yer alabilir. Bunlardan MDF, Medium Density Fibreboard ifadesinin baş harflerinden oluşmuştur. Anlamı, orta yoğunlukta lif malzeme demektir. HDF ise High Density Fibreboard ifadesinin baş harflerinden oluşmuştur. Bunun anlamı ise yüksek yoğunlukta lif malzeme demektir. MDF veya HDF malzemelerden üretilen laminat parkenin en önemli özelliklerinden biri, orman ürünlerine oranla daha dayanıklı olmasıdır. Lamine ve masif parkeler, ortalama 10 yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir. Laminat parkeler ise ortalama 25 yıl kullanılabilir. Bu ürünlerin vernik istememesi de önemli bir diğer özelliktir. Vernikli olmadıkları için yüzeylerde çizilmelere karşı daha dayanıklı oldukları söylenebilir. 

Laminat parke ile lamine parke arasındaki farklar nelerdir?

Parke çeşitleri içinde laminat parke ile lamine parke arasında önemli farklar mevcuttur. Her şeyden önce laminat parke, üretiminde kullanılan farklı malzemelerden dolayı tümüyle doğal bir parke çeşidi değildir. Oysa lamine parke, tümüyle doğal malzemelerden üretilir. Kullanılan ağacın türüne göre lamine parkenin kullanım ömrü sınırlı, fiyatı daha yüksektir. Lamine parkenin üretim teknikleri, laminat parkeye oranla zor bir süreci gerektirir. Lamine parkede organik malzeme kullanıldığı için üretim aşamalarında öncelikle malzemenin kurutulması ve iklimlendirme aşamasından geçmesi gerekir. Bu süreçte yüzeydeki tüm nem alınmalıdır. Aksi takdirde kesim ve diğer işlemler sırasında malzeme zarar görebilir. Lamine parkenin üzerindeki ahşap tabaka, malzemenin birçok kez sistre edilmesini sağlar. Ancak yine de lamine parkeler çizilmeye karşı daha dayanıksızdır. Laminat parkeler ise üretimde kullanılan sıkıştırılmış liflerden dolayı daha sağlam, üzerindeki reçine edilmiş kağıt baskı nedeniyle daha dayanıklı parke çeşididir. Evinizde veya ofisinizde dekoratif düzenlemeler yapmak istediğinizde laminat parkeler maliyet avantajı sağlar. 

Laminat parkede hangi katmanlar bulunur?

Laminat parke çeşitlerinde genel olarak 3 katman bulunduğunu söyleyebiliriz. En alt katmanda, su geçirmeyen elyaf malzemeden üretilmiş tabaka vardır. Bu tabakaya çekirdek katman da denilebilir. Laminat parkenin esas taşıyıcı tabakasını çekirdek katman oluşturur. Bu katmanda MDF veya HDF ağaç elyafı kullanılabilir. Ağaç elyafının yapıştırıcı ve reçineyle birlikte sıkıştırılmasıyla oluşturulan çekirdek tabaka, laminat parkenin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Çekirdek katmanın üzerinde görüntü katmanı vardır. Bu kısımda uygulanan baskı teknikleri sayesinde laminat parke üzerinde istenilen renk ve motifler oluşturulabilir. Laminat parke üzerinde görüntü katmanına uygulanan baskı tekniklerinin kalitesine göre zeminde birbirinden güzel dekoratif görüntüler elde edilebilir. Görüntü katmanının üzerinde ise aşınma tabakası vardır. Bu tabakayı, melaminle emprenye edilmiş ince bir yüzey tabakası oluşturur. Laminat parke üzerinde dayanıklılığı arttıran bu tabaka, aynı zamanda da temizlik işlerini kolaylaştır. Aşınma tabakası sayesinde laminat parkenin diğer tabakaları su ve diğer dış etkenlere karşı korunur. 

Laminat parke nerelerde kullanılır?

Laminat parkenin dayanıklı ve ekonomik bir zemin kaplama malzemesi olmasından dolayı kullanım alanının oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Evlerde örneğin oturma odası, yatak odası ve salon zeminlerinin kaplanması için laminat parke sıklıkla kullanılır. Ofislerde ise dinlenme odası, bekleme odası veya genel çalışma alanlarının zeminlerinde laminat parke kullanılabilir. Laminat parkeyle ortamlara daha sıcak bir görünüm kazandırmak mümkün olduğu için ofis dekorasyonunda özellikle dinlenme odası ve bekleme odası dekorasyonunda bu ürünler tercih edilebilir. Laminat parke ısı yalıtımı konusunda da başarılı çözümler sunar. Bu ürünleri dilerseniz ısı yalıtımı için de kullanabilirsiniz. Ürünlerin suya ve neme dayanıklı dış yüzeyi, aynı zamanda ısı kaybını önlemek için de faydalıdır. Özellikle kış aylarında daha fazla kullandığınız ortamların zemin dekorasyonu için laminat parke kullanmak daha doğru bir seçim olabilir. Ancak bununla birlikte, laminat parkelerin çizilmeye karşı çok dayanıklı olmadığını da unutmamalısınız. Ürün veya eşya dolaşımının sık olduğu ortamlarda laminat parke iyi bir seçim olmayabilir. 

Laminat parke çeşitleri nelerdir? 

Laminat parke çeşitleri genel olarak 3 başlık altında incelenebilir. Doku türüne göre laminat parke çeşitleri pürüzsüz, kabartmalı veya çizikli olabilir. Bunlar içinde pürüzsüz laminat parkelerin ev ve ofis dekorasyonunda daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Desene göre laminat parke çeşitlerinde geleneksel, ince veya geniş motiflerle karşılaşabilirsiniz. Evde veya ofiste zemin dekorasyonu yapmak istiyorsanız, laminat parke çeşitleri içinde desene göre farklı seçeneklerden kendi zevkinize uygun dilediğiniz motifleri seçebilirsiniz. Kurulum şekline göre laminat parke çeşitleri ise yapıştırıcılı, yapıştırıcısız, yapışkanlı veya alt tabakalı olabilir. Zemin kaplaması için laminat parkeyi kendiniz uygulayacaksanız, kurulum şekline dikkat etmeniz gerekir. Hangi çeşit parkeyi seçmiş olursanız olun, uygulamayı yapacağınız yüzeyin son derece pürüzsüz olması gerekir. Aksi durumda zeminde başarılı sonuçlar elde edemezsiniz. Yapışkanlı parke kullanmayı tercih ediyorsanız, iyi bir yapıştırıcınızın olması gerekir. Uygulamanın ardından yapıştırıcının kuruma süresine de dikkat etmelisiniz. Yapıştırıcıyla uğraşmak istemiyorsanız yapışkanlı veya alt tabakalı parkeleri tercih edebilirsiniz. 

En çok tercih edilen laminat parke renkleri nelerdir?

Piyasada farklı beğenilere hitap eden birçok renkte laminat parke bulabilirsiniz. Açık renklerden koyu renklere kadar laminat parke çeşitlerinde geniş bir renk skalasından bahsedilebilir. Bununla birlikte, en çok tercih edilen laminat parke renkleri için açık renklerde gri ve gümüş tonlarının, koyu renklerde ise ceviz renginin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Açık renkli laminat parkelerin en önemli özelliği, ortamı olduğundan daha geniş göstermesidir. Bu nedenle bu ürünler küçük mekanlarda daha fazla tercih edilir. Gri ve gümüş tonlarının yanı sıra açık meşe, beyaz, akçaağaç tonları da bu grupta öne çıkan laminat parke çeşitleridir. Koyu renkli laminat parke çeşitleri ise fazla ışık alan ortamlar için daha uygundur. Aksi durumda ortamı olduğundan daha karanlık gösterirler. Fazla ışık alan ortamlarda açık renkli laminat parke çeşitlerini kullanmak ise gözü yorar, görüş kalitesini olumsuz etkiler. Koyu renkler arasında ceviz renginin yanı sıra merbau ve iroko renkleri de en çok tercih edilen laminat parke renkleri arasında sayılabilir. 

Laminat parke fiyatları ne kadardır?

Laminat parke fiyatları, seçilen marka ve modele göre farklılık gösterebilir. Genel olarak baktığımızda en ucuz laminat parke fiyatları için online satış kanalları değerlendirilebilir. Online kanallar üzerinden laminat parke metrekare fiyatı perakende satışa oranla yüzde 30 ile yüzde 50 oranında daha ekonomik olabilir. Piyasada laminat parkelerin fiyatlandırması metrekare cinsinden yapılır. Suya dayanıklı laminat parke fiyatları ortalama 80 TL’den başlayıp 500 TL’ye kadar çıkabilir. Laminat fiyatları marka ve modele göre değiştiği için kendi bütçenize uygun bir ürünü online satış kanalları üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik seri sonu laminat parke fiyatları bütçenizden tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Parkenizin döşemesini eğer siz yapacaksanız, bunu yapmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi araştırmanız gerekir. Aksi durumda gereksiz bir emek ve para kaybıyla karşılaşabilirsiniz. Döşeme işlemini bir ustaya yaptırmak isterseniz, bütçenize uygun bir çözümü pazarlık yaparak bulabilirsiniz. Laminat parke metrekare işçilik fiyatları 10 TL’den başlayıp 30 TL’ye kadar çıkabilir. 

En iyi laminat parke markaları hangileridir?

Piyasada laminat parke alanında pek çok markanın ürünlerini bulabilirsiniz. Bu markalar içinde en iyilerinin alfabetik sırayla Agt, Artfloor, Çamsan, Krono Original ve Smartclick olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar içinde Agt, 1984 yılında Antalya’da faaliyete başladı ve günümüzde sektörün en önemli oyuncularından biri haline geldi. Artfloor markası, Hayat Holding bünyesinde 1969 yılında kuruldu ve Avrupa’da da tercih edilen markalardan biri haline geldi. 1978 yılında kurulan Çamsan, ülkemizin ilk yerli laminat parkesini üretti. Krono Original, sektörün en önemli küresel aktörlerinden biri konumunda. 2001 yılında kurulan Smartclick ise zemin kaplaması alanında yenilikçi çözümleriyle dikkat çekiyor. Bu markaların yanı sıra piyasada farklı bütçe seçeneklerine hitap eden pek çok markanın kaliteli laminat parke ürünlerini bulabilirsiniz. Alışveriş yapmadan önce internet üzerinden markaları ve fiyat seçeneklerini incelerseniz, doğru ürünleri daha kolay seçebilir, uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz. 

Editörün Tavsiyesi: Pronto Ahşap Yüzey Temizleyici 750 ml x 2 Adet

Laminat parke hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Ofix.com kullanıcılarının parke temizliğinde en çok tercih ettikleri ürünlerden biri olan Pronto ahşap yüzey temizleyici 750 ml x 2 adet ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Ofisinizde veya evinizde laminat parkeleri temizlemek için rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürünler, yüzeyde derinlemesine temizlik ve hijyen sağlıyor. Parkede biriken kiri ve tozu etkin şekilde temizleyen bu ürünler, yüzeyin doğal görünümünü bozmamakta. Aynı zamanda da yüzeye ekstra bir parlaklık kazandırmakta. Temizliğin ardından etrafta oluşan güzel koku sayesinde temizliğin yarattığı olumlu etkileri arttırabilirsiniz. Sabun bazlı özel formülü durulama gerektirmediği için kolay kullanım imkanı sunmakta. 5 litre yani yarım kova suda 2 kapak Pronto ahşap yüzey temizleyici ile temizlik ve hijyen konusunda başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ürünün 2’li süper fırsat paketi olması maliyet bakımından da daha uygun bir seçim. Pronto ahşap yüzey temizleyici 750 ml x 2 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

  1. Laminat parke hakkında yazdığınız yazı bilgilendirici olmuş teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla ıslak zemine laminat parke olmaz. En yakın zamanda ıslak zeminler içinde bilgilendirici yazılar bekliyorum sizden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir