Lewis Urry: Alkalin pili icat eden kimyager…

1950’li yıllara kadar taşınabilir elektronik cihazlarda enerji ihtiyacını karşılamak için çinko-karbon pillerden daha iyi bir alternatif yoktu. Fakat bu pillerin kullanım ömürleri oldukça sınırlıydı. Bu durum bir taraftan enerji maliyetlerini arttırıyordu. Bir taraftan da taşınabilir elektronik cihazlara ilginin düşük düzeyde kalmasına yol açıyordu. Çinko-karbon pillere alternatif olarak farklı enerji kaynakları üzerinde çalışmalar devam ederken 1957 yılında önemli bir gelişme yaşandı. Manganez dioksit ve çinkonun birlikte başarılı sonuçlar verdiğini gören Lewis Urry, ilk uzun ömürlü alkalin pili icat etti. Pil üretiminde alkalinler daha önce denenmiş olsa da Lewis Urry‘nin geliştirdiği yöntem pillerin tarihçesinde yeni bir sayfa açtı. Aynı zamanda da taşınabilir elektronik cihazlara talebi arttırdı. Günümüzde dünya genelinde kullanılan tüm kuru pillerin yüzde 80’ini alkalin piller oluşturmakta. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Lewis Urry‘nin hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Lewis Urry kimdir?

Lewis Urry olarak bilinen Lewis Frederick Urry, 29 Ocak 1927 tarihinde Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı Pontypool şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğu iki dünya savaşı arasında kalan zaman diliminde zor şartlar altında geçti. II. Dünya Savaşı sırasında tıpkı yaşıtları gibi orduda görev yaptı. Üç yıl devam eden askerlik görevinin ardından Toronto Üniversitesi’ne kaydoldu. 1950 yılında kimya mühendisliği bölümünden mezun oldu. Hemen ardından Eveready Battery’de çalışmaya başladı. Bu yıllarda Eveready Battery, ABD’nin en önemli batarya üreticilerinden biriydi. Kuruluşu 1896 yılına uzanan şirket, Thomas Edison öncülüğünde enerji pazarında değişen ihtiyaçlara uygun çözümler üretmekteydi. Ampulün icadı ile başlayan süreçte doğru akımın keşfi, elektrik enerjisinin farklı alanlarda kullanılabileceğini göstermişti. Elektrik enerjisine talep artarken enerjinin taşınabilmesi ve depolanmasına yönelik ihtiyaçlar da artıyordu. Bu süreçte Eveready Battery, uzun ömürlü bir pil geliştirmek ve pazar gücünü arttırmak için çeşitli çalışmalar yapıyordu. Ancak 1890’lardan itibaren üretimi yapılan pillerin tarihçesinde henüz çok az şey değişmişti. 

Eveready Battery’de devam eden çalışmalar, çinko-karbon pillerin kullanım sürelerini uzatmaya odaklanmıştı. Bu süre günümüzdeki kullanım süreleriyle karşılaştırılamayacak kadar kısaydı. Nitekim pille çalışan bir oyuncak araba, çinko-karbon pille sadece birkaç dakika gidiyordu. Basit bir pilli oyuncak araba bile o yıllarda çocuklar için çok büyük bir lükstü. Oyuncak arabaların yanı sıra pille çalışan basit el aletleri de piyasada mevcuttu. Fakat piller çabuk bittiği için bunlara da ilgi azdı. Eveready Battery için çinko-karbon pillerin kullanım sürelerini uzatma projesi, ileriye dönük en önemli projelerden biriydi. Bu amaçla daha önce birçok çalışma gerçekleşmişti. Ancak başarılı sonuçlar alınamamıştı. Oysa bu konuda elde edilecek başarılar sadece pilin tarihçesi için değil, aynı zamanda pille çalışan tüm araçların tarihçesinde yeni bir sayfa açabilirdi. Eveready Battery’de devam eden çalışmalar kapsamında Lewis Urry, şirketin Ohio’daki laboratuvarında çinko-karbon pilleri geliştirmekle görevlendirildi. Ancak bu çalışmalar sırasında sıfırdan yepyeni bir pil yaratmanın birçok bakımdan daha iyi olduğunu gördü. 

Lewis Urry ve Alkalin Pilin İcadı

Lewis Urry’ye göre çinko-karbon pilleri geliştirmeye çalışmak çok masraflı ve verimsiz bir işti. İlk çinko-karbon pil aküsünü 1899 yılında Waldemar Jungner icat etmişti. Ancak bu pilin enerji düzeyi çok düşüktü. 1902 yılında Thomas Edison, demir-nikel pillerle daha iyi sonuçlar elde etmişti. Edison’un bu başarısı esasında elektrolite lityum hidroksit eklemesinden geliyordu. Başka bir deyişle Edison, pilde kullanılan elektrolitin niteliğine göre pilin ömrünün değişeceğini göstermişti. 1950’li yıllarda bazı bilim insanları, alkalinler üzerinde çeşitli çalışmalar yapmaktaydı. Alkalinlerin iyi bir iletken olduğu ve elektrolit olarak kullanılabileceği ortaya çıkmıştı. Ancak alkalinlerin pil üretiminde nasıl kullanılacağı henüz belirsizdi. Diğer taraftan alkalinler, pil üretiminde maliyetin yükselmesine yol açıyordu. Pilin ömrünü uzatacak bir buluş, maliyeti yükselttiği sürece kullanışlı olamazdı. Bu çerçevede Lewis Urry, daha önce Edison’un açtığı yoldan ilerledi. Konuyu tümüyle yeni bir gözle ele alarak çinko-karbon pillere değil, alkalinlere odaklandı. Bir taraftan da maliyeti düşürmek için neler yapabileceği üzerinde düşünmeye başladı. 

Yaptığı çalışmalar sırasında Lewis Urry, manganez dioksit ve çinkonun birlikte başarılı sonuçlar verdiğini gördü. Alkalin elektrolitlerden elde ettiği en yüksek kapasite ise toz çinkodan geldi. Hazırladığı ilk prototipte katot için manganez dioksit, anot için katı çinko kullandı. Geliştirdiği bu pil hücresi, çinko-karbon pillerin kapasitesine oranla daha iyiydi. Fakat çalışmalarını ilerlettikçe katı çinko yerine toz çinkonun çok daha başarılı olduğunu gördü. Nitekim toz çinko, anodun reaktif alanını arttırıyordu. Böylelikle alkalin elektrolitler daha yüksek bir enerji kapasitesine ulaştı. 1957 yılında Lewis Urry, çalışma arkadaşı Karl Kordesch ile birlikte ilk alkalin pil için patent başvurusu yaptı. Toz çinko anotlu ilk alkalin pil, batarya teknolojileri alanında büyük bir heyecan yarattı. Alkalin pilin ne kadar dayanıklı olduğunu göstermek için Lewis Urry, ilginç bir yönteme başvurdu. Oyuncak araba kullanarak eski pil ile yeni pilin dayanıklılığını yöneticilerinin önünde karşılaştırdı. Alkalin pilli oyuncak araba diğerine büyük fark attı. 

Eveready Battery ve Alkalin Piller

Alkalin piller piyasaya ilk olarak 1959 yılında Eveready etiketiyle çıktı. Tasarımı bizzat Lewis Urry’ye ait olan bu piller, çinko-karbon pillere oranla kullanım süresi bakımından daha avantajlıydı. Aynı zamanda da ekonomikti. Bu bakımdan pilin disk şeklinde değil de silindir şeklinde olması basit bir yenilik değildi. Bu değişim sayesinde toz çinko anodun reaktif alanı arttı ve pil maliyeti azaldı. Ayrıca silindir şekilli pillerin kullanımı diğerlerine göre daha pratikti. Aradan geçen süreçte alkalin pillerin kullanım süreleri giderek arttı. Bu süreçte en önemli katkıları Samuel Ruben sağladı. ABD’nin önde gelen batarya üreticilerinden Philip Rogers Mallory ile Samuel Ruben ortaklığında kurulan Duracell, alkalin pillerin kullanım sürelerini 10 kata kadar arttırmayı başardı. 1980 yılında Eveready marka ismi Energizer olarak değiştirildi. 1999 yılında Lewis Urry, icat ettiği alkalin pilin ilk prototipini Smithsonian Enstitüsü Amerikan Tarihi Müzesi’ne verdi. Burada ilk prototip, Edison’un ampulüyle aynı odada birlikte gösterime sunuldu. 

Ofis dostu alkalin piller Ofix’te!

Lewis Urry‘nin hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix’in verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği alkalin pillerden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için OfixPlus üyesi olabilirsiniz. 

Duracell Alkaline AA Kalem Pil 1.5 V 20 Adet

Listemizin ilk sırasında, Duracell Alkaline AA kalem pil 1.5 V 20 adet var. Pil çeşitleri içinde en yaygın olanlarından biri AA pillerdir. Bu piller halk arasında daha çok kalem pil olarak ifade edilir. Bunların daha incesi olan AAA piller için ise ince pil ifadesini kullanmak yaygındır. En çok kullandığımız pil çeşitlerinden biri olan AA pillerin farklı kapasiteleri mevcuttur. Az enerji harcayan örneğin televizyon kumandası ve benzeri araçlarda yüksek kapasiteli pil kullanımı pek söz konusu değildir. Mouse ve benzeri araçlarda ise yüksek kapasiteli AA pil kullanımı maliyet avantajı sağlar. Pil almadan önce ilk olarak kullanacağınız üründe ne tür bir pile ihtiyaç olduğunu bilmelisiniz. Çünkü birinin yerine diğerini kullanamazsınız. Duracell Alkaline AA kalem pil 1.5 V 20 adet ürünümüz, yüksek kapasitesi sayesinde 10 kat daha dayanıklıdır.  

Energizer Multi Pack Alkaline AA Kalem Pil 1.5 V 12 Adet (8+4)

Listemizin ikinci sırasında, Energizer Multi Pack Alkaline AA kalem pil 1.5 V 12 adet (8+4) var. Bütün alkalin piller gibi bu ürünler de çinko-karbon pillere oranla daha yüksek bir kapasiteye sahip. Ayrıca daha kararlı bir iç dirençleri var. Düşük sıcaklıklarda bile performanslarından bir şey kaybetmiyorlar. Bu sayede elektronik cihazlar için uzun ömürlü bir enerji kaynağı sunuyorlar. Örneğin el feneri, CD çalar, radyo, saat vb. ürünlerde kullanabileceğiniz bu ürünlerle enerji maliyeti konusunda tasarruf yapabilirsiniz.  

Duracell Alkaline AAA İnce Kalem Pil 1.5 V 20 Adet

Listemizin üçüncü sırasında, Duracell Alkaline AAA ince kalem pil 1.5 V 20 adet var. AAA piller de yine ofislerde ve evlerde pek çok amaçla kullanılmakta. Duracell pillerinin özellikle uzun kullanım süreleri en önemli tercih nedenlerinden biridir. Dahası çoklu alımlarda fiyat avantajı yükseliyor. Kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız, çalışanların özellikle teknolojik araçları için fazla sayıda AAA pile ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda paket şeklinde alımlar avantaj sağlar. Nitekim, çalışma sırasında biten piller işlerin aksamasına neden olur. Bu yüzden çalışanlar zor durumda kalır. Duracell Alkaline AAA ince kalem pil 1.5 V 20 adet ürünümüz özellikle bu gibi sorunlardan kurtulmanızı sağlar. Bu ürünleri ayrıca el feneri, oyun konsolu, motorlu oyuncak gibi farklı araçlarda da kullanabilirsiniz.  

Ofix’te satışı devam eden diğer pilleri piller ve şarj cihazları kategorisinde inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımızın her gününün bir başarı hikayesi ile geçmesini diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir