Mükemmel Eküri: Yeşil Çay ve Limon

Aroması ve lezzetiyle ülkemizde oldukça sevilen yeşil çay, Antik dönemden bu yana pek çok insanı kendisine hayran bırakmış sayılı bitki çaylarından biridir efendim. Öyle ki, hangi hastalıklara iyi geldiği, hangilerinden korunma sağladığı ya da ömrü uzatıp uzatmadığı gibi konularda bugüne kadar pek çok araştırma yapılmış. Bu araştırmaların hemen hepsi, yeşil çayın limonla birlikte tüketilmesi durumunda daha etkili olduğunu belirtiyor. Çünkü yeşil çaydaki flavonoid, kateşin, polifenol gibi maddeler limondaki C vitamini, sitrik asit, kalsiyum, bakır, magnezyum gibi maddelerle birleştiğinde çok daha etkili hale geliyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, limonlu yeşil çayın faydaları hakkında bazı önemli noktaların altını çizeceğiz.

Limonlu yeşil çayın faydaları nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, başta yeşil çay olmak üzere hiçbir bitki çayı her derde deva mucizevi bir iksir değildir efendim. Ülkemizde bitki çaylarına yönelik ilgi, son yıllarda poşet çayların yaygınlık kazanması ve karışık bitki ve meyve çaylarının ortaya çıkmasıyla hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladı. Ne var ki, bitki çaylarının hastalıklar karşısında koruyucu ve önleyici bir yöntem olarak değerlendirilmesinin ötesinde, tedavi amaçlı kullanıldığına sıkça tanık oluyoruz. Oysa bitki çaylarının hiçbir tedavi edici yönünün bulunmadığını, ancak ikincil bir yöntem olarak metabolizmaya bazı olumlu etkilerinin olduğunu unutmamalıyız.

Bu bakımdan, limonlu yeşil çayın faydaları hakkında burada paylaşacağımız bilgilerin hiçbir tedavi edici niteliğinin bulunmadığını özellikle belirtelim. Nitekim, metabolizmamız bir bütündür ve sağlıklı yaşam konusunda pek çok şeye ihtiyaç duyar. Yalnızca limonlu yeşil çay tüketerek hiçbir sorunun üstesinden gelemeyiz. Fakat sağlıklı beslenir, hareketli bir yaşam tarzı benimser, stres ve diğer kötü koşullardan olabildiğince uzak kalırsak, bitki çaylarıyla sağlığımızı koruyup yaşam kalitemizi yükseltebiliriz. Limonlu yeşil çayın faydaları hakkında biz bu yazımızda kısaca şu noktaların altını çizeceğiz.

Kansere karşı korur.

İçerdiği yüksek miktarda flavonoid, kateşin ve polifenol nedeniyle yeşil çay hem antioksidandır, hem de vücuttaki antioksidanları aktive etmek gibi bir özelliğe sahiptir. Serbest radikallere karşı doğal bir koruma kalkanı oluşturan yeşil çay, limonla birleştiğinde daha güçlü bir antioksidan haline geliyor. Öyle ki, yeşil çayla ilgili yapılan araştırmalara göre limonlu yeşil çayın antioksidan seviyesi sade yeşil çaya oranla 7 kat artmakta. Son yıllarda kanser vakıalarındaki artışı dikkate alarak, limonlu yeşil çayın faydaları konusunda ilk sıraya kansere karşı koruyucu etkisini koyuyoruz.

Günlük düzenli olarak tüketilen limonlu yeşil çay kanser hücrelerinin oluşmasını engellediği gibi, kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemeye de katkı sağlıyor. Özellikle de stres, hava kirliliği, sıvı kaybı ya da güneş ışığında fazla kalmak gibi nedenlerden dolayı oluşan serbest radikaller, beyaz yakalılar arasında sıkça görülen hızlı yaşlanma vakıalarının da en önemli nedenleri arasında. Enerjisi yüksek serbest radikallerin enerjilerini hücrelere aktarmasını önleyen limonlu yeşil çay, genel sağlık durumumuzun olumlu seyretmesine önemli bir katkı sağlıyor.

Sindirime yardımcı olur.

Yeşil çayın içinde bol miktarda kateşin, potasyum, bakır, florin, B kompleks vitaminleri ve organik asitler bulunmakta. Sindirime yardımcı olan bu maddeler içinde özellikle de kateşinin etki düzeyi limonla birleştiğinde, 10 kattan fazla artıyor. Ofiste öğle yemeğini fazla kaçırıp sindirim sisteminizde hazımsızlık hissettiğinizde, limonlu yeşil çay tüketerek midenizi rahatlatabilirsiniz. Bununla birlikte, hiçbir bitki çayını günde 2 bardaktan fazla tüketmemeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Kalp sağlığını güçlendirir.

Son yıllarda özellikle de beyaz yakalılar arasında kalp damar hastalıklarının oranı hızla artıyor. Beslenme alışkanlıklarıyla ilgili yapılan araştırmalara göre, beyaz yakalılar arasında öğün atlama oldukça yaygın. Güne kahvaltı yapmadan başlayan, yüksek ve hatta toksik kalorili gıdalarla beslenen, gün içinde fazla çay, kahve, şeker ve meyve suyu tüketen beyaz yakalılarda kalp sağlığı hızla bozuluyor. Oysa limonlu yeşil çay, kötü kolesterolle mücadeleye yardımcı oluyor ve trigliserid düzeyinin düşmesine katkı sağlıyor. Limonlu yeşil çayın artan antioksidan gücü, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında fazla kilolara dair farkındalıklarımız artmakta. Fakat fazla kilolar, estetik bir sorun olmaktan çok, genel bir sağlık sorunudur ve tüm yaşamı olumsuz etkiler. İlk olarak karaciğer yağlanmasıyla başlayan kilo alma süreci, devamında göbekte ve kalçada yağlanmadan insülin direnci ve diyabet ile çeşitli kanser türleri ve kalp damar hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa yol açabilmekte. Oysa yeşil çay, iyi bir iştah kesicidir ve vücutta yağ yakımını hızlandıran limonla birlikte tüketildiğinde, gün içinde enerjinizin düştüğü anlarda tekrar yükselmesini sağlar. 

Yeşil çayda bulunan polifenol, antioksidan özelliğinin yanı sıra yağ yakımını hızlandırmak gibi önemli bir etkiye sahip. Limonla birleştiğinde polifenolün yağ yakımı konusunda 3 kat daha etkili hale geldiğini gösteren çeşitli araştırmalar mevcut. Eğer kronik bir hastalığınız yoksa, spora başlamadan önce bir bardak limonlu yeşil çay tüketerek yağ yakım sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Fakat elbette, yalnızca limonlu yeşil çay tüketerek kilo vermenizin mümkün olmadığını hatırlatalım. Toksik kalorileri hayatınızdan çıkartıp günlük aldığınız kalori miktarını azaltıp düzenli egzersizler yaparsanız, limonlu yeşil çay zayıflama sürecinize olumlu bir katkı yapacaktır.

Hücre ve dokuların onarılmasına katkı sağlar.

Vücudumuzdaki hücre ve dokular, başta sağlıksız beslenme olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı zarar görüyor. Günlük düzenli olarak tüketilen limonlu yeşil çay kan, kemik, kıkırdak ve deri hücreleri ile çeşitli dokuların onarımına önemli bir katkı sağlamakta. Hücre ve dokuların onarılması için vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller bakımından zengin bir kaynak olan limonlu yeşil çay, demir emilimini arttırıyor ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Cilt sağlığına iyi gelir.

Limonlu yeşil çayın faydaları arasında bir diğer önemli konu da cilt sağlığı. Nitekim limonlu yeşil çay, cildimizde biriken toksinleri uzaklaştırmak, yara ve lekeleri gidermek, sivilceleri önlemek, cilt yüzeyinde kan akışını arttırıp cildin doğal güzelliğini ortaya çıkartmak gibi etkilere de sahip. İçeriğindeki C ve E vitaminlerinin yanı sıra pantenol sayesinde ayrıca, saç bakımı için de oldukça faydalı.

Editörün Tavsiyesi: Doğadan Limon Aromalı Bardak Poşet Yeşil Çay

Poşet çaylar, özellikle de bitki çayları söz konusu olduğunda temel tüketim şeklimiz haline geldi. Dökme çaylardan farklı olarak poşet çaylar, sunduğu hızlı ve pratik çözümler sayesinde iş yükümüzü azaltıyor, çayı tüketmemizi kolaylaştırıyor. Limonlu yeşil çay için Doğadan limon aromalı bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir. Türkiye’nin ilk poşet çay markası olan Doğadan, 40 yıldan uzun bir süredir siyah çay ile bitki ve meyve çayı tüketimimize olumlu bir katkı sağlıyor. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünlerle ofisinizde hızlı ve kolay bir şekilde lezzetli bir limonlu yeşil çay keyfi yaşayabilirsiniz. 

Ofix’te satışı devam eden tüm bitki çayı çeşitlerimizi satış sitemizde inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Karton bardak ve yeşil çay

    Yeşil çay ve karton bardak tam soğuk günlerin vazgeçilmezi favori takımım..

  2. Bende sizi roobios çay ile tanıştırayım. Yeşil çaya göre 10 kat daha değerli içerikleri ile aynı zamanda reishi ganoderma mantarı ile karıştırılmış şekilde ikram edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir