Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir?

Geçen gün gittiğim kafede kahvemin yanında söylediğim maden suyunun yerine soda getiren, değiştirmesini istediğim halde bu ikisinin aynı şey olduğunu iddia edip benimle polemiğe giren sevgili garson kardeş, bu haftaki blogumu sana ithaf ediyorum! Bak güzel kardeşim, ben sana fırça çekmem, ama sen bu kafayla çok fırça yersin, demedi deme! Sen sen ol, hiçbir zaman hiçbir müşteriyle hiçbir konuda polemiğe girme. Akıl var mantık var kardeşim, bu ikisi aynı şey olsa niye iki farklı isimle anılsın! Hem maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir bilmiyorsun, hem de bunları anlatan müşteriye kendi düşüncelerini dayatmaya çalışıyorsun, istemediği bir şeyi ona içirmek istiyorsun. Canım kardeşim, müşteri senden özel olarak maden suyu istemişse, o maden suyunu bulup getirmeye çalış. Eğer kalmamışsa, kalmadığını müşteriye bildir, başka bir isteğinin olup olmadığını sor. Maden suyu yerine soda getirip de bu ikisinin aynı şey olduğunu iddia etme, polemiğe girme. 

Merhaba arkadaşlar! Bu haftaki bloguma böyle bir girizgahla başlamak istedim. Sizin de başınıza mutlaka gelmiştir böyle şeyler. Bu konu birçok insanın zihninde yeterince aydınlığa kavuşmuş bir konu değil. “Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir?” diye sokaktaki 100 kişiye sorsak belki 80’i aynıdır diyebilir. Fakat işi garsonluk yapmak olan bir kimsenin bunu bilmesi gerekir. Bilmediği halde müşteriyle polemiğe girmemesi gerekir. “Ben hep bunu getiriyorum, kimse bir şey demiyor,” türünden bir cevap ise hakikaten trajikomik! Yahu, bugüne kadar niçin kimse uyarmamış bu kardeşimizi! Geçen gün gittiğim kafede yaşadığım bu olayın ardından, bu haftaki blogumda maden suyu ile soda arasındaki farklar konusunu ele almaya karar verdim. Dilerim bu blog özellikle garson kardeşlerimize ulaşır, aradaki farkları bilmeyenler öğrenir; bir daha maden suyu isteyene soda, soda isteyene maden suyu getirmez, bir de üstüne üstlük saçma bir polemiğe girişmezler. Maden suyu ile soda arasındaki farklar işte huzurlarınızda… 

Aralarındaki En Önemli Fark

Maden suyu ile soda arasındaki farklar içinde en önemlisi, maden suyunun tümüyle doğal, sodanın ise sonradan elde edilmiş olmasıdır arkadaşlar. Bu noktada “Maden suyu nedir?” ve “Soda nedir?” sorularını ele almamız gerekir. Kısaca ifade etmek gerekirse maden suyu, yeraltı sularından veya doğal kaynaklardan doldurularak elde edilmiş mineralli sudur. Bu mineraller içinde tuzlar ve çeşitli elementler bulunur, aynı zamanda da gaz vardır. Hangi bölgeden elde edilmişse maden suyunun mineral değerleri ve lezzeti o bölgeye özgü özellikler taşır. Bileşimindeki aynı oranları bir başka bölgenin maden suyunda yakalamak çok güçtür. Maden suları ile soda ve diğer içecekler arasındaki en önemli fark, kaynağından elde edildiği anda belli oranda çözünmüş mineral içermeleridir. Maden suyundaki çözünmüş mineral miktarının 250 ppm’den az olmaması gerekir. 250 ile 500 ppm arasında mineral içeren sulara düşük minerali maden suyu, 1500 ppm’den fazla mineral içeren maden sularına ise yüksek mineralli maden suyu denilmekte. 

Peki ya soda neyin nesidir, derseniz bunu da açıklayayım. Soda aslında, içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbonat eklenmesiyle elde edilir. Yani soda için karbonatlı su diyebiliriz. Mineral bakımından zengin olan maden suyuna karşın sodada mineral içeriği bulunmamakta. Maden suyu ile soda arasındaki farklar içinde maden suyunun gazlı bileşimi, tümüyle doğal yollarla ortaya çıkar. Sodanın gazlı içeriği ise bileşimine eklenen karbondioksitten gelir. Bu konuda ideal düzey 1 litre su için 1000 mg karbondioksit şeklindedir. Sodanın lezzetli olabilmesi için eklenmesi gereken karbonat düzeyi ise en az 500 mg’dır. Sodaya lezzetini veren soydum bikarbonat, mide ve bağırsaklar üzerinde rahatlatıcı etkiler gösterir. Karbondioksit ise emilimi arttırır. Sodaya lezzet kazandırmak için ayrıca magnezyum, kalsiyum ve sülfat gibi elementlerden de yararlanılabilir. Ancak bunların hepsi sonradan katıldığı için soda doğal bir içecek değil, yapay bir içecektir arkadaşlar. 

Neden maden suyu?

Bu kısa açıklamanın ardından maden suyu ile soda arasındaki farklar sanırım anlaşılmıştır. Bu ikisi bu denli farklı olduğu için, etkileri de faydaları da doğal olarak farklıdır. Ülkemizde maden suyu daha çok yemeklerden sonra ve kahvenin yanında tüketiliyor. Öğle veya akşam yemeğini biraz fazla kaçırdığınızda, sindirim sisteminizi rahatlatmak için maden suyu çok güzel bir seçimdir. Bunun yanı sıra, sıcak yaz günlerinde serinlemek amacıyla maden suyu içine biraz buz katılarak tüketilebiliyor. Fazla soğuk olmamak şartıyla bu tüketim şekli, özellikle yaz sıcaklarıyla boğuşmada faydalı olabilir. Maden suyundaki doğal mineraller sayesinde vücudun ter atma mekanizması desteklenir. Vücut ne kadar iyi ter atarsa kendisini o kadar serin hisseder. Ancak tabii, fazla soğuk maden suyu içmemek gerektiğini hatırlatmak isterim. Hangi türde olursa olsun, içtiğiniz soğuk içeceklerin hepsi metabolizma üzerinde olumsuz etkilerde bulunabilir. Bu konuyu daha önce Soğuk su içmenin zararlarını biliyor musunuz? yazımda ele almıştım. Merak edenler linki tıklayabilir. 

Maden suyu ile soda arasındaki farklar içinde maden suyunun yerin en derin katmanlarından çıktığını ve bu nedenle doğal ve benzersiz olduğunu unutmamalısınız. Maden suyuna gazlı içecek özelliğini kazandıran karbondioksit, maden suyunun yerin katmanları içinde kolayca süzülmesini sağlar. Bu süzülme sayesinde maden suyunun mineral içeriği doğal yollarla artar. Bununla birlikte, maden suyunun elde edildiği bölgelerin coğrafi özellikleri farklıdır. Maden suyunun dolaşımı içinde kazandığı mineral özellikleri de farklılık gösterir. Eğer lezzetine alıştığınız bir maden suyu markası varsa, maden suyu tercihinizi bu ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Alıştığınız bir lezzeti başka bir markanın ürünlerinde bulmanız güçtür. Maden suyunun faydaları bağlamında ise aralarında önemli bir farklılık olduğunu söyleyemeyiz. Tüm maden suyu çeşitleri vücuda sodyum, potasyum, magnezyum, fosfat gibi mineralleri kazandırır. Bu sayede vücudun elektrolit dengesini düzenler, doku ve sistemlerin işlevlerini sağlıklı şekilde sürdürmelerine katkı sağlar. Bu özelliği sayesinde maden suyu sadece sindirim sistemi üzerinde değil, hemen tüm sistemler üzerinde faydalı etkiler gösterir. 

Neden soda?

Sodanın yapay bir içecek olması, içecek firmalarına pazarlama yöntemleri açısından bazı avantajlar sağlıyor. Her şeyden önce, dünyanın neresine giderseniz gidin, soda limon istediğinizde aşağı yukarı nasıl bir tatla karşılaşacağınızı tahmin edebilirsiniz. Standart bir sodada bulunması gereken özellikler sabittir. Belki limon tadı az miktarda değişebilir. Ancak soda limon istediğinizde neyle karşılaşacağınızı bilirsiniz. Sodayı ister sade, isterseniz limonla birlikte tüketerek sindirim sisteminizde rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu yönüyle sodanın maden suyuna göre daha geniş bir pazara hitap ettiğini söyleyebiliriz. Maden suyunda lezzet farkı ciddi ölçüde hissedilirken sodada böyle bir durum oluşmaz. Midenizi rahatlatmak için karbonatlı su içmek ile soda içmek arasında önemli bir fark yok. Soda gazlı olduğu için daha hızlı etki gösterir, hepsi bu. Eğer ofisteyseniz veya dışarıdaysanız karbonatlı su hazırlamanız zor olabilir. Bu gibi durumlarda hazır sodalar imdadınıza yetişir. 

Maden suyu ile soda arasındaki farklar bağlamında bu durum, maden suyuna karşı sodanın tercih edilmesinin de esas nedenlerinden biridir. Vücudunuz bazı minerallere karşı aşırı duyarlılık gösterebilir. Bu nedenle maden suyu tüketmek, mide ve bağırsaklarınız üzerinde bazı olumsuz etkilere yol açabilir. Maden suyundaki sülfat ve bikarbonat iyonları, böbrek fonksiyonlarınız üzerinde düzenleyici etki gösterebilir. Ancak bağırsak hareketlerinizde düzensizlik yaratabilir. Gereğinden fazla maden suyu tüketmenin en önemli yan etkilerinden biri tuvalete çıkma ihtiyacı yaratmasıdır. Soda söz konusu olduğunda ise minerallerin olumsuz etkileriyle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bununla birlikte, maden suyu ve sodayı birbirinden ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir. Bazı ürünleri sırf görüntüsünden ayırt etmeye çalışmak yanıltıcı olabiliyor. Bu gibi durumlarda ürünün etiketine veya açıklama kısmına bakabilirsiniz. 

Maden suyu mu, soda mı?

Maden suyu ile soda arasındaki farklar işte bu kadar nettir arkadaşlar. Peki, yemekten sonra midemizi rahatlatmak için maden suyu mu içmeliyiz, yoksa soda mı? Bu soruya benim verebileceğim net bir cevap yok. Tercih size kalmış, hangisini istiyorsanız onu tüketebilirsiniz. Doğru tüketildiği zaman maden suyunun faydaları ile sodanın faydaları vücut için aynı derecede önemlidir. Ancak vücudunuz maden suyu tüketmenizi istemiyorsa, bunun yerine soda tüketmenizi tavsiye edebilirim. Eğer maden suyu ve soda arasında lezzet ve fayda bakımından benim için fark yok diyorsanız, bu da size kalmış bir konu. Fakat şunu da unutmayın ki maden suyu ile soda arasındaki farklar küçük birtakım farklardan ibaret değildir. Bunu özellikle lokanta ve kafelerde garsonluk yapan kardeşlerimiz için söylüyorum. Siz siz olun, maden suyu isteyene soda, soda isteyene maden suyu getirmeyin. Bu ikisinin aynı şey olduğunu iddia edip de müşteriyle polemiğe girmeyin. 

Peki maden suyu sodası neyin nesi?

Maden suyu ile soda arasındaki farklar netleştiğine göre konuyu kapatacağımı sandıysanız yanıldınız arkadaşlar. Bu konuda geriye çok önemli bir soru kaldı. Hiç duydunuz mu bilmiyorum, maden suyu sodası diye bir içecek türü var. Peki bu içecek maden suyu mudur, yoksa soda mıdır? İsmi son derece şüphe uyandıran bu içeceği garson kardeşlerimiz acaba hem maden suyu, hem de soda olarak müşterilerine servis edebilirler mi? Müşteri ister maden suyu, isterse soda siparişi vermiş olsun, maden suyu sodası ile beklentisi karşılanabilir mi? Maden suyu sodası acaba, maden suyu ile sodanın aynı şey olduğunu zannedenler için düşüncelerine bir kanıt teşkil edebilir mi? Maden suyu sodasının faydaları hem maden suyunun, hem de sodanın faydalarına sahip midir? Bu sorulara cevap vermeden bu konu kapanmış olmaz arkadaşlar. Ofixboy kardeşiniz olarak sizleri bu son derece kafa karıştıran konu hakkında da aydınlatayım. 

Maden suyu sodası aslında bir soda çeşididir. Başta da belirttiğim gibi, soda yapmak için içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbonat eklemek yeterlidir. Evde veya ofiste maden suyuna dilerseniz karbonat ekleyerek siz de maden suyu sodası yapabilirsiniz. Fakat bu içecek, maden suyu etkilerinden çok soda etkileri gösterir. Maden suyuna oranla maden suyu sodasında mineral yoğunluğu düşüktür. Bu nedenle maden suyu sodasını maden suyu ile aynı görmemek gerekir. Faydaları için de bu durum geçerlidir. Maden suyu sodasının faydaları, maden suyunun faydalarının yerini tutmaz. Bunun içindir ki sevgili garson kardeşlerim, maden suyu sodasını hem maden suyu, hem de soda isteyenlere servis yapmamalısınız. Bir müşteriniz eğer özellikle maden suyu istemişse ona maden suyu servis etmelisiniz. Ayrıca, maden suyu yerine soda tüketmeyi tercih eden müşterilere maden suyu sodası servis etmek de doğru değildir. Bu gibi durumlarda mide ve bağırsakları olumsuz etkilenebilir. 

Maden suyu ile soda arasındaki farklar konusunda benim söyleyeceklerim bu kadar sevgili arkadaşlar. Maden suyu veya soda konusunda tercihiniz ne yönde olursa olsun, siparişlerinizi benim sevgili şirketim Ofix.com üzerinden verebilirsiniz. Sitemizde soda ve doğal maden suları grubunda satışı devam eden ürünleri incelemek için burayı tıklayabilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir