Mahmut Tüzün: Ofix’le doğa dostu ofisler…

Bir Ofix Blog klasiği haline gelen başarı hikayeleri köşemizde bu hafta çok değerli bir misafiri ağırlıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda okurlarımıza duyurduğumuz gibi Ofix.com, WWF Yeşil Ofis Programı‘nı tamamlayarak yeşil ofis diplomasını alan ilk online ofis marketi oldu. Ofislerde enerji tasarrufunu arttırmak ve doğanın korunmasına katkı sağlamak için sitemizde Yeşil Ofix kategorisini oluşturduk. Bu kategorinin doğuşunu ve amacını Ofix.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Tüzün ile konuştuk…

Ofix.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Tüzün Röportajı 

Merhaba Mahmut bey, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Yeşil Ofix kategorisinin doğuşunu sizden dinleyebilir miyiz?

Merhabalar, WWF Yeşil Ofis Programı‘na başlarken “Ofiste küçük bir adım at, doğada büyük fark yarat!” diyerek yola çıkmıştık. Enerji tasarrufu ve doğanın korunması konularında Ofix.com‘da kısa sürede büyük başarılar elde ettik. Ülkemizde yeşil ofislerin sayısını arttırmak ve Ofix.com kullanıcılarını da bu sürece dahil etmek için sitemizde Yeşil Ofix kategorisini oluşturduk. 

Bu kategorinin içeriğinden biraz bahsedebilir misiniz? 

Ofis sarf malzemeleri pazarında doğa dostu ürünlere tek bir kategoriden ulaşmak bugüne kadar mümkün değildi. Türkiye’de ilk ve tek olan bir çalışmayla tüm doğa dostu ofis sarf malzemelerini Yeşil Ofix kategorisinde topladık. Bu ürünleri daha fazla öne çıkartmak için, Yeşil Ofix Ürünü logosunu da üzerlerine ekledik. Kırtasiyeden gıdaya, temizlik ürünlerinden ofis mobilyalarına kadar 150’den fazla doğa dostu ürünü kullanıcılarımız bu kategoride kolayca bulabilirler. Ofislerde kullanılmaya başlanacak doğada çözünebilir çöp poşeti, kağıt havlu, şarj edilebilir pil gibi Yeşil Ofix Ürünleri ile kullanıcılarımız, ofislerini yeşil ofis haline getirebilirler. 

“Amacımız, yeşil ofislerin sayısını arttırmak!” 

Yeşil ofis programı, ofislerde ne gibi tasarruf önlemleri içeriyor? 

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Modern iş hayatı bizi doğadan koparıyor. Çoğu zaman pencereden dışarı bakacak vakit bile bulamıyoruz. Doğadan kopuş, modern insanı doğaya yabancılaştırıyor. Gereksiz yere aldığımız her çıktı, oksijen kaynaklarımızı yitirmemize yol açıyor. Boşa yanan her lamba, enerji kaynaklarımızın israfına yol açıyor. Bu bağlamda yeşil ofis programı, ofislerde uygulanan bir tasarruf ve iyileştirme programı olarak insanlığın doğaya yabancılaşmasını aşma ve ekolojik ayak izini azaltma çabasında. 

Program kapsamında ofislerde enerji israfının önlenmesi, doğanın korunmasına önemli bir katkı sağlıyor. Ayrıca, atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşüme kazandırılması da doğal yaşamın sürdürülmesi için çok önemli. Kağıt ve plastik gibi geri dönüştürülebilir malzemeleri atmadan önce iki kere düşünmek lazım. Ofisimizde kullanacağımız doğa dostu ürünler, doğanın korunmasının da ötesinde, biz modern iş insanlarını yeniden doğayla buluşturacak ürünler aslında. 

Ofix’in yeşil ofis olma süreci nasıl gidiyor? Yılın ilk çeyreğinde ne gibi aşamalar kat edildi? 

Süreç gerçekten de hızlı ve verimli bir şekilde devam ediyor. Ofix.com ekibi, çevre duyarlılığı son derece yüksek bir ekip. Yılın ilk çeyreğinde, fotokopi kağıdı ve kartuş kullanımımızı büyük oranda düşürmeyi başardık. Su ve elektrik tasarrufunda da önemli miktarda tasarruf sağladık. Ortak alanlara yerleştirdiğimiz geri dönüşüm kutuları, atıkların ayrıştırılmasında ve geri dönüşümünün sağlanmasında çok faydalı oldu. 

Yakında hayata geçireceğimiz Ofix kupam projesiyle kullan-at bardak tüketimimizde de ciddi bir tasarruf yapmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde, tek kullanımlık kalem pil tüketimini sonlandırıp tüm birimlerimizde şarj edilebilir pil kullanımına geçmeyi planlıyoruz. Önce biz örnek olmalıyız ki, başkalarından da aynı şeyleri bekleyebilelim. Ofix.com olarak amacımız, yeşil ofislerin sayısını arttırmak. 

“Ofix’le doğa dostu ofisler…” 

Peki Mahmut bey, Yeşil Ofix’te ileride bizi ne gibi yenilikler bekliyor? 

Yeşil Ofix, bizim için bir kategori ismi olmanın çok ötesinde, dinamik bir proje aslında. Ofislerde doğa bilincinin yükselmesi için çok çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Bilinçsiz tüketime dur dediğimizde, geri dönüştürülebilir enerji kullanımı ve çevrenin korunması için büyük bir aşama kat edeceğimize inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte Yeşil Ofix‘in doğa dostu ürün sayısını daha da arttıracağız ve doğayı koruyan projelere müşterilerimizle birlikte imza atacağız. 

Yeşil Ofix‘i daha da geliştirmek için Eczacıbaşı Profesyonel, Unilever Food Solutions, Adore MobilyaGP Batteries, Acco Brands, Le Color gibi iş ortaklarımıza sürekli temas halindeyiz. 16 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak WWF Yeşil Ofis Üyeler Buluşması‘nda, Türkiye’deki 75 yeşil ofis sertifikasına sahip şirkete bu kategorimizi ve projemizi tanıtacağız. Ofix‘le doğa dostu ofisler, enerji tasarrufu ve doğanın korunmasına büyük bir katkı sağlayacaktır. 

Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz. 

Ben teşekkür ederim. Sevgiyle…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir