Ofis Dostu Makas ve Maket Bıçakları

Makas ve maket bıçakları gerek evde, gerekse ev dışı ortamlarda kesim işleri için en sık kullandığımız kırtasiye ürünlerinin başında geliyor. Kullanım yeri ve amacımıza uygun şekilde piyasada farklı tür ve özelliklere sahip makas ve maket bıçakları bulmak mümkün. Kullanacağımız makas ve maket bıçakları ihtiyaçlarımıza ne kadar uygun olursa kesim işlerimizi o kadar iyi şekilde gerçekleştirebiliriz. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofis dostu makas ve maket bıçakları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Makas nedir?

Makas sözcüğü Arapçadaki mikass sözcüğünden gelmekte ve Türkçede farklı bağlamlarda farklı anlamlarda kullanılmakta. TDK sözlüğünde makas, “bir eksen çevresinde dönebilecek biçimde çapraz eklemlenmiş, birbirine bakan yüzleri keskin iki çelik lamadan oluşmuş, arasına yerleştirilen herhangi bir şeyi kesmeye yarayan araç” şeklinde tanımlanmakta. Bunun yanı sıra, birbirine komşu iki demir yolu hattını üçüncü bir hatta bağlayan araca da makas denilmekte. Birbirini kesen demir yolu kavşakları, bazı araçlarda üst üste konulmuş birkaç yassı çelik yay ve çatılmış kiriş sistemleri için de makas sözcüğü kullanılmakta. 

Kesim işleri için kullandığımız makasları en çok kağıt, saç, kumaş ve deri yüzeylerde kullanmaktayız. El işlerinden kağıt işlerine, mutfak işlerinden bahçe işlerine kadar pek çok alanda kesim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak geliştirilmiş makas türleri bulmak mümkün. Makaslarda kesim yapan kısımdaki keskin çelik yüzey, makasın hangi yüzeylerde kullanılabileceğini belirleyen temel unsurdur. Kullanacağımız yüzeye uygun bir makas seçersek, istediğimiz kesim işlemini çok kolay bir şekilde yapabiliriz. Yüzey türüne uygun olmayan bir makas kullanırsak hem makasa, hem de yüzeylere zarar verebiliriz.

Makas ne zaman icat edildi?

Makasın ilk olarak ne zaman icat edildiği kesin olarak bilinmese de M. Ö. 1500’lerde Mısır’da kullanıldığı bilinmekte. Fakat bu makasın kol kısmı çapraz şekilde birbirine bağlı değildi. Mısırlıların makaslarında kollar sap kısmından birbirine bağlanmıştı. Bugünkü makaslara benzeyen çapraz kollu makasların ilk olarak M. S. 100’lü yıllarda Roma’da kullanılmaya başlandığı düşünülmekte.

Bugün kullandığımız makasların ilk örneği 1760 yılında Robert Hinchliffe isimli bir İngiliz tarafından geliştirildi. Hinchliffe makaslarında kullanılan çapraz kollar ve keskin uçlar zaman içinde gelişti. Ve farklı yüzey türlerine uygun şekilde makas türleri içinde farklılaşmalar ortaya çıktı. 19. yüzyıldan itibaren makasların saplarına estetik detaylar eklenmeye başlandı. Makasların çocukların da kullanabileceği şekilde plastik materyaller ile kaplanmasına ise 20. yüzyılda başlandı. Bu sayede makasların kullanımı daha güvenli hale geldi.

Makas türleri nelerdir?

En sık kullanılan makas türlerini kağıt makası, kumaş makası, mutfak makası, bahçe makası, berber makası, nakış makası ve kütikül makası şeklinde 7 başlık altında ele almak mümkün. Bunlar içinde evlerde ve ofislerde en sık kullanılan makas türü kağıt makaslarıdır. Bu makaslar, herkes tarafından ve kağıdın yanı sıra naylon, plastik ve benzeri yüzeylerde de kullanılabilen klasik makaslardır. Kumaş makasları, her türlü kumaşı kesmek için gerekli özelliklere sahip makaslardır. Bu makasların bir alt türü olan sürfile makasları, kumaş kenarlarını zikzaklı kesmeye yarar. Halk arasında tırnaklı makas veya zigzag makas olarak da bilinen bu makaslarla kesim sonrasında kumaş kenarlarına sürfile yapmaya gerek kalmaz.

Mutfakta et, kemik ve kıkırdak dokularını kesmek için kullanılan makaslar mutfak makaslarıdır. Bu makasların en önemli özelliği, kemik gibi sert yüzeylerde bile tek bir hamlede kesim işlemi yapabilmesidir. Bıçakla kesim yapmanın zor olduğu bu gibi yüzeylerde mutfak makasları hızlı ve pratik çözümler sağlar. Mutfak makasları ayrıca, uygun sebze ve meyvelerin kesiminde de kullanılabilir. Bıçakla dilimlemesi vakit alan sebze ve meyveleri mutfak makaslarıyla hızlıca dilimleyebilirsiniz.

Bahçe makasları, bahçede veya saksıda yetiştirdiğimiz bitkilerde kesim işlerini yapmak için kullandığımız makaslardır. Berber makasları, saç kesiminde kullanılan makaslardır. Nakış makasları ince nakış işlerinde kullanılır. Kütikül makasları ise manikür ve pedikür sırasında kullanılan makaslardır.

Maket bıçağı nedir?

Evlerde ve ev dışı ortamlarda kesim işlerinde kullandığımız araçlardan bir diğeri de maket bıçaklarıdır. İnce, keskin ve normal bıçaklara oranla daha güvenli olan bu bıçaklar genellikle maket yapımında kullanıldığı için bu isimle anılmakta. Maket bıçağı için halk arasında falçata sözcüğü de kullanılmakta. Falçata sözcüğü dilimize, İtalyanca falcetto sözcüğünden girdi. Eskiden kunduracıların deri, kauçuk ve tahta kalıp rötuşları için kullandığı eğri bıçağı ifade eden falçata sözcüğü, günümüzde maket bıçakları için de kullanılmakta.

Maket bıçağı ne işe yarar?

Maket bıçakları, diğer kesici aletlerle yapmakta zorlandığımız kesim işlerini en işi şekilde yapmamızı sağlar. Normal bıçaklara oranla daha ince olan maket bıçakları, en zorlu yüzeylerde bile basit bir dokunuşla kesim yapmamızı sağlar. Maket bıçaklarının en önemli özelliği ise özel kilitleme mekanizmaları ve ergonomik tutuş özellikleridir. Bu sayede maket bıçağınızın ucunu belirli bir seviyede sabit tutabilir ve yüzeyde istediğiniz kesim işlemini yapabilirsiniz. Kesim işlemi sırasında parmakların zarar görmesini engelleyen ergonomik tutuş özellikleri, kullanıcıların işlerini kolaylaştırmakta.

Maket bıçakları arasındaki farklar nelerdir?

Piyasada farklı tutuş ve kullanım özelliklerine sahip maket bıçağı çeşitleri veya falçata çeşitleri bulabilirsiniz. Örneğin hobi maket bıçağı, profesyonel maket bıçağı, emniyetli maket bıçağı, katlanır maket bıçağı gibi farklı maket bıçaklarından bahsedilebilir. Esasında bunlar arasında çok az fark vardır ve sizin için en uygunu, kullanım amacınıza en uygun ürünler olacaktır. Maket bıçağı veya falçata çeşitleri arasındaki en önemli farklar, gövde ve kesici uçlarının ebatları arasındaki farklardan kaynaklanır. Eğer küçük ve hassas yüzeylerde kesim yapacaksanız, ince uçlu maket bıçakları doğru bir seçim olacaktır. Geniş ve sert yüzeylerde kullanmak içinse geniş uçlu maket bıçakları daha doğru bir seçim olacaktır. 

Ofis dostu makas ve maket bıçakları Ofix.com’da!

Makas ve maket bıçakları hakkında paylaştığımız bu bilgilerin ardından yazımızın bu kısmında, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği makas ve maket bıçaklarından üçer tanesini kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz yüzde 5’lik indirim fırsatından yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Mas 410 Paslanmaz Çelik Makas

Ofis dostu makaslar listemizin ilk sırasında, Mas 410 paslanmaz çelik makas var. 160 mm uzunluğundaki bu ürünler, çabuk körelmeyen paslanmaz uçları sayesinde uzun süreli kullanımlar için uygun özellikte. Rahat kullanım için ergonomik tutuş özelliklerine sahip bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Kraf 718G Kauçuk Saplı Makas

Ofis dostu makaslar listemizde ikinci sırada, Kraf 718G kauçuk saplı makas var. 200 mm uzunluğundaki bu ürünler, Kraft markasının ofislerde en çok ilgi gören ürünlerinden biri. Kesim işlerinizi elinizi yormadan yapabileceğiniz kauçuk saplı bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Esselte 610/5 Kağıt Makası

Ofis dostu makaslar listemizin üçüncü sırasında, Esselte 610/5 kağıt makası var. 254 mm uzunluğundaki bu ürünlerin sapı akrilik. Ofiste eğer daha uzun bir makasa ihtiyacınız varsa, bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Paslanmaz çelikten üretilen ve Esselte markasının ofislerde en çok sipariş verilen ürünlerinden biri olan bu makasları buradan sipariş verebilirsiniz.

Mas 575 Maket Bıçağı

Ofis dostu maket bıçakları listemizin ilk sırasında, Mas 575 maket bıçağı var. Özel kilit sistemi, plastik dış yüzey ve değiştirilebilir kesici uca sahip bu ürünler, ofislerde kağıt ve benzeri yüzeylerde kesim işlerinizi kolayca yapmanızı sağlamakta. Dar kırımlı çelik bıçaklı bu ürünlerde renk seçeneği bulunmamakta. Bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Mas 2740 Kauçuk Gövdeli Maket Bıçağı

Ofis dostu maket bıçakları listemizin ikinci sırasında, Mas 2740 kauçuk gövdeli maket bıçağı var. Metal ağızlı, kauçuk kaplama gövdeli bu ürünlerin ucu köreldiğinde, arka kısmını çıkararak uca yerleştirip çizgili bölümünden elinizi kesmeden kırabilirsiniz. Bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Mimaks C-2 Maket Bıçağı

Ofis dostu maket bıçakları listemizin üçüncü sırasında, Mimaks C-2 maket bıçağı var. 18 mm bıçak uzunluğuna sahip bu ürünler, paslanmaya ve kırılmaya karşı dayanıklıdır. Plastik gövdeli bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer makasları buradan, maket bıçaklarını ise buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir