Mangodaki Sağlık Sırları

Tropik meyvelerden biri olan mango, ülkemizde yakın dönemde oldukça popüler hale geldi. Üreticiler tarafından “altın yumurtlayan meyve” olarak tanımlanan mango meyvesi, artan taleple birlikte hem üreticilerin yüzünü güldürüyor, hem de faydaları sayesinde pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Mangonun kabuğundan etine, suyundan çekirdeğine kadar her şeyinde ayrı bir fayda mevcut. Mangodaki sağlık sırları hakkında farkındalıklarınızı arttırırsanız, mango meyvesi veya mango çayı tüketerek pek çok sağlık sorununuzla daha kolay baş edebilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, mangodaki sağlık sırları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Mangoyu daha yakından tanımak istiyor, mangonun faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Burada paylaşacağımız mangodaki sağlık sırları ile bazı şikayetlerinize çözüm bulabilir, kendinizi daha dinç ve zinde hissedebilirsiniz. 

Mango meyvesi nedir?

Mango meyvesi, Anacardiaceae familyasının Mangifera cinsine ait tropik bir meyvedir. Eti oldukça bol bir meyve olan mangonun anavatanı Hindistan’dır. Günümüzde mango daha çok tropik iklim kuşağında yetiştirilse de farklı iklim kuşaklarında da mango çeşitleri yetiştirilmekte. Mango ağacı, ortalama 40 metre yüksekliğe ulaşabilen ve 10 metreye kadar taçlanabilen bir ağaçtır. Ömrü oldukça uzun olan bu ağacın bazı türlerinin yaklaşık 300 yıl meyve verebildiği görülmekte. Kökleri ise yerin 6 metre kadar derinliklerine ulaşabiliyor. Yaprakları 20 ile 30 cm arasında değişen mango ağacının çiçekleri 40 cm’yi bulabiliyor. Çiçeklerinin kokusu ise zambağı andırıyor. Meyvelerin olgunlaşması için gerekli süre 3 ile 6 ay arasında değişebiliyor. Güneydoğu Asya’dan Avrupa’ya kadar pek çok ülkede üretimi yapılan mango meyvesi, gıda olarak tüketiminin yanı sıra farklı amaçlarla da kullanılabiliyor. Mangodaki sağlık sırları bağlamında mangonun sağlık amaçlı kullanımı en yaygın kullanım şekillerinden biridir. Ayrıca Güneydoğu Asya’da düğünlerde dekorasyon amaçlı veya dinsel ayinlerde de mango meyvesinin kullanıldığını görüyoruz. 

Mango meyve çeşitleri nelerdir?

Güneydoğu Asya’da binlerce yıldır ekimi yapılan mangonun yüzlerce çeşidine rastlamak mümkün. Üretimi yapılan coğrafyanın özelliklerine göre mango çeşitleri arasında önemli birtakım farklılıklar görülebilir. Mango çeşitlerinin her birinin kendine özgü bir tadı, boyutu, rengi ve biçimi vardır. Bununla birlikte, mango meyvesinin en sık karşılaşılan çeşitlerinin Hint mangosu ile at mangosu olduğunu söyleyebiliriz. Diğer mango meyve çeşitleri en temelde bu iki türden birine daha çok benzer. Bunlardan Hint mangosu, daha çok tropik ve subtropik iklim kuşaklarında yetişir. Diğer iklim kuşaklarında ise at mangosu daha sık görülür. Mango meyvesinin dış görünüşü ise yetiştirildiği iklimin özelliklerine göre değişebilir. Mangodaki sağlık sırları bağlamında kültüre alınmış türlerin yüzeyleri genellikle kırmızı veya yeşil dikdörtgen çukurludur. Bazı mango çeşitleri ise sarı renkli ve portakal büyüklüğündedir. Ülkemizde ise mango tarımı Datça’dan başlayarak Hatay’a kadar uzanan sahil şeritlerinde yapılmaktadır. Yerli mango üretiminde ilk sırada Antalya yer almakta. 

Mangonun besin değeri nedir?

Mangonun besin değeri, türüne ve yetiştirildiği iklim kuşağının özelliklerine göre değişebilmekte. Sahip olduğu kalori miktarı da değişkenlik gösterebilir. Bu bağlamda “Mango kaç kaloridir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Mangonun farklı türlerine göre kalori miktarı değişse de 100 gramında ortalama 60 kcal kalori olduğunu söyleyebiliriz. Daha sıcak iklim kuşaklarında yetişen mangonun bileşimindeki lif ve yağ miktarı artacağı için kalori miktarı da artacaktır. Bu nedenle Güneydoğu Asya’da yetişen mango çeşitlerinin diğerlerine oranla daha yüksek kaloriye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hint mangosunun kalori miktarı 100 kcal kaloriye kadar çıkabilir. Mangonun besin değerinde ise ortalama 15 gram karbonhidrat, 1.6 gram lif, 0.8 gram protein ve 0.4 gram yağ olduğunu söyleyebiliriz. Mangoda ayrıca A, B kompleks, C, E ve K vitaminleri ile demir, kalsiyum, potasyum gibi faydalı mineraller bulunur. Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde mango, pek çok sağlık sorununa iyi gelir. Mangodaki sağlık sırları bu zengin vitamin ve mineral içeriğinden kaynaklanmakta. 

Mangonun faydaları nelerdir?

Mangonun metabolizma üzerinde pek çok faydasından bahsedebiliriz. Bunlar içinde en önemlilerinden biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Mangodaki A ve C vitaminleri bağışıklık hücrelerinin yenilenmesini sağlarken, E ve K vitaminleri yeni hücre oluşumunu destekler. Mangodaki kalsiyum, potasyum ve magnezyum, kan basıncını düzenlediği için kalp sağlığı açısından faydalıdır. Damar içi dokuları güçlendiren bu mineraller sayesinde tansiyon dengelenir. Bileşimindeki demir sayesinde kansızlığa iyi gelen mango, kırmızı kan hücresi oluşumunu arttırır. Bu sayede dokulara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Mangonun antioksidan ve polifenol içeriği sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi yüksektir. Özellikle kolon, prostat ve meme kanseri türlerine karşı mango ile etkin bir korunma sağlayabilirsiniz. Mango ayrıca sindirimi kolaylaştırır, proteinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Bileşimindeki lifler sayesinde diyabet riskini azaltır. Bileşimindeki A vitamini ise en çok göz hastalıklarından korunmak için faydalıdır. Mangodaki C ve E vitaminlerinin faydalarını ise cilt üzerinde görebilirsiniz. Cildinize daha genç ve güzel bir görünüm kazandırmak için mango maskesi uygulayabilirsiniz. 

Mango meyvesi nasıl tüketilir?

Mango meyvesinin farklı tüketim şekilleri mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanlarından biri, kabuğunu soyarak etini tüketmektir. Ancak bazı mango çeşitleri sert kabukludur. Bu nedenle bıçak ile yüzeyini meyve etinden ayırmak biraz zor olabilir. Bu gibi durumlarda mangonun suyunu sıkmak tercih edilebilir. Mangodaki sağlık sırları bağlamında mangonun eti de suyu da faydalıdır. Kabuğunu soymak zor geliyorsa suyunu sıkarak mango tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Mangonun en yaygın tüketim şekillerinden biri de mango çayıdır. Mangonun eti ve suyunun yanı sıra kabuğu ve çekirdekleri de zengin bir besin değerine sahiptir. Mangoyu eğer kabuğunu soyarak veya suyunu sıkarak tüketmeyi tercih ediyorsanız, kabuk ve çekirdeklerini atmamanızı tavsiye ederiz. Mango çayında kullanabileceğiniz mango kabuğu ve çekirdekleri de vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olabilir. Mangonun daha az bilinen tüketim şekillerinden biri ise mango turşusudur. Çemen tohumu, pul biber, toz zerdeçal gibi baharatlarla yapılan mango turşusu da farklı bir lezzet deneyimlemenizi sağlayabilir. 

Mangonun kabuğu yenir mi?

Mango tüketimiyle ilgili en fazla merak edilen konulardan biri de mangonun kabuğunun yenebilir olup olmadığıdır. Mango kabuğu ile yenebilir mi, diye merak ediyorsanız evet, yenebilir. Şu şartla ki, kabuğun iyice temizlenmiş olması, hatta mümkünse sirkeli suda bekletilmiş olması gerekir. Kabuğuyla yenebilen meyveler, gerekli hijyen koşullarını sağlamadığında bazı sağlık risklerine yol açabilir. Bununla birlikte, mangonun kabuğu sert gelebilir. Eğer isterseniz, ılık suda yumuşamasını sağladıktan sonra da mango kabuğunu tüketebilirsiniz. Veya mango kabuğu kullanarak hazırladığınız mango çayından sonra da kabukları yiyebilirsiniz. Ancak mango kabuğunu kaynar suda haşlamamanız gerektiğini özellikle belirtelim. Mango kabuğundaki zengin antioksidan ve polifenol içeriği, yüksek sıcaklık nedeniyle etkinsiz hale gelebilir. Mango, kabuğu ile birlikte tüketildiğinde kansere karşı daha etkin bir koruma sağlar. Fakat mango kabuğunu tüketmekte zorluk çekiyorsanız, blenderdan geçirerek süt veya süt ürünleri ile dondurmada kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bu sayede mangodaki sağlık sırları bağlamında mangodan daha etkin şekilde yararlanabilirsiniz. 

Mangodaki sağlık sırları nelerdir?

Mango meyvesini kısaca bu şekilde tanıttıktan sonra yazımızın bu kısmında, mangodaki sağlık sırları bağlamında önemli birkaç konuya kısaca temas edeceğiz. Fakat şu noktayı özellikle belirtmek istiyoruz. Mangodaki sağlık sırları bağlamında burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında faydalı bilgilerdir. Herhangi bir hastalığın tedavisi için yeterli değildir. Aşağıda bahsedeceğimiz sağlık sorunlarına karşı en etkili tedavi seçeneklerine ancak hekiminiz karar verebilir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, öncelikle bir sağlık kurumuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Mangodan nasıl yararlanabileceğiniz hakkında en doğru bilgileri de ancak hekiminizden alabilirsiniz. Üstelik, hekim gözetiminde olduğunuz sürece mangonun yan etkilerine karşı kendinizi daha etkin şekilde koruyabilirsiniz. Mango dahil olmak üzere hiçbir meyve veya şifalı bitki olarak tanımlanan bitkiler, medikal tedavi yöntemlerinin yerine geçmez. Bunlar daha çok önleyici ve güçlendirici etkilerde bulunur, basit ve orta dereceli şikayetlere iyi gelir. Mangodaki sağlık sırları bağlamında burada paylaşacağımız bilgilerin etkilerinin sınırlı olduğunu, medikal yöntemlerin yerine asla geçmeyeceğini özellikle belirtmek isteriz. 

Bağışıklığı güçlendirir.

Mangodaki sağlık sırları içinde ilk sırada bağışıklığı güçlendirme etkisinden bahsedilebilir. Bağışıklık sistemimiz, farklı nitelikte savunma hücrelerinden oluşur. Bu hücrelerin sayısı ve enerji düzeyi, bağışıklık sisteminin patojen mikroorganizmalara ve diğer zararlı unsurlara vereceği tepkinin niteliğini belirler. Mangodaki sağlık sırları içinde bağışıklığı güçlendirme etkisi, bileşimindeki vitaminlerden kaynaklanır. Bunlar içinde A ve C vitaminleri, bağışıklık hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Çeşitli enfeksiyonlar, ilerleyen yaş, aşırı stres gibi nedenlerden dolayı vücudunuzda bağışıklık hücreleri zarar görmüş olabilir. Mangodaki sağlık sırları bağlamında bağışıklık hücrelerinizi yenilemek için mangodaki A ve C vitaminleri iyi birer kaynaktır. Mangoda bulunan E ve K vitaminleri ise yeni hücre oluşumunu destekler. Özellikle mevsim geçişlerinde artan enfeksiyon risklerine karşı bağışıklık sisteminizi yeni hücre oluşumuyla güçlendirebilirsiniz. Enfeksiyonlara yakalandıktan sonra da mango tüketimi, vücudunuzun enfeksiyonu daha kolay atlatmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, mangodaki B kompleks vitaminleri de bu bağlamda faydalıdır. Bu vitaminlerin temel özelliği, hücre içi enerji düzeyini yükseltmektir. 

Kalp sağlığına iyi gelir.

Günümüzde en yaygın ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları üst sıralarda yer alıyor. Sağlıklı beslenemeyen, aşırı yağlı ve bol karbonhidratlı besinler tüketen, yoğun stres altında yaşayan kişilerde kalp hastalıkları daha sık görülüyor. Kalp hastalıklarına yakalanma yaşı da giderek düşüyor. Bundan 20-30 yıl öncesine oranla günümüzde kalp hastalıklarının özellikle gençler arasında daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Mangodaki sağlık sırları içinde kalp sağlığıyla ilgili konular da son derece önemli. Mangonun zengin mineral içeriği kan basıncının düzenlenmesinde faydalı etkiler gösteriyor. Sağlıksız beslenme nedeniyle vücudunuz kalsiyum, potasyum ve magnezyum ihtiyacı duyuyorsa, kalp sağlığınızı güçlendirmek için mango iyi bir seçim olabilir. Kan basıncının düzenlenmesini sağlayan bu mineraller, aynı zamanda da damar içi dokuları güçlendiriyor. Yüksek tansiyon şikayetiniz varsa, mangodaki sağlık sırları bağlamında mango tüketimiyle tansiyonunuzda dengelenme sağlayabilirsiniz. Ancak tansiyon ilacı kullanıyorsanız, mango tüketiminin olası yan etkileri konusunda hekiminizle mutlaka görüşmeniz gerekir. Çünkü bu minerallerin eksikliğinde olduğu gibi gereğinden fazlası da zararlı sonuçlar doğurabilir. 

Kırmızı kan hücresi oluşumunu arttırır.

Mangodaki sağlık sırları içinde bir diğer önemli konu da kırmızı kan hücresi oluşumunu arttırmasıdır. Alyuvar veya eritrosit olarak da bilinen bu hücreler, kanda en çok bulunan hücrelerden biridir. Ki bu oran, yüzde 99 düzeyindedir. Kırmızı kan hücrelerinin temel görevi, vücut dokularına oksijen taşımaktır. Bu hücrelerin yapısında hemoglobin ve demir bulunur. Bunlardan hemoglobin, bir protein çeşididir ve en çok kemik iliğinde üretilir. Demirin ise vücuda dışarıdan alınması gerekir. Demir eksikliği olan kişilerde yeterince kırmızı kan hücresi oluşmadığı için kansızlık şikayeti görülür. Normal şartlar altında kemik iliği, saniyede 1.5 milyondan fazla kırmızı kan hücresi üretir. Dokulara yeterince oksijen taşınması da bu üretimin sağlıklı şekilde gerçekleşmesine bağlıdır. Mangodaki sağlık sırları bağlamında vücudunuzun kırmızı kan hücresi üretimini desteklemek için mango iyi bir seçimdir. Mangoda bulunan zengin demir içeriği, kemik iliğinizin ihtiyaç duyduğu demiri karşılamak için iyi bir kaynaktır. Ancak demir eksikliği şikayetiniz varsa sırf mango tüketerek bu ihtiyacınızı karşılamanız mümkün olmayabilir. 

Kansere karşı koruma sağlar.

Kanser de yine günümüzdeki en yaygın ölüm nedenleri arasında üst sıralarda yer almakta. Modern toplumda artan sağlıksız yaşam ve çalışma koşulları nedeniyle kansere yakalanma oranları her geçen gün artıyor. Beslenme bozuklukları kanser için ideal zemini yaratırken, buna bir de aşırı stres ve anksiyete gibi nedenler eklenince kanserle mücadele zorlaşıyor. Ülkemizde ve dünya genelinde kanserle mücadele için her geçen yıl daha fazla kaynak ayrılmakta. Kanserle mücadelenin en önemli koşulu, kansere yol açan nedenleri ortadan kaldırmaktır. Metabolizmanın kanseri önlemek için sahip olduğu doğal mekanizmaları güçlendirmek de yine kanserle mücadelede başarılı sonuçlar verir. Mangodaki sağlık sırları bağlamında mangonun zengin antioksidan ve polifenol içeriği, kanserle mücadelede bu meyveyi son derece önemli hale getiriyor. Ailenizde eğer kolon, prostat ve meme kanseri türleri görülmekteyse, bunlara karşı metabolizmanız zayıf olabilir. Mangodaki sağlık sırları bağlamında mangonun zengin antioksidan ve polifenol içeriğinden yararlanarak bu kanser türlerine karşı kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz. 

Sindirimi kolaylaştırır.

Mangonun zengin vitamin ve mineral içeriğinin faydalarından biri de sindirimi kolaylaştırmasıdır. Mangodaki vitamin ve mineraller sayesinde mideniz asit üretimini daha etkin şekilde sağlar. Mide içinde oluşan hazımsızlık şikayetleriyle daha kolay baş eder. Yemek yedikten hemen sonra başlayan hazımsızlık şikayetlerinin en önemli nedeni mide içi yapılarda oluşan sorunlardır. Mide kaslarınız düzgün şekilde çalışmıyor, mide asitlerinizin üretimi düzgün şekilde ilerlemiyorsa hazımsızlık şikayetleriyle karşılaşabilirsiniz. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmede olduğu gibi, protein ağırlıklı beslenmede de mide sağlığı açısından bazı riskler vardır. Mangodaki sağlık sırları içinde sindirimi kolaylaştırma etkisini özellikle proteinlerin sindirilmesi konusunda görebilirsiniz. Hatta mideniz süt, peynir, yoğurt gibi protein miktarı yüksek besinlere tepki veriyorsa, mangoyla oluşturacağınız farklı lezzetler sindirim sisteminizi fazla zorlamaz. Mangodaki sağlık sırları içinde mangonun yüksek lif içeriği ise daha çok bağırsaklar üzerinde etkilidir. Bağırsaklarınızda oluşan hazımsızlık şikayetleriniz için mangonun suyundan ziyade eti daha faydalı olabilir. Mango suyunu mideniz için, mango etini ise bağırsaklarınız için değerlendirebilirsiniz. 

Diyabet riskini azaltır.

Diyabet de yine günümüzde en yaygın sağlık sorunlarından biri. Başta sağlıksız beslenme olmak üzere şeker metabolizmasına zarar veren pek çok nedenden dolayı diyabet hastalarının sayısı artıyor. Yanlış ve ezbere diyetler, gün içinde sık sık ara öğün yapmak, fazla şeker kullanmak, mısır şurubu içeren kek ve benzeri gıdaları tüketmek diyabetin en önemli nedenleri arasında yer almakta. Ailenizde eğer diyabet hastası varsa, şeker metabolizmanız genetik nedenlerden dolayı diyabete yatkınlık gösterebilir. Ancak diyabetin nedenleri arasında genetik nedenler çok küçük bir düzeydedir. Şeker metabolizmanızın sağlıklı çalışması için lifli gıdalar çok önemlidir. Bu gıdaların en önemli özelliği, verdikleri yüksek tokluk hissidir. Şeker ve özellikle fruktoz düzeyi yüksek olan meyveler, sık tüketim halinde vücudun şeker metabolizmasına büyük zarar verir. Oysa mango, yüksek lif içeriği sayesinde hem tokluk hissi verir, hem bağırsak hareketlerini düzenler, hem de şeker metabolizması üzerindeki yükü azaltır. Mangodaki sağlık sırları içinde mangoyu şekerli meyvelere tercih ederek diyabetten korunabilirsiniz. 

Göz hastalıklarından korur.

Yaptığınız işin gereği olarak günün büyük bir bölümünü masa başında ve bilgisayar ekranına bakarak geçiriyorsanız, göz sağlığı ile ilgili çeşitli risklerle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Gözlerinizi uzun süre belli bir noktaya odakladığınızda göz kaslarınız aşırı zorlanır, farklı bir noktaya baktığınızda görüntüyü algılamakta zorluk çekersiniz. Göz kaslarınızı güçlendirmek için en önemli vitaminlerden biri A vitaminidir. A vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen en önemli görme sorunlarından biri ise gece körlüğüdür. Bu hastalık genellikle gece hiç görememek şeklinde düşünülse de aslında karanlıkta görme zorluğuyla kendisini belli eder. Bu nedenle, gece körlüğü şikayeti olan hastaların gerçekte çok azı bu sorunun farkındadır. Ancak gece araç kullanmanız gerekiyorsa, sahip olduğunuz görme güçlüğü kaza risklerine yol açabilir. Bu nedenle gece körlüğü şikayetinizi asla ihmal etmemelisiniz. Mangodaki sağlık sırları bağlamında A vitaminiyle göz sağlığınızı güçlendirmek için mango tüketiminizi arttırabilirsiniz. Günlük düzenli mango tüketimiyle göz kaslarınız güçlenir, gece veya gündüz görüş alanınızda odaklanma güçlüğü şikayetleriniz azalır. 

Cilde genç ve güzel bir görünüm kazandırır.

Mangodaki sağlık sırları bağlamında mangonun cilt üzerindeki etkileri de zengin vitamin içeriğiyle yakından ilgilidir. Mangonun vitamin içeriğinde C vitamini, bariyer fonksiyonunu güçlendirir ve cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Aynı zamanda da ciltte lezyon oluşumunu engeller ve serbest radikallerin dolaşımını önler. E vitamini ise cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Cildinizde oluşan yaşlanma belirtilerini gidermede mangonun faydalarından etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Cildinize daha genç ve güzel bir görünüm kazandırmak için hazırlayacağınız basit bir mango maskesi, pek çok dermokozmetik üründen daha etkili ve sağlıklı sonuçlar doğurabilir. Mango maskesi ayrıca, cilt üzerinde kan dolaşımını hızlandırır ve dokulara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Mangodaki sağlık sırları bağlamında mango maskesi, cildinizi mevsim geçişlerinde oluşan değişimlere hazırlamak için de faydalıdır. Özellikle kuru cilde sahip olanlar için zeytinyağlı mango maskesi, sonbahar ve kış döneminde cildin doğal nemini ve yağ dengesini korumasına çok faydalı olabilir. Yağlı ciltlerde ise mango maskesi için ayrıca herhangi bir yağ kullanmamak gerekir. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir