Mark Schneider’ın Başarı Hikayesi

2017 yılında Nestle‘de CEO’luk görevine başlayan Mark Schneider, sahip olduğu küresel büyüme vizyonu ile iş dünyasında yakından takip edilen isimlerden biri. Daha önce 13 yıl boyunca CEO’luk yaptığı Fresenius Group‘ta şirketin net gelirinde 12 kat artış sağlayan Mark Schneider, Nestle hisselerinin yalnızca 3 yıl içinde yüzde 50 oranında değer kazanmasını sağladı. Nestle‘nin beslenme ve sağlık alanlarında güçlenmesine dönük adımlarla küresel büyüme hedeflerini revize eden Mark Schneider, koronavirüs salgınının ardından Nestle‘de yaşanan dönüşümleri de başarıyla yönetti. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Mark Schneider‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Mark Schneider kimdir?

Mark Schneider olarak bilinen Ulf Mark Schneider, 9 Eylül 1965 tarihinde Almanya’nın Neuwied eyaletinde dünyaya geldi. 1988 yılında İsviçre’de bulunan St. Gallen Üniversitesi‘nde finans ve muhasebe eğitimini tamamladı. İlk iş deneyimini ilaç ve perakende distribütörü Gehe AG‘de finans direktörü olarak gerçekleştirdi. 1989 yılında Gehe AG‘nin çoğunluk hissedarı Haniel Group‘ta yönetici olarak çalışmaya başladı. Bu süreçte St. Gallen Üniversitesi‘nde ekonomi ve işletme alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini sürdürdü. 1992 yılında doktorasını tamamladıktan sonra, ABD’nin Boston eyaletinde bulunan Harvard Business School‘da MBA programına başladı. Bir yıl sonra MBA derecesini aldı.

2001 yılına kadar Mark Schneider, Haniel Group bünyesinde farklı birkaç üst düzey yöneticilik görevinde bulundu. 2001 yılında Fresenius Medical Care şirketine finans direktörü olarak giriş yaptı. 2003 yılında ise Fresenius Group‘ta CEO’luk görevini üstlendi. Bu dönemde ABD vatandaşı oldu. 2016 yılına kadar sürdürdüğü CEO’luk görevi sırasında Fresenius Group‘ta çalışan sayısı 3 katından fazla arttı. Şirketin gelirleri ise 4 katına çıkarken net gelirinde artış 12 kat düzeyinde gerçekleşti. Mark Schneider ile birlikte Fresenius, sağlık ve medikal bakım alanında çok önemli stratejik satın almalar gerçekleştirdi. 2005 yılında Helios Kliniken, 2006 yılında Renal Care Group, 2008 yılında APP Pharmaceuticals şirketlerinin satın alınması bunlardan yalnızca birkaçıydı. 2014 yılında Rhön-Klinikum‘dan 41 hastanenin satın alınmasıyla şirket, Almanya’nın en büyük özel hastane operatörü haline geldi.

Mark Schneider ve Küresel Büyüme Vizyonu 

2000’li yıllarda sürdürdüğü üst düzey yöneticilik görevleri sırasında Mark Schneider, küresel büyümenin zorluklarını bizzat yaşadı. Üzerinde yoğunlaştığı alan esasen sağlık ve ilaç endüstrisinin gelecekte izleyeceği stratejilerdi. Fakat bu stratejiler küresel büyüme vizyonundan bağımsız olamazdı. Çünkü sektörel büyüme ile küresel büyüme artık iç içe geçmişti ve küresel büyümenin zorlukları tüm dünya ekonomisini etkilemekteydi. Sağlık ve ilaç endüstrisinde sürdürülebilir büyümenin gerçekleşmesi için dünya nüfusunun dengeli seyretmesi ve sağlık hizmetlerine erişim konusunda gerekli iyileştirmelerin yapılması gerekiyordu.

Fresenius‘ta sürdürdüğü çalışmaları sırasında Mark Schneider, küresel büyümenin ekonomi, siyaset, kültür ve diğer alanları kapsayan çok geniş bir kavram olduğunu görmüştü. Bu nedenle şirketin planlı büyüyebilmesi için farklı disiplinler arasında koordineli çalışmalar gerçekleştirilmeliydi. Aynı zamanda da paydaşlarla ilişkiler geliştirilmeli, küresel büyüme için gerekli adımlar birlikte atılmalıydı. Bu dönemde Mark Schneider, bir taraftan da Harvard Business School‘un Avrupa danışma kuruluna başkanlık yapıyordu. Bu görevi sırasında Schneider, dünya ekonomisini ileride şekillendirecek fikirler hakkında beyin fırtınası yapma şansı elde etti. Küresel büyüme vizyonu çerçevesinde disiplinler arası ve paydaşlarla ortak çalışmaların önemi hakkındaki görüşlerini sıkça dile getirdi.

Bu vizyon çerçevesinde Mark Schneider, Fresenius Group‘ta sürdürdüğü CEO’luk görevi sırasında şirketin sağlık ve medikal bakım alanında bir küresel güç haline gelmesini sağladı. Gerçekleştirilen stratejik alımlar, Fresenius‘un disiplinler arası ve paydaşlarla ortak çalışmalarına çok önemli bir zemin yarattı. İlk büyük stratejik alım olan Helios Kliniken ile Fresenius, özel hastane operatörü alanında çok önemli deneyimler kazandı. Helios Kliniken‘de sunulan sağlık hizmetlerinin yanı sıra medikal bakım hizmetlerini daha da geliştiren Fresenius, Alman sağlık hizmetlerinin küresel çapta itibar kazanmasını sağladı. İspanya’daki Quironsalud ile birlikte kurulan Helios Health, Mark Schneider için sağlık ve medikal bakım alanında küresel büyüme vizyonunun en başarılı örneklerinden biriydi.

Mark Schneider ve Nestle

2016 yılında Mark Schneider, Nestle‘den gelen iş teklifini kabul etti ve Nestle ailesine katıldı. Ocak 2017 itibariyle Paul Bulcke‘nın yerine Nestle‘nin CEO’su olarak atandı. Bu atamayla birlikte Mark Schneider, Nestle‘nin 1922 yılından beri atanan ilk yabancı CEO’su oldu. Paul Bulcke CEO olmadan önce Nestle‘de farklı pozisyonlarda 40 yıl çalışmıştı. Mark Schneider ise Nestle‘ye CEO olmak üzere yeni katılmıştı. Dahası, Mark Schneider bugüne kadar yalnızca sağlık ve medikal bakım alanında çalışmıştı ve gıda alanında hiçbir deneyimi yoktu. Bu durum, Nestle camiasında Mark Schneider hakkında bazı soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı. Fakat bununla birlikte, Mark Schneider döneminde Fresenius, 100’den fazla ülkede 220 binden fazla çalışanı ve yıllık 28 milyar Euro cirosuyla dünyanın önde gelen sağlık ve medikal bakım şirketlerinden biri haline gelmişti. Nestle‘ye yeni katılan Mark Schneider‘ın Nestle‘yi de daha iyi noktalara getireceğine inanılıyordu.

2017 yılında Nestle‘de CEO’luk görevine başlayan Mark Schneider, Nestle‘nin küresel büyüme vizyonunun beslenme ve sağlık alanlarına yoğunlaşacağını açıkladı. Bu açıklama, Nestle için artık yeni bir dönemin başlayacağı sinyalini veriyordu. Nitekim, Paul Bulcke döneminde Nestle, büyüme vizyonunu hızlı tüketim malları alanında şekillendirmiş ve gıda alanında ürün çeşitliliğini arttırmaya odaklanmıştı. Şirketin kuruluş döneminden bu yana devam eden sağlık yatırımları Paul Bulcke döneminde sınırlandırılmış, Nestle bir gıda şirketi olarak konumlandırılmıştı. Mark Schneider ise bundan sonraki süreçte beslenme ve sağlık alanlarına odaklanılacağını açıklayarak Nestle‘nin küresel hedeflerini revize etti. Paul Bulcke döneminde neredeyse hiçbir çalışmanın yapılmadığı sağlık alanında Nestle, Mark Schneider‘ın deneyimleri sayesinde büyüme fırsatı elde etti.

Nestle’de Mark Schneider Dönemi

4 yıldır devam eden CEO’luk görevi sırasında Mark Schneider, Nestle‘nin dünya pazarında gücüne güç katan çok önemli projeleri başarılı bir şekilde hayata geçirdi. 100 yıldan uzun süredir devam eden marka serüveni içinde Nestle, büyük bir mirasa sahipti. Küresel büyüme hedefleri bir taraftan bu mirası günümüze taşırken, bir taraftan da dünya pazarının taleplerine karşılık verdi. Günümüzde sağlıklı beslenme konusunda farkındalıklar her geçen gün artarken Nestle‘nin ürün çeşitliliği, Mark Schneider ile birlikte sağlıklı beslenme ilkesi etrafında şekillendi. Nestle‘nin kısa, orta ve uzun vadeli büyüme hedefleri de bizzat Mark Schneider tarafından belirlendi. Nestle‘nin yönetim kurulunda farklı disiplinlerden uzman isimlerin yer alması, bu hedeflere ulaşmasına büyük katkı sağladı.

Mark Schneider döneminde Nestle, başta Avrupa pazarı olmak üzere dünya pazarında liderliğini pekiştirdi. Avrupa pazarının ardından Amerika ve Çin pazarında da önemli bir konuma yükseldi. Bununla birlikte, 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını pek çok küresel şirkette olduğu gibi Nestle için de zorlu bir süreci beraberinde getirdi. Salgın döneminde kesintisiz yiyecek ve içecek tedariğinin önemli hale geleceğini gören Mark Schneider, tedarik zincirinin güvenliğini sağlamaya dönük kararları hızlı şekilde aldı. Salgının etkilerinin arttığı dönemde başlatılan sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle tüketiciler, panik alımları gerçekleştirecekti. Bunu önceden tahmin eden Mark Schneider, Nestle ürünlerinin raflarda olması için tüm birimlerin sıkı şekilde çalışmasını sağladı.

Koronavirüs Salgınından Sonra Nestle ve Mark Schneider

Koronavirüs salgınıyla birlikte Mark Schneider, ev dışı tüketimin ev içi tüketime doğru kaydığını gördü. Bu durum, salgın öncesine göre yepyeni bir durumdu. Çünkü başta Avrupa ve Amerika olmak üzere dünyanın farklı pek çok coğrafyasında insanlar, salgın öncesinde ev dışında daha fazla yiyecek ve içecek tüketmeye başlamışlardı. Evlerde mutfak ve kiler boyutları küçülürken, hareket halinde veya yolda tüketilen yiyecek ve içeceklere ilgi artıyordu. Koronavirüs salgınıyla birlikte bu süreç artık tersine dönmeye başladı. Bu durumdan Nestle‘nin etkilenmemesi için yapılması gerekenler de yine Mark Schneider öncülüğünde ve sağlıklı beslenme ilkesi etrafında şekillendirildi. Nestle‘nin bitki bazlı yeni ürünleri sağlıklı beslenmenin yanı sıra karbon ayak izinin azaltılmasına da katkı sağlayacaktı. Şişelenmiş su ürünlerinde de yine karbon ayak izini azaltan çözümlere öncelik verildi.

Ofis dostu Nestle ürünleri Ofix.com’da!

Mark Schneider‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Nestle ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Nestle Coffee-Mate Kahve Kreması 500 g

Listemizin ilk sırasında, Nestle Coffee-Mate kahve kreması 500 g var. Paket ağırlığı 500 gram olan bu ürünler, kahvenin tadı ve kokusunu bozmadan yumuşamasını sağlıyor. Yenilenen ambalajı sayesinde raf ömrü uzayan bu ürünleri uzun süre tadı bozulmadan saklayabilirsiniz. Nestle Coffee-Mate kahve kreması 500 g ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Nestle Sıcak Çikolata 1 kg

Listemizin ikinci sırasında, Nestle sıcak çikolata 1 kg var. Bu ürünleri soğuk havalarda içinizi ısıtmak ve lezzetli bir şeyler içmek için tüketebilirsiniz. Sıcak çikolata alanında Nestle, 100 yıldan uzun bir deneyim sahibi. Soğuk kış günlerinde bu ürünlerde lezzetli bir sıcak kakao keyfi yaşayabilirsiniz. Nestle sıcak çikolata 1 kg ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Nestle Coffee-Mate Kahve Kreması 5 g x 100 Adet

Listemizin üçüncü sırasında, Nestle Coffee-Mate kahve kreması 5 g x 100 adet var. Gramaj ağırlığı 5 gram, paket içi miktarı 100 adet olan bu ürünler bitkisel içerikli olup kahvenin doğal kokusunu kaybetmeden tadını yumuşatarak içimini keyifli hale getirmekte. Nestle Coffee-Mate kahve kreması 5 g x 100 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Nestle ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir