Masaüstü Gereçleri Alışveriş Rehberi

Çalışma alanında düzeni sağlamak için kullanılan masaüstü gereçleri, yapılan işin başarısını ve verimliliğini doğrudan etkilemekte. Yaptığınız işin niteliğine uygun masaüstü gereçleri sayesinde işle ilgili gereksiz emek ve zaman kaybı yaşamaz, dikkatinizi işinize odaklayabilirsiniz. Özenle seçilmiş ve severek kullanılan masaüstü gereçleri ile motivasyonunuzu arttırabilir, daha yaratıcı çalışmalara imza atabilirsiniz. Halihazırda devam etmekte olan koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan uzaktan çalışma sistemi, evlerden verilen kırtasiye sarf malzemesi siparişlerinin artmasına yol açtı. Peki, masaüstü gereçleri için alışveriş yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, masaüstü gereçleri alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Masaüstü gereçleri nelerdir?

Çalışma alanlarında en sık kullanılan masaüstü gereçlerinin masaüstü organizer, zımba, tel sökücü, delgeç, kıskaç, ataş, bant kesici, kalemtıraş, silgi, daksil, şerit düzeltici, toplu iğne, harita çivisi, makas ve hesap makinesi olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra evrak rafı, kaşe ve mürekkepler, ölçüm ve çizim aletleri, kartvizitlik, magazinlik ve sümen takımı da masaüstü gereçler arasında yer alır. Bu ürünlerin ortak özelliği, yapılan iş sırasında oluşan somut birtakım ihtiyaçları hızlı ve kolay şekilde karşılamalarıdır. Çalışma masası üzerinde bu ürünler doğru şekilde yerleştirildiğinde, ihtiyaç halinde zaman ve emek kaybı yaşanmaksızın kullanılırlar. Bununla birlikte, masaüstü gereçleri çalışma alanı içinde her zaman temiz ve düzenli olmalı. Aksi durumda bu ürünler, motivasyonun düşmesine de yol açabilir. 

Masaüstü organizer alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Masaüstü gereçleri içinde masaüstü organizerler, çalışma alanında düzen sağlama konusunda kolay ve etkin çözümler sunmakta. Piyasada farklı markaların onlarca çeşit masaüstü organizerini bulabilirsiniz. Bunlar arasında seçim yaparken her şeyden önce ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Masaüstü organizerlerde kalemlik, notluk, ataşlık, isimlik gibi farklı ihtiyaçlara uygun üniteler yer almakta. Masaüstü organizer almadan önce ihtiyaçlarınızı netleştirirseniz, bu size hem bütçenizden tasarruf imkanı sağlar, hem de çalışma alanınızı daha verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Masaüstü organizer çeşitleri tek parça olabildiği gibi, farklı parçalar halinde de olabilir. İhtiyaçlarınıza göre, masaüstü gereçleri içinde tek parça masaüstü organizer çeşitleri veya ofis setleri daha uygun olabilir. 

Masaüstü organizer çeşitleri içinde en çok 3 bölmeli düzenleyicilerin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu bölmelerden birini kalemleriniz için, birini toplu iğne, ataş, harita çivisi gibi ürünler için, birini de not kağıtları için değerlendirebilirsiniz. Yaptığınız işin niteliğine göre yazı araç ve gereçlerine fazla ihtiyaç duymuyorsanız, 3 bölmeli düzenleyiciler sizin için yeterli olabilir. Fakat ihtiyaçlarınız daha geniş bir yelpazeye yayılıyorsa çok bölmeli organizer çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Evde çalışırken motivasyon konusunda güçlük çekiyorsanız, kendinizi iş ortamında hissetmek için ofis setlerini tercih edebilirsiniz. Masaüstü gereçleri içinde ofis setleri de yine ihtiyaçlara göre farklı bileşenlere sahiptir. Bunlar içinde kullanmadığınız parçaları masanızın üzerinde değil, çekmecenizde bulundurabilirsiniz. 

Zımba ve tel sökücü alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Masaüstü gereçleri arasında zımbalar, çok sayıda evrak veya belgenin dağılmadan korunmasını sağlar. Tel sökücüler ise zımbalanmış evrak veya belgelerin zarar görmeden ayrılmasını mümkün kılar. Zımba alırken her şeyden önce, bir seferde ne kadar kağıdı zımbalamak istediğinizi düşünmelisiniz. Piyasada farklı zımbalama ihtiyaçlarına uygun olarak üretilen küçük, orta ve büyük boy zımbalar bulabilirsiniz. Zımbalama ihtiyaçlarınıza uygun ürün seçerseniz, bu konuda gereksiz emek ve zaman kaybı yaşamazsınız. Zımbaların türü ve niteliği, ürünlerde kullanılan materyallere göre değişebilmekte. Bu farklılık zımba fiyatlarına da yansımakta. Fakat, fiyata göre tercih yapmak kırtasiye alışverişleri için çoğu zaman yanıltıcı olabilmekte. Masaüstü gereçleri içinde ucuz olduğu için tercih edilen bir zımba gerekli niteliklere sahip olmayabileceği gibi, pahalı olduğu için tercih edilen bir zımba da kaliteli olmayabilir. Zımba alırken fiyata değil kaliteye önem verirseniz, birçok açıdan daha kazançlı çıkabilirsiniz. 

Diğer taraftan, kırtasiye ürünlerinde farklı pek çok kimyasal madde kullanılır. Ve bu ürünler vücuda doğrudan temas ettiği için sağlık açısından bazı riskleri beraberinde getirir. Kırtasiye ürünlerinin doğal temas şekli olan cilt teması, zımba ve tel sökücü gibi ürünlerde büyük önem taşır. Bu konuda tercihte bulunurken güvenilir markaları değerlendirirseniz, sağlık riskleri için endişe duymanıza gerek kalmaz. Markası ve üreticisi belli olmayan, nerede ve hangi kurum tarafından üretildiği anlaşılamayan masaüstü gereçleri için sağlık risklerini dikkate almalısınız. Yanlış veya eksik zımbalanan kağıtları birbirinden ayırmak için kullanılan zımba teli sökücüler, gerekli standartlara uygun şekilde üretilmişse söküm işlemi sırasında yüzeyde zarara yol açmaz. Standartlara uygun olmayan ürünler ise yüzeylerde istenmeyen görüntülerin oluşmasına neden olabilir. Genel olarak, kaliteli metal gövde ve ergonomik tutma yerine sahip ürünlerin daha güzel bir seçim olacağını söyleyebiliriz. 

Delgeç alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Masaüstü gereçleri içinde delgeçler, çok sayıda evrak veya belgenin dosyalanması için kolay ve etkin çözümler sunar. Delgeç alırken de yine öncelikle ihtiyaçlarınızı netleştirmeniz gerekir. Örneğin avukatlık gibi çok sayıda belgeyi dosyalamanız gereken bir işte çalışıyorsanız, masa tipi delgeçler yerine arşiv tipi delgeçler daha doğru bir seçim olabilir. Nitekim masa tipi delgeçler, düşük miktarda dosyalama ihtiyaçları için uygunken, yüksek miktarda dosyalama ihtiyaçları için arşiv tipi delgeçler daha uygundur. Arşiv tipi delgeçlerde ortalama 6 mm kalınlıkta delme kapasitesine sahip ürünler daha fazla tercih edilmekte. Bu kapasitedeki ürünlerle aynı anda yaklaşık 75-100 sayfa kağıt üzerinde delme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ve tabii, ister masa tipi olsun, isterse arşiv tipi, delgeçte kullanılan materyallerin dayanıklı ve sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Masaüstü gereçleri içinde gövdesi ve tutma kolu sağlam ürünler uzun süreli kullanımlar için uygun özelliktedir. 

Kıskaç ve ataş alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Evrak ve belgeleri bir araya getirmek için kullanılan kıskaç ve ataşlar, diğer ürünlerden farklı olarak yüzeylerde herhangi bir kalıcı etki bırakmaz. Bir araya getirmek istediğiniz kağıt miktarı fazlaysa, kıskaç kullanmayı tercih edebilirsiniz. Birkaç sayfalık ihtiyaçlarınız içinse ataş kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kıskaç ve ataş alırken öncelikle bir araya getirmek istediğiniz kağıt miktarını dikkate almalı, ihtiyaçlarınızı netleştirmelisiniz. Kağıt miktarları söz konusu olduğunda, ataşlar 1’den 10’a kadar farklı numaralarla birbirinden ayrılır. Örneğin 1 numara ataşlar 23, 2 numara ataşlar 25, 3 numara ataşlar 30, 4 numara ataşlar 33 mm boyutundadır. Ataşların numarası arttıkça boyutları artar. 10 numara ataşlar 10 cm’ye kadar ulaşır. Ataşın numarasına karar verdikten sonra ürünlerin kalitesine, hangi materyallerden üretildiğine, uzun süreli kullanım için uygun olup olmadığına bakmalısınız. Son olarak renk tercihinde bulunabilirsiniz. 

Bant kesici alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bant kesmek için kullanılan bant kesiciler, yapıştırma ihtiyaçları konusunda pratik çözümler sunmakta. Evde veya ofiste farklı yapıştırma ihtiyaçlarına göre farklı bantlar kullanırız. Masaüstü gereçleri içinde bant kesiciler, selobant veya selofan bantları kesmek için kullanılır. Bant çeşitleri uzunluk ve genişlik bakımından farklı ölçülerde üretilir. Buna bağlı olarak bant kesiciler için de uzunluk ve genişlik bakımından farklı ölçüler söz konusudur. Bant kesici alırken öncelikle kullanmak istediğiniz bant çeşidini netleştirmelisiniz. Ardından, buna uygun bir bant kesici seçmelisiniz. Çok fazla yapıştırma işlemi yapmıyorsanız, küçük boyutlu ürünler doğru bir seçim olabilir. Bant kesicinizin masa üzerinde fazla yer kaplamaması çalışmalarınız sırasında önemli bir avantaj sağlar. Renk seçiminde ise parlak renklerden kaçınmanızda yarar var. Kullanacağınız masaüstü gereçleri ortamda dikkatinizi dağıtmamalı. 

Kalemtıraş ve silgi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Masaüstü gereçleri içinde kalemtıraş ve silgiler, yazı ve çizimlerin kusursuz görünmesinde önemli bir rol üstlenir. Tüm kalemtıraş ve silgiler aynı işleve sahip olsa da aralarında nitelik ve kalite bakımından önemli farklar mevcuttur. Nitekim, piyasada en sık rastlanan kalemtıraş türleri manuel kalemtıraş, kollu kalemtıraş ve hazneli kalemtıraş olmak üzere üçe ayrılır. Tek delikli ve küçük boy kalemtıraşlar, kullanım kolaylığı ve fiyat avantajı nedeniyle daha fazla tercih edilir. Çift delikli kalemtıraşlar ise tercihe göre kalemi daha kısa veya daha uzun ve sivri açmaya imkan tanır. Kalemtıraşı kullandıktan sonra çöplerin etrafa dökülmesini istemiyorsanız hazneli kalemtıraş kullanabilirsiniz. Kollu kalemtıraşlar ise ofis ortamında hem kullanım kolaylığı, hem de temizlik açısından daha avantajlı olabilir. 

Piyasada en sık rastlanan silgi türleri ise kauçuk silgi, hamur silgi, plastik silgi ve mürekkep silgisi olmak üzere dörde ayrılır. Bunlar içinde kauçuk silgiler, kauçuk ve ponza karışımından elde edilir. Fakat bu silgiler, başlangıçta yüzeyde yayılma oluşturmasa bile bir süre sonra yayılma yapabilir. Silgiye dayanıklılık özelliği kazandıran ponza ise kağıt yüzeylerde aşınmaya yol açabilir. Oysa hamur silgiler, yumuşak bir lastik türünden elde edilir ve kolay temizlenir. Plastik silgiler ise yüzeylerde tortu bırakır ve topaklanmaya yol açabilir. Mürekkep silgileri ise yüzeylerden mürekkebi temizlemek için kullanılır. Son derece sert olan mürekkep silgileri, kağıtta aşınmaya sebep olabilir. Silgi alırken de yine öncelikle ihtiyaçlarınızı netleştirmelisiniz. Genel olarak, fazla baskı uygulamaksızın kullanılan, yüzeylerde iz bırakmayan ve kağıtlara zarar vermeyen silgiler daha doğru bir tercih olacaktır. 

Daksil ve şerit düzeltici alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Masaüstü gereçleri içinde daksil ve şerit düzelticiler yazıcı ve daktilo çıktıları, her türlü basılı evrak, tükenmez kalem veya dolma kalemle yazılmış her türlü belge üzerinde düzeltme yapmaya imkan sağlayan ürünlerdir. Daksil olarak bilinen sıvı düzelticiler ile şerit tipi veya kalem tipi şerit düzelticiler ile her türlü belge veya evrak üzerinde düzeltme yapmak mümkün. Daksil ve şerit düzeltici alırken en önemli konuların başında, ürünlerin örtücülük özelliği geliyor. Yüzeyde dağılma yapan ve yazının kapanmasını sağlamayan ürünlerden başarılı sonuçlar elde etmek mümkün değildir. Ürünün kapatıcılık özelliği yüksekse, pilot kalemlerle yazılan yazılar için de kusursuz sonuçlar alınabilir. Daksil ve şerit düzelticilerde ürünlerin kapatıcılık özelliğinin yanı sıra hızlı kuruması ve yüzeyde kalıntı ya da tortu bırakmaması da önemli bir tercih nedenidir. 

Toplu iğne ve harita çivisi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Evlerde ve ofislerde farklı nesneleri birbirine tutturmak için kullanılan toplu iğneler ve mantar panolar üzerinde kullanılan harita çivileri de yine masaüstü gereçleri içinde önemli bir yer teşkil eder. Mantar panonun üzerine harita çivileriyle iliştirilen not kağıtları, gazete kupürleri, dergi sayfaları ve benzeri yazılı ve görsel materyaller, unutulması istenmeyen şeyleri hatırlatır. Aynı zamanda da ortamda güzel bir görüntü yaratır ve motivasyonu arttırır. Toplu iğne ve harita çivilerinin paslanmaz çelik materyalden üretilmiş olması sağlık açısından büyük avantaj sağlar. Nitekim, diğer materyallerden üretilen ürünler neme karşı dayanıklı değildir. Nem nedeniyle yüzeyde oluşan oksitlenme, toplu iğne ve harita çivisi kullanımı sırasında bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Oksitlenme artıp yüzeyde pas birikirse, olası bir yaralanma halinde sağlığınız riske girebilir. Paslanmaz çelikten üretilen ürünler bu nedenle daha doğru bir seçimdir. 

Makas alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Masaüstü gereçleri içinde makaslar, evde veya ofiste kesme yapmak için en sık kullanılan araçların başında gelir. Piyasada farklı boylarda pek çok makas çeşidi bulmak mümkün. Bunlar içinde sizin için en uygununu öncelikle kesim ihtiyaçlarınız belirleyecektir. Makas türleri içinde kağıt makasları, kağıdın yanı sıra naylon, plastik ve benzeri yüzeylerde de kullanılabilen klasik makaslardır. Kumaş makasları, her türlü kumaşı kesmek için gerekli özelliklere sahip makaslardır. Bu makasların bir alt türü olan sürfile makasları, kumaş kenarlarını zikzaklı kesmeye yarar. Halk arasında tırnaklı makas veya zigzag makas olarak da bilinen bu makaslarla kesim sonrasında kumaş kenarlarına sürfile yapmaya gerek kalmaz. Kesim ihtiyacınıza uygun bir makas kullanarak kesme işlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Makasınız ayrıca, paslanmaz çelikten üretilmişse uzun süreli kullanımlar için uygun özellikte demektir. Rahat kullanım içinse ergonomik tutuş özelliklerine sahip ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Hesap makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Evde veya ofiste hesaplama yaparken hesap makinesi kullanmak pek çok hatanın önüne kolayca geçmeyi sağlamakta. Piyasada farklı ihtiyaçlara uygun şekilde üretilen hesap makinesi çeşitleri bulmak mümkün. Bunlar içinde elektronik hesap makineleri, ticari hayatta sıkça kullanılan hesaplama şekillerine uygun olarak üretilmekte. Standart hesap makineleri, basit matematiksel işlemler için gerekli özelliklere sahiptir. Bilimsel hesap makineleri, daha karmaşık mali ve bilimsel hesaplamalar yapmaya imkan tanır. Masaüstü hesap makineleri ise masa üzerinde hesap makinesi kullanımı konusunda pratik çözümler sunar. Hesap makinesi alırken de öncelikle ihtiyaçlarınızı netleştirirseniz sizin için en uygun ürünü rahatlıkla seçebilirsiniz. Hesap makinelerindeki bağımsız hafıza, saat hesaplama, büyük toplam, karekök, yuvarlama tuşu, ondalık seçici, üç basamak virgülleme ve geri silme gibi özellikler, duruma göre pratik çözümler sunabilir. Ayrıca, hesap makinesinin şık bir gövdeye sahip olması da önemli bir kriterdir. 

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden tüm masaüstü gereçlerini buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir