Meditasyonla stresten kurtulun!

Namaste, sevgili beyaz yakalılar! Bugün sizlere, benim de bir süredir uygulamakta olduğum meditasyonla stresten kurtulma yollarından bahsedeceğim. Biliyorsunuz, beyaz yakalılar olarak bizlerin epeyce stresli bir hayatı var. Bitmek bilmeyen toplantılar, sunumlar, zamanında yetişmeyen satış raporları, trafik, gürültü derken stresle baş etmekte zorluk çekebiliyoruz. Bu etkenleri tümüyle ortadan kaldırmak mümkün olmasa da stresimizi kontrol altında tutmak mümkün. Bunun için meditasyon çok iyi bir yöntem olabilir. Bugünkü yazımda sizler için, meditasyonla stresten kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağım.  

Meditasyonun püf noktaları nelerdir?

Önce biraz meditasyondan bahsetmek istiyorum. Açıkçası, meditasyona başlamadan önce bu konu bana çok uzak ve biraz da saçma geliyordu. Ama meditasyona birkaç ay şans tanıdıktan sonra etkili olduğunu gördüm ve bakış açım değişti. Bu nedenle öncelikle şunu belirteyim ki, meditasyon zaman ve emek isteyen uzun soluklu bir uğraş. Yani üç kere meditasyon yapıp “Zen” olmayı ya da bir gün uyanıp “aydınlanma” filan yaşamayı beklemeyin. Meditasyonu hakkıyla yaparsanız, olumlu etkilerini zaman içinde alabilirsiniz. 

Meditasyon yapmak için tam bir sessizlik ve yalnız kalmak gerekmiyor. Gerçek dünyada, ofiste veya çocukların olduğu bir evde böyle bir ortam yaratmak hiç de kolay değil. Fakat ofiste meditasyon yaparken kendinizi, telefon ve bilgisayar gibi araçlardan uzaklaştırabilirsiniz. Bu sayede, dikkatinizi dağıtacak etkenlerden kendinizi koruyabilirsiniz. Bunun için fazla uzaklaşmanıza da gerek yok, ofis koltuğu veya sandalyenizi ekranın tersine çevirmeniz yeterli olabilir. Evdeyseniz, yatak odanızın kapısının kapatabilirsiniz. Meditasyon için yoga matı, zil veya battaniye gibi özel bir ekipmana da ihtiyacınız yok. Üstelik, ne kadar az malzeme kullanırsanız uygulamaya o kadar çabuk ve kolay geçebilirsiniz.

Meditasyon yaparken kendinizi rahat hissettiğiniz bir yere oturabilir veya uzanabilirsiniz. Gözleriniz açık veya kapalı olabilir. Nasıl rahat olacaksanız o şekilde davranabilirsiniz. Nefes konusunda da kendinizi fazla zorlamanıza gerek yok. Diyaframdan veya burundan nefes almak gibi özel bir tarzda nefes almaya çalışmak meditasyona yoğunlaşmanızı engeller. Hatta başınızın dönmesine bile neden olabilir. Meditasyonda ilerledikçe, nefes alıp vermeniz belli bir düzene kendiliğinden girecektir, acele etmenize gerek yok.

Meditasyonla Stresten Kurtulma Yolları

Meditasyonla stresten kurtulma yolları içinde ilk olarak nefesinize odaklanmalısınız. Oksijenin vücudunuza girişini ve çıkışını hissetmelisiniz. Nefes alırken kendinizi nasıl iyi hissettiğinizin farkına varabilirsiniz. Bu sırada zihninize üşüşecek toplantıları, sunumları, satış raporlarını falan zihninizden olabildiğince uzaklaştırmalısınız. Tüm olumsuz düşünceler, kötü anılar, etrafınızda dolaşan dedikodular verdiğiniz nefesle bırakın uçup gitsin. Bu sayede daha iyi nefes almaya başlayacak ve sizde stres yaratan koşulların üstesinden gelmenizi sağlayacak enerjiyi kendinizde toplamaya başlayacaksınız.

Meditasyon sırasında kendinize ilerisi için bir hedef veya amaç belirlemeye çalışmayın. Meditasyon bir arınma ve rahatlama yöntemi, geleceği planlama işi değil. Meditasyon sırasında bu gibi planlama işlerine kalkışırsanız, kendinizi stres yaratan koşulların içinde yeniden bulabilirsiniz. Bunun yerine, rahatlamanıza yardımcı olacak ve kendinizi iyi hissettirecek bir veya iki anahtar sözcük belirleyebilirsiniz. Bu sözcükler iş veya özel hayatınızda birtakım travmalara yol açan konulardan fersah fersah uzak olmalı. Bu sözcüklere yoğunlaşarak içinizdeki negatif enerjiyi boşaltıp stresten kurtulabilir, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 

Günde bir veya iki defa 20 dakika boyunca bu şekilde meditasyon yaparsanız, stresle baş etmek konusunda epeyce mesafe kat edebilirsiniz. Evinizde veya ofisinizde stres yaratan koşullara daha objektif bir şekilde bakabilir, sorunların çözümü için yaratıcı yöntemler geliştirebilirsiniz. İçinizde biriken negatif enerjiyi atmak adına onu bunu çekiştirmek, dedikodu yapmak hem yanlış, hem de sorunların büyümesine yol açan bir yöntem. Olumsuz düşünceleriniz ve negatif enerjiniz meditasyon sırasında verdiğiniz nefesle birlikte bırakın uçup gitsin.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy…

İlgili yazılar

  1. Günümüz yoğun stres altındaki ofis çalışanları açısından çok değerli bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir