Mehmet Efendi Tek Fincanlık Türk Kahvesi ile Keyif Zamanı

Koşuşturmalı bir hayatın içinde hepimiz şöyle soluklanabileceğimiz anlar peşindeyiz. Kimisi yalnız kalıp kafasını dinlemek kimisi de tatlı bir sohbet ile günlük yorgunluğunu gidermeyi ister. Ama herkes Kurukahveci Mehmet Efendi tek fincanlık Türk kahvesi ile ister evinde ister ofisinde rahatlamanın keyfini çıkartabilir. Kahve severler için tek kullanımlık olarak üretilen “tek fincanlık” dilediğiniz zamanda kahve keyfini doyasıya yaşamanıza imkân sağlıyor. Peki, Kurukahveci Mehmet Efendi tek fincanlık Türk kahvesi nasıl yapılır mı diyorsunuz? Gelin bu sorunuzun yanıtına birlikte bakalım.

Mehmet Efendi Tek Fincanlık Türk Kahvesi  Ofix

Mehmet Efendi Tek Fincanlık Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Gün içinde enerjiniz mi düşüyor? Kendinizi yorgun ve uykulu mu hissediyorsunuz? O zaman Kurukahveci Mehmet Efendi tek fincanlık Türk kahvesi imdadınıza yetişiyor. Bu enfes kahveyi yapmak için sadece 2 dakikanızı ayırmanız yeterli. Pratik adımlarla aşağıdaki gibi kahvenizi yapabilirsiniz. Böylelikle kahve keyfini yaşayabilirsiniz.

  1. Önce fincanınızla içme suyunu ölçüp cezveye koyun.
  2. 6 gramlık Mehmet Efendi tek fincanlık kahvenizin tamamını suya ilave edin. Eğer 2 kişilik yapmak istiyorsanız suyu buna göre ayarlayıp 2 paket ilave etmeniz yeterli.
  3. Şekerli içiyorsanız dilediğiniz oranda şekeri ilave edin.
  4. Kısık ateşte kahvenizin dağılmasını sağlamak için karıştırın.
  5. Kabarmaya başlayan köpüğü fincana aktarın.
  6. Kalan kahveyi bir taşım daha pişirin. Ardından tamamını fincana boşaltın.

İşte bu kadar basit bir tarif ile kahvenizi hazırlayabilirsiniz. İçmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklemelisiniz. Kahvenizin yanında su koymayı ihmal etmeyin. İsterseniz lokum ya da çikolata gibi tatlılarla ağzınızı tatlandırabilirsiniz.

Kategorinin popüler ürünleri

Kurukahveci Mehmet Efendi Hangi Çekirdeği Kullanıyor?

1871 yılından bu yana kaliteden ödün vermeyen Mehmet Efendi kahvelerinin çekirdekleri, Güney ve Orta Amerika menşelidir. Arabica türü olarak geçen kahve çekirdeklerinden harmanlanmaktadır. Titizlikle kavrulur ardından çok ince zerreler haline gelene kadar öğütülür.

Mehmet Efendi Tek Fincanlık Türk Kahvesi  Ofix

Günlük Popülaritenizi Arttıracak Hap Bilgiler

UNESCO tarafından 2013 yılında Somut Olmayan Kültürel Miras listesine giren Türk kahvesi hem lezzeti hem de sohbetleri ile hepimizin çok sevdiği bir içecektir. Özellikle kahve sohbetlerinde, kahve hakkında konuşmak da yazılı olmayan bir kaide gibidir. Çünkü kimin daha iyi kahve yaptığının bir göstergesidir adeta. O halde sizinle paylaştığımız bilgiler sayesinde arkadaş çevrenizde herkesin merak ettiği bilgileri sohbete dahil edebilirsiniz.

Türk Kahvesi Neden Küçük Fincanlarda İkram Edilir?

Türk kahvesi Mehmet Efendi lezzeti ile damaklarda şenlenirken elbette bazılarının kafasına o meşhur soru takılabilir. Bu soru: “Türk kahvesi neden küçük fincanlarda ikram edilir?” O halde gelin sorunuza yanıt verelim.

Dünya genelinde her kahvenin kendine has bir pişirme ve servis şekli vardır. Ancak Türk kahvesi söz konusu olduğunda yüzyıllara dayanan bir kültür ortaya çıkar. Diğer milletlerden farklı bir pişirme ve servis biçimi kullanan Türkler, yaptıkları kahveler ile Dünya genelinde adını duyurmayı başarmıştır. 14.yüzyılda Yemen Valisi Özdemir Paşa’nın kahveyi İstanbul’a getirmesi ile bu kültür şekillenmeye başlamıştır. Türk kahvesi, yoğun bir aromaya ve lezzete sahiptir. Kavrulma derecesine göre hafif, orta ve çok kavrulmuş kahve arasında sertlik farkı vardır. İnce kenarlı küçük fincanlarla ikram edilir. Bu yapıda küçük fincanların kullanılma sebebi ise kahvenin uzun süre sıcak kalmasını sağlamaktır. Üzerinde bulunan köpük sayesinde Türk kahvesi diğer kahvelere oranla daha uzun süre sıcak kalabilme özelliğine sahiptir. Kurukahveci Mehmet Efendi tek fincanlık Türk kahvesi ile tek kişilik kahvenizi yapabilirsiniz. İster yalnız ister arkadaş sohbeti eşliğinde tüketebilirsiniz.

Kahve Neden Köpüklü İçilir?

Esasında kahvenin üstünde köpük olması içimi için elzem değildir. Ancak kahve üstündeki köpük, kahvenin ideal bir şekilde pişirildiğinin ve taze olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz üzere üstünde köpüğü olan kahve daha yavaş soğur. Peki, pişirme esnasında neden köpük oluşuyor? Kahve ısınmaya başladığında bir gaz çıkışı meydana gelir. Çözünme hızı arttığı için ortaya köpük çıkar. Isının artmasına paralel olarak köpükler daha çok büyür. Doğru zamanda ocaktan almazsanız kahveniz taşar. Böylece kahve fazla pişer ve köpükleri gider. Ayrıca bayat kahveler gereğinden fazla beklediği için içeriğindeki karbondioksit oranı azalır ve köpük oluşmaz. Kurukahveci Mehmet Efendi 6 gr. ile bu tarz bir bayatlama sorunu yaşamaz ve kahve keyfinizi bozmak zorunda kalmazsınız.

Türk Kahvesi İçtikten Sonra Fincanın Altında Kalan Kısma Ne Denir?

Kahvenin altında kalan ve içmediğimiz bölüme “telve” adı verilmektedir. Bu noktada vermemiz gereken bilgi; Türk kahvesi, telvesi ile servis edilen tek kahve türüdür. Dünya genelinde diğer kahve çeşitlerine baktığımız zaman kahve telvesinin servis öncesi süzüldüğünü görürüz.

Mehmet Efendi Tek Fincanlık Türk Kahvesi  Ofix

Kahve Pişerken Karıştırılır mı?

Türk kahvesinin pişirimi sırasında karıştırılıp karıştırılmayacağı çoğu zaman bir muammadır. Kimileri karıştırmadan yapılmayacağını kimileri ise karıştırmamak gerektiğini söyler. Ancak bilmemiz gereken nokta; kahveyi ne kadar çok karıştırırsanız o kadar az köpüklü olur. Bu yüzden minimum düzeyde karıştırarak bol köpüklü bir kahve elde edebilirsiniz. Bu iyi bir Türk kahvesi pişirmenin püf noktaları arasındadır.

Kahve İçmek Cildi Güzelleştirir mi?

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki kahvenin içerisinde cilde fayda sağlayan güçlü antienflamatuvar ve antioksidanlar var. Bu yüzden düzenli kahve tüketimi yüz sivilceleri ve aknelere sebep olabilecek iltihapları azaltmaya yardımcı olur. İltihaplanmaya bağlı ortaya çıkan cilt rahatsızlıklarına karşı güçlü bir koruyucudur. Ancak altını çizmemiz gereken nokta aşırıya kaçmamanız yönündedir. Cildinizi güzelleştirmek için fazladan tüketmek istediğiniz kahve, ilerleyen evrelerde çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verir. Günde bir fincan kahveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ofiste Kahve Bitti Derdine Ofix ile Son Ver!

Mehmet Efendi tek kullanımlık kahve, pratik bir üründür. Türk kahvesinin enfes lezzetine bu minik paket ve 2 dakikalık yapım süresi ile ulaşabilirsiniz. Taşıması kolaydır. Bu yüzden kahve severlere hitap eden bir üründür. Ayrıca ofislerde gelen misafirleriniz için ya da zamandan kazanmak için hızlıca kahvenizi yapabilmenizi sağlar. Kişisel kullanımı dışında ofis çalışanlarının işyerlerinde en çok sevdikleri ürünler arasındadır. Mehmet Efendi tek fincanlık Türk kahvesi minik paketi ve pratik kullanımı ile çalışanların gözdeleri arasındadır. Siz de damaklarınız şenlensin istiyorsanız Ofix ile bu lezzete hızlıca ulaşabilirsiniz. Kaliteli Türk kahvesi çeşitlerimizi sizlere sunmaya devam ediyoruz.  

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir