Mikayil Yusifov: Zor günlerde dost tanınır, iş bilinir!

Ofis sarf malzemeleri pazarının güçlü oyuncularından biri olan Cassa Ofis Gereçleri firması, bu yılki fuarını Antalya Susesi Luxury Resort Hotel’de gerçekleştirdi. Etkinlikte Ofix.com‘u temsil eden kırtasiye kategori şefimiz Murat Parmaksız, Cassa firmasının yönetim kurulu başkanı sayın Mikayil Yusifov ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Ofix Blog‘da bu röportajı yayınlarken tüm Ofix ailesi olarak Mikayil Yusifov ve Cassa ekibine teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. 

Merhabalar, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Röportajımıza başlarken okurlarımız için kendinizi bize kısaca tanıtabilir misiniz?

Teşekkürler, sağ olun ki bana da zaman veriyorsunuz. Benim ismim Mikayil Yusifov. 1965 doğumluyum. Cassa Ofis Gereçleri‘nin yönetim kurulu başkanıyım.

Ofis sarf malzemeleri pazarında Cassa’nın çok özel bir yeri var. Cassa’nın kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? 

Çok memnuniyetle. Biz 2009 senesinde kuruluş yaptık, 2010’da faaliyete geçtik. 2015’te imalatı kurmaya başladık. Telli dosya, poşet dosya, klasör, tükenmez kalem, koli bandı gibi ürünlerin üretimine başladık. Biz hep üretime odaklandık, iyi bir üretim yapmak istedik. İnsanlara gerçekten faydalı olacak bir şeyler sunmak istedik. Düşünürüm ki, bunların hepsi daha yeni başlangıçtır. Cassa‘nın göreceği daha çok işler var. İnsanlara daha çok, daha güzel hizmetler yapabileceğimizi anlıyoruz, biliyoruz.

“Bizim amacımız 1 numara olmak!”

Aradan geçen süreçte Cassa’nın pazarda elde ettiği güçlü konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şimdiki halimizle fena değiliz. Ama bizim amacımız 1 numara olmak. Herkesten daha iyi hizmet göstermek. Herkesten daha iyi arkadaşlık, dostluk kurmak. Gerçekten insanların aldıkları malzemeleri kullanabileceklerini, kullandıktan sonra bu malzemeleri yapan insanların onları ne kadar sevdiğini hissetmelerini istiyoruz. Ondan sonra düşünürüm ki her şey daha güzel olacak, kendi yerini alacak. Cassa gerektiği yere gelecek inşallah.

Ürünlerinizi yerli pazarların yanı sıra yurt dışında da satışa sunuyorsunuz. Cassa’nın ihracat deneyimi nasıl başladı? Ürünlerinizi halihazırda kaç ülkeye ihraç etmektesiniz?

Biz gerçekten Türkiye’nin her tarafında varız. İhracata da ilk olarak kendi kardeşimiz, ülkemiz olan Türkiye ve Azerbaycan’la başladık. Daha sonra yakın ülkelere, Bulgaristan’dan tutun diğer komşu ülkelere ihracat yapmaya başladık. Şu an toplam 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. İnşallah ki, söylediğim gibi bunlar da bizi kâni etmiyor, bizim hedefimiz 70 ülke. İnşallah bunu yakın zamanlarda yaparız.

“Zor günlerde dost tanınır, iş bilinir!”

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça sıkıntılı günler yaşandı. Cassa bu dönemi nasıl geçirdi?

Gerçekten bu salgın herkese ulaştı. Zor günlerde dost tanınır, iş bilinir, sevgi bilinir. Bizim sevgimiz çok büyük bu işe. O yüzden Cassa‘da da bir hissiyat oldu. Neredeyse yüzde 15 dolayında bir gerilememiz var. Ama düşünürüz ki, onu önümüzdeki sene atlatacağız, yüzde 30-40 üzerine çıkacağız.

Her yıl düzenli olarak fuar etkinliği gerçekleştirmektesiniz. Bu yılki fuarınız nasıl geçti?

Daha bitmedi, ama görünen o ki iyidir. Gelen insanlar sevgiyle gelmiş. Önemli olan onları burada görmek, birlikte oturmak, konuşmak. Düşünürüm ki çok güzel olacak, öyle gözüküyor şimdiki haliyle. Bu sene bizim aklımızda konuklarımızı Azerbaycan’a götürmek vardı. Pandemiden dolayı bu olmadı ama bu da bir şans. Biliyoruz ki Azerbaycan-Türkiye kardeşliği çok güçlü. Bizim 30 seneden uzun bir süre topraklarımız Ermeni işgalindeydi ve topraklarımızı işgalden azat ettik. İnşallah önümüzdeki sene bu pandemi ortadan kalkar. Biz de tüm kardeşlerimizi bu sefer Azerbaycan’a davet ederiz. Beraber Şuşa’ya da gideriz, orayı da ziyaret ederiz inşallah.

Cassa’da 2021 için ne gibi hazırlıklar var? Yeni ürünlerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

2021 yılında kristal poşetimiz çıkacak, onun makinesi geldi. Ondan sonra, yeni bir enjeksiyon makinemiz geldi ve tükenmez kalem için 2 tane yeni kalıp hazırladık. Yeni etiketlerimiz var. Slayt kalemi gövdesi için makinemiz geldi, o da kuruluş döneminde, o da başlayacak. Bunlar kısa sürede sonuçlanacak. Birkaç ay sonrası için yeni ürünlerimiz de gelecek. Devam eden yeni projelerimiz var, yeni makineler almaya devam ediyoruz. Bu ürünlerimizi Türkiye’mizde üreteceğiz.

“İnternetten satış denildiğinde Ofix akla gelir!”

Ürünleriniz Ofix.com’da büyük ilgi görüyor. Ofix’in pazar gücünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ofix, ben size söyleyeyim, siz kendiniz içindesiniz o yüzden belki Ofix‘i bizim kadar görmeyebilirsiniz, ben kenardan izlediğim zaman çok profesyonel bir yönetime sahip olduğunu görüyorum. Çok iyi yönetiliyor. Gerçekten de internetten satış denildiğinde Ofix akla gelir! Çünkü reklamda olsun, ürün gösteriminde olsun veyahut da çalışanları olsun, hepsi can-ı dilden çalışıyor. O yüzden inanıyorum ki Ofix de istediği yerlere gelecektir.

Son olarak, okurlarımız için yeni yıl mesajı alabilir miyiz?

Herkesin yeni yılını kutluyorum. İnşallah pandeminin gelebileceği o en kötü noktayı geride bırakmışızdır, bundan sonrası artık iyiye doğru döner. İnşallah 2021 yılı hepimiz için çok iyi bir yıl olur. İnşallah 2, 3, 4. aydan sonra, en geç 5. aydan sonra hiçbir şey kalmaz, herkes rahatlar. Hayatın güzelliğini inşallah tekrar görürüz. 2021 yılının çok iyi geçmesini, neleri arzu ediyorlarsa o arzularına erişmelerini diliyorum.

Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.

Ben de size ve tüm Ofix ailesine teşekkür ederim, sağ olun, var olun.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir