Mike Roman’ın Başarı Hikayesi

Dünyaca ünlü 3M şirketinin 2017 yılında CEO’luğuna atanan, 2019 yılının Mayıs ayında başkanlığını üstlenen Mike Roman, 32 yıldır görev yaptığı 3M‘nin şirket tarihinde en önemli dönüm noktalarında verdiği kararlarla öne çıkmayı başardı. Sağlık hizmetlerinden tüketim mallarına kadar pek çok sektörde faaliyet gösteren 3M şirketindeki kariyer serüveni boyunca Mike Roman‘ın üretim, satış ve pazarlama alanlarında yarattığı sinerji, 3M‘nin kontrollü ve kârlı büyüyerek dünya pazarında gücünü pekiştirmesini sağladı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Mike Roman‘ın başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Mike Roman

Mike Roman olarak tanınan Michael Roman, 1961 yılında ABD’nin Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. 1982 yılında Minnesota Üniversitesi‘nde elektrik mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. 1987 yılında Güney California Üniversitesi‘nden yüksek lisans derecesi aldı. İş hayatına 1983 yılında Hughes Aircraft Company‘de tasarım mühendisi olarak giriş yaptı. II. Dünya Savaşı sonrasında Güney California’da gelişen havacılık ve savunma şirketleri arasında öne çıkmayı başaran Hughes Aircraft‘ta 5 yıl çalıştıktan sonra, 1988 yılında işten ayrıldı. Mike Roman‘ın 3M‘deki kariyer yolculuğu 1988 yılında başladı. 3M Yazılım ve Elektronik Kaynak Merkezi‘nde kıdemli tasarım mühendisi olarak işe başladı. 

1980’li yıllarda 3M, pazarda yepyeni bir kategori yaratan ve insanların iletişim ve organizasyon davranışlarını tümüyle değiştiren Post-it ile sektörde fark yaratmayı başarmıştı. İlk olarak 1980 yılında piyasaya sunulan Post-it yapışkanlı not kağıtları iletişim, hatırlama ve hatırlatma konusunda önemli yenilikleri beraberinde getirmişti. En çok öğrenciler ve ofis çalışanları tarafından kullanılan bu ürünler, farklı renk ve boyut seçenekleriyle not almak konusunda her ihtiyaca uygun çözümler sunmuştu. Kendinden yapışkanlı bu küçük ve sevimli kağıt ürünler, basit bir yer imi olmanın ötesinde, farklı bir iletişim deneyimi sağlamıştı. 1980’li yıllardan itibaren Post-it yapışkanlı not kağıtları, özel bir iletişim şekli haline gelmişti.

Post-it ile yapışkanlı kağıtlar alanında dünya pazarında kazandığı başarıyı başka alanlara taşımak isteyen 3M, bu dönemde Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarına büyük önem veriyordu. Yapışkanlar ve yapışkan bantlar konusunda öteden beri pek çok teknolojiye öncülük yapan 3M‘nin büyüme stratejisi, aynı zamanda da uluslararası pazarlarda güçlenmekten geçiyordu. Mike Roman‘ın Ar-Ge ve Ür-Ge süreçlerinde geliştirdiği yaratıcı çözümler, kariyer basamaklarında yükselmesini sağladı. 3M‘de çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra şirketin en önemli birimlerinden biri olan 3M Akıllı Ulaşım Sistemleri‘ne laboratuvar yöneticisi olarak atandı. Çok geçmeden işletme yöneticisi olarak atanması, Mike Roman ve 3M açısından yeni bir dönemin başlamasını sağladı.

Mike Roman ve 3M

1990’lı yıllarda 3M, bilgisayar filtrelerinden esnek köpük bandajlara, suya dayanıklı yapıştırıcılardan hediye paketleme ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürün çeşitliliğini arttırmaktaydı. Özellikle bilgisayar filtreleriyle teknoloji şirketlerinin dikkatini çeken 3M, 1995 yılında bilgisayar programları, ürünleri ve teknolojileri hakkında kullanıcılara binlerce sayfa bilgi veren ilk web sitesini açtı. Aynı zamanda da Çin pazarında büyümesini sürdüren 3M, güvenlik teknolojilerine yaptığı yatırımlar sayesinde Asya ve Avrupa pazarında gücünü pekiştirmek istiyordu. Çin pazarı yatırım yapmak için uygun olmasa da Avrupa’da kurulacak yeni ortaklıklarla Çin ve Asya pazarında daha büyük bir güce erişilebilirdi.

3M Akıllı Ulaşım Sistemleri biriminde Mike Roman, 1990’lı yıllar boyunca pek çok yeni ürün tipinin geliştirilmesinde önemli roller üstlendi. Bu dönemde 3M‘nin ürün çeşitliliği elektronik görüntü için parlaklık arttırıcı filmlerden yazıcılara ve esnek kablolara kadar çok geniş bir yelpazeye yayıldı. Post-it ve bu ürünlerle birlikte 3M‘nin yıllık cirosu 15 milyar dolar düzeyine ulaştı. 2001 yılında Mike Roman, 3M Güvenlik ve Güvenlik Sistemleri Bölümü‘nün Avrupa yöneticisi olarak atandı ve Belçika’ya yerleşti. 2 yıl boyunca devam eden Belçika deneyimi, Avrupa pazarını daha yakından tanımasını sağladı.

Mike Roman’ın 3M’deki Yükseliş Süreci

2003 yılında Mike Roman, ABD’ye geri döndü ve 3M Emniyet, Güvenlik ve Koruma Hizmetleri İş Merkezi‘ne yönetici olarak atandı. Bu dönemde 3M, Asya pazarında büyümek için çok önemli stratejik hamleler yapmaktaydı. Şirketin Asya pazarına açılabilmesi için Güney Kore merkez üssü olarak seçildi. Asya pazarında büyümenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için en önemli sorumluluk ise Mike Roman‘a verildi. 2009 yılına kadar 3M‘nin Güney Kore başkanlığını üstlenen Mike Roman, aynı zamanda da 3M Optik Sistemler Bölümü‘nde Asya Pasifik başkan yardımcılığını üstlendi. Asya Endüstriyel Yapıştırıcılar ve Bantlar Bölümü‘nün başkan yardımcılığına da Mike Roman getirildi.

2000’li yıllarda 3M, ultra kompakt LED aydınlatmalı projeksiyon motoru gibi çok önemli projeleri hayata geçirmek için uğraşıyordu. Bu dönemde halk sağlığı alanında küresel endişelerin artması sonucu maskelerle ilgili Ar-Ge ve Ür-Ge süreçlerine de önemli kaynaklar ayrılmaktaydı. Geliştirdiği maskeler için 3M, ABD Gıda ve İlaç Dairesi‘nin onayını almayı başardı. Bu maskelerin başta Güney Kore olmak üzere Asya ve Asya Pasifik pazarındaki satış ve pazarlama işlerinde en önemli sorumluluk Mike Roman‘a verildi. Mike Roman ve 3M için yeni bir dönüm noktası yaratan bu karar sonucunda 3M‘nin yıllık cirosu 15 milyar dolardan 20 milyar dolara yükseldi.

2014 yılında Mike Roman, 3M‘nin en büyük iş grubu olan Industrial Business Group’a başkan yardımcısı seçildi. Yıllık 10 milyar dolar gelirle 3M’nin dünya pazarında büyümesinin motor gücünü oluşturan IBG, 3M‘nin çok uluslu yapısını güçlendirdi. Bu dönemde Mike Roman tarafından kurulan 3M Yenilenebilir Enerji Bölümü ile Mike Roman ve 3M için bir başka dönüm noktası geride bırakıldı. Industrial Business Group ile 3M‘nin yenilenebilir enerji alanına yönelmesi, şirketin gelecekteki yol haritasını oluşturmada etkili oldu.

3M’nin CEO’su ve Başkanı Mike Roman

3M‘deki kariyer serüveni içinde Mike Roman ve 3M için en önemli dönüm noktalarından biri, şirketin operasyon direktörü olarak atanmasıyla gerçekleşti. Bu atamanın en önemli nedeni, Industrial Business Group bünyesinde sürdürdüğü çalışmalar sırasında şirketin uluslararası arenada operasyonunu yönetebileceğini göstermesiydi. 3M‘nin COO’luğunu üstlendiği bu dönemde aynı zamanda da tüketici elektroniği ve enerji ile endüstriyel ve güvenlik hizmetleri birimlerinin de başkanlığını yapmaktaydı. Bu görevlerde elde ettiği başarılar sonucunda, 2017 yılında şirketin CEO’luğuna atandı. 2019 yılının Mayıs ayında ise başkanlığını üstlendi. Basına yaptığı bir açıklamasında, “Çalışanlarımızın enerjisine, tutkusuna ve bağlılığına baktığımda 3M ile gurur duyuyorum” diyen Mike Roman, 3M‘yi dünya pazarında daha nice başarıya taşımak için çalışmaya devam ediyor.

Ofis dostu 3M ürünleri Ofix.com’da!

Mike Roman‘ın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği 3M ürünleri arasında ilk üçte yer alan ürünleri kısaca tanıtmak istiyoruz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

3M Scotch Magic 810 Görünmez Bant 19 mm x 33 m

Listemizin ilk sırasında, 3M Scotch Magic 810 görünmez bant 19 mm x 33 m var. Şeffaf ve yazılabilir özelliği sayesinde bu ürünler, en çok tercih edilen bantlardan biri. Kullanıldığı yüzeylerde belli olmayan bu ürünleri belge ve evraklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

3M Post-It 654 Yapışkanlı Not Kağıdı 76 x 76 mm 100 Yaprak – Sarı

Listemizin ikinci sırasında, 3M Post-It 654 yapışkanlı not kağıdı 76 x 76 mm 100 yaprak – sarı var. Ofix.com kullanıcılarının en çok sipariş verdiği ofis kırtasiye malzemelerinden biri olan bu ürünler, ofis masa ve çekmecenizde mutlaka bulundurmanız gereken ürünlerden biri. Bu ürünlerle aldığınız notları ister bilgisayarınızın üzerinde, isterseniz ofis duvar, pano veya diğer yüzeylerde tutabilir, önemli konuları sürekli gözünüzün önünde bulundurabilirsiniz. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

3M LX550 Laptop Yükseltici – Gri

Listemizin üçüncü sırasında, 3M LX550 laptop yükseltici – gri var. Çalışmalarınızı notebook üzerinden yapıyorsanız, boyun kaslarınızı korumak için bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Kaliteli plastik malzemeden üretilen bu ürünler, notebookunuzu masa seviyesinden 15 ile 23 cm arasında istediğiniz yüksekliğe getirmenizi sağlamakta. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer 3M ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir