Monitör kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Merhaba sevgili okurlarım! Masa başı işlerde çalışanlar günün büyük bir bölümünü bilgisayar başında ve monitöre bakarak geçiriyor. Monitör kullanımı kas ve eklem sağlığını doğrudan etkileyen konulardan biridir. Beyaz yakalı diye tabir ettiğimiz kitlede oluşan sırt, bel ve boyun ağrıları, büyük ölçüde yanlış oturma şekilleri ve monitör karşısındaki yanlış konumlardan kaynaklanıyor. Kas ve eklem sağlığının yanı sıra göz sağlığı açısından da yanlış monitör kullanımı önemli sonuçlar doğuruyor. Monitöre gereğinden yakın veya uzak oturmak göz kaslarınızı yorar. Monitör yüksekliğiniz doğru olmadığında veya gözlerinizi dinlendirmeden monitöre baktığınızda gözleriniz odaklanma güçlüğü yaşar. Bu konuda sadece masaüstü bilgisayar kullanıcıları değil, notebook kullanıcıları da duyarlı olmalı. Bilgisayar monitörünün yanı sıra notebook ekranını yanlış kullanmak da kas, eklem ve göz sağlığı için zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Bu haftaki blogumda, monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler konusunu ele alacağım. Bu konuda paylaşacağım bilgiler sayesinde bilgisayarınızı veya notebookunuzu daha sağlıklı şekilde kullanmanızı diliyorum. 

Göz ile monitör arasındaki mesafe 50 cm dolayında olmalı.

Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listemin ilk sırasına monitör mesafesini koyuyorum sevgili arkadaşlar. Gün içinde farklı nedenlerden dolayı monitöre çok yakın bakabiliyor veya daha uzak kalabiliyoruz. Okumakta güçlük çektiğimiz yazılar için monitöre yaklaşmak hemen hepimizde doğal bir refleks haline geldi. Ekranı büyülterek yazıları kolayca okumak yerine monitör mesafemizi azaltabiliyoruz. Tasarım işleriyle uğraşanlarda da benzer bir refleks söz konusu. Kendimden örnek vereyim; Photoshop kullanırken piksellere yaptığım manipülasyonlarda hata olup olmadığını Z tuşuna basıp mouse yardımıyla görseli büyülterek incelemek yerine monitöre yaklaşarak inceleyebiliyorum. Bu nedenle bende de zaman zaman sırt ve boyun ağrıları ile göz yorgunluğu oluşabiliyor. Aşırı zorlanan kaslarda pek çok ağrı oluşabiliyor. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listemin ilk sırasına koyduğum 50 cm mesafe kuralı bu gibi sorunları önlemek için en etkili yöntemlerden biridir. İster yazı okurken, isterseniz tasarım yaparken monitöre yaklaşmak yerine ekranı büyülterek kas, eklem ve göz sağlığınızı etkin şekilde koruyabilirsiniz. 

Bu konuyu biraz daha açayım. Monitör mesafeniz 50 cm’nin altına indiğinde, boyun bölgenizde ilk olarak kas gerilmesi başlar. Bu gerilmeyi ensede yanma veya ense kökünde ağrı şeklinde hissedebilirsiniz. Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümünde gün içinde farklı nedenlerden dolayı boyun kaslarında aşırı gerilme oluşabilir. Uzun süre hareketsiz kalmak da boyun kaslarınızdaki gerilimi arttırır. Böyle bir durumda yapacağınız en küçük bir ani hareket, boyun sağlığı için kötü sonuçlar doğurabilir. Monitör mesafeniz herhangi bir nedenle 30 cm’nin altına inerse, ense kökünüzdeki yanma hissini birkaç saniye içinde almaya başlarsınız. Normal konuma geldiğinizde bu yanma hissi geçmiyorsa, kaslarınız fena halde yıpranmış demektir. 50 cm’lik monitör mesafesinin üzerine çıktığınızda ise boyun düzleşmesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu tür hatalı kullanım şekilleri boyun kireçlenmesinin nedenleri arasında yer alır. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde monitör mesafenizi 50 cm dolayında tutmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu alışkanlığı kazanmak başta biraz zor olabilir. Ama kısa sürede alışabilirsiniz. 

Monitörün tepe noktası göz seviyenizin biraz altında olmalı.

Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında monitör mesafesinin yanı sıra monitör yüksekliği de önemli bir konudur sevgili arkadaşlar. Monitör kullanırken göz kaslarınızla ilgili bir sorun yaşamamak için monitörün tepe noktasının nerede olduğuna bakmalısınız. Tepe noktası göz hızanızın üstünde kalıyorsa bu durum göz kaslarınızı zorlayabilir. Bu sorunla özellikle çocukların bilgisayar kullanım şekillerinde sıkça karşılaşılmakta. Çocuğunuzu boyuna uygun olmayan bir monitörün karşısına oturtursanız göz ve boyun kaslarında aşırı zorlanma oluşur. Çocuğunuz bu durumun farkına varamasa da bir süre sonra boyun ağrısı şikayetiyle gelebilir. Göz hizasının üzerinde kalan monitörler nedeniyle göz kırpma süresi uzar. Bunun doğal bir sonucu göz kuruluğudur. Bir diğer sonucu da göz seğirmesidir. Göz kapakları ve çevresinde oluşan aşırı gerilim nedeniyle göz kasları ve sinirlerde artan basınç, göz seğirmesi olarak bilinen istem dışı kasılmalara yol açar. Göz hizasının üzerindeki noktalara uzun süre bakmak, damarlarda basıncın artması sonucu göz kaslarını istem dışı kasılmaya zorlar. 

Göz hizasının üzerinde kalan monitörlerde olduğu gibi göz hizasının çok altında kalan monitörler de kas, eklem ve göz sağlığı açısından zararlı sonuçlar doğurabilir. Kullandığınız monitörün tepe noktası göz hizanızın çok altında kalıyorsa bu durum ilk olarak boyun düzleşmesi şikayetlerine yol açar. Monitöre bu şekilde baktığınızda boyun omurlarının birbiriyle eklem yaptığı disklerdeki kıkırdak doku zedelenir. Boyun omurgasını meydana getiren yapılarda oluşan hasarlar arttıkça boyun sağlığı bozulabilir. Gün içinde masada oturuş şekliniz çeşitli nedenlerle değişebilir. Sürekli aynı konumda oturmak da sakıncalıdır. Ancak monitörün tepe noktasının göz hizanızın çok altında kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bu konuda özellikle notebook kullanıcılarının daha duyarlı olması lazım. Monitör yüksekliğini doğru ayarlamak için notebook desteği çok işe yarar. Bunu kullanmak yerine monitörünüzün eğimini değiştirdiğinizde sorun çözülmüyor. Boyun omurlarındaki kıkırdak doku yine zarar görüyor. Çalışma masanızda ergonomik dizayn yöntemleri uygulasanız bile gün içinde notebook ekranını doğru konuma getirmemeniz nedeniyle kas ve eklem ağrılarıyla karşılaşabilirsiniz. 

Monitörde parlak ışıktan kaçınmalısınız.

Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde en önemli konulardan biri de monitör ışığıdır sevgili arkadaşlar. Monitörünüzde kullanacağınız parlak ışık her şeyden önce göz sağlığı için zararlıdır. Bu hatayı tasarım işleriyle uğraşanlar daha fazla yapıyor. Zannediyorlar ki, monitörü parlak ışıkta çalıştırmak daha iyi bir görüş kalitesi sunar. Oysa durum tam tersidir. Gözlerinize gelen parlak ışık nedeniyle göz kaslarınız doğal olarak kasılır ve görüş alanınız daralmaya başlar. Monitörü uzun süre parlak ışıkta çalıştırdığınızda, odak değişiminde bulanık görme sorunu yaşayabilirsiniz. Başlarda 1 saniyeden kısa süren bulanık görme sorunu, bir süre sonra birkaç saniyeye kadar çıkabilir. Zannedilenin aksine, fazla parlak ekran ışığında yazıları okumak daha kolay değildir. Aksine, monitörünüzü grimsi bir ekran ışığında kullanırsanız yazıları daha kolay okursunuz. Çünkü göz kaslarınız, parlak ışık nedeniyle kasılıp görüş alanınızı daraltmaz. Monitörü parlak ışıkta çalıştırmak aynı zamanda da enerji sarfiyatını arttırır. Notebook kullanıyorsanız bu durum şarjın daha kısa sürede bitmesine yol açabilir. 

Monitörün ışık miktarı konusunda madalyonun öbür yüzüne de dikkat çekmek isterim sevgili arkadaşlar. Işık miktarının olması gereken düzeyin çok altında kalması da göz sağlığı açısından zararlıdır. Işık miktarını azaltırsanız yazıları okumanız veya pikselleri manipüle etmeniz zorlaşabilir. Hatta bu durum monitöre gereğinden fazla yaklaşmanıza neden olabilir. Üstelik bunu tamamen refleks şeklinde, yani farkında bile olmadan yapabilirsiniz. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde monitörünüzün ışık miktarını orta seviyede tutmalısınız. Eğer çift monitör kullanıyorsanız, ışık miktarı konusunda her ikisinde de aynı ayarı kullanmalısınız. Monitörlerden biri az, diğeri fazla ışık miktarına sahip olduğunda görüş kaliteniz ciddi ölçüde zarar görür. Göz kaslarınıza zarar veren bu gibi durumlar nedeniyle gözlük numaranız daha hızlı büyüyebilir. Monitörü akşam ve gece saatlerinde kullananların en fazla yaptığı hata, monitörün ışık miktarını arttırmaktır. Oysa gözünüze daha fazla ışık gelmesine yol açan bu uygulama yerine farklı bir ışık kaynağından yararlanabilirsiniz. Bu bağlamda masa lambaları iyi bir seçim olabilir. 

Monitördeki yansımaları önlemelisiniz.

Monitör kullanırken zaman zaman yansımalarla karşılaşabiliyoruz sevgili arkadaşlar. Bu yansımalar daha çok ışığı arkamıza aldığımız zaman oluşuyor. Bilgisayar karşısında çalışırken ışığın önden veya arkadan değil, yan taraftan gelmesi gerekir. Aksi durumda ekranda oluşan yansımalar nedeniyle göz kaslarımız zorlanır. Daha iyi görmek adına ekrana yaklaştığımızda boyun ve sırt bölgemizde kasılmalar başlar. Çalışma alanınızda nasıl bir düzen kurarsanız kurun, ışığın önden veya arkadan gelmemesine dikkat edin. Bazı durumlarda tepeden gelen ışık nedeniyle monitör üzerinde yansımalar oluşabilir. Tepeden gelen ışık masa üzerinden ekranınıza gelerek yüzeyde yansıma oluşturabilir. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde ışığın geldiği noktaya dikkat ederek yansımalardan kolayca kurtulabilirsiniz. Ekranda yansıma oluşuyor diye monitörünüzün ışık miktarını kesinlikle arttırmamalısınız. Aksi durumda gözlerinizin göreceği zarar artacaktır. Bazı durumlarda monitörün eğim açısını değiştirmek de yansımaları önleyebilir. Ancak eğim açısının 30 derecenin üzerine çıkmaması gerekir. 

Gözlerinizi 20 dakikada bir 20 saniye dinlendirmelisiniz.

Ofiste veya evde bilgisayar karşısında çalışırken kendimizi işe bazen fena halde kaptırabiliyoruz sevgili arkadaşlar. Yazı yazarken, tasarım yaparken, internetten arama yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız oluyor. Bu gibi durumlarda gözlerimizi kırpma süremiz uzuyor. Göz sağlığımızı ve görüş kalitemizi korumak için gözlerimizi dinlendirmemiz gerekir. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde gözlerinizi 20 dakikada bir 20 saniye dinlendirmeniz çok faydalı olacaktır. Notebook kullanırken gözlerinizi dinlendirmek için kısa bir süre gözlerinizi kapatabilirsiniz. Bu da faydalıdır. Ancak esas yapılması gereken, gözlerinizi uzak bir noktaya odaklayarak bakmaktır. Monitöre bakarken gözleriniz yakın bir noktaya odaklandığı için kasılır. Uzak noktaya baktığınızda bu kasılma gevşer ve göz kaslarınız rahatlar. Yoğun ışığa karşı göz kapaklarınızı kapatmak faydalıdır. Ancak göz kaslarınızı rahatlatacak esas uygulama uzak bir noktaya odaklanmaktır. Bu uygulama sayesinde göz seğirmesi gibi şikayetlerinizde de azalma gözlemleyebilirsiniz. Şikayetlerinizin devam etmesi durumunda ise göz muayenesi için göz doktoruna başvurmanız gerekebilir. 

Görüş açınız gözlerinizi yormamalı.

Yukarıdaki önlemleri aldığınız halde göz yorgunluğu şikayeti yaşıyorsanız, bunun bir nedeni görüş açınız olabilir sevgili arkadaşlar. Her gün saatlerce bilgisayar başında iş yapıyoruz. Hep aynı konumda oturmamız hem sağlıksız, hem de zaten mümkün değil. Ancak görüş açınızla ilgili sorunlar nedeniyle yaşadığınız göz yorgunluğundan kurtulmak olanaksız değildir. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde monitörünüz için doğru açıyı bulursanız göz yorgunluğunuz azalacaktır. Bu açı şu şekilde hesaplanır. Monitörünüzün tam orta noktasını bulun. Bu nokta göz hizanızın 15 derece kadar altında kalmalı. 15 dereceyi hesaplamak için gönye kullanmanıza gerek yok. Monitörünüz normal şartlar altında masa üzerinde 90 derecelik açıyla durur. Bunun 3’te biri 30 derecedir. Bunun da yarısı 15 dereceye karşılık gelir. Monitörünüze basit birtakım dokunuşlarla doğru açıyı kolayca bulabilirsiniz. 15 ile 30 derece arasındaki kullanım şekilleri gözlerinizi yormaz. 30 dereceden fazla kullanım şekilleri ise göz kaslarınıza ciddi ölçüde zarar verir. 

Koronavirüs salgınıyla birlikte malumunuz, uzaktan çalışma sistemine geçildi ve beyaz yakalıların önemli bir kısmı halihazırda işlerini evden sürdürüyor. Ofis ortamında bu gibi konularda farkındalıkları arttırmak daha kolaydı. İş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli bir sorumluluk sahibi olan İSG uzmanları, monitör ve diğer ekipmanların yanlış kullanım şekillerini gördüklerinde çalışanlara gerekli hatırlatmaları yapıyordu. Uzaktan çalışma sisteminin zararlı sonuçlarından biri, bu tür hataları önlemenin artık eskisi kadar kolay olmamasıdır. Salgında 2 yılı geride bırakmaya hazırlandığımız bu zaman diliminde ben de çevremde görüyorum, duruş bozukluğu nedeniyle boyun ve sırt ağrıları artıyor. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde monitör eğimi yanlış olursa duruş bozukluğu kaçınılmaz hale gelir. Evden çalışan beyaz yakalılar bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için kendi kendilerinin İSG uzmanı olmak durumunda. 15 derecelik açıyı yakalamak sanıldığı kadar zor değil. Biraz eliniz alışsın, gerisi kolay. Ve tabii, oyunlara da dikkat. Oyun oynarken eğim açısı fena halde bozuluyor. 

Monitör temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Monitör temizliği konusu da yine evden çalışan beyaz yakalılar için kendilerinin yapması gereken bir iş haline geldi. Eskinden ne güzel, günlük rutin temizlik işleri sırasında çalışma alanınızın tozu alınıyor, temizliği yapılıyordu. Artık böyle bir imkandan yoksun kalan beyaz yakalılar monitör temizliği konusuna da dikkat etmeli. Bu konuda en sık karşılaşılan hatalardan biri, monitörü ıslak mendille temizlemektir. Böyle bir durumda monitörünüz çok zarar görür arkadaşlar. Islak mendillerin içinde bulunan kimyasal maddeler, monitör ekranında aşınmalara ve renk atmalarına yol açar. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde monitör temizliğini ihmal etmemeli, bu iş için ıslak mendil kullanmamalısınız. Ekran yüzeyini hafif nemli bir mikrofiber bez ile silmeniz yeterlidir. Mikrofiber bezler sürtünmeden dolayı elektriklenme oluşmasını önler. Sıradan temizlik bezleri ile ekranı temizlerseniz, artan elektriklenme cihazınızın iç ünitelerine zarar verebilir. Monitör temizliğini ihmal etmeniz durumunda hem yüzeyde biriken tozlar nedeniyle solunum yollarınız zarar görür, hem de görüş kaliteniz düşer. 

Ofixboy’un Tavsiyesi: Escrito ESEM370 Lome Plus Monitör Yükseltici Yükseklik Ayarlanabilir Çekmeceli – Siyah

Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaştığım bu blogumu bitirmeden önce Ofix.com‘da satışı devam eden bir ürünümüzden kısaca bahsetmek istiyorum sevgili arkadaşlar. Monitörünüzü yükseltici olmadan kullanıyorsanız bu ürünleri mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Escrito ESEM370 Lome Plus monitör yükseltici yükseklik ayarlanabilir çekmeceli – siyah ürünümüz, adından anlaşıldığı üzere önemli özelliklere sahip. Yükseklik ayarı sayesinde monitörünüzü doğru yüksekliğe, yani göz hizanızın biraz altına kolayca getirebilirsiniz. Monitör kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında gerekli düzenlemeleri bu ürünler sayesinde kolayca yapabilirsiniz. Ürünün çekmeceli olması, çalışma alanınızda özel notlarınız veya eşyalarınızı saklamak için güzel bir fırsat sunuyor. Renginin siyah olması da dayanıklılık konusunda bir tercih nedeni olabilir. Ürünün bir diğer avantajı da maliyet avantajı. Sitemizde bu ürünü uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilirsiniz. Ürün için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir