Monopoly nasıl oynanır?

Dünyanın en popüler kutu oyunlarından biri olan monopoly, boş zamanlarda keyifli vakit geçirmek için en uygun alternatiflerden biri. 1929 yılında Charles Darrow tarafından geliştirilen monopoly bugüne kadar milyonlarca insanın boş zamanlarına keyif kattı. Koronavirüs salgını halihazırda devam ederken ve sömestr tatili de başlamışken, evde ailecek monopoly oynayarak keyifli vakit geçirebilir, çocuklarınızla birlikte geçirdiğiniz zamanı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, monopoly oyunu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Monopoly nasıl oynanır veya monopoly oyununun püf noktaları nelerdir, diye merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Monopoly nedir?

Monopoly, 1929 yılında Charles Darrow tarafından geliştirilen bir oyundur. Oyun tasarımcısı Charles Darrow, 1903 yılında Lizzie Magie tarafından icat edilen The Landlord’s Game (ev sahibinin oyunu) oyununu geliştirerek bu oyuna şekil verdi. Charles Darrow, bu oyunu aslında ahşap tahtalar ve el yazması oyun alanı üzerine inşa etmişti. Oyunun haklarını dünyaca ünlü oyun şirketi Parker Brothers‘a sattıktan sonra bu oyun, günümüzdeki şeklini almaya başladı. Bu satışla birlikte Charles Darrow büyük bir servetin sahibi olurken oyun daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı yakaladı. Monopoly 1935 yılında ilk kez satışa sunuldu ve kısa sürede popüler oldu. Emlak ve ticaret üzerine kurgulanan bu oyunun dünya genelinde halihazırda milyonlarca seveni var.

Monopoly oynamak için monopoly oyun kutusu satın almanız gerekir. Monopoly fiyat bakımından diğer kutu oyunlarına oranla makul bir oyundur. Oyun kutusu içinde oyun tablası, piyonlar, tapular, şans kartları, kamu fonu kartları, 32 adet ev figürü, 12 adet otel figürü, 2 adet zar ve paraların yer aldığı kasa bulunur. Kasaya hangi oyuncunun bakacağına oyuncular birlikte karar verebilir. Oyun kutusunda 8 piyon vardır ve bu oyun en az 2, en fazla 8 kişiyle oynanabilir. Oyun tablası üzerindeki her bir arsanın tapusu bulunur. Oyuncu bu arsalara geldiğinde bunları satın alabilir. Monopoly oyununda amaç, oyun tablası üzerindeki arsaları satın alıp ev veya otel kurmak, bu yolla yüksek gelir elde etmeye çalışmaktır. Parası kalmayan oyuncu iflas ederek oyundan çekilir. İflas etmemeyi başaran oyuncu ise oyunu kazanır.

Monopoly çeşitleri nelerdir?

Dünyanın en sevilen kutu oyunlarından biri olan monopoly oyununun günümüzde pek çok farklı çeşidi mevcut. Bunlardan bir kısmı klasik monopoly kurallarına göre oynanırken, bir kısmı da kendine özgü farklı kurallarla oynanır. Dünya genelinde en yaygın monopoly çeşitlerinin monopoly classic, monopoly fortnite, monopoly empire, monopoly disney ve monopoly star wars olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde ise monopoly klasik oyununun yanı sıra monopoly milyoner, monopoly dijital bankacılık ve monopoly super mario çeşitlerinin daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Monopoly nasıl oynanır, sorusuna cevap olarak biz burada yalnızca klasik monopoly oyununu esas alacağız.

Monopoly oyunu nasıl başlar?

Monopoly oyununa başlarken oyun bileşenleri oyun tablasına yerleştirilir. Oyuncular 8 piyondan birini seçer ve kendi piyonunu başlama noktasına yerleştirir. Ardından, oyunculara monopoly paraları verilir. Paraların dağıtımı oyunun oynama kılavuzunda belirtildiği şekilde yapılabileceği gibi, oyuncular arasında uzlaşma yoluyla da belirlenebilir. Yüksek miktarda para dağıtılması durumunda oyun saatlerce sürebilir. Eğer bu kadar geniş bir zamana sahip değilseniz, oyunculara dağıtılacak para miktarını uzlaşma yoluyla sınırlayabilirsiniz. Para dağıtımının ardından tapular, şans kartları ve kamu fonu kartları da oyun tablasına yerleştirilir. Oyuna kimin başlayacağına karar vermek içinse zar atışı gerçekleştirilir.

Monopoly oyunu nasıl ilerler?

Oyuna başlama hakkı kazanan oyuncu, iki zarı birlikte atar ve gelen sayıların toplamı kadar oyun tablası üzerinde ilerler. Oyuncu eğer çift zar atmışsa, turun sonunda bir hamle hakkı daha kazanır. Oyunda ilerleme de yine zar atışıyla gerçekleşir. Piyonun ulaştığı arsa eğer sahipsizse, arsanın bedelini ödeyen oyuncu burayı satın alabilir. Oyuncu eğer satın almak istemiyorsa, arsa açık artırmaya çıkar ve diğer oyunculardan birine satılır. Piyonun bulunduğu alan eğer sahipli bir arsa ise oyuncu arsa sahibine kira bedelini ödemek zorunda kalır. Piyonun geldiği alanda eğer ödeme yapmasını gerektiren bir durum varsa, örneğin gelir vergisi ödeme alanına gelmişse, alanda belirtilen tutar kadar kasaya ödeme yapar. Piyonun bulunduğu alanda şans, hapis, otopark gibi alanlar varsa, bu alanlar için de gerekli hamlelerin yapılması gerekir. Örneğin hapse düşen bir oyuncu, çift zar atıncaya kadar içerde kalır.

Arsa satın alan bir oyuncu, arsanın diğer parçalarını da satın alarak ev veya otel kurabilir. Aynı renk grubundaki arsaların tümüne sahip olan ve her arsada 4’er evi olan oyuncu, arsa üzerinde otel kurma hakkı kazanır. Fakat aynı renkteki arsalardan biri ipotekliyse otel kurma gerçekleşemez. Oyunun çoklu oynanma biçimlerinde arsaların takası çok daha stratejik bir önem taşır. Ev veya otel kurma maliyetleri, arsanın tapusu üzerinde yazmaktadır. Bir arsa üzerine en fazla kaç ev veya otel kurulacağı da yine tapu üzerinde belirtilmiştir. Bunlar içinde ev maliyetleri daha düşükken otel maliyetleri ev maliyetlerinin toplamından daha fazladır. Oyuncu eğer ev kurarsa, daha düşük bir kira geliri elde eder. Fakat otel kurarsa gelirleri artar.

Monopoly oyununda şans kartları ve kamu fonları nedir?

Oyun tablası üzerindeki soru işaretlerine gelen oyuncu, şans kartlarını açma hakkı kazanır. Oyunun başında şans kartları, oyun tablası üzerine kapalı şekilde yerleştirilmiştir. Şans alanına gelen oyuncu, şans kartlarından birini seçer. Ardından, kart üzerinde belirtilen konunun gereğini yerine getirir. Piyonunu ilerlettiğinde ulaştığı arsa sahipsizse burayı satın alabilir. Sahipli bir arsaya gelirse kirasını öder. Oyuncu eğer kamu fonuna gelmişse, oyun tablasına kapalı şekilde yerleştirilen kamu fonu kartlarından birini seçer. Ardından, kart üzerinde belirtilen tutar kadar kasaya ödeme yapar. Tüm tapuların satışı gerçekleştikten sonra oyun ilerlemeye devam eder. Parası kalmayan oyuncu tapularını satar. Gelirleri sona erdiğinde iflas eder ve oyundan çekilir.

Monopoly oyununun kuralları nelerdir?

Monopoly oyununda oyuncular ne kadar çok tapu toplarsa o kadar çok avantaj elde eder. Tapu sahibi olan oyuncu, elde ettiği tapuları oyun tablasının kendisine dönük kısmında biriktirir. Arsa üzerinde ev veya otel kurmak için oyuncular kendi aralarında tapu takası veya alışverişi yapabilirler. Parası kalmayan oyuncu, sahip olduğu tapuların satışını gerçekleştirir. Satış için önce açık artırma yöntemine başvurulur. Satışa çıkarılan tapu için diğer oyuncular arasında yarış başlar. Eğer hiçbir oyuncu tapuyu almak istemezse, tapunun ipotek bedeli kasadan alınarak tapunun kasaya satışı gerçekleştirilebilir. Bu satıştan elde edilen tutarla oyuncu, ödemesi gereken kira borcunu öder. Tüm tapuları ve parası biten oyuncu, iflas etmek suretiyle oyundan çıkar.

Bazı monopoly çeşitleri için farklı kurallardan bahsedilebilir. Örneğin bazı oyunlarda oyunculardan birinin 1 milyon monopoly dolara sahip olması oyunu kazanması için yeterlidir. Oyuna başlarken her oyuncuya ne kadar para verileceği uzlaşım yoluyla belirlenebileceği gibi, bazı oyunlarda bu miktar 1500 monopoly doları şeklinde tanımlanmıştır. Oyunun değişmez kuralları ise 2 adet zar atarak oynanması, başlama hakkının büyük atan oyuncuya ait olması, sahipli mülke girildiğinde kira ödenmesi, çift zar atan oyuncunun bir kez daha oynama hakkı kazanması ve oyunun saat yönünde ilerlemesidir. Oyun sırasında başlangıç noktasına tekrar ulaşan oyuncu, geçişle birlikte kasadan belirli bir miktar para alır. Bu miktarın ne kadar olacağı oyun çeşidine göre değişse de aldığı bu para, oyunda yeni fırsatlar elde etmesini sağlar.

Monopoly oyununun faydaları nelerdir?

Zar atarak ilerleyen bu oyun hem şansa, hem de stratejiye bağlı bir oyundur. Piyonların nasıl ilerleyeceği şansa bağlı olsa da hangi adımda ne yapmak gerektiğine dair oyuncuların doğru stratejiler geliştirmesi gerekmekte. Başka deyişle bu oyun, şansı nasıl kullanmak gerektiği konusunda yol gösterici bir oyundur. Zarda en yüksek sayıyı atarak oyuna başlama hakkı kazanan oyuncu, sahipsiz arsaları satın alma konusunda doğal bir avantaj elde eder. Fakat bu avantajı nasıl kullanacağını doğru değerlendiremezse, arkadan gelen oyuncunun daha yüksek gelir elde etmesi mümkündür. Bu oyun aynı zamanda da emlak yöneticisi olmanın faydalarını ve püf noktalarını öğretir. Pazarlık yeteneği ve para yönetimi konularında da oyuncuların kendilerini geliştirmelerini sağlar.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Jenga oyunu hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...
Go oyunu hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir