Motivasyonunuzu Arttıracak 7 Öneri

Havalar serinlemeye başladı, sonbahar gelip çattı sevgili beyaz yakalılar! Sıcak yaz günleri geride kalırken havalar erken kararmaya, günler kısalmaya başladı. Yılın bu zamanlarında ofiste motivasyonunuzu korumakta zorluk çekebilirsiniz. Neyse ki, durumdan vazife çıkarmayı pek seven Ofixboy kardeşiniz var! Bugünkü yazımda paylaşacağım 7 öneriyle motivasyonunuzu arttırabilir, ofiste çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Hemen başlıyoruz… 

1- Şık Giyinin: Bakın, bu çok önemli; o yüzden ilk sıraya koydum. İnsanın ruh hali dış görünüşüne yansıdığı gibi, dış görünüşü de ruh halini etkileyebiliyor. Motivasyonunuzun düştüğünü hissettiğiniz zaman dilimlerinde şık giyinmeye gayret ederseniz, çevrenizden gelecek iltifatlar kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu zaman dilimlerinde dış görünüşünüze dikkat etmezseniz enerjiniz daha da düşecektir. 

2- İşe Erken Gidin: İş hayatında büyük başarılara imza atan insanların ortak özelliklerinden biridir bu. Herkesten 15 dakika veya yarım saat önce işinizin başında olursanız, diğerleri gelene kadar çayınızı kahvenizi çoktan hazırlamış, günlük iş planınızı yapmış olursunuz. Diğerlerinden önde olmak motivasyonunuzu arttıracaktır. 

3- Plan Yapın ve Ona Uyun: İşe erken gittiniz, ofis sessizliğinin tadını çıkardınız. Sırada planlama var. Yalnız plan yaparken kendinize acımasız davranmamanızı, çay veya kahve molalarıyla kendinize ve arkadaşlarınıza zaman ayırmanızı ve öngörmesi güç durumları dikkate alarak planınıza esneklik kazandırmanızı öneririm. Yılın bu zamanlarında ruh halimiz çevresel uyarıcılardan kolayca etkilenebiliyor. Her şeyi sıkı sıkı planlamaya çalışır ve bunları gerçekleştiremezseniz, başarısızlık ve isteksizlik duygunuz artabilir. 

4- Hemen E-postalara Yönelmeyin: Sabah ofise gelir gelmez e-postanıza bakmayın sevgili beyaz yakalılar. Ofise geldiğinizde muhtemelen yorgun, belki biraz uykulu, hatta sabah canınızı sıkan bir şey olmuşsa biraz da sinirli olabilirsiniz. E-postalarınızı böyle bir ruh haliyle okuduğunuzda hem anlatılmak istenenleri anlamakta güçlük çekebilir, hem de iletişimde duygusal tepkiler vererek sorunların çözümünü zorlaştırabilirsiniz. Gün içinde e-posta okumak ve yazmak için yeterince zamanınız olacak. Kendinizi hazırlamadan e-postanıza bakmamanızı tavsiye ederim. 

5- Kendinizi Ödüllendirin: Kendinizi daha iyi hissetmek motivasyonunuzun artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bunun için kendinize alacağınız küçük bir ödül yeterli olabilir. Mesela güzel bir kalem, kalemlik veya kartvizitlik size kendinizi hem daha iyi hissettirir, hem de ofis masanızdaki monotonluğu kırar. 

6- Çalıştığınız Ortamı Temiz Tutun: Ofisinizin temizliği günlük olarak yapılsa bile ofis masası ve mobilyalar gün içinde tozlanıyor, çay kahve lekeleriyle hoş olmayan görüntüler yaratabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, ertesi günü beklemeden ortamın temizliğini sağlamalısınız. Bu gibi konularda bazen basit bir ıslak mendil bile yeterli olabilir. Bu gibi şeyleri sakın ihmal etmeyin. 

7- İş Sonrası İçin Plan Yapın: Özellikle akşam saatlerinde enerjimiz fazlasıyla düşebiliyor. İş sonrası için plan yapmak enerjinizin yükselmesini sağlayabilir. Fakat durumu fazla abartmamalısınız. Yoksa dikkatinizi toplamakta ve işe yoğunlaşmakta zorluk çekebilirsiniz. 

Tüm okurlarıma keyifli ve verimli çalışmalar diliyorum.

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir