Mouse kullanırken el bileği neden ağrır?

Bilgisayar kullanırken işlerimizi kolaylaştıran mouselar doğru şekilde kullanıldığında bize hız ve zaman kazandırır. Fakat yanlış kullanım şekilleri el bileği ağrılarına yol açar. Mouse kullanırken el açısı, bu ağrılar üzerinde doğrudan belirleyici etkendir. Yanlış el açısıyla mouse kullanmak başta karpal tünel sendromu olmak üzere el bileğiyle ilgili birçok soruna neden olur. Bilgisayar kullanıcılarının gerçekte çok azı, mouse kullanırken el bileği ağrısına dikkat eder. Çalışırken kendini işine kaptıran kullanıcılar mouselar nedeniyle oluşan el bileği ağrılarının doğal olduğunu düşünme eğilimindedir. Mouse kullanmayı bıraktığında bu ağrıların geçtiğini görmek, kullanıcıyı zamanla ağrılara karşı duyarsızlaştırır. Oysa mouse kullanırken el bileği ağrılarının oluşması, bir şeylerin yolunda gitmediğinin ifadesidir. Nitekim vücudumuzda oluşan her ağrı, ilgili bölgede bir şeylerin yanlış gittiğinin ipuçlarını verir. Vücudunuzun sesine kulak tıkar ve ağrıları görmezden gelirseniz ileride ciddi sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, mouse kullanırken el bileği ağrısının nedenleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Karpal Tünel Sendromuna Bağlı El Bileği Ağrısı

Mouse kullanırken oluşan el bileği ağrılarının büyük bir bölümü karpal tünel sendromu ile ilgilidir. Halk arasında sinir sıkışması olarak bilinen bu sorun, mouse kullanmayı oldukça zor hale getirir. Kısaca ifade edecek olursak karpal tünel sendromu median sinirin el bileğinde geçtiği kanal içinde sıkışması sonucunda ortaya çıkar. Nitekim bilek seviyesinde yer alan karpal tünelin içinde, parmaklarımızın hareketini sağlayan tendonlar ve median siniri vardır. Tendonlar kasları kemiklere bağlar. Parmaklardaki hisler ve bazı hareketlerin gerçekleşmesinde ise median siniri aktif rol oynar. Karpal kanalın üzeri kalın bir yapıyla çevrilidir. Bu kısımda gerçekleşen daralma, median sinirin görevlerini yerine getirmesini engeller. Karpal tünel sendromu nedeniyle mouse kullanırken el bileği fonksiyonları kısıtlanır. Elde ve bilekte ağrı ve uyuşukluk hissi özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkar. Mouse kullanırken el bileği ağrısıyla karşılaşmaktaysanız, öncelikle karpal tünel sendromundan şüphe edebilirsiniz. Kesin teşhis ve tedavi için EMG gerekir. Hafif sıkışmalarda medikal yöntemlerle sorunun çözümü mümkündür. 

Tendinite Bağlı El Bileği Ağrısı

Mouse kullanırken el bileği ağrılarının en yaygın ikinci nedeni tendinittir. Kısaca ifade edecek olursak tendinit, tendonlarda gerçekleşen bir enfeksiyondur. Tendonlar esasen kasları kemiklere bağlamakla sorumludur. Ne var ki yanlış mouse kullanımı tendonların zarar görmesine yol açar. Tendonlarda gerçekleşen her tahriş, tendinit riskini arttırır. Tendinitte çoğu zaman el bileği ağrılarına şişlik eşlik eder. Fakat şişlik oluşmadan da ağrı oluşması mümkündür. Lifli doku iltihabı olan tendinit nedeniyle hasta, mouse kullanırken çeşitli zorluklar yaşar. Oysa bilek ağrısı neden olur diye merak eden kullanıcıların gerçekte çok azı tendinit riskinin farkındadır. Günün büyük bölümünü bilgisayar kullanarak geçiren kişilerde el bileği ağrıları daha yaygındır. Bu kişilerde kas kirişleri ile tendonlar ani ve sert hareketlere daha sık maruz kalır ve yıpranır. Örneğin sayfanın altına hızlı inmek için mouse üzerinden yapacağınız ani bir hareket tendonlara zarar verir. Ayrıca klavye ve mouse arasındaki mesafe ve yükseklik gibi başka nedenler de tendonları zorlar. 

Kemik Kırığına Bağlı El Bileği Ağrısı

Mouse kullanırken el bileği ağrılarının bir diğer nedeni kemik kırığıdır. Tıp literatüründe skafoid kemik kırığı olarak bilinen el bileği kemik kırıkları, başlarda çok fazla ağrı yapmaz. Nitekim kemik kırığı ağrıları erken aşamada düşük yoğunluklu ağrılardır. Bu nedenle gerçekte çok az mouse kullanıcısı kemik kırığına bağlı el ağrılarını ciddiye alır. Hatta mouse kullanırken el terlemesi şikayetleri birçok kullanıcının gözünde kemik kırığı ağrılarından daha önemlidir. Mouse kullanırken bilek ağrısı yaşayanlar kemik kırığı riskini pek hesaba katmaz. Oysa skafoid kemik kırığı, bir süre sonra el bileği çevresinde kireçlenme yapar. Bazı durumlarda kalıcı hale gelir. Erken aşamalarda kemik kırığına bağlı el bileği ağrılarının tedavisi kolaydır. Medikal yöntemler ve koruyucu önlemler yeterli olur. Mouse kullanırken el bileği ağrılarının bu türü mouse kullanmayı engellemez. Fakat ileri boyutlu hasarlar için cerrahi yöntemlere başvurmak gerekir. Üstelik böyle bir durumda hastanın tedavi tamamlanıncaya kadar mousedan uzak durması gerekir. 

Ganglion Kistine Bağlı El Bileği Ağrısı

Mouse kullanırken el bileği ağrılarının bir diğer nedeni de ganglion kistidir. Kısaca ifade edecek olursak ganglion kisti, eklem veya tendon üzerinde oluşan bir sıvı kesesidir. El bileğinin dış yüzeyine bakan bölümünde daha sık ortaya çıkar. Belirtisi, ciltten dışarıya doğru yükselen kabarıklıktır. Bu yönüyle yumuşak doku kanseriyle sıkça karıştırılır. Oysa ganglion kisti yumuşak doku kanseri değildir. Çünkü her şeyden önce bu kist, el bileği fazlaca kullanıldığında büyür. Dinlenme anında ise küçülmeye başlar. Bazı durumlarda büyüklüğü pik yapar ve yüzeyi sertleşir. Bu gibi durumlarda kistte küçülme oluşmaz. Doğru klavye ve mouse kullanımı ağrıların geçmesine katkı sağlamaz. Ayrıca bilekte hoş olmayan bir görüntü yaratır. Mouse kullanırken el bileği ağrısı yaşıyorsanız, bileğinizin çevresinde böyle bir kabarıklık olup olmadığına bakmalısınız. Eğer varsa vakit geçirmeden sağlık kurumuna başvurmalısınız. Çünkü ganglion kistinin tedavisi için cerrahi yöntemler gerekir. Bu kisti basit bir su toplaması olarak görmemeli ve ihmal etmemelisiniz. 

Kienböck Hastalığına Bağlı El Bileği Ağrısı

Mouse kullanırken el bileğinizdeki ağrılar bileğinizin orta kısmında yoğunlaşıyorsa bu ağrıların kienböck hastalığından kaynaklanması mümkündür. Nitekim el bileğindeki çok sayıda küçük kemikten biri lunat kemiğidir. Bu kemiğin hareket yeteneğinin azalması kienböck hastalığına yol açar. Mouse kullanırken el bileği ağrılarının bu türü özellikle el bileğinin orta kısmında yoğunluk gösterir. Fakat hastalığın erken aşamasında bu ağrılar hafif şiddetlidir. Bu nedenle çoğu zaman dikkat çekmez. Bunun sonucunda teşhis ve tedavi süreçlerinde gecikmeler ortaya çıkar. Mouse kullanımı sırasında böyle bir ağrı yaşıyorsanız, kesin tanı için mutlaka MR çektirmelisiniz. Çünkü kienböck hastalığını MR çektirmeden anlamak mümkün değildir. Diğer el bileği ağrılarında olduğu gibi hastanın bu konudaki farkındalıkları da bu bağlamda önemlidir. Nitekim kienböck hastalığına bağlı olarak mouse kullanırken el bileği ağrısı başka türlü geçmez. MR sonucuna göre hastaya hangi tedavi yöntemini uygulamak gerektiğine hekim karar verir. Hastalığın ileriki aşamalarında cerrahi yöntemler gerekir. 

Bilek Yırtığına Bağlı El Bileği Ağrısı

Mouse kullanırken el bileği ağrılarının bir diğer nedeni de bilek yırtığıdır. Nitekim el bileği kemiğinin üst kısmında ulna kemiğinin çevresini saran özel bir bağ yapısı vardır. Bu yapı üzerindeki zedelenmeler, zaman içinde bilek yırtılmasına neden olur. Mouse kullanırken el bileği ağrısının bu çeşidini özellikle küçük parmak üzerinde geçmeyen ağrılarla anlamak mümkündür. Çünkü bilek yırtığına bağlı el bileği ağrısı mouse kullanıcılarının en çok küçük parmağını etkiler. Küçük parmak üzerinde yaptığınız her zorlama, ağrının şiddetini daha da arttırır. Ulna kemiğinin çevresini saran bağ dokuların durumunu anlamak için de hastanın MR çektirmesi gerekir. MR sonucuna göre bağ yapısı üzerinde yırtık oluştuğu ortaya çıkarsa dokunun onarımı için farklı yöntemler devreye girer. Bunlar içinde son çare cerrahi yöntemlerdir. Ameliyat gerektirmeyen konservatif çözümler erken aşamalarda faydalı olur. Örneğin bilek üzerine buz koymak gibi yöntemler ağrıyı dindirir. Ancak tümüyle ortadan kaldırmaz. Bazı durumlarda hastanın atel bileklik kullanması gerekir. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir