Muadil toner nedir ve nasıl kullanılır?

Baskı maliyetleri söz konusu olduğunda en önemli gider kalemlerinin başında tonerler geliyor. Ofiste veya evde çıktı almak veya fotokopi çekmek için kullandığımız yazıcılar, en iyi baskı ve renk kalitesini şüphesiz ki orijinal tonerlerle sağlamakta. Fakat bu ürünlerin fiyatının epeyce yüksek, tedarik edilmesinin ise zor olmasından dolayı muadil tonerlere talep artıyor. Orijinal tonerlerin fiyatları kurdaki hareketlerden oldukça etkilenmekte. Oysa muadil tonerlerde kur hareketlerinin etkisi daha az hissedilirken baskı ve renk kalitesi konusunda orijinaline yakın sonuçlar almak mümkündür. Peki muadil toner nedir ve nasıl kullanılır? Muadil toner kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu ürünleri alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, muadil tonerler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Eğer maliyet veya diğer nedenlerden dolayı muadil toner kullanmayı istiyor, ancak bu konuda bazı endişelerden kurtulamıyorsanız, doğru kararlar almak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Muadil toner nedir?

Arapça kökenli muadil sözcüğü eş değer, benzer, eşit, denk gibi anlamlara gelmekte. Dolayısıyla muadil toner denildiğinde, orijinal tonerle aynı özelliklere sahip, fakat yazıcı imalatçısı dışında başka firmalar tarafından üretilen tonerler kastedilir. Toner kısaca, yazıcı veya fotokopi makinelerinde kullanılan toz durumdaki mürekkebi muhafaza eden araçtır. Tonerlerde başta karbon ve polimer olmak üzere 30’dan fazla kimyasal alaşım vardır. Bunlar içinde örneğin balmumu, çıktının parlak olmasını sağlar. Reçine ise toner tozlarının kağıda yapışmasını kolaylaştırır. Toner tozlarının kağıda yapışması için yazıcının belli bir sıcaklık değerine ulaşması gerekir. Elektrostatik yükle yüklenen toner tozları yaklaşık 200 dereceye ulaştıktan sonra kağıda yapışır. Tonerde kullanılan kimyasal alaşımların kalitesine göre çıktılarda baskı ve renk kalitesi değişebilir. Düşük kalitedeki ürünlerde iyi bir baskı ve renk kalitesine ulaşmak mümkün değildir. Tonerlerde kullanılan pigmentler ve partiküllerin boyutları ile toner tozlarının erime noktası farklıdır. Bazı ürünlerde elektrostatik değişim doğru şekilde sağlanmadığı için düşük bir baskı ve renk kalitesi oluşur. 

Muadil tonerler orijinal tonerin eş değeri olarak üretilen tonerlerdir. Bu ürünler orijinaline yakın bir kaliteye ve ciddi bir maliyet avantajına sahiptir. Orijinal tonerlerin büyük ölçüde ithal ürünler kapsamında yer alması maliyet konusunda en önemli dezavantajıdır. Döviz kurlarındaki ani yükselişler sonucu bu ürünlerin fiyatlarının kısa aralıklarla değişmesi mümkündür. Bu nedenle orijinal tonerlerde fiyat istikrarı yoktur. Aynı şekilde ithalatçı firmaların orijinal ürün tedariğinde karşılaştıkları güçlükler de fiyat artışına neden olur. Ürünü pazara daha kısa sürede getiren firmalar, ürün fiyatını belirlemede etkindir. Oysa muadil tonerlerin üretimi orijinal tonerlere göre daha fazladır. Üstelik bunların fiyatları da daha düşüktür. Hangi sektörde olursa olsun, hemen tüm sektörlerde baskı işlerinde maliyeti düşürmek için muadil tonerler kullanılır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra büyük işletmelerde de muadil tonerlerle karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte, biten bir tonerin doldurularak tekrar kullanılması onu muadil toner yapmaz. Doldurma toner kullanımı ile muadil toner kullanımı iki farklı konudur. 

Muadil toner hangi özelliklere sahiptir?

Toner kullanımı konusunda kafa karıştıran pek çok sorudan bahsedilebilir. Bu sorulardan biri olan “Orijinal toner mi muadil toner mi kullanmak gerekir?” sorusu internette sıkça cevap aranan sorulardan biridir. Bu konuda tercihte bulunurken kullanıcılar en çok maliyet farkı üzerinde durur. Ayrıca baskı ve renk kalitesi, verimlilik, cihazın ömrüne etkisi gibi diğer nedenler de tercihleri etkiler. Orijinal tonerler ile muadil tonerler arasındaki farklar daha fazla bilinse de muadil tonerlerin doldurma tonerlerden farkları daha az bilinmekte. Üstelik bazı orijinal ve muadil tonerlere yeniden doldurulma özelliği kazandırıldığı için bu noktada çeşitli kafa karışıklıkları oluşabiliyor. Her şeyden önce, orijinal toner en iyi baskı ve renk kalitesini ilk kullanımda verir. Bu ürünlerin yeniden doldurulabilir olma özelliğine sahip olması bu gerçeği değiştirmez. Orijinal toneriniz bittikten sonra bunu doldurarak tekrar kullandığınızda ürün artık orijinal toner olmayacaktır. Muadil tonerler de yine en iyi baskı ve renk kalitesini ilk kullanımda verir. 

Orijinal tonerlerde olduğu gibi muadil tonerlerin de tekrar doldurularak kullanılmaları durumunda artık muadil tonerden değil, doldurma tonerlerden bahsetmek gerekir. Bu bağlamda ayrıca remanufactured tonerlerden, yani yenilenmiş tonerlerden bahsetmek gerekir. Bu toner çeşidi, kullanılmış tonerlerin demonte edilerek yeniden kullanılabilir hale getirilmesiyle elde edilir. Fakat yenilenmiş toner kartuşu kullanmak maliyet avantajı sağlasa da bazı parçalarda çeşitli sorunlarla karşılaşma ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlarda yenilenmiş toner kullanmak orijinal toner kullanmaktan bile daha yüksek bir maliyete neden olur. Orijinal muadil tonerler sıfır üretim muadil tonerlerdir. Yenilenmiş tonerlere oranla daha yüksek bir baskı ve renk kalitesine sahiptir. Üretici firmanın uyguladığı kalite standartlarına göre bu ürünlerin daha kaliteli oldukları da söylenebilir. Yenilenmiş tonerler ve doldurma tonerlerde aynı kalite standartlarını yakalamak güçtür. Bu ürünlerle çıktı alırken her işlemin ardından farklı bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, muadil tonerler konusunda ilk tercihinizi orijinal muadil tonerlerden yana kullanabilirsiniz. 

Muadil toner nasıl kullanılır?

Cihazınızda orijinal toner değil de muadil toner kullanmak istiyorsanız, her şeyden önce tonerin cihazınızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Nitekim bu ürünler, yazıcının orijinal üreticisiyle ilgisi olmayan farklı firmaların ürettiği tonerlerdir. Bu nedenle her marka ve model yazıcı için farklı muadil tonerler mevcuttur. Dolayısıyla muadil toneriniz yazıcınızla uyumlu değilse istediğiniz baskı ve renk kalitesine ulaşamazsınız. Diğer taraftan, muadil tonerler arasında da baskı ve renk kalitesi bakımından çeşitli farklılıklar mevcuttur. Kullanılan toner tozlarının erime noktası değişebilir. Elektrostatik değişime verdikleri cevap da farklıdır. Bunun sonucunda bazı muadil tonerlerde kartuşa atık toner yapışması sorunu görülebilir. Veya kağıt artıkları kartuşta birikebilir. Toner kirliliği ile diğer arka plan sorunları da yine en temelde uyumlu muadil toner kullanmamaktan kaynaklanan sorunlardır. Diğer taraftan, muadil tonerlerin üretim süreçlerinden kaynaklanan bazı hatalardan dolayı da bu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda toner değişimi konusunda sorun yaşamamak için güvenilir marka ve firmalardan alışveriş yapmalısınız. 

Cihazınız için uyumlu muadil toneri seçtikten sonra toner değiştirmek için öncelikle cihazınızı açmanız gerekir. Cihazınızdaki toner miktarını kontrol paneli üzerinden kontrol edebilirsiniz. Baskı için gerekli renk azalmış veya bitmişse cihazınız zaten uyarı verecektir. Cihazınızı açtıktan sonra muadil toneri kullanmak için ilk olarak çıkış tepsisini çıkarmalısınız. Ardından toner kapağını açabilirsiniz. Bunu yapabilmek için kontrol panelindeki ön kapak açma düğmesine basmalısınız. Daha sonra drum ünitesinin kolunu tutarak toneri yukarı doğru çekebilirsiniz. Toner kilidini açmak içinse hafifçe bastırmanız yeterlidir. Kilit açıldıktan sonra drum ünitesi kolayca çıkacaktır. Bu sırada tonerin iyice dağılması için birkaç kez döndürebilirsiniz. Drum ünitesini çıkarmışken temizlemeniz baskı ve renk kalitesini arttırır. Bu işlemin ardından toner kartuşunu drum ünitesine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle toner kartuşunu yerine takıp kapağı kapatabilirsiniz. Çıkış tepsisini de taktıktan sonra cihazınızın kontrol panelinde kullanıma hazır uyarısını görebilirsiniz. Eğer bu uyarı çıkmıyorsa, işlemi tekrar etmelisiniz. Bazı durumlarda toner kartuşu yerine tam oturmaz. 

Muadil toner kullanmanın avantajları nelerdir?

Orijinal, doldurma ve yenilenmiş tonerlere oranla muadil toner kullanmanın birçok avantajı vardır. Her şeyden önce, muadil tonerlerle baskı maliyetlerinde yüzde 60 ile 70 oranında tasarruf yapmak mümkündür. Toptan muadil toner alımı sayesinde maliyet avantajı çok daha yüksek noktalara ulaşır. Orijinal toner kullanımı özellikle maliyet nedeniyle günümüzde giderek azalmakta. Bunun sonucu olarak pazarda muadil tonerin payı her geçen gün artıyor. Üstelik, orijinal toner üreticileri esasen birer teknoloji şirketidir. Oysa muadil toner üreticilerinin büyük bölümü baskı çözümleri alanında faaliyet göstermektedir. Başka bir deyişle muadil tonerlerin üreticisi baskı sistemlerini çok iyi bilen firmalardır. Bu firmalar ürünlerin Ar-Ge ve Ür-Ge süreçlerini yakından takip ederler. Bunun içindir ki muadil tonerlerin kalite kontrol süreçleri son derece ciddi test aşamalarından geçerek şekillenir. Buna rağmen bu üreticilerin sektörde bilinirliği orijinal toner üreticileri kadar yüksek değildir. Pazarda reklam ve tanıtım çalışmaları yapmadıkları için daha sınırlı bir kitle tarafından tanınırlar. 

Muadil tonerlerin en önemli avantajlarından biri de yüksek baskı kapasitesine sahip olmalarıdır. Orijinal tonerlere oranla daha geniş hazneye sahip muadil tonerlerde daha fazla toner tozu mevcuttur. Muadil tonerlerin baskı kapasitesini arttırmak için üretici firmalar her yıl önemli kaynaklar ayırır. Bu bağlamda muadil tonerlerin kalite standartları üretici firmanın kontrolü altındadır. Ancak bu durum sadece orijinal muadil tonerler için geçerlidir. Doldurma ve diğer muadil tonerler söz konusu olduğunda durum değişir. Yeniden doldurulan muadil tonerlerde aynı kalite standartların sağlanıp sağlanmadığı hakkında bir şey söyleyemeyiz. Doldurma işlemi tonerin birçok bölümüne zarar verir. Dolayısıyla yeniden doldurulan muadil tonerler yazıcıya zarar verme ihtimaline sahiptir. Bunun içindir ki, yazıcı arızaları söz konusu olduğunda yetkili servisler, üründe ne tür bir toner kullanıldığını öğrenmek ister. Bazı servisler sadece orijinal toner kullanımını esas alırken, bazıları orijinal muadil toner kullanımını da kabul eder. Ancak diğerleri çoğu zaman garanti kapsamı dışında kalır.

Muadil toner kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Muadil toner kullanmanın avantajları olduğu gibi bazı dezavantajlarının olduğunu da unutmamak gerekir. Bu ürünleri kullanmak için her şeyden önce uyumlu muadil toneri seçmeniz gerekir. Fakat uyumlu toneri bulduğunuzda iş bitmiş olmaz. Piyasada en yaygın muadil toner çeşitleri kullan-at ve doldurulabilir toner çeşitleridir. Bu ürünler içinde en iyi sonuçları tek kullanımlık ürünler verir. Doldurulabilir muadil tonerler, muadil toner kategorisinden ziyade doldurma toner kapsamına girer. Dolayısıyla bu ürünlerde toner tozunun sızarak kağıtta leke bırakma ihtimali vardır. Doldurulabilir muadil tonerler söz konusu olduğunda, doldurma işleminden kaynaklı başka pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Doldurma ürünlerde tonerin kağıda yapışma kalitesi, içeriğindeki kimyasal alaşımların kalitesine bağlıdır. Doldurma ürünlerdeki pigmentler ve partiküllerin boyutları ile toner tozlarının erime noktaları farklıdır. Bu farklılıklar düşük bir baskı ve renk kalitesine neden olur. Aynı zamanda da baskı işlemleri sırasında yazıcıda kağıt sıkışması, kağıtlarda leke oluşumu ve benzeri sorunlara yol açar. 

Yazıcı arızalarında yetkili servisler, sorunun genellikle muadil toner kullanımından kaynaklandığını ifade etme eğilimindedir. Bu bağlamda muadil toner kullanmanın en önemli dezavantajlarından biri de karşılaşılan sorunların garanti kapsamı dışında kalabilmesidir. Baskı ve renk kalitesi bakımından orijinal tonerler elbette diğerlerinden her zaman için açık ara öndedir. Fakat cihaz arızalarını orijinal muadil tonerlerle ilişkilendirmek için zorunlu bir neden yoktur. Bunun yanı sıra bazı orijinal toner üreticileri kullanıcılarına sadece orijinal ürün kullanmalarını tavsiye eder. Özellikle lazer yazıcılar söz konusu olduğunda tonerlerin verimli şekilde kullanımları için bazı sıcaklık değerleri vardır. Doldurma tonerlerdeki toner tozları baskı ve renk kalitesi için gerekli niteliklere sahip değildir. Bu nedenle yazıcının ulaştığı sıcaklık değerine rağmen etkin sonuçlar vermez. Bu bağlamda muadil toner üreticilerinin bir kısmı da kendi ürünlerinin doldurularak tekrar kullanılmasına sıcak bakmaz. Üçüncü taraf drum üniteleri ve toner tozlarının yol açtığı sorunlar bu nedenlerle çoğu zaman garanti kapsamı dışında kalır. 

Muadil toner yazıcının ömrünü azaltır mı?

Yazıcıların kullanım ömürlerini etkileyen pek çok unsur vardır. Bunların başında şüphesiz ki kullanım şekli gelir. Cihazınızın markası ve modeli ne olursa olsun kullanım şekline dikkat etmezseniz ömrünün daha kısa sürede bitmesine yol açabilirsiniz. Ancak bununla birlikte, muadil toner kullanımı ile yazıcı ömrü arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Çünkü muadil tonerler, orijinal tonerlerle uyumlu ürünlerdir. Hatta muadil tonerlerin orijinallere göre atık hazneleri daha geniştir. Bu da yazıcının daha verimli şekilde kullanılmasına katkı sağlar. Orijinal tonerler gibi doğru şekilde kullanıldığında muadil tonerler cihazın ömrünü azaltmaz. Muadil tonerlerden istenilen baskı ve renk kalitesinin alınamamasının esas nedeninin ise kullanıcı hataları olduğunu söyleyebiliriz. Fakat doldurma muadil tonerler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Nitekim doldurma işlemi sırasında tonerin gördüğü zararlar cihazda sadece baskı kalitesini etkilemez. Kağıt sıkışması ve diğer sorunlardan dolayı cihazınız zarar görür. Bu nedenle doldurma muadil tonerlerin cihaz ömrünü olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. 

Günümüzde pek çok yazıcı üreticisi, tonerlerini yeniden doldurulma özelliğine sahip şekilde tasarlamakta. Bu durumun birkaç farklı nedeninin olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak, orijinal toner fiyatları oldukça yüksektir. Sık kullanım halinde toner maliyeti yazıcının fiyatını katbekat aşar. Bu durumu kullanıcı lehine çözmek adına pek çok orijinal toner üreticisi, ürünlerine yeniden doldurulabilme özelliği kazandırmakta. İkinci olarak, orijinal tonerlerin en önemli rakibi muadil tonerlerdir. Bu rekabette muadil tonerlerin pazar payını azaltmak için ürünlere yeniden doldurulabilme özelliği kazandırmak etkin bir stratejidir. Üçüncü olarak, orijinal tonerin doldurulması kullanıcı lehine bir maliyet avantajı yaratsa da orta ve uzun vadede aslında orijinal tonerlere yönelimi arttırır. Bu gibi nedenlerden dolayı orijinal tonerlerin yeniden doldurulabilme özelliği konusunda dikkatli olmak gerekir. Başka bir deyişle, orijinal toneri doldurduğunuzda, bu işlemden kaynaklı nedenlerden dolayı cihazınızın ömrünün kısalması mümkündür. Orijinal muadil tonerlerde kalite standartları sabittir. Aynı muadil toner üreticisinin ürünlerini kullandığınızda herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız. 

Muadil toner alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Tıpkı orijinal tonerler gibi muadil tonerler de havalı köpük ve karton ambalajla kullanıcıya ulaşır. Ancak bu durum onların orijinal olup olmadığını anlamak için yeterli değildir. Güvenilir olmayan satış kanallarından alınan muadil tonerin orijinal muadil toner değil, doldurma muadil toner olması mümkündür. Böyle bir durumla karşılaşmamak için alışverişlerinizi güvenilir kanallardan yapmalısınız. Piyasada muadil tonerlerle ilgili pek çok seçenek bulabilirsiniz. Bunlar içinde tercihte bulunurken uyumluluk, kalite ve performans şeklinde üç temel kritere göre değerlendirme yapabilirsiniz. Uyumluluk şartı, muadil toner alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde en önemli unsurlardan biridir. Eğer cihazınızla yüzde 100 uyumlu bir muadil toner almazsanız bu ürünü kullanma şansınız olmaz. Muadil tonerlerin hangi yazıcılarla uyumlu olduğunu ürün açıklamaları kısmında bulabilirsiniz. Bu kısımlara dikkat ederek alım gerçekleştirirseniz olumsuz bir sonuçla karşılaşmazsınız. Kalite konusunda ise toner tozlarından kaynaklı çeşitli farklılıklar olduğunu unutmamalısınız. Toner alırken güvenilir markaları tercih ederseniz kalitesiz ürün çeşitlerinden kurtulabilirsiniz. 

Bir ürünü almadan önce yapılması gereken en önemli işlerden biri de fiyat karşılaştırması yapmaktır. Nitekim ürün fiyatlarının farklı nedenlerle değişmesi mümkündür. Fiyat karşılaştırması yapmak için online kanallar daha uygundur. Perakende satış noktalarında muadil toner fiyatları için karşılaştırma yapmak zordur. Oysa internet üzerinden basit birkaç tıklamayla bu karşılaştırmaları kolayca yapabilirsiniz. Bu bağlamda ucuz muadil toner, aramalarda daha fazla ön plandadır. Ne var ki, ucuz tonerler ile pahalı tonerler arasında ayrım yapmak için yeterli bir kriter yoktur. Ucuz ve pahalı sözcüklerinin piyasa şartları içinde farklı fiyatlara karşılık gelmesi mümkündür. Bu nedenle fiyat karşılaştırması yaparken sadece fiyata değil, baskı kapasitesi ve diğer konulara da dikkat etmelisiniz. Ayrıca ihtiyaçlarınızın çok üzerinde alım gerçekleştirmemelisiniz. Toner alışverişlerinde en sık karşılaşılan hatalardan biri de budur. Toneri saklamak için ideal koşullara sahip olmayan işletmelerde toneri uzun süre sorunsuz şekilde saklamak mümkün değildir. Bu da mali kaybı yaratır.

Muadil toner alışverişlerinizde adresiniz Ofix.com!

Bu yazımızı bitirmeden önce, dilediğiniz muadil toner çeşidine Ofix.com üzerinden uygun fiyat avantajıyla sahip olabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Muadil tonerler söz konusu olduğunda güvenilir satış kanallarını kullanmak çok önemlidir. Piyasada bazı satış kanallarında bitmiş tonerlerin tekrar doldurularak muadil toner diye satışının yapıldığını görmekteyiz. Muadil tonerler için alışverişlerinizi Ofix.com üzerinden yaparsanız bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız. Sitemizde satışı devam eden muadil tonerleri buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir