Muhtar Kent: Coca Cola’yı yöneten Türk iş adamı…

1978 yılında gazetede gördüğü bir ilan üzerine Coca Cola‘ya iş başvurusunda bulunan Muhtar Kent, pazarlama uzmanı olarak girdiği şirketi günün birinde yöneteceğini hiç düşünmemişti. İlk 10 ayında araçlara ürün taşıyan ve satış noktalarına ürünleri ulaştıran Muhtar Kent, Coca Cola şirketinde kariyer basamaklarını emek, sabır ve özveriyle tırmanarak birçok üst düzey görevde bulunduktan sonra 2008 yılında CEO’luk (Chief Executive Officer, İcra Kurulu Başkanı), 2009 yılında COB’luk (Chairman of the Board, Yönetim Kurulu Başkanı) yaptı.

Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, görev süresi boyunca Coca Cola‘da birçok başarıya imza atan ve Türkiye’nin uluslararası alanda gurur duyduğu isimlerden biri olmayı başaran Muhtar Kent‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Muhtar Kent

Muhtar Kent, 1 Aralık 1952 tarihinde New York’ta dünyaya geldi. Ayvalık’ta yaşayan Madra ailesinden gelen Muhtar Kent‘in babası Necdet Kent, II. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosu olarak görev yapmaktayken Türk pasaportu vererek kurtardığı 80 kadar Yahudiyle “Türk Oskar Schindler” olarak hatırlanmakta. II. Dünya Savaşı’nın ardından Necdet Kent, Türkiye’nin New York Başkonsolosu olarak görev yaptı ve oğlu Muhtar Kent, New York’ta dünyaya geldi.

Tarsus Amerikan Koleji‘nde tamamladığı orta öğreniminin ardından genç Muhtar, ekonomi okumak için İngiltere’deki Hull Üniversitesi‘ne kayıt yaptırdı. Mezun olduktan sonra yüksek lisansını Londra City Üniversitesi‘nde iş yönetimi alanında yaptı ve MBA derecesini aldı. Daha sonra, askerlik görevini yerine getirmek için Türkiye’ye döndü. Askerliğini tamamladıktan sonra, 1978 yılında cebindeki bin dolarla ABD’ye gitti ve amcasının yanına yerleşti.

3 ay boyunca iş aradıktan sonra Muhtar Kent, The New York Times gazetesinde gördüğü bir ilan üzerine Coca Cola‘ya iş başvurusunda bulundu. Görüşmenin olumlu geçmesi sonucu, dünyanın en büyük gazlı içecek firması olan Coca Cola‘nın Atlanta’daki merkezinde pazarlama uzmanı olarak işe alındı. Sabah saat 04:00’te kalkarak hazırlandığı, araçlara ürün taşımak ve satış noktalarına ürünleri ulaştırmakla geçirdiği ilk 10 ayında, kariyer yolculuğunda yükselmesini sağlayacak çok önemli deneyimler kazandı. 

Coca Cola ve Muhtar Kent

1970’li yıllarda Coca Cola, kendi ürünlerinin yanı sıra başta Sprite ve Fanta olmak üzere çok sayıda markanın satışını yapıyordu. Odak noktası kendi ürünleri olsa da ürün gamının genişliğinden dolayı şirket, sürdürülebilir bir büyüme sürecinden henüz yoksundu. Şirketin reklam faaliyetlerini ciddi oranda arttırdığı bu yıllarda Coca Cola reklamları, artık yalnızca bir ürünü tanıtmanın ötesinde, eğlence ve arkadaşlık gibi temalarla yeni bir yaşam şeklinin tanıtımını ve pazarlamasını yapmaktaydı. Reklamlar için ayrıca, radyo ve sinemadan da etkin bir şekilde yararlanılıyordu. Radyo programlarına sponsorlukla başlayan süreçte, pek çok sinema filminin en önemli karelerinde Coca Cola içilmekteydi.

Coca Cola‘da geçen ilk yılında Muhtar Kent, satış noktalarında hem market yöneticileri, hem de müşterilerle kurduğu temaslarla marka güvenilirliğinin ne kadar önemli olduğunu gördü. Nitekim müşteriler, radyoda dinledikleri reklamların ve sinema filmlerinde gördükleri sahnelerin gerçeği ne kadar yansıttığına büyük önem veriyordu. Neyle karşılaşacaklarını bilen müşteriler, markaya güven duyuyor, bu güven sayesinde marka yükseliyordu. Coca Cola’nın markalaşma süreci içinde bu güven bağını kurmak için büyük emek harcanmıştı.

Pazarlama biriminin daha büyük başarılara imza atabilmesi ve Coca Cola‘nın büyüyebilmesi için Muhtar Kent, her şeyden önce bu güven bağını koruyup güçlendirmek gerektiğini anlamıştı. Büyüyebilmek için ayrıca, perakende ve restoran müşterileri için değer artırma ve güçlü bir franchise şişeleme sistemine ihtiyaç olduğunu gördü. Bu çerçevede hazırladığı raporlarla Coca Cola‘nın iş modelini gözden geçirmesini ve büyüme modelini şekillendirmesini sağladı.

Coca Cola’da Yükseliş

1979 yılında Muhtar Kent, reklam müdürü olarak Roma’ya tayin edildi. Roma’da geçirdiği 2 yıllık süre zarfında, Coca Cola reklamlarında marka güvenilirliğini öne çıkaran kampanyalar hazırlattı. Bu kampanyalar Kent‘e, markanın “söz” demek olduğunu öğretti. İyi tutulmuş sözle güven bağı güçlendiği gibi, marka başarısı da yükseliyordu. Bu kampanyalar sonucunda şirkete Roma’da önemli ticari başarılar kazandıran Muhtar Kent, 1981 yılında Hollanda’ya atandı ve şirketin Hollanda pazarında büyümesi için gerekli yetkilere sahip oldu.

1981-1985 arası dönemde Hollanda’da Coca Cola için çok önemli projelerin yönetimini üstlenen Muhtar Kent, iş hayatında yenilikçilik ve girişimcilik ruhunun ne kadar önemli olduğunu gördü. Nitekim şirket yönetimi, kendisine bütünüyle yabancı bir coğrafyada Muhtar Kent‘e yetki ve sorumluluk vererek bu ruhu kazanmasını sağladı. Şirketin Avrupa’da 4 farklı birimde genel müdürlüğünü yapan isimlerle kurduğu yakın ilişkiler sayesinde Kent, Coca Cola‘nın pazar gücünü arttırmasını sağlayan birçok projeyi hayata geçirdi. Bunlar içinde ne önemlisi, seyahat sektörü için geliştirilen yeni ambalajlardı. Bu ambalajlar sayesinde Coca Cola satışları Hollanda ve Avrupa pazarında hızlı bir artış ivmesi yakaladı.

1985 yılında Muhtar Kent, Coca Cola‘nın Türkiye Bölgesi Genel Müdürü olarak Türkiye’ye atandı. Bu dönemde Coca Cola, Türkiye pazarında henüz çok küçük bir hacme sahipti. Öyle ki, Coca Cola‘da ilk 50’nin içinde bile değildi ve şirketin Türkiye merkezi İzmir’deydi. Muhtar Kent‘le birlikte Türkiye merkezi İstanbul’a taşındı ve ürün satışlarında büyük bir artış elde edildi. Bu başarılar sonucunda Muhtar Kent, 1989 yılında Coca Cola‘nın Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü’ne atandı. Böylelikle Alpler’den Himalayalar’a kadar 23 ülkede şirketin tüm satış ve pazarlama işlerinin sorumluluğunu üstlendi.

Coca Cola’nın Zirvesinde Geçen Yıllar

Muhtar Kent‘in Coca Cola‘daki yükseliş serüveni, 1991 yılında Orta ve Doğu Avrupa Bölümü Başkanı ve Coca Cola‘nın Birinci Başkan Yardımcısı olarak atanmasıyla devam etti. 1995-1997 yılları arasında Orta ve Doğu Avrupa’da Coca Cola‘nın 1 milyar dolarlık yatırımlarını başarıyla yöneten Kent, 23 ülkede toplam 26 yeni fabrikanın hizmete başlamasını sağladı. Bu ülkelerde şişeleme faaliyetlerini bizzat yönettikten sonra, 1999-2005 yılları arasında Coca Cola‘nın Türkiye’deki en büyük hissedarı Efes İçecek Grubu CEO’luğunu üstlendi. Bu süreçte Efes, Londra Borsası‘nda halka açılarak 2.5 kat büyüdü ve ürünlerini Adriyatik’ten Çin’e kadar geniş bir coğrafyada satışa sunmaya başladı.

2005 yılında Muhtar Kent, Coca Cola‘ya geri döndü ve şirketin Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı oldu. 1 Temmuz 2008 tarihinde ise Coca Cola‘nın CEO’su oldu. Coca Cola‘da 30 yıllık kariyer serüveni içinde edindiği deneyimler ve çok farklı coğrafyalarda şirketin büyümesini sağlayan başarıları sonucunda elde ettiği bu yükseliş, Muhtar Kent‘i Türkiye’nin uluslararası alanda gurur duyduğu isimlerden biri haline getirdi. 23 Nisan 2009 tarihinde ise Coca Cola‘nın Atlanta’daki genel merkezinde yapılan yönetim kurulu başkanı seçimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Neville Isdell‘in yerine, Coca Cola‘nın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Muhtar Kent‘in yönetiminde Coca Cola, içecek sektöründe çok önemli yeniliklere imza attı. Bunlar içinde en dikkat çekenlerinden biri, “plant bottle” (bitki şişe) olarak adlandırılan tümüyle geri dönüştürülebilir ambalaja sahip ürünlerin piyasaya sunulmasıydı. 2017 yılının Mayıs ayında Muhtar Kent, CEO’luk görevini James Quincey‘e bıraktı. Yönetim kurulu başkanlığı ise 2019 yılına kadar devam etti. Quincey yönetimi, yeni dönem için vizyonunu “total beverages company” (tümüyle içecek şirketi) olma hedefiyle belirledi. Bu hedef kapsamında şirket, bugün itibariyle 500’den fazla içecek markasına ve 4 bine yakın ürüne sahip. Bu markalar içinde değeri 1 milyar doların üzerinde olan marka sayısı 20’nin üzerinde.

Ofis dostu Coca Cola ürünleri Ofix.com’da!

Muhtar Kent‘in başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Coca Cola ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Coca Cola 250 ml Cam Şişe

Listemizin ilk sırasında, Coca Cola 250 ml cam şişe var. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünleri, ofis buzdolabında kolayca saklayabilir, dilediğiniz zaman kendiniz tüketebilir veya misafirlerinize ikram edebilirsiniz. 100 ml için şeker ve karbonhidrat miktarı 11.2 gram olan bu ürünlerin verdiği enerji 45 kcal. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Coca Cola Light 250 ml Cam Şişe

Listemizin ikinci sırasında, Coca Cola Light 250 ml cam şişe var. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, şeker ve karbonhidrat içermiyor, 100 ml için enerji miktarı ise 0.2 kcal. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Coca Cola 1 Litre

Listemizin üçüncü sırasında, Coca Cola 1 litre var. Ofiste çalışırken veya mola zamanlarınızda keyifle yudumlayabileceğiniz bu içecekleri soğuk olarak tüketmeniz gerektiğini hatırlatalım. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yapmakta olduğumuz diğer Coca Cola ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir