Muhtar Kent ve Coca Cola

1978 yılında gazetede gördüğü bir ilan üzerine Coca Cola‘ya iş başvurusunda bulunan Muhtar Kent, pazarlama uzmanı olarak girdiği şirketi günün birinde yöneteceğini hiç düşünmemişti. İlk 9 ayında araçlara ürün taşıyan ve satış noktalarına ürünleri ulaştıran Muhtar Kent, Coca Cola şirketinde kariyer basamaklarını emek, sabır ve özveriyle tırmandı. Ve birçok üst düzey görevde bulunduktan sonra 2008 yılında CEO’luk (Chief Executive Officer, İcra Kurulu Başkanı), 2009 yılında COB’luk (Chairman of the Board, Yönetim Kurulu Başkanı) yaptı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, görev süresi boyunca Coca Cola‘da birçok başarıya imza atan ve Türkiye’nin uluslararası alanda gurur duyduğu isimlerden biri olmayı başaran Muhtar Kent‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Muhtar Kent kimdir?

Muhtar Kent olarak tanınan Ahmet Muhtar Kent, 1 Aralık 1952 tarihinde New York’ta dünyaya geldi. Ayvalık ilçesinde yaşayan Madra ailesinden gelen Muhtar Kent‘in babası Necdet Kent, II. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosu olarak görev yapmaktaydı. Bu dönemde Türk pasaportu vererek kurtardığı 80 kadar Yahudiden dolayı “Türk Oskar Schindler” olarak hatırlanmakta. Savaşın ardından Necdet Kent, Türkiye’nin New York Başkonsolosu olarak görev yaptı. Oğlu Muhtar Kent, New York’ta bu dönemde dünyaya geldi. Tarsus Amerikan Koleji‘nde tamamladığı orta öğreniminin ardından genç Muhtar, ekonomi okumak için İngiltere’deki Hull Üniversitesi‘ne kayıt yaptırdı. Mezun olduktan sonra yüksek lisansını Londra City Üniversitesi‘nde iş yönetimi alanında yaptı ve MBA derecesini aldı. Daha sonra, askerlik görevini yerine getirmek için Türkiye’ye döndü. Askerliğini tamamladıktan sonra, 1978 yılında cebindeki bin dolarla ABD’ye gitti ve amcasının yanına yerleşti. 

3 ay boyunca iş aradıktan sonra Muhtar Kent, The New York Times gazetesinde gördüğü bir ilan üzerine Coca Cola‘ya iş başvurusunda bulundu. Görüşmenin olumlu geçmesi sonucu, dünyanın en büyük gazlı içecek firması olan Coca Cola‘nın Atlanta’daki merkezinde pazarlama uzmanı olarak işe alındı. Sabah saat 04:00’te kalkarak hazırlandığı ve araçlara ürün taşımakla geçirdiği ilk 9 ayında çok önemli deneyimler kazandı. Görev yaptığı Georgia, Texas, Massachusetts ve California’daki dağıtım araçları işle ilgili vizyon kazanmasını sağladı. Yaptığı işler arasında süpermarketlere ürün taşımak, stokları yerleştirmek, rafları düzenlemek gibi işler vardı. Coca Cola‘daki kariyer serüveninde Muhtar Kent‘in yeni pazarlara girmek, müşterileri ziyaret etmek, insanların tükettikleri içeceklerle ilgili fikirlerini öğrenmek gibi konularda temel yaklaşımları işte bu deneyimlerle şekillendi. 

Muhtar Kent ve Coca Cola

1970’li yıllarda Coca Cola, kendi ürünlerinin yanı sıra başta Sprite ve Fanta olmak üzere çok sayıda markanın satışını yapıyordu. Odak noktası kendi ürünleri olsa da ürün gamının genişliğinden dolayı şirket, sürdürülebilir bir büyüme sürecinden henüz yoksundu. Şirketin reklam faaliyetlerini ciddi oranda arttırdığı bu yıllarda Coca Cola reklamları, yalnızca bir ürünü tanıtmanın ötesine geçmişti. Coca Cola reklamlarında eğlence ve arkadaşlık gibi temaların yer aldığı bu dönemde şirket, yeni bir yaşam şeklinin tanıtımını ve pazarlamasını yapmaktaydı. Reklamlar için ayrıca, radyo ve sinemadan da etkin bir şekilde yararlanılıyordu. Radyo programlarına sponsorlukla başlayan reklamlar, sinemanın gücünden dolayı zaman içinde sinemaya odaklandı. 1970’lerin ikinci yarısında pek çok sinema filminin en önemli karelerinde Coca Cola içilmesi sağlandı. Reklamların etkisiyle birlikte ürünlere talep artarken Coca Cola‘nın yeni şişeleme ve dolum tesisleri için yatırımları da hız kazandı. 

Coca Cola‘da geçen ilk yılında Muhtar Kent, satış noktalarında hem market yöneticileri, hem de müşterilerle kurduğu temaslarla marka güvenilirliğinin ne kadar önemli olduğunu gördü. Nitekim müşteriler, radyoda dinledikleri reklamların ve sinema filmlerinde gördükleri sahnelerin gerçeği ne kadar yansıttığına büyük önem veriyordu. Neyle karşılaşacaklarını bilen müşteriler, markaya güven duyuyor, bu güven sayesinde marka yükseliyordu. Coca Cola‘nın markalaşma sürecinde bu güven bağını kurmak için çok emek harcanmıştı. Pazarlama biriminin daha büyük başarılara imza atabilmesi için Muhtar Kent, her şeyden önce bu güven bağını koruyup güçlendirmek gerektiğini anlamıştı. Büyüyebilmek için ayrıca, perakende ve restoran müşterileri için değer artırmaya ve güçlü bir franchise şişeleme sistemine ihtiyaç olduğunu gördü. Bu çerçevede hazırladığı raporlarla Coca Cola‘nın iş modelini gözden geçirmesini ve büyüme modelini şekillendirmesini sağladı.

Coca Cola’da Yükseliş

1979 yılında Muhtar Kent, reklam müdürü olarak Roma’ya tayin edildi. Roma’da geçirdiği 2 yıllık süre zarfında, Coca Cola reklamlarında marka güvenilirliğini öne çıkaran kampanyalar hazırlattı. Bu kampanyalar sayesinde Muhtar Kent, markanın “söz” demek olduğunu tüketicilere gösterdi. İyi tutulmuş sözle güven bağı güçlendiği gibi, marka başarısı da yükseliyordu. Bu durum aynı zamanda Coca Cola tarihinin de bir özetiydi. Coca Cola‘nın icadından günümüzdeki şekline gelinceye kadar yaşanan tüm süreçlerde Coca Cola, güven bağını güçlü tutmayı başarmıştı. Muhtar Kent Coca Cola için çalıştığı süre boyunca markanın geçmişini hep aklında bulundurdu. Güven bağını güçlendiren kampanyalar sayesinde Roma’da Coca Cola‘ya önemli ticari başarılar kazandıran Muhtar Kent, 1981 yılında Hollanda’ya atandı. Bu atamayla birlikte şirketin Hollanda pazarında büyümesi için gerekli yetkilere sahip oldu. Roma’dan sonra Hollanda pazarında da Muhtar Kent pek çok alanda önemli yeniliklere imza atılmasını sağladı. 

1981-1985 arası dönemde Muhtar Kent, iş hayatında yenilikçilik ve girişimcilik ruhunun ne kadar önemli olduğunu gördü. Nitekim şirket yönetimi, kendisine bütünüyle yabancı bir coğrafyada Muhtar Kent‘e yetki ve sorumluluk vererek bu ruhu kazanmasını sağladı. Şirketin Avrupa’da genel müdürlüğünü yapan isimlerle kurduğu ilişkiler sayesinde Muhtar Kent, Coca Cola için çok önemli projeleri hayata geçirdi. Bunlardan biri, seyahat sektörü için geliştirilen yeni ambalajlardı. Bu ambalajlar sayesinde Coca Cola satışları Hollanda ve Avrupa pazarında hızlı bir artış ivmesi yakaladı. Muhtar Kent‘in gerçekleştirdiği bu başarı, 1985 yılında Coca Cola‘nın Türkiye Bölgesi Genel Müdürü olarak atanmasını sağladı. Bu süreçte Coca Cola‘da Roberto Goizueta yönetimi, ABD’deki pek çok şişeleme tesisini halka açtı. Ve yeni ürün tipleriyle pazar hakimiyetini güçlendirdi. Roberto Goizueta tarafından 1985 yılında geliştirilen Diet Coke, Coca Cola‘nın pazar hakimiyetini güçlendiren en önemli unsurlardan biri oldu. 

Muhtar Kent ve Türkiye Pazarında Coca Cola

1980’li yıllarda Coca Cola, Türkiye pazarında henüz istediği güce ulaşamamıştı. Öyle ki, Coca Cola‘da Türkiye pazarı ilk 50’nin içinde bile değildi. Şirketin Türkiye merkezinin İzmir’de olması, iş bağlantılarını geliştirmesini güçleştirmişti. Muhtar Kent ile birlikte Coca Cola‘nın Türkiye merkezi İstanbul’a taşındı. Geliştirilen iş bağlantıları sayesinde ürün satışlarında büyük artış elde edildi. Bu başarılar sonucunda Muhtar Kent, 1989 yılında Coca Cola‘nın Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü’ne atandı. Böylelikle Alpler’den Himalayalar’a kadar 23 ülkede Coca Cola‘nın satış ve pazarlama işlerinin sorumluluğu Muhtar Kent tarafından üstlenildi. Dönemin en popüler içeceklerinden biri olan Diet Coke‘un Pepsi‘yle rekabetinde Coca Cola‘yı öne geçiren isimler arasında Muhtar Kent de vardı. Coca Cola‘daki değişimleri markaya duyulan güvenle pekiştiren projeler geliştirmesi, Muhtar Kent isminin Coca Cola yönetiminde daha fazla anılmasını sağladı. 

Muhtar Kent‘in Coca Cola‘daki yükseliş serüveni, 1991 yılında Orta ve Doğu Avrupa Bölümü Başkanı olmasıyla devam etti. Ardından, Coca Cola‘nın Birinci Başkan Yardımcısı olarak ataması yapıldı. 1995-1997 yılları arasında Orta ve Doğu Avrupa’da Coca Cola‘nın 1 milyar dolarlık yatırımlarını başarıyla yöneten Muhtar Kent, 23 ülkede toplam 26 yeni fabrikanın hizmete başlamasını sağladı. Bu ülkelerde şişeleme faaliyetlerini bizzat yönetti. 1999-2005 yılları arasında Coca Cola‘nın Türkiye’deki en büyük hissedarı Efes İçecek Grubu CEO’luğunu üstlendi. Bu süreçte Efes, Londra Borsası‘nda halka açılarak 2.5 kat büyüdü. Aynı zamanda da ürünlerini Adriyatik’ten Çin’e kadar geniş bir coğrafyada satışa sunmaya başladı. Üstlendiği tüm sorumlulukları başarıyla yerine getiren Muhtar Kent, artık dünya çapında tanınan bir iş insanı haline gelmişti. İleride Coca Cola‘nın CEO’su olacağına yönelik tahminler bu dönemde sıkça dile getirilmeye başlandı.   

Coca Cola’nın Zirvesinde Geçen Yıllar

2005 yılında Muhtar Kent, Coca Cola‘ya geri döndü ve şirketin Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı oldu. 1 Temmuz 2008 tarihinde ise Coca Cola‘nın CEO’su oldu. Muhtar Kent CEO olmadan önce şirketin pek çok üst düzey yönetim organında çeşitli görevler yapmıştı. Edindiği yöneticilik deneyimi sayesinde geldiği bu konum, kendisinin yanı sıra ülkemiz için de bir gurur kaynağı oldu. Coca Cola Muhtar Kent ile büyümesini sürdürürken, Muhtar Kent de katıldığı etkinliklerde başarısının sırlarını paylaşıyordu. Coca Cola‘da 30 yıllık kariyer serüveni içinde edindiği deneyimler, özellikle gençlere ilham veriyordu. Coca Cola bünyesinde dünyanın farklı coğrafyalarında görev yapmış olması, Muhtar Kent isminin yarattığı heyecanı arttırıyordu. 23 Nisan 2009 tarihinde yapılan yönetim kurulu başkanı seçimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Neville Isdell‘in yerine Coca Cola‘nın Yönetim Kurulu Başkanı olması, tüm dünyada takdirle karşılandı. 

Muhtar Kent‘in yönetiminde Coca Cola, içecek sektöründe çok önemli yeniliklere imza attı. Bunlar içinde en dikkat çekenlerinden biri, “plant bottle” (bitki şişe) ürünleriydi. Tümüyle geri dönüştürülebilir ambalaja sahip bu ürünler pazarda büyük ilgi yarattı. Coca Cola‘nın yalnızca bir içecek şirketi olmasına yönelik çalışmalar da Muhtar Kent döneminde ivme kazandı. Şirket bünyesinde farklı iş kollarında faaliyet gösteren birimlerin kapatılarak içecek alanına yoğunlaşılması, ileriki süreçte Coca Cola‘nın büyümesini hızlandıracaktı. 2017 yılının Mayıs ayında Muhtar Kent, CEO’luk görevini James Quincey‘e bıraktı. Yönetim kurulu başkanlığı ise 2019 yılına kadar devam etti. Quincey yönetimi, yeni dönem için vizyonunu tümüyle içecek şirketi olma hedefiyle belirledi. Bu hedef kapsamında şirket, bugün itibariyle 500’den fazla içecek markasına ve 4 bine yakın ürüne sahip. Bu markalar içinde değeri 1 milyar doların üzerinde olan marka sayısı 20’nin üzerinde.

Ofis dostu Coca Cola ürünleri Ofix.com’da!

Muhtar Kent‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Coca Cola ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Coca Cola Cam Şişe 250 ml x 24 Adet

Listemizin ilk sırasında, Coca Cola cam şişe 250 ml x 24 adet var. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünleri, ofis buzdolabında kolayca saklayabilir, dilediğiniz zaman kendiniz tüketebilir veya misafirlerinize ikram edebilirsiniz. 100 ml için şeker ve karbonhidrat miktarı 11.2 gram olan bu ürünlerin verdiği enerji 45 kcal. Coca Cola cam şişe 250 ml x 24 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Coca Cola Light Cam Şişe 250 ml x 24 Adet

Listemizin ikinci sırasında, Coca Cola Light cam şişe 250 ml x 24 adet var. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, şeker ve karbonhidrat içermiyor. 100 ml için enerji miktarı ise 0.2 kcal. Coca Cola Light cam şişe 250 ml x 24 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Coca Cola 1 Litre

Listemizin üçüncü sırasında, Coca Cola 1 litre var. Ofiste çalışırken veya mola zamanlarınızda keyifle yudumlayabileceğiniz bu içecekleri soğuk olarak tüketmeniz gerektiğini hatırlatalım. Coca Cola 1 litre ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışını yapmakta olduğumuz diğer Coca Cola ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir