Mutfak temizliğinin püf noktaları nelerdir?

İster ev, isterse ofis olsun, temizlikle ilgili en fazla dikkat etmemiz gereken konuların başında mutfak temizliği geliyor. Mutfak temizliğinde hiçbir şeyi atlamadan, her şeyi en iyi şekilde temizlemeye dikkat etmek çok önemli. Aksi durumda, enfeksiyonların hızla yayılması engellenemez. Mutfak temizliğinin püf noktalarını bilirsek, hem temizlik işlerimizi daha kısa sürede tamamlar, hem de mutfakta hijyeni daha etkin bir şekilde sağlayabiliriz. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, mutfak temizliğinin püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Temizliğe en kirli noktalardan başlamalısınız.

Temizlik işlerinde verimli olmak ve etkili sonuçlar almak için her şeyden önce iyi bir planlama şart. Temizliğe en kirli noktalardan başlarsanız, enerjinizi daha iyi kullanır ve hijyen konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Bu sayede gereksiz emek ve zaman kaybına uğramaz, temizlik işlerine daha iyi yoğunlaşabilirsiniz. Mutfak eşyalarının temizliği tek tek yapıldığı için iyi bir planlamayla zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Mutfaklarda en çok ocak kullanıldığı için en kirli noktalar genellikle ocak ve çevresi olmakta. Bu nedenle, mutfak temizliğinin püf noktaları konusunda ilk olarak ocak temizliği üzerinde durmak istiyoruz.

Ocak temizliği nasıl yapılır?

İster elektrikli, isterse gazlı olsun, ocaklar mutfak içinde en hızlı şekilde ve yoğun miktarda kirlenen alanların başında gelir. Ocak temizliği pratik bilgiler sayesinde kolayca ve kısa sürede tamamlanabilir. Ocak temizliğinde ilk olarak, telleri kaldırmalı ve ocağınızı temizliğe hazırlamalısınız. Ocağınızın yüzeyine uygun bir bulaşık deterjanı ile bulaşık süngerinizi veya temizlik bezinizi hazırlamalı, kirlerin üzerinden önce hafifçe geçerek deterjanın yüzeye temas etmesini sağlamalısınız. Birkaç dakika beklediğinizde, yüzeydeki kirleri temizlemeniz daha kolay olacaktır.

Daha sonra, bulaşık süngerinizi veya temizlik bezinizi biraz ıslatıp üzerine tekrar deterjan dökebilirsiniz. Süngeri ocak etrafında gezdirerek ocağınızın kirlerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde hijyen konusunda daha etkin sonuçlar almak için çamaşır suyu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat çamaşır suyunu ocağınızın üzerine değil, süngerin üzerine dökmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çamaşır sunuyu ocak gibi hassas yüzeylerde doğrudan uygulamak istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına yol açabilir. Ayrıca, miktar konusuna da dikkat etmeli, fazla miktarda çamaşır suyu kullanmaktan kaçınmalısınız.

Gaz düğmelerini ihmal etmemelisiniz.

Ocak temizliğinde en sık ihmal edilen konulan başında gaz düğmelerinin temizliği geliyor. Temizlik ve hijyen konusunda etkin sonuçlar almak için gaz düğmelerinin üzerinden geçmekle yetinmemelisiniz. Düğmelerin altında biriken kirler ve yağlar, kısa bir süre içinde birer mikrop yuvası haline gelebilir. Ocak düğmelerinin temizliğini ise düğmeleri ocaktan çıkarıp ılık suda bulaşık deterjanıyla yıkayarak yapabilirsiniz.

Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde ocak temizliği konusunda şu noktalara da dikkat etmelisiniz. Elektrikli ocaklar gazlı ocaklara oranla daha geç ısınıp daha geç soğur. Elektrikli ocak temizliğine başlamadan önce ocağınızın iyice soğuduğundan emin olmalısınız. Sıcak bir ocağın üzerine hiçbir zaman soğuk su dökmemelisiniz. Seramik cam ocak kullanıyorsanız, yüzeyde bir çatlak oluşmuşsa ürünü fişten hemen çekmeli ve yetkili servisle temasa geçmelisiniz. Kurumuş kirler için doğru malzeme kullanmaya dikkat etmeli, bıçak veya kesici maddeler yerine seramik cam temizleme spatulası kullanmalısınız. Ocağınızın üzerine şekerli yiyecekler dökülmüşse, camın soğumasını beklemeden spatula kullanarak temizliğini sağlamalısınız.

Fırın temizliği nasıl yapılır?

Mutfakta ocaktan sonra en fazla kirlenen alanların başında fırınlar gelmekte. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde fırın temizliği konusunda şu noktalara çok dikkat etmelisiniz. Fırın temizliği fırının dış yüzeyini temizlemekten ibaret değildir. Fırın temizliğine fırının iç yüzeyinden başlamalısınız. Fırının içindeki ızgara ve tepsileri çıkartmalı, uygun bir bulaşık deterjanı ve temizlik süngeri kullanarak yüzeyde temizliği sağlamalısınız. Ocak temizliğinde olduğu gibi fırın temizliğinde de deterjanlı süngeri yüzeye sürüp birkaç dakika beklemek çok faydalı. Bu sayede fazla ovalamaya gerek duymadan fırın temizliği konusunda etkin sonuçlar alabilirsiniz.

Fırın temizliğinde doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Bulaşık deterjanı kullanmak istemiyorsanız fırın temizliği doğal yollarla da yapılabilir. Fırın temizliği için pratik bilgiler içinde doğal yöntemler oldukça etkili. Deterjan yerine tuz, karbonat ve sudan oluşan bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışıma dilerseniz limon veya sirke de ekleyebilirsiniz. Limon, sirke ve karbonattan oluşan bileşimler, yüzeylerde oluşan yağ lekelerinden kurtulmak konusunda en az yağ sökücüler kadar etkin çözümler sunmakta. Fırınınız temiz olduğu halde kötü kokmaktaysa, bunun için yalnızca sirkeli su kullanmanız yeterli olabilir.

Aspiratör nasıl temizlenir?

Mutfak temizliğinde ocak ve fırından sonra aspiratör temizliğine geçebilirsiniz. Aspiratörünüzün mazgalı çıkıyorsa, mazgalı çıkartarak temizliğini sağlamalısınız. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde ocağı kirletmeden temizlemek için mümkünse mazgalı çıkartmak çok önemli. Mazgal üzerinde yağ birikmişse, yağ sökücü kullanarak etkin bir temizlik sağlayabilirsiniz. Mazgalda yoğun miktarda yağ birikmişse, ılık suda bulaşık deterjanı kullanarak yıkayabilirsiniz. Aspiratörün camını temizlemek için cam temizleyiciler ile bulaşık süngeri kullanabilirsiniz. Yüzeyde temizliği sağladıktan sonra iyi sıkılmış bir bezle köpüğü almalısınız.

Buzdolabı nasıl temizlenir?

Ocak, fırın ve aspiratörden sonra mutfak temizliğinde buzdolabına geçebilirsiniz. Temizlik yapmadan önce buzdolabınızın fişini çekmeli ve içini boşaltmalısınız. Daha sonra, ıslatıp iyice sıktığınız bulaşık süngerinize az miktar deterjan dökerek yayabilir, buzdolabınızın iç yüzeyini temizleyebilirsiniz. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde diğer yüzeylerde olduğu gibi burada da köpük veya deterjan kalıntısı bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Silme işlemi bittikten sonra kuru bir temizlik bezi ile tüm yüzeylerin üzerinden bir kez daha geçebilirsiniz. Dondurucunuzu temizlemek içinse içerdeki yiyecekleri dışarı çıkartarak güneş almayan bir yerde bekletmelisiniz. Temizlik işlemini kısa sürede tamamlamalı, yiyeceklerin çözülmesine fırsat vermemelisiniz.

Lastik aralarını temizlemek için diş fırçası kullanabilirsiniz.

Buzdolabı temizliğinde en fazla ihmal edilen konuların başında, lastik aralarının temizliği geliyor. Bu kısımların üzerinden nemli bir bezle geçmek maalesef yeterli olmamakta. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde bu kısımları temizlemek için, kullanmadığınız bir diş fırçasından yararlanabilirsiniz. Bu sayede bu kısımları daha iyi temizleyebilir, gereksiz emek ve zaman harcamaktan kurtulursunuz. Buzdolabı temizliğinde ayrıca, sirkeli veya karbonatlı sudan yararlanabilirsiniz.

Mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Mutfak dolaplarının içinde bardak, tencere ve birçok mutfak eşyası saklamaktayız. Bu şekilde onları tozdan ve dış etkenlerden korusak da mutfak dolaplarının içinde zamanla toz ve kir birikmekte. Mutfak dolaplarının ocak ve aspiratöre yakın kısımlarında biriken yağ miktarı diğer yüzeylere oranla daha yüksek olabilir. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde mutfak dolaplarınızı boşaltmadan temizlemeye çalışmamalısınız. Diğer yüzeylerde olduğu gibi, mutfak dolabı temizliğine başlamadan önce mutfak eşyalarınızı başka bir yere almalısınız.

Mutfak dolaplarınızı deterjanlı bez veya sirkeli suyla temizleyebilirsiniz. İç kısımda yağ veya yoğun miktarda kir birikmemişse, krem veya toz temizleyiciler ile sert çözücüler ve bulaşık teli gibi malzemeler kullanmanıza gerek yok. Aksi takdirde dolaplara zarar verebilirsiniz. Temizliğin ardından içerde hiç nem kalmadığına emin olmalısınız. Nem kalması durumunda mutfak dolaplarınızda şişme veya kabarma oluşabilir. İçerde oluşan nemi almak için kağıt havlu kullanabilirsiniz. Dolaplarınızın tutma kısımlarında temiz ve parlak bir görüntü elde etmek için çelik parlatıcı kullanabilirsiniz. Dolaplarınızı temizledikten sonra tezgah, masa ve diğer yüzeylerin temizliğine geçebilirsiniz.

Mutfak evyesi nasıl temizlenir?

Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde evye temizliğini en sona bırakmalısınız. Yıkanacak veya silinecek başka hiçbir şey kalmadığında, evyeyi temizlemeye başlayabilirsiniz. Temizlik için ilk olarak evye üzerine bir miktar sıcak su dökebilirsiniz. Fakat suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra bulaşık süngerinize biraz çamaşır suyu dökerek evye üzerinde gezdirebilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra, süngerin sert kısmını kullanarak evyenizi ovabilirsiniz. Musluğu temizlerken dikkatli olmalı, bu kısımda bulaşık teli gibi sert malzemeler kullanmamalısınız. Ovma işleminden sonra evyenizi suyla durulamalı, yüzeyde çamaşır suyu kalıntısı kalmadığından emin olmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Domestos Dağ Esintisi Çamaşır Suyu

Mutfak temizliğinin püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği çamaşır suyu olan Domestos Dağ Esintisi çamaşır suyunu kısaca tanıtmak istiyoruz. Dünya genelinde 190 ülkede faaliyet gösteren Unilever firmasının bir markası olan Domestos, temizlik ürünleri piyasasında çok önemli bir hacme sahip. Yoğun kıvamlı özel formülü sayesinde Domestos ürünleri mutfak, banyo ve tuvaletlerde mükemmel bir temizlik kalitesi ve hijyen sağlamakta. 810 gram ağırlığında ve dağ esintisi kokulu bu ürünlerle mutfağınızda temizlik ve hijyen konusunda etkin sonuçlar alabilirsiniz. Bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir