Mutfak temizliğinin püf noktaları nelerdir?

Ev ve ofis temizliğinde mutfak temizliği en fazla özen gerektiren konuların başında geliyor. Mutfak temizliğinde hiçbir şeyi atlamadan, her şeyi en iyi şekilde temizlemeye dikkat etmek çok önemli. Aksi durumda, çeşitli sağlık risklerine kapı aralanır ve enfeksiyonların yayılması önlenemez. Temiz mutfak hem sağlık, hem de motivasyon açısından pek çok faydayı içinde barındırmakta. Günlük mutfak temizliği ile evlerde ve ofislerde hijyen standartlarını ve motivasyonu yükseltmek mümkündür. Mutfak temizliğinin püf noktalarını bilirsek, temizlik işlerimizi daha kısa sürede tamamlayabiliriz. Pratik mutfak temizliği hakkında bilgilerimiz arttıkça mutfakta hijyeni daha etkin şekilde sağlayabiliriz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, mutfak temizliği konusunu ele alacağız ve mutfak temizliğinin püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Temizliğe en kirli noktalardan başlamalısınız.

Temizlik işlerinde verimli olmak ve hijyenle ilgili etkin sonuçlar almak için her şeyden önce iyi bir planlama şart. Temizliğe en kirli noktalardan başlarsanız, enerjinizi daha iyi kullanır ve hijyen konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Bu sayede gereksiz emek ve zaman kaybına uğramaz, yaptığınız işin tekrar üzerinden geçmek zorunda kalmazsınız. Mutfak temizliği ve düzeni için mutfak eşyalarının temizliği tek tek yapıldığından iyi bir planlamayla zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Temizlik malzemelerini iyi tanırsanız, bu planlamayı daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Mutfak temizleme konusunda dilerseniz profesyonel destek de alabilirsiniz. Mutfaklarda en çok ocak kullanıldığı için en kirli noktalar genellikle ocak ve çevresinde yoğunlaşmakta. Ve maalesef, mutfak temizliği konusunda en çok ihmal edilen konuların başında ocak temizleme geliyor. Mutfak temizliğinin püf noktaları konusunda biz burada ilk olarak ocak temizliği üzerinde durmak istiyoruz.

Ocak temizliği nasıl yapılır?

İster elektrikli, ister gazlı, isterse ankastre olsun, ocaklar mutfak içinde en hızlı şekilde ve yoğun miktarda kirlenen alanların başında gelir. Cam ocak temizliği ocağın maksimum verimle çalışmasını sağladığı gibi, aynı zamanda da ömrünü uzatır. Cam ocakların temizliği ve cam ocak temizleme yöntemleri, hijyenin yanı sıra motivasyon konusunda da önemlidir. Mutfakta geçirilen süreyi daha kaliteli hale getirir. Özellikle siyah cam ocak temizliği için çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü siyah cam ocak üzerinde oluşan en küçük bir çizinti, ocağın estetik görüntüsünü kaybetmesine yol açar. Cam ocak temizleme işlerinde sıradan deterjanların yerine cam ocak temizleyici veya cam ocak temizleme spreyi kullanmak bu gibi durumlarda daha etkin sonuçlar verebilir. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde bu gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Cam ocakların yanı sıra ankastre ocak temizliği için de doğru ürünleri seçmek gerekir. Ankastre ocak üzerinde dilediğiniz temizlik ürünlerini kullanamazsınız. Seramik ocak temizleyici çeşitleri ise seramik ocak temizliği için daha faydalıdır. Ocak parlatma konusunda da yine, kullandığınız ocağın türüne uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Mutfak temizliği içinde ocak temizliği hakkında bu gibi pratik bilgiler sayesinde kolayca ve kısa sürede etkin sonuçlar alabilirsiniz. Ocak temizleme yöntemleri son derece kolay olduğu gibi, bir o kadar da dikkat gerektiren yöntemlerdir. Siyah ocak temizleme gibi konularda ise dikkati daha yüksek düzeyde tutmak gerekir. Set üstü ocak temizliği diğerlerine oranla daha kolay olmakla birlikte, inox ocaklar üzerinde inox ocak temizleyici dışında başka hiçbir ürün kullanmamak gerekir. 

Ocak temizliğinin adımları nelerdir?

Ocak temizliğinde ilk olarak, telleri kaldırmalı ve ocağınızı temizliğe hazırlamalısınız. Ocak neyle temizlenir, diye merak ediyorsanız, ocağın türüne göre kullanılması gereken temizlik malzemeleri değişebilir. Temizlik için dilerseniz, ocak temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin kullanım talimatlarında hangi yüzeylerde kullanılabilecekleri belirtilmekte. Dilerseniz, ocağınızın yüzeyine uygun bir bulaşık deterjanı ile de ocak temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde gereksiz emek ve zaman kaybı yaşamamak için temizlikten önce bulaşık süngerinizi veya temizlik bezinizi hazırlamalısınız. Kirlerin üzerinden önce hafifçe geçerek deterjanın yüzeye temas etmesini sağlarsanız, ocak temizliği konusunda daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Daha sonra, bulaşık süngerinizi veya temizlik bezinizi biraz ıslatıp üzerine tekrar deterjan dökebilirsiniz. Süngeri ocak etrafında gezdirerek ocağınızın kirlerden arınmasını sağlayabilirsiniz.

Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde hijyen konusunda daha etkin sonuçlar almak için çamaşır suyu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat ocağınızın çamaşır suyuyla temizliğinin mümkün olup olmadığını önceden mutlaka kontrol etmelisiniz. Ve tabii, çamaşır suyunu ocağınızın üzerine değil, süngerin üzerine dökmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çamaşır sunuyu ocak gibi hassas yüzeylerde doğrudan uygulamak istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına yol açabilir. Ayrıca, miktar konusuna da dikkat etmeli, fazla miktarda çamaşır suyu kullanmaktan kaçınmalısınız. Çamaşır sunuyu daha çok ocak demirlerini temizleme işlerinde kullanabilirsiniz. Elektrikli ocak temizliği için çamaşır suyu kullanacaksanız ocağınızın fişini çektiğinizden emin olmalısınız. Ankastre ocak temizleme işlerinde çamaşır suyu doğru bir seçim olmayabilir. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde ocak içi temizleme ürünlerinin kullanım talimatlarını okumayı ihmal etmemelisiniz. 

Gaz düğmelerini ihmal etmemeli, ocak temizliğini aceleye getirmemelisiniz. 

Ocak temizliğinde en sık ihmal edilen konulan başında gaz düğmelerinin temizliği geliyor. Temizlik ve hijyen konusunda etkin sonuçlar almak için gaz düğmelerinin üzerinden geçmekle yetinmemelisiniz. Düğmelerin altında biriken kirler ve yağlar, kısa süre içinde birer mikrop yuvası haline gelebilir. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde ocak düğmelerinin temizliğini, düğmeleri ocaktan çıkarıp ılık suda bulaşık deterjanıyla yıkayarak yapabilirsiniz. Elektrikli ocak temizleme sırasında düğmeleri yerinden çıkarmanıza gerek yok, üzerinden geçmeniz yeterli. Siyah ocak temizliği sırasında gaz düğmelerini yerinden çıkarırken dikkatli olmalısınız. Franke cam ocak kullanıyorsanız, düğmeler üzerinde fazla baskı uygulamamalı, düğmelerin üzerinden geçmekle yetinmelisiniz. Franke cam ocak temizleyici çeşitleri, temizlik ve hijyen konusunda daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Ankastre ocak temizliği spreyi çeşitleri de yine ankastre ocakların gaz düğmelerini temizlemede daha pratik çözümler sunabilir. 

Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde ocak temizliği konusunda şu noktalara da dikkat etmelisiniz. Elektrikli ocaklar gazlı ocaklara oranla daha geç ısınıp daha geç soğur. Elektrikli ocak temizliğine başlamadan önce ocağınızın iyice soğuduğundan emin olmalısınız. Elektrikli ocak temizliği sırasında ocağınızın elektriğini kestiğinizden emin olmalısınız. Ocağınız henüz soğumamışsa, soğutmak için üzerine soğuk su dökmemelisiniz. Seramik cam ocak kullanıyorsanız, yüzeyde bir çatlak oluşmuşsa ürünü fişten hemen çekmeli ve yetkili servisle temasa geçmelisiniz. Seramik ocak temizleme sırasında oluşan çatlaklar üretimde bir hata yoksa, çoğu zaman kullanıcılardan kaynaklanmaktadır. Cam seramik ocak temizliği sırasında ocağınızda kurumuş kirler için doğru malzemeleri kullanmalı, bıçak veya kesici maddeler yerine seramik cam temizleme spatulası tercih etmelisiniz. Ocağınızın üzerine şekerli yiyecekler dökülmüşse, camın soğumasını beklemeden spatula kullanarak temizliğini sağlamalısınız. Vitroseramik ocak temizleyici çeşitleri, spatula kullanımının ardından ocak temizliği konusunda pratik çözümler sunabilir. 

Fırın temizliği nasıl yapılır?

Mutfakta ocaktan sonra en fazla kirlenen alanların başında fırınlar gelmekte. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde fırın temizliği konusunda şu noktalara çok dikkat etmelisiniz. Fırın temizleme veya fırın temizliği, fırının dış yüzeyini temizlemekten ibaret değildir. Üstelik, fırın içi temizliği fırın dışı temizliğine oranla çok daha önemlidir. Fırın temizleme yöntemleri içinde fırın temizliğine, fırının iç yüzeyinden başlamalısınız. Fırın camı temizleme işini en sona bırakmalısınız. Fırın camı temizliği sona bırakılmadığında, yaptığınız işin üzerinden tekrar geçmeniz gerekebilir. Fırının içini temizlerken ızgara ve tepsileri çıkartmalı, uygun bir bulaşık deterjanı ve temizlik süngeri kullanarak iç yüzeyde temizliği sağlamalısınız. Fırın temizliği için dilerseniz, fırın temizleme jeli, fırın içi temizleme spreyi veya fırın yağ çözücü kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmak istemiyorsanız, doğal fırın temizleme yöntemlerinden de yararlanabilirsiniz. 

Ocak temizliğinde olduğu gibi fırın temizliğinde de deterjanlı süngeri yüzeye sürüp birkaç dakika beklemek çok faydalı. Bu sayede fazla ovmaya gerek duymadan fırın temizliği konusunda etkin sonuçlar alabilirsiniz. Cam fırın temizliği veya ankastre fırın temizliği sırasında fırın temizleme spreyi kullanacaksanız, bu ürünlerin de bekleme süresine dikkat etmeli, fırın temizliğini aceleye getirmemelisiniz. Bekleme süresi dolmadan fırın içine veya dış yüzeye yapacağınız uygulamalar, bu ürünlerden etkin şekilde yararlanmanızı engeller. En iyi fırın temizleyici çeşitleri bile ancak doğru şekilde kullanıldığı zaman etkili olur. Yağ çözücü ile fırın temizleme yönteminde de yine bekleme süresine dikkat etmek gerekir. Fırın yüzeyine yağ çözücü uyguladıktan hemen sonra bulaşık teli veya süngerle yapılan her türlü zorlama, fırının zarar görmesine yol açar. Fırın içi temizliğinin son aşamasında, içeride herhangi bir köpük veya deterjan kalıntısı bırakmadığınızdan emin olmalısınız. Ardından, fırınınızın dış yüzeyini temizlemeye geçebilirsiniz. 

Fırın temizliğinde doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Fırın temizliği sırasında bulaşık deterjanı kullanmak istemiyorsanız, mutfak temizliğinin püf noktaları içinde doğal fırın temizliği yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Nitekim fırın temizliği sirke, karbonat ve tuz kullanarak doğal yöntemlerle de yapılabilir. Fırın temizliği için pratik bilgiler kapsamında bu tür yöntemler, fırınınızın yanı sıra cildinizin de deterjan ve diğer kimyasal maddelerden zarar görmesini önler. Evde doğal fırın temizleyici hazırlamak için sirke ve karbonat kullanabilirsiniz. Sirke ve karbonat karışımı, özellikle kurumuş yağ lekelerine karşı etkin çözümler sunmakta. Eğer uzun zamandır fırın içi temizliğinizi ihmal etmişseniz ve yağ lekeleri fazlaca birikmişse, karışımınızın içine bir miktar limon ve tuz ekleyebilirsiniz. Bu tür bir karışım, zorlu yağ lekelerini yüzeylerden temizlemek için en az yağ sökücüler kadar etkili olmakta. Yanmış fırın temizliği için de yine bu karışımı değerlendirebilirsiniz. 

Fırın temizliği sirke ile yapıldığında ortamda bir süreliğine istenmeyen kokular oluşabilir. Doğal fırın temizleme yöntemleri arasında sirke ile fırın temizliği hem çok kolay, hem de etkili bir yöntemdir. Sirke kokusu ise elbette kalıcı değildir. Fırın temizliği için sirkeli su kullanmak istiyorsanız, temizlik sırasında ortama hava girişi sağlayabilir, sirke kokusundan kolayca kurtulabilirsiniz. Üstelik, diğer temizleyicileri kullandığınız halde fırınınız içinde kötü koku oluşmaktaysa, bu kokulardan kurtulmak için de sirkeli su kullanmayı tercih edebilirsiniz. Nitekim sirkeli su, temas ettiği yüzeylerde koku oluşumuna yol açan maddelere nüfuz eder ve suyla birlikte buharlaşmasını sağlar. Daha yoğun kokulardan kurtulmak için karbonat ve birkaç damla limon suyu faydalı olabilir. 

Aspiratör nasıl temizlenir?

Mutfak temizliğinde ocak ve fırından sonra aspiratör temizliğine geçebilirsiniz. Aspiratörünüzün mazgalı çıkıyorsa, mazgalı çıkartarak temizliğini sağlamalısınız. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde ocağı kirletmeden temizlemek için mümkünse mazgalı çıkartmak çok önemli. Aksi durumda, mazgalı temizlemek için yapacağınız hareketler ocak veya fırın yüzeyinde istenmeyen sonuçların oluşmasına yol açabilir. Fırın içi temizliği sırasında kullandığınız malzemeleri, aspiratörünüzün türü uygunsa, aspiratör yüzeyinde de kullanabilirsiniz. Fırın yağ temizleme işleri için kullanılan malzemeler, aspiratörün iç kısmında biriken yağlardan kurtulmak için de etkin çözümler sunmakta. Ankastre fırın temizleyici kullanıyorsanız, bu ürünleri mazgallarda da deneyebilirsiniz. Mazgal üzerinde yoğun miktarda yağ birikmişse, bu durumda yağ sökücü kullanmak daha etkin sonuçlar verebilir.

Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde mazgal temizliği sırasında ılık su ve deterjanlı bulaşık süngerinden yararlanabilirsiniz. Mazgalı yerinden çıkarttıktan sonra bulaşık süngeriyle üzerinden geçip biraz beklerseniz, yüzeydeki yağ ve kir yumuşamaya başlar. Eğer mazgalda çok yoğun miktarda yağ birikmişse, bu durumda bulaşık süngeriyle üzerinden geçmeniz yeterli olmayabilir. Mazgalınızı ılık suda bulaşık deterjanı kullanarak yıkayabilirsiniz. Fakat suyun ılık olmasına dikkat etmeli ve fazla miktarda bulaşık deterjanı kullanmamalısınız. Deterjanı doğrudan mazgala dökmek yerine bulaşık süngerine dökmeli, yıkama işlemi sırasında fazla kuvvet uygulamaktan da kaçınmalısınız. Aspiratörün camını temizlemek için cam temizleyiciler ile bulaşık süngeri kullanabilirsiniz. Yüzeyde temizliği sağladıktan sonra iyi sıkılmış bir bezle yüzeyde kalan köpüğü alabilirsiniz. 

Buzdolabı nasıl temizlenir?

Ocak, fırın ve aspiratörden sonra mutfak temizliğinde buzdolabına geçebilirsiniz. Buzdolabı temizleme mutfak temizliği içinde daha geniş bir yüzey söz konusu olduğu için yorucu olabilmekte. Buzdolabı temizliği konusunda daha hızlı sonuçlar almak için buzdolabınızın içini boşaltabilirsiniz. Bunu yapmadan önce buzdolabınızın fişini çekmeniz gerekir. Buzdolabı temizliği sırasında kapak açık kalacağı için buzdolabınızın çalışması halinde motoru aşırı zorlanır. Ki bu yüzden buzdolabınızın ömrü kısalabilir. Buzdolabı temizliği nasıl yapılır, diye merak ediyorsanız, ilk adımda fişini çekmeli ve ardından buzdolabınızın içini boşaltmalısınız. Daha sonra, ıslatıp iyice sıktığınız bulaşık süngerinize az miktar deterjan dökerek yayabilir, buzdolabınızın iç yüzeyini temizleyebilirsiniz. İyi bir buzdolabı temizleyici kullanırsanız, ürün yüzeyde fazla köpürmez ve kalıntıları temizlemek kolaylaşır. Sıradan deterjan veya sıvı sabun kullanmanız halinde yüzeydeki köpükleri ve kalıntıları temizlemeniz zorlaşır. 

Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde buzdolabınızı temizlemek için deterjan veya sıvı sabuna en iyi doğal alternatif olan sirkeli sudan yararlanabilirsiniz. Buzdolabı sirkeyle nasıl temizlenir, diye merak ediyorsanız, 1 litre suyun içine yarım çay bardağı sirke eklemeniz yeterlidir. Bu şekilde hazırlayacağınız sirkeli suyu buzdolabınızın iç temizliğinde kullanabilirsiniz. Dış yüzeyde ise kullanacağını ürünün niteliği yüzeye zarar vermemeli. Eğer inox buzdolabı kullanıyorsanız, dış yüzeyini inox temizleyicilerden başka bir ürünle temizlememelisiniz. Aksi durumda yüzeyde istenmeyen görüntüler oluşur ve inox ürünlerin kendilerine özgü estetik niteliği kaybolur. Silme işlemi bittikten sonra kuru bir temizlik bezi ile tüm yüzeylerin üzerinden bir kez daha geçebilirsiniz. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde dondurucunuzu temizlemek içinse içerideki yiyecekleri dışarı çıkartarak güneş almayan bir yerde bekletmelisiniz. Temizlik işlemini kısa sürede tamamlamalı, yiyeceklerin çözülmesine fırsat vermemelisiniz.

Lastik aralarını temizlemek için diş fırçası kullanabilirsiniz.

Buzdolabı temizliğinde en fazla ihmal edilen konuların başında, lastik aralarının temizliği geliyor. Bu kısımların üzerinden nemli bir bezle geçmek maalesef yeterli olmamakta. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde bu kısımları temizlemek için, kullanmadığınız bir diş fırçasından yararlanabilirsiniz. Bu sayede bu kısımları daha iyi temizleyebilir, gereksiz emek ve zaman harcamaktan kurtulursunuz. Buzdolabı filtre temizliği için de diş fırçası faydalı olabilir. Buzdolabı radyatör temizliği sırasında da yine diş fırçasından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, radyatör temizliğini en sona bırakmalı, diş fırçanızı yeterince temiz olmadıkça ön yüzeylerde kullanmamalısınız. Diş fırçasını ayrıca, buzdolabı raflarının kısa parçalarını temizlemek için de kullanabilirsiniz. Fakat bu işlem sırasında yüzeye fazla baskı uygulamamaya dikkat etmelisiniz. 

Mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde buzdolabının ardından mutfak dolabı temizliğine geçebilirsiniz. Mutfak dolaplarının temizliği mutfağın genel görünümünün yanı sıra içerisindeki eşyaların temizliği için de çok önemlidir. Mutfak dolaplarının içinde bardak, tencere ve birçok mutfak eşyası saklamaktayız. Bu şekilde onları tozdan ve dış etkenlerden korusak da mutfak dolaplarının içinde zamanla toz ve kir birikmekte. Mutfak dolaplarının özellikle ocak ve aspiratöre yakın kısımlarında biriken yağ miktarı diğer yüzeylere oranla daha yüksek olabilir. Bu nedenle, mutfak dolabı temizliği sırasında bu kısımların üzerinde daha fazla durulması gerekmekte. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde mutfak dolaplarınızı boşaltmadan temizlemeye çalışmamalısınız. Diğer yüzeylerde olduğu gibi, mutfak dolabı temizliğine başlamadan önce de mutfak eşyalarınızı başka bir yere almalısınız. Bu sayede temizlik için harcayacağınız enerjiyi daha dengeli şekilde kullanabilirsiniz. 

Mutfak dolabı neyle temizlenir, diye merak ediyorsanız, mutfak dolaplarınızı deterjanlı bez veya sirkeli suyla temizleyebilirsiniz. Mutfak dolapları temizleme işleri sırasında sert çözücüler kullanmamak gerekir. Dolapların içinde yağ veya yoğun miktarda kir birikmemişse, mutfak dolap temizliği için krem veya toz temizleyiciler ile sert çözücüler ve bulaşık teli gibi malzemeler kullanmanıza gerek yok. Mutfak dolaplarını temizlemek için bu gibi ürünler kullanırsanız, dolapların zarar görmesine yol açabilirsiniz. Bu noktada özellikle lake mutfak dolapları konusunda daha dikkatli olmalısınız. Lake mutfak dolapları temizliği kol gücünden ziyade zihin gücü gerektirir. Dolap yüzeyine gereğinden fazla baskı uygularsanız yüzeylerin kolayca çizilmesine yol açabilirsiniz. Temizliğin ardından içeride hiç nem kalmadığına emin olmalısınız. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde dolaplarınızın tutma kısımlarında temiz ve parlak bir görüntü elde etmek içinse çelik parlatıcı kullanabilirsiniz. Dolaplarınızı temizledikten sonra tezgah, masa ve diğer yüzeylerin temizliğine geçebilirsiniz.

Mutfak evyesi nasıl temizlenir?

Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde evye temizliğini en sona bırakmalısınız. Yıkanacak veya silinecek başka hiçbir şey kalmadığında, evyeyi temizlemeye başlayabilirsiniz. Nitekim bu nokta, mutfak tezgahı temizliği püf noktaları içinde ilk sırada yer alır. Evye temizliğine ilk olarak, üzerine bir miktar ılık su dökerek başlayabilirsiniz. Siyah granit evye temizliği, diğer evye türlerinin temizliğine oranla daha kolaydır. Çelik evye temizliği, yüzeyde ışıltılı bir görüntü oluşturmak için biraz kuvvet gerektirir. Franke evye temizliği içinse özel temizleyicileri kullanmak gerekir. Mutfak temizliğinin püf noktaları içinde evye temizliği sırasında kullanacağınız suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra bulaşık süngerinize biraz çamaşır suyu dökerek evye üzerinde gezdirebilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra, süngerin sert kısmını kullanarak evyenizi ovabilirsiniz. Musluğu temizlerken de dikkatli olmalı, bu kısımda bulaşık teli gibi sert malzemeler kullanmamalısınız. Ovma işleminden sonra evyenizi bol suyla durulamalı, yüzeyde deterjan veya çamaşır suyu kalıntısı kalmadığından emin olmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Domestos Ultra Yoğun Dağ Esintisi Çamaşır Suyu

Mutfak temizliğinin püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği çamaşır suyu olan Domestos ultra yoğun dağ esintisi çamaşır suyunu kısaca tanıtmak istiyoruz. Dünya genelinde 190 ülkede faaliyet gösteren Unilever firmasının bir markası olan Domestos, temizlik ürünleri piyasasında çok önemli bir hacme sahip. Yoğun kıvamlı özel formülü sayesinde Domestos ürünleri mutfak, banyo ve tuvaletlerde mükemmel bir temizlik kalitesi ve hijyen sağlamakta. 750 gram ağırlığında ve dağ esintisi kokulu bu ürünlerle mutfağınızda temizlik ve hijyen konusunda etkin sonuçlar alabilirsiniz. Bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir