Nane çayının faydalarını biliyor musunuz?

Ülkemizde oldukça beğenilen ve birçok yemekte kullanılan nane, metabolizma üzerinde pek çok faydalı etkiye sahip. Nanenin yemeklerde kullanım şekli lezzet konusunda çok güzel katkılar sağlıyor. Ancak nanenin faydalarından daha etkin şekilde yararlanmak için nane çayı tüketmek daha doğru bir tercih olabilir. Zindelik ve ferahlık veren, bağışıklığı güçlendiren, sindirime yardımcı olan nane çayı boğazları yumuşatır, solunum yollarını rahatlatır, mide ekşimesini önler. Ayrıca strese iyi gelir, kas ağrılarını azaltır, ağız kokusunu giderir ve cildi besler. Nane çayının faydaları sayesinde bu konularda önemli kazanımlar elde edebilirsiniz. Ofiste veya evde günde 1 veya 2 bardak nane çayı tüketerek kendinizi daha sağlıklı, zinde ve huzurlu hissedebilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, nane çayının faydaları konusunu ele alacağız. Nane çayının faydaları nelerdir, diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Zindelik ve ferahlık verir.

Nane çayının faydaları listemizin ilk sırasında, zindelik ve ferahlık verme etkisi var. Zengin besin bileşimi sayesinde nane, metabolizmanın canlanmasını ve işlevlerini daha etkin şekilde gerçekleştirmesini sağlıyor. Nanede bol miktarda potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir ve manganez bulunur. Bileşimindeki potasyum sayesinde nane, kan basıncını dengeler ve tansiyonun düzene girmesini sağlar. Tansiyon düşüklüğü şikayetiniz varsa, hekiminize de danışarak nane çayından yararlanabilirsiniz. Nanedeki kalsiyum, sinir sistemi içinde uyarı akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum eksikliği nedeniyle sinir sistemi üzerinde uyarı akışı düzgün şekilde çalışmayabilir. Sinir sisteminde bu gibi sorunlar nedeniyle kişi anksiyete sorunu yaşayabilir. Günlük düzenli şekilde nane çayı tüketimi sayesinde sinir sisteminizde uyarı akışı düzene girer. Böylelikle kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz. Nanede bulunan magnezyum ise kalp sağlığını güçlendirir ve kan akışını düzenler. Nane çayının bu etkilerini henüz ilk yudumda hissedebilirsiniz. Nanedeki fosfor, sodyum, demir ve manganez de yine metabolizma üzerinde düzenleyici etki gösterir ve zindelik verir. 

Nanenin verdiği ferahlık hissi, bileşimindeki mentolden kaynaklanır. Kimyasal bir bileşik olan mentol, günümüzde pek çok sakızda ve şekerleme çeşitlerinde kullanılmakta. Mentolün en önemli kullanım alanlarından biri de kağıt mendillerdir. Mentollü kağıt mendiller, mentolsüzlere oranla daha yüksek bir ferahlık hissi verir. Mentolün keskin kokusu, beyinde yer alan koku merkezini güçlü şekilde uyarır ve sinir sistemi üzerinde rahatlama etkisi yaratır. Naneyi elinize alıp kokladığınızda bu ferahlık hissini kolayca alabilirsiniz. Nane çayı ile vücudunuza giren mentol, sinir sistemi üzerinde çok daha etkili sonuçlar doğurur. Şu şartla ki, nane çayının kaynatılarak değil, demlenerek hazırlanmış olması gerekir. Aksi durumda nanenin tüm besin değeri zarar görür ve etkileri ortadan kalkabilir. Üstelik fazla kaynatma durumunda nane çayında çeşitli toksik maddeler de oluşabilir. Nane çayı zararları işte bu toksik maddelerden kaynaklanır. Nane çayı ile ferahlamak istiyorsanız çayınızı mutlaka demleyerek hazırlamalısınız. Sıcak yaz günlerinde ise içeceğinizin içine birkaç yaprak nane katarak ferahlık hissini alabilirsiniz. 

Bağışıklığı güçlendirir.

Nane çayının faydaları listemizin ikinci sırasında, bağışıklığı güçlendirme etkisi var. Bağışıklığı güçlendiren mineraller içinde çinko ve demir minerallerinin etkisi yüksektir. Bu mineraller bakımından zengin bir içecek olan nane çayı, özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmek için çok faydalıdır. Nanede bulunan çinko miktarı, diğer koyu yeşil yapraklı sebzelere oranla çok daha yüksektir. Nane çayı ile vücuda girecek çinko, bağışıklık sistemini uyarır ve hücre içi fonksiyonları canlandırır. Bu sayede vücudun enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini arttıran nane çayı, bağışıklık sisteminin patojen mikroorganizmalara daha hızlı tepki vermesini sağlar. Nane çayında bulunan demir ise vücudun bitkisel demir ihtiyacını karşılamada önemli bir kaynaktır. Sıcağa karşı çok duyarlı olan bitkisel demir için ıspanak en önemli kaynak olsa da ıspanağın pişirilerek tüketilmesi nedeniyle bitkisel demir ihtiyacını karşılamada etkisi azalır. Oysa nane çayı demlenerek tüketildiğinde bitkisel demir için çok iyi bir kaynaktır. Bitkisel demir sayesinde nane çayı, bağışıklık sisteminde yeni hücre oluşumunu destekler. 

Nane çayının faydaları içinde bağışıklığı güçlendirme etkisi, bileşiminde bulunan B kompleks vitaminleriyle de yakından ilgilidir. Bu vitaminler sayesinde hücre içi enerji düzeyi yükselir, enerji mekanizmaları düzene girer, protein üretimi artar. Bağışıklık sistemi hücrelerinin enerji seviyesi yükseldikçe kırmızı kan hücrelerinin sayısı ve enfeksiyonlara karşı vücut direnci artar. Nane çayı, B kompleks vitaminleri içinde B1, B2 ve B3 vitaminleri bakımından zengin bir besin değerine sahiptir. Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini sayesinde nane çayı, hücre içi enerji düzeyini yükseltir. Riboflavin olarak bilinen B2 vitamini sayesinde vücudun enerji üretim ve kullanma mekanizması sağlıklı şekilde çalışır. Vücutta depolanmayan B2 vitamininin günlük olarak alınması gerekir. Herhangi bir enfeksiyon nedeniyle kendinizi güçsüz hissettiğinizde, vücudunuzun enerji mekanizmalarını çalıştırmak için nane çayı güzel bir seçim olabilir. Niasin olarak da bilinen B3 vitamini ise hücrelerin protein üretmesine yardımcı olur. Bu proteinler sayesinde bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı daha etkin mücadele gösterir. 

Sindirime yardımcı olur.

Nane çayının faydaları listemizin üçüncü sırasında, sindirime yardımcı olma etkisi var. Nane çayının bu etkisi Antik dönemden beri bilinmekte. Ana vatanı Akdeniz ve Anadolu olan nane, sindirim sistemini rahatlatmak için Antik dönemden beri kullanılmış. Akdeniz havzası üzerinde kurulan medeniyetlerin hemen hepsinde sindirim sorunlarına karşı naneden yararlanıldığını gösteren birçok çalışma mevcut. Nanede bulunan aromatik özler, mide asitlerinin üretimini ve bağırsak hareketlerinin düzgün şekilde çalışmasını sağlıyor. Antik dönemden beri Akdeniz havzasında pek çok yemekte ve salatada nane kullanılması, bu şifalı bitkiye verilen önemi yansıtmakta. Sindirim sorunlarına karşı ister taze nane çayı, isterseniz kuru nane çayıyla başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Nane çayının faydaları içinde sindirime yardımcı olma etkisi, nane çayını diyet yapanlar için de önemli hale getiriyor. Bu konuda en çok “Nane çayı zayıflatır mı?” sorusu merak ediliyor. Sindirime yardımcı olan, mide sağlığını güçlendiren nane çayı zayıflamaya yardımcı olur. Ancak sırf nane çayı tüketerek zayıflayamazsınız. 

Boğazı yumuşatır.

Nane çayının faydaları listemizin dördüncü sırasında, boğazı yumuşatma etkisi var. Soğuk su içtiğimizde veya dondurma yediğimizde boğazımızda önemli bir değişim meydana gelir. Soğukla karşılaşan boğazın verdiği ilk tepki, bademcik ve çevresinde düşen ısı nedeniyle damarların büzüşmesidir. Bu büzüşme nedeniyle vücudun en önemli savunma merkezlerinden biri olan bu bölgede enfeksiyonlara karşı direnç zayıflar. Soğuk bir şey içtikten veya dondurma yedikten sonra nane çayı tüketirseniz, vücut ısınız normale dönerken boğaz ve çevresinde daha etkin bir yumuşama hissedebilirsiniz. Nane çayının bağışıklığı arttırma etkisi bu bağlamda da önemlidir. Boğaz ve çevresinde oluşan büzüşmeden dolayı enfeksiyon risklerine karşı savunmasız hale gelen bu bölgede nane çayı, bağışıklık sistemini etkin şekilde uyarır. Nane çayının faydası bu konuda daha ilk yudumda kendisini belli eder. Eğer mevsim geçişlerinde sıkça hastalanıyor ve boğaz enfeksiyonlarına yakalanıyorsanız, boğazınızı rahatlatmak için nane çayını tercih edebilirsiniz. Nane çayının faydaları içinde bu etkiyi arttırmak için nane limon çayı da iyi bir seçim olabilir. 

Solunum yollarını rahatlatır. 

Nane çayının faydaları listemizin beşinci sırasında, solunum yollarını rahatlatma etkisi var. Aromatik içeriği zengin bir çay olan nane çayında bol miktarda bulunan mentol, verdiği ferahlık hissinin yanı sıra solunum yollarını rahatlatma etkisine de sahiptir. Üst solunum yollarını ve akciğer mukusunu temizleyen nane çayını soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar sırasında tüketerek şikayetlerinizde önemli bir iyileşme gözlemleyebilirsiniz. Nane çayında bulunan valin, treonin, lizin gibi animoasitler, zarar gören hücre ve dokuların onarımında etkin bir rol üstlenir. Bu bağlamda dilerseniz naneli yeşil çay da tüketebilirsiniz. Yeşil çaydaki aminoasitlerle birleştiğinde nane çayı, üst solunum yollarını daha güçlü şekilde rahatlatır, akciğerde biriken toksik maddelerin temizlenmesini sağlar. Özellikle sonbahar ve kış aylarında günlük düzenli nane çayı tüketimiyle solunum yolu hastalıklarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Bu noktada, “Nane çayı günde kaç bardak içilmeli?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Hiçbir bitki çayını günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. Aksi durumda bazı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. 

Mide ekşimesini önler.

Nane çayının faydaları listemizin altıncı sırasında, mide ekşimesini önleme etkisi var. Mide ekşimesini kısaca, mide ve yemek borusunda oluşan birtakım sorunlar nedeniyle karnın üst kısmı ve göğüs bölgesinde oluşan yanma hissi olarak tanımlayabiliriz. Gün içinde fazla tüketilen çay, kahve, gazlı içecekler ve alkol nedeniyle oluşabilecek en yaygın sağlık sorunlarından biri mide ekşimesidir. Fazla yemek yemek, yemekten hemen sonra uyumak, aç karna kahve veya sigara içmek de mide ekşimesine yol açabilir. Nane çayının faydaları içinde mide ekşimesini önleme etkisi, bu gibi durumlarda hastanın yaşam kalitesini yükseltir. Nane çayında bulunan potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir ve manganez ile organik asitler, mide sağlığını güçlendirici etkiye sahiptir. Mide içi hazım süreçlerine katkı sağlayan nane çayı, mide içinde bozulan asit dengesinin yeniden düzenlenmesine yardımcı olur. Mide ekşimesi şikayetiniz varsa, öncelikle bu soruna yol açan nedenleri ortadan kaldırmalısınız. Ardından nane çayı tüketerek mide sağlığınızı koruyabilir, mide ekşimesi şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. 

Strese iyi gelir. 

Nane çayının faydaları listemizin yedinci sırasında, strese iyi gelme etkisi var. Nane çayının bu etkisi, bileşiminde bulunan mentolle yakından ilgili olduğu gibi mineral, vitamin ve aminoasit içeriğiyle de yakından ilgilidir. Kendinizi stresli hissettiğinizde nane çayı tüketerek vücudunuzdaki mentol düzeyini arttırabilirsiniz. Bu sayede sinir sisteminizi daha etkin şekilde kontrol altına alabilirsiniz. Nane çayıyla kaygı ve endişelerle baş etmede kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz. Mentolün yanı sıra nane çayının zengin mineral, vitamin ve aminoasit içeriği de stres anında vücudunuzda oluşan fizyolojik değişimlerden daha az zarar görmenizi sağlar. Stres anında sindirim sistemi durur, midede asit salgılanmaz, sindirim sistemindeki kan kaslara ve beyne gider. Ağız salgılarının mideye zarar vermemesi için ağızda kuruluk oluşur, boğaz ve çevresinde yanma hissedilir. Beyne daha çok oksijen gitmesi için solunum hızlanır. Buna bağlı olarak solunum yolları ve akciğer kasları zorlanır. Bu fizyolojik değişimlerden olumsuz etkilenmemek için nane çayı en doğru seçimlerden biridir. 

Stresle mücadele etmek için bazı kullanıcılar, nane ile papatyayı birlikte karıştırarak içmeyi tercih etmekte. Bu noktada en fazla merak edilen sorulardan biri, “Nane ve papatya çayı birlikte içilir mi?” sorusudur. Bu soruya cevap olarak nane ve papatya çayının birlikte tüketiminin bazı sakıncalı sonuçlar doğurabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü papatya çayı da sakinleştirici etkisi yüksek bir çaydır. Nane çayıyla birlikte tüketildiğinde sinir sisteminizi olumsuz etkileyebilir. Dahası, kronik stres sorunu yaşamaktaysanız bu soruna karşı nane çayı veya papatya çayıyla kalıcı bir sonuç elde edemezsiniz. Benzer bir durum nane kimyon çayı için de geçerlidir. Kimyon çayı da yine sakinleştirici etkisi yüksek bir çaydır. Ancak nane çayıyla birleştiğinde zararlı olabileceği gibi, kronik stresle mücadele etmede istediğiniz sonuçları da vermeyebilir. Nane çayının faydaları bağlamında strese karşı elde edebileceğiniz olumlu gelişmeler, ancak basit ve orta dereceli şikayetlerle sınırlıdır. Bunların ötesine geçen şikayetleriniz için psikolojik destek almanız veya medikal yöntemlere başvurmanız gerekebilir.

Kas ağrılarını azaltır.

Nane çayının faydaları listemizin sekizinci sırasında, kas ağrılarını azaltma etkisi var. Fazla efor gerektiren işlerde çalışmak, spor yapmak, ağır kaldırmak gibi nedenlerden dolayı vücudumuzda kas ağrıları oluşabilir. Nane çayının zengin mineral, vitamin ve aminoasit içeriği, kaslarda gevşeme sağlayarak ağrıların azalmasına yardımcı olmakta. Nane çayından alacağınız potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir ve manganez mineralleri, kaslarınızı daha sağlıklı şekilde kullanmanızı sağlar. Kaslara aşırı yüklenmek ve kas zedelenmesi şikayetlerine karşı nane çayındaki vitamin ve aminoasitler, dokuların kendisini yenilemesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Nane çayında B kompleks vitaminlerinin yanı sıra A ve C vitamini ile pek çok aminoasit bulunmakta. Bu vitamin ve aminoasitler kas hücrelerinin enerji düzeyini yükseltir, eklemler ve sinir dokuları üzerinde oluşan zedelenmeleri giderir. Nane çayının faydaları içinde bu bağlamda önemli bir diğer konu da regl dönemi ağrılarıdır. Kasları gevşeten ve kasılmaları önleyen nane çayını regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları içinde değerlendirmek mümkündür. 

Ağız kokusunu giderir.

Nane çayının faydaları listemizin dokuzuncu sırasında, ağız kokusunu giderme etkisi var. Ağız kokusunun çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenler arasında üst sıralarda ağzı içi mantar enfeksiyonları, diş çürükleri, boğaz iltihapları ile mide ve bağırsak hastalıkları gelir. Bu gibi durumlarda dişleri fırçalamak yeterli olmayabilir. Ağız kokusu eğer herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişiyorsa, öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Herhangi bir hastalığa bağlı olmadan gelişen ağız kokusunu önlemede ise nane çayından yararlanmak mümkündür. Gün içinde düzensiz besleniyor, dişlerinizi fırçalamak için fırsat bulamıyorsanız, ağız kokusundan kurtulmak için nane çayından yararlanabilirsiniz. Nane çayının faydaları içinde bu etki, hem nane çayında bulunan mentolden, hem de nane çayının patojen mikroorganizmalarla mücadelede sağladığı faydalardan kaynaklanır. Nane çayıyla vücudunuza giren mentol, ağzınızın güzel kokmasını sağlar. Nane çayındaki mineral, vitamin ve aminoasitler ise patojen mikroorganizmaların üremesini önler ve kötü koku oluşumunu engeller. Nane çayı sayesinde mide salgılarının düzenli çalışması, hazımsızlık nedeniyle oluşan ağız kokusunu ortadan kaldırır. 

Cildi besler.

Nane çayının faydaları listemizin onuncu sırasında, cildi besleme etkisi var. Cildin en önemli yapı taşlarını kolajen ve elastin oluşturur. Kolajen sayesinde cilt hücreleri yenilenir, ciltte sıkılaşma oluşur, saç kökleri beslenir ve saç dökülmesi azalır. Elastin ise cilde elastikiyet kazandırır, göz altı morluklarına iyi gelir. Vücudun kolajen ve elastin üretebilmesi için glisin, prolin, lizin, lözin, alanin ve valin aminoasitlerine ihtiyacı vardır. Bu aminoasitler bakımından en zengin bitki çaylarından biri nane çayıdır. Günlük düzenli nane çayı tüketimiyle vücudunuzda kolajen ve elastin üretimini arttırabilir, daha güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Üstelik, hangi cilt tipine sahip olursanız olun, nane çayının faydaları bağlamında cilt sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini görebilirsiniz. Bununla birlikte, cilt hastalıkları söz konusu olduğunda nane çayının faydaları sınırlı olabilir. Genetik nedenlere bağlı saç dökülmesine karşı da nane çayının faydaları yetersiz kalabilir. Ancak mevsim geçişlerine bağlı olarak yaşadığınız cilt sorunları ve saç dökülmesine karşı nane çayıyla güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Ofix üzerinden satışı devam eden nane çaylarını incelemek ve sipariş vermek için bitki çayları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse Ofix Plus üyesi olabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir