Navigator: Kağıt sektöründe bir dünya markası…

İthal fotokopi kağıdı markası Navigator, piyasada en kaliteli fotokopi kağıdı markalarından biri olarak bilinmekte. Okaliptüs ağacından üretilen Navigator fotokopi kağıtları, diğer fotokopi kağıtlarına göre daha yumuşak bir yüzeye sahip. Bu sayede daha az toner veya kartuş kullanımı sağlıyor, baskı maliyetlerini azaltıyor, baskı ekipmanlarının ömrünü uzatıyor. Avrupa’nın en büyük beş kağıt üreticisinden biri olan Navigator Company, yılda 1.6 milyon ton kağıt ve 1.4 milyon ton kağıt hamuru üreterek 1.9 milyar dolarlık bir ciroyu gerçekleştiriyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Navigator markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Navigator Company

Navigator Company‘nin temelleri, 1953 yılında Portekiz’in Averio şehrindeki Cacia kasabasında faaliyete başlayan Baixo Vouga Kağıt Fabrikası‘yla atıldı. Portekiz’deki en büyük okaliptüs ormanlarının merkezinde yer alan Cacia kasabası, kağıt üretimi için Avrupa’nın en elverişli bölgelerinden biriydi. Cacia’da faaliyete başlayan Baixo Vouga Kağıt Fabrikası‘nda okaliptüs ağacından üretilen kağıt hamurları beyazlık, pürüzsüzlük ve parlaklık bakımından diğer ham maddelerden üretilen kağıt hamurlarına oranla çok daha yüksek bir kaliteye sahipti.

1957 yılında şirket, sülfat yöntemini kullanarak ham çam özü ve ağartılmış okaliptüs posasından kraft kağıt üreterek Avrupa kağıt sektöründe çok önemli bir başarıya imza attı ve sektörün öncüsü haline geldi. Artan talebi karşılamak için, 1965 yılında baskı ve yazı kağıdı üretmek için yeni tesisler kurdu. 1967 yılında ise Portekiz’in Lizbon bölgesine bağlı Setubal Yarımadası’nda yeni bir fabrika açtı ve entegre üretim faaliyetlerini arttırdı. Şirketin Avrupa pazarında gücünü pekiştirmek için perakende markası olarak Navigator tercih edildi ve şirketin ismi Navigator Company olarak değiştirildi.

Dünya Kağıt Pazarında Navigator

1976 yılında şirket, dünya kağıt pazarında çok önemli bir güce ulaştı. Bu dönemde Portekiz’de yaşanan siyasi gelişmeler sonucunda kağıt ve selüloz endüstrisinin millileştirilmesi, şirket tarihinde yeni bir sayfa açtı. Devlet fonları tarafından desteklenen şirket, Portekiz kağıt ve selüloz endüstrisi içinde kağıt hamuru ile baskı ve yazı kağıdı üretiminde tekelleşti. Bu tekelleşme, aynı zamanda da Portekiz’de ormancılık ürünleri ve kağıt endüstrisinin kontrolsüz büyümesini önledi, orman ekosistemlerinin sürdürülebilirliğinin garanti altına alınmasını sağladı. Üstelik yalnızca kendi sektöründe değil, aynı zamanda Portekiz’de tüm sanayi kollarının gelişmesinde ve ülkenin sanayi kapasitesinin büyümesinde de motor güç haline geldi.

1980’li yıllarda kağıt grubunda ürün çeşitliliğini arttıran ve yeni üretim tesislerini hizmete açan şirket, ihracat kapasitesini hızlı bir ivmeyle yükseltti. 1985 yılında şirketin yüzde 42.8’lik hissesi, Avrupa kağıt sektörünün liderlerinden biri olan Wiggins Teape Group tarafından satın alındı. 1993 yılında şirket, ağartılmış okaliptüs küspesi üretimi ve satışı için Cacia ve Setubal’da iki yeni fabrika kurdu. Bu fabrikalarda, daha parlak ve daha kaliteli kağıt üretmesini sağlayan katkı maddesi olan PCC (Precipitated Calcium Carbonate, Çöktürülmüş Kalsiyum Karbonat) içeren okaliptüs elyafını kullanmaya başladı.

Navigator Fotokopi Kağıtları

2000’li yıllarda şirket, ofis kullanımına uygun fotokopi kağıdı üretimi için birçok yatırım yaptı ve üretim tesislerini geliştirdi. Baskı maliyetlerini azaltan ve baskı ekipmanlarının ömrünü uzatan bu ürünler, Navigator Company‘nin kağıt sektöründe olduğu kadar entegre ormancılık ve sürdürülebilir çevre politikaları konusunda da önemli bir oyuncu olduğunu gösterdi. 2010 yılında Figueira da Foz’da devreye giren buhar türbüratörü, ürünlerin kalitesini daha üst seviyeye taşıdı. Ayrıca, üretim hattında maliyet düşüşünü sağladı ve şirketin rekabet gücünü daha da arttırdı.

Teknolojik açıdan birçok yeniliği içinde barındıran bu türbüratör, tüm hamurları birleştirebiliyordu. Fabrikada ayrıca, düşük karbon içeriğine sahip doğal gazla çalışan yeni bir kombine çevrim kojenerasyon tesisi kuruldu ve hem enerji, hem de çevre açısından yüksek bir verimlilik düzeyi yakalandı. 2 bine yakın çalışanın istihdam edildiği bu fabrikada yılda yaklaşık 500 milyon euro değerinde fotokopi kağıdı üretilmekte. 2000’li yıllardan bu yana şirket, başta Portekiz olmak üzere Uruguay, Brezilya, Angola ve Mozambik gibi birçok ülkede entegre ormancılık faaliyetlerini ve kağıt üretimini geliştirmek için önemli yatırımlar yapmakta.

Ofis dostu Navigator ürünleri Ofix.com’da!

Navigator markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Navigator ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Navigator A3 Fotokopi Kağıdı 80 g/m² 500 Yaprak x 5 Paket

Listemizin ilk sırasında, Navigator A3 fotokopi kağıdı 80 g/m² 500 yaprak x 5 paket var. A3 ebatında, yani 297 x 420 mm ölçüsündeki bu ürünler hem toner veya kartuş kullanımını azaltıyor, hem de çift taraflı kullanılabiliyor. Uluslararası FSC, PEFC, EU Ecolabel sertifikalarına sahip bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Navigator A4 Fotokopi Kağıdı 80 g/m² 500 Yaprak x 5 Paket

Listemizin ikinci sırasında, Navigator A4 fotokopi kağıdı 80 g/m² 500 yaprak x 5 paket var. A4 ebatında, yani 210 x 297 mm ölçüsündeki bu ürünler de yine, hem toner veya kartuş kullanımını azaltıyor, hem de çift taraflı kullanılabiliyor ve aynı sertifikalara sahip. Ofisinizde baskı maliyetlerini azaltıp baskı ekipmanlarının ömrünü uzatacak bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Navigator A4 Fotokopi Kağıdı 80 g/m² 500 Yaprak

Listemizin üçüncü sırasında, Navigator A4 fotokopi kağıdı 80 g/m² 500 yaprak var. Ofisinizde fazla miktarda fotokopi kağıdına ihtiyaç duymuyorsanız Navigator fotokopi kağıtlarını 5’li paket halinde değil de tek paket olarak buradan sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Navigator ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir