Nescafe: Hazır kahveyi yaratan marka…

1938 yılından bu yana Nescafe, kahve severlerin yakından tanıdığı ve ürün çeşitliliğine hayran kaldığı bir dünya markası. Kahve keyfini modern ve pratik hale getiren, kahveye günlük tüketim için uygun özellikler kazandıran Nescafe, “Kahvenin en iyisi!” sözünü zihinlerimize kazımayı başardı. Bir çoğumuz için Nescafe, yalnızca bir kahve markası değil, bir enerji kaynağı ve uyandırma aracı. Ofise gelir gelmez yudumlamaya başladığımız nescafeler, günlük rutinlerimizin ayrılmaz bir parçası. Kahve makinelerinin yanında bolca görmeye alışkın olduğumuz bu ürünler, ofislerde en sık tüketilen içecekler arasındaki yerini uzun yıllardır koruyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta Nescafe‘yle devam ediyoruz.

Nescafe Markasının Doğuşu

1905 yılında İsviçre’de kurulan dünyaca ünlü yiyecek ve içecek firması Nestle‘nin bir markası olan Nescafe‘nin doğuşu, 1930’lara kadar uzanıyor efendim. I. Dünya Savaşı döneminde orduların konserve ve süt ihtiyacını karşılayarak büyük bir güce erişen Nestle, savaşın ardından düşen talep nedeniyle zor günler yaşamaktaydı. Kısa bir süre sonra patlak veren Büyük Bunalım, tüketici taleplerini daha da düşürmüş ve Nestle‘yi zor bir döneme sokmuştu. Bu dönemde şirket, ürün çeşitliliğini sınırlandırarak belirli alanlara yoğunlaşmak ve uzmanlaşma esasına dayalı olarak pazar gücünü arttırmak istedi.

Nestle‘nin tarihinde 1930 yılı, büyük bir dönüm noktası oldu. Dönemin Brezilya hükümeti, düşen kahve satışlarını arttırmak için gıda ve içecek firmalarını, suda kolayca çözünebilen hazır kahve üretimi için yeni yöntemler geliştirmeleri konusunda teşvik etti. Bu durum, Nestle için de bir fırsattı. Ekonomik krizden çıkış yolu arayan şirket, piyasaya sıradan bir kahve üreticisi olarak girmek istemiyordu. Kahve üreticileri tarafından o güne kadar yapılan tüm denemeler ise başarısız sonuçlanmıştı. Bunun üzerine, kahvenin doğal tadını koruyarak yeni bir pişirme şekli bulmak üzere Ar-Ge çalışmaları başlatıldı.

Ne var ki, 5 yıl süren çalışmalar sonucunda hiçbir gelişme sağlanamadı. Bu nedenle şirket, Ar-Ge çalışmalarını 1936 yılında sonlandırdığını açıkladı. Ancak, büyük bir kahve tutkunu olan ve bu projeye tutkuyla bağlanan Max Morgenthaler‘in çalışmalarını sürdürmesine izin verildi. Ve birkaç ay sonra Morgenthaler, kahve çekirdeklerini kullanarak kahvenin doğal tadını koruyan yepyeni bir yöntem buldu. Sadece sıcak su eklenmesiyle hazırlanan bu yeni kahve, 1 Nisan 1938 tarihinde “toz saf kahve özütü” olarak piyasaya sunuldu. 

Nescafe Markasının Yükselişi

Max Morgenthaler‘in bulduğu bu yöntemde filtre kahve, püskürtmeli kurutma yöntemiyle kurutuluyordu. Demlenen kahve, ısıtılmış bir kulenin tepesinden püskürtülerek damlacıkların toz halinde aşağıya düşüşü ve kuruması sağlanıyordu. İlk olarak 1938 yılında İsviçre’de halka tanıtılan bu yeni kahve, sıcak suyla karıştırılarak kolayca hazırlandığı gibi, kahvenin alışılmış tadı ve kokusunu da koruyordu. Toz kahvenin işlenerek granül haline getirilmesiyle daha da geliştirilen bu yöntem, dünya genelinde kahve tüketim alışkanlıklarını kısa sürede değiştirdi.

1940’lı yıllarda şirket, geliştirdiği bu özel yöntemi çok sayıda gazete ilanı ve reklamla geniş halk kitlelerine duyurdu. Aynı zamanda da birer pazarlama başarısı olan bu reklamlar, kahve hazırlamanın “anlık” bir iş haline geldiğinin altını özellikle çiziyordu. Nitekim, bu ürünlerle kahve pişirmek artık hiç olmadığı kadar hızlı ve pratik hale gelmişti.

Nescafe markası, kahve tüketim alışkanlıklarının yanı sıra, kahvenin tüketiciye sunulma şeklini de değiştirdi. Kahve ürünleri, 1960’lara kadar yalnızca teneke kutularda piyasaya sunulmaktaydı. 1961 yılında, ilk cam kavanozlu kahve Nestle tarafından Japonya’da piyasaya sunuldu. Ürünlerin tüketiciye teneke kutular yerine cam kavanozlarla sunulması, kalite imajını yükseltmesini de sağladı. Japonya’da kazanılan büyük satış başarısının hemen ardından, cam kavanozlar 1962 yılında Avrupa’da da kullanılmaya başlandı.

1960’lı yılların ortalarında piyasaya sunulan Nescafe Gold da yine, kahve tüketim alışkanlıklarında önemli bir değişimi beraberinde getirdi. Yıllar içinde Nestle‘nin geliştirdiği pek çok yenilik, kahve pişirmeyi kolaylaştırmanın yanı sıra, istenilen hemen her ortamda kahve tüketilebileceğini gösterdi. Öyle ki, 1969 yılında Ay’a ayak basan Apollo 11 mürettebatı tarafından nescafe içilmesi sunucu Nescafe, “Ay’da içilen ilk kahve” unvanını kazandı.

Dünya Pazarında Nescafe

1970’li yıllar, Nescafe‘nin ürün çeşitliliğini hızla arttırdığı ve dünya pazarında büyük başarılar elde ettiği yıllardı. İlk olarak 1965 yılında piyasaya sunulan Nescafe Gold, dondurularak kurutulmuş çözünebilir kahve çekirdeklerinden üretiliyor ve yepyeni bir kahve deneyimi sunuyordu. Bu başarının ardından Espresso, Frappe, Cappuccino gibi ürünler geldi. Ve bu ürünlerin hepsi, kahve tüketim alışkanlıklarında önemli değişiklikleri de beraberinde getirdi.

Artan ürün çeşitliliği ve pazar payına paralel bir şekilde, Nestle‘nin üretim tesislerinin sayısında da yıllar içinde önemli bir artış gerçekleşti. Bugün sayıları 50’yi bulan fabrikasında, 150’den fazla ülkenin damak zevkine uygun bir şekilde bin 600 kadar farklı formül kullanılarak üretim gerçekleştirilmekte. Aynı şekilde, 1984 yılında giriş yaptığı Türkiye’de de ürünlerine yönelik büyük bir talep var. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde hazır kahve tüketen her 4 kişiden 3’ü bu ürünleri kullanıyor.

Yıllar içinde ürün yelpazesini genişleten ve günümüzde 5 bin civarında ürün çeşidine sahip olan şirket, kahve üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması için çok önemli projelere de hayat vermekte. Bu projelerle iklim değişiklikleri, mahsul hastalıkları, tarım alanlarından şehirlere göçler gibi nedenlerle kahve üretiminin zarar görmesini engellemekte. Şirket bugün, dünya genelinde 1 milyondan fazla kahve yetiştiricisiyle çalışmakta.

Ofis dostu Nescafe ürünleri Ofix.com’da!

Nescafe markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği ilk 3 Nescafe ürününden kısaca bahsedeceğiz efendim. Bu arada, küçük bir hatırlatma yapalım. Kurumsal müşterilerimize yüzde 5 indirim fırsatı sunuyoruz. Ofix Kurumsal için henüz üyelik kaydı oluşturmadıysanız, gerekli işlemleri buradan hızlı bir şekilde yapabilir ve indirim fırsatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Nescafe Gold

Listemizin ilk sırasında, Nescafe Gold kahve poşet 200 gram var. 1 tatlı kaşığı yalnızca 2 kalori. Bu miktarın içinde 0.1 mg karbonhidrat ve 0.2 mg protein var. Fakat bu ürünler, normal hazır kahveye oranla daha yüksek düzeyde kafein içermekte. Ve diğer kahve türlerine göre daha yoğun bir tadı ve kokusu var. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Nescafe Klasik

Listemizin ikinci sırasında, Nescafe Classic kahve poşet 200 gram var. Çekilmiş kahve çekirdeklerinin suyun yardımıyla filtre edilmesiyle demlenen bu ürünlerde, hiçbir katkı maddesi yok. Dilediğiniz her ortamda bu ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde içime hazır hale getirebilir, keyifle yudumlayabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Nescafe 2’si 1 Arada

Listemizin üçüncü sırasında ise Nescafe 2’si 1 arada 11 gram var. Paket içi miktarı 48 adet olan bu ürünler, ofiste lezzetli bir kahvenin en kolay ve pratik yolunu sunuyor. Üstelik, içinde şeker barındırmaması da şeker kullanmayı tercih etmeyen tüketiciler için önemli bir nokta. 48’li ekonomik paketle bu ürünleri uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilir, ofiste kendiniz ve misafirleriniz için güzel bir kahve keyfi yaşayabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yapmakta olduğumuz diğer Nescafe ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir