Nescafe: Hazır kahveyi yaratan marka…

1938 yılından bu yana Nescafe, kahve severlerin yakından tanıdığı ve ürün çeşitliliğine hayran kaldığı bir dünya markası. Kahve keyfini modern ve pratik hale getiren, kahveye günlük tüketim için uygun özellikler kazandıran Nescafe, “Kahvenin en iyisi!” sözünü zihinlerimize kazımayı başardı. Birçoğumuz için Nescafe, yalnızca bir kahve markası değil, bir enerji kaynağı ve uyandırma aracı. Gün içinde en çok tüketilen içeceklerden biri olan nescafe gerek iş hayatımızda, gerekse iş dışı ortamlarda bize keyif ve enerji veriyor. Ofise gelir gelmez yudumlamaya başladığımız nescafeler, günlük rutinlerimizin ayrılmaz bir parçası. Kahve makinelerinin yanında bolca görmeye alışkın olduğumuz bu ürünler, ofislerde en sık tüketilen içecekler arasındaki yerini uzun yıllardır koruyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta Nescafe markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Nescafe Markasının Doğuşu

1905 yılında İsviçre’de kurulan dünyaca ünlü yiyecek ve içecek firması Nestle‘nin bir markası olan Nescafe‘nin doğuşu, 1930’lara kadar uzanmakta. I. Dünya Savaşı döneminde orduların konserve ve süt ihtiyacını karşılayarak büyük bir güce erişen Nestle firması, savaşın ardından düşen talep nedeniyle zor günler yaşamaktaydı. Kısa bir süre sonra patlak veren Büyük Bunalım, tüketici taleplerini daha da düşürmüş ve Nestle‘yi zor bir döneme sokmuştu. Üretim için gerekli ham maddeleri temin etmekte zorlanan şirket, satış kanallarının birçoğunu kaybetmişti. Ürün yelpazesinin geniş olmasına bağlı olarak oluşan kayıplar da yüksek düzeydeydi. Bu dönemde şirket, ürün çeşitliliğini sınırlandırarak belirli alanlara yoğunlaşmak ve uzmanlaşma esasına dayalı olarak pazar gücünü arttırmak istedi. Kısa bir süre sonra kahve pazarı içinde yaşanan gelişmeler, Nestle‘nin yeniden yükselişi için çok önemli bir fırsat yarattı. 

Nestle‘nin tarihinde 1930 yılı, büyük bir dönüm noktası oldu. Dönemin Brezilya hükümeti, düşen kahve satışlarını arttırmak için gıda ve içecek firmalarını, suda kolayca çözünebilen hazır kahve üretimi için yeni yöntemler geliştirmeleri konusunda teşvik etti. Bu durum, Nestle için de bir fırsattı. Ekonomik krizden çıkış yolu arayan şirket, piyasaya sıradan bir kahve üreticisi olarak girmek istemiyordu. Kahve üreticileri tarafından kahve çekirdeği türleri hakkında o güne kadar yapılan tüm denemeler başarısız sonuçlanmıştı. Hangi kahve çekirdeği türü kullanılırsa kullanılsın, hazır kahve konusunda istenilen sonuçlar bir türlü elde edilemiyordu. Bunun üzerine, kahve çekirdeği türleri üzerine yoğunlaşmak yerine kahvenin pişirme şekli üzerine yoğunlaşma başladı. Bu dönemde kahve üreticileri, kahvenin doğal tadını koruyarak yeni bir pişirme şekli bulmak üzere pek çok Ar-Ge çalışması başlattı.

Max Morgenthaler ve Nescafe 

Nescafe markasıyla ilgili olarak en fazla merak edilen soruların başında “Nescafe kimin?” sorusu gelmekte. Ayrıca, “Nescafe hangi ülkeye ait?” sorusu da oldukça merak edilen bir soru. Nescafe markası, İsviçreli kimyager Max Morgenthaler‘in çalışmaları sayesinde doğdu. Max Morgenthaler öncülüğünde Nestle bünyesinde başlatılan ve 5 yıl süren Ar-Ge çalışmaları, önce istenilen sonucu doğurmadı. Bu nedenle Nestle, Ar-Ge çalışmalarını 1936 yılında sonlandırdığını açıkladı. Ancak, büyük bir kahve tutkunu olan ve bu projeye yürekten inanan Max Morgenthaler‘in çalışmalarını sürdürmesine izin verildi. Ve birkaç ay sonra Morgenthaler, kahve çekirdeklerini kullanarak kahvenin doğal tadını koruyan yepyeni bir yöntem buldu. Sadece sıcak su eklenmesiyle hazırlanan bu yeni kahve, 1 Nisan 1938 tarihinde “toz saf kahve özütü” olarak piyasaya sunuldu. 

Max Morgenthaler‘in bulduğu bu yöntemde filtre kahve, püskürtmeli kurutma yöntemiyle kurutuluyordu. Demlenen kahve, ısıtılmış bir kulenin tepesinden püskürtülerek damlacıkların toz halinde aşağıya düşüşü ve kuruması sağlanıyordu. İlk olarak 1938 yılında İsviçre’de halka tanıtılan bu yeni kahve, sıcak suyla karıştırılarak kolayca hazırlandığı gibi, kahvenin alışılmış tadı ve kokusunu da koruyordu. Güçlü bir aromaya sahip kahveleri tercih eden tüketiciler için bu ürünler, filtre kahvelere oranla daha pratik bir alternatif yarattı. Toz kahvenin işlenerek granül haline getirilmesiyle daha da geliştirilen bu yöntem, dünya genelinde kahve tüketim alışkanlıklarını kısa sürede değiştirdi. Günümüzde Nescafe Classic, Nescafe GoldNescafe 3’ü 1 Arada gibi farklı çeşitleriyle üretimi yapılan nescafeler, aynı zamanda da hazır kahve pazarının oluşmasını ve büyümesini sağladı. 

Nescafe Markasının Yükselişi

1940’lı yıllarda Nestle, geliştirdiği bu özel yöntemi çok sayıda gazete ilanı ve reklamla geniş halk kitlelerine duyurdu. “Nescafe nasıl hazırlanır?” sorusuna cevap veren bu çalışmalar, nescafenin yeni bir kahve türü olarak pazarda öne çıkmasını sağladı. Filtre kahveye oranla Nescafe, hem hazırlanışı kolay, hem de aroması güçlü yeni bir lezzeti tüketicilere sunmuştu. Nescafe kampanyaları bu konuların genel kabul görmesini sağladı. Bu çalışmalar sayesinde Nescafekahve hazırlamanın artık “anlık” bir iş haline geldiğinin altını çizdi. Nitekim, Nescafe çeşitleri ile kahve pişirmek artık hiç olmadığı kadar hızlı ve pratik hale gelmişti. O tarihlerden bu yana Nescafe, düzenlediği hemen tüm kampanyalarda “anlık” vurgusu yapmayı ihmal etmedi. Nescafe kampanya tarihinde “anlık” mesajı veren çok sayıda motif kullanıldı. Nescafe fiyat konusunda da istikrarlı bir çizgi izledi. Fiyatların halkın alım gücüne uygun düzeyde seyretmesine özen gösterdi. 

Nescafe markası, kahve tüketim alışkanlıklarının yanı sıra, kahvenin tüketiciye sunulma şeklini de değiştirdi. Kahve ürünleri, 1960’lara kadar yalnızca teneke kutularda piyasaya sunulmaktaydı. 1961 yılında, ilk cam kavanozlu kahve Nestle tarafından Japonya’da piyasaya sunuldu. Ürünlerin tüketiciye teneke kutular yerine cam kavanozlarla sunulması, kalite imajını yükseltmesini de sağladı. Japonya’da kazanılan büyük satış başarısının hemen ardından, cam kavanozlar 1962 yılında Avrupa’da da kullanılmaya başlandı. Diğer satış şekillerine oranla cam kavanoz satış şekli, nescafenin aynı zamanda daha uzun süre taze kalmasını sağladı. O dönemde teneke kutularda saklanan kahvenin nem ve rutubet nedeniyle tadı ve kokusu bozulabiliyordu. Cam kavanozlar bu sorunu çözdüğü gibi, ürünlerin ortamda daha estetik bir görüntü yaratmasını da olanaklı kıldı. 

Hazır Kahve Pazarında Nescafe Gold

1960’lı yılların ortalarında piyasaya sunulan Nescafe Gold ise Nescafe tarihi içinde çok önemli bir dönüm noktası oldu. Diğerlerine oranla daha güçlü bir aromaya sahip Nescafe Gold çeşitleri, kahve tadını ve kokusunu daha fazla hissettirdi. Bu ürünlerin yanında kullanılan kahve kremaları, Nestle‘nin sütlü ürünler pazarında elde ettiği deneyimlerin yeni lezzetlere dönüşmesini sağladı. Günümüzde Nescafe Gold 2 gr, Nescafe Gold 50 gr, Nescafe Gold 100 gr, Nescafe Gold 200 gr, Nescafe Gold 500 gr, Nescafe Gold 900 gr şeklinde satışı yapılan bu ürünler, Nescafe‘nin en fazla tüketilen ürünleri arasında yer almakta. Yıllar içinde Nescafe‘nin geliştirdiği pek çok yenilik, kahve pişirmeyi kolaylaştırmanın yanı sıra, istenilen hemen her ortamda kahve tüketilebileceğini gösterdi. Öyle ki, 1969 yılında Ay’a ayak basan Apollo 11 mürettebatı tarafından nescafe içilmesi sunucu Nescafe, “Ay’da içilen ilk kahve” unvanını kazandı.

Bir Dünya Markası Olarak Nescafe

1970’li yıllar, Nescafe‘nin ürün çeşitliliğini hızla arttırdığı ve dünya pazarında büyük başarılar elde ettiği yıllardı. İlk olarak 1965 yılında piyasaya sunulan Nescafe Gold, dondurularak kurutulmuş çözünebilir kahve çekirdekleri ile üretiliyor ve yepyeni bir kahve deneyimi sunuyordu. Bu başarının ardından Espresso, Frappe, Cappuccino gibi ürünler geldi. Nescafe Espresso ürünleri, Arabica çekirdeklerinin özenle öğütülmesiyle elde ediliyordu. Nescafe‘nin daha sonra geliştirdiği espresso makinesi, bu ürünlerin satışına önemli bir katkı sağladı. Frappe kahve çeşitleri ise tropikal iklimde yetiştirilen yüksek kaliteli kahve çekirdekleri Robusta ve Arabica’nın harmanından oluşuyordu. Nestle Frappe Latte ile kahve severlerin espresso bazlı kahve türleri içinde daha farklı bir lezzeti deneyimlemeleri sağlandı. Cappuccino kahveleri ise İtalyanlara özgü sütlü ve köpüklü kahve keyfini daha geniş kitlelere ulaştırdı. 

Nescafe‘nin geliştirdiği bu kahve türlerinin hepsi, kahve tüketim alışkanlıklarında önemli değişimleri beraberinde getirdi. Artan ürün çeşitliliği ve pazar payına paralel bir şekilde, Nescafe‘nin üretim tesislerinin sayısında da yıllar içinde önemli bir artış gerçekleşti. Bugün sayıları 50’yi bulan fabrikasında Nestle, 150’den fazla ülkenin damak zevkine uygun bir şekilde bin 600 kadar farklı formül kullanılarak nescafelerin üretimini gerçekleştirmekte. Aynı şekilde, 1984 yılında giriş yaptığı Türkiye’de de nescafeye yönelik büyük bir talep var. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde hazır kahve tüketen her 4 kişiden 3’ü bu ürünleri kullanıyor. Ülkemizde Nescafe‘nin en çok ClassicGold, 2’si 1 Arada ve 3’ü 1 Arada çeşitleri ilgi görüyor. 

Yıllar içinde ürün yelpazesini genişleten ve günümüzde 5 bin civarında ürün çeşidine sahip olan Nescafe‘nin halihazırda kahve üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına dönük çok sayıda projesi mevcut. Bu projeler sayesinde Nescafe‘nin iklim değişiklikleri, mahsul hastalıkları, tarım alanlarından şehirlere göçler gibi nedenlerle kahve üretiminin zarar görmesini engellediğini söyleyebiliriz. Günümüzde Nescafe‘nin dünya genelinde çalıştığı kahve yetiştiricilerinin sayısı 1 milyonu aşmakta. Bu çeşitlilik sayesinde her ülkenin kendi iklim koşullarına ve damak zevkine uygun ürünler geliştirmeyi başaran Nescafe‘nin pazar gücü önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecek gibi görünüyor. Ürünlerin reklam ve tanıtımları için düzenlenen Nescafe çekilişleri de kahve severler için ayrı bir heyecan yaratıyor. Bu çekilişler 4’er aylık periyotlarla gerçekleştirilmekte. 2021 yılının ilk Nescafe çekilişi, 28 Ocak 2021 Perşembe günü saat 13:00’da gerçekleştirilecek. 

Ofis dostu Nescafe ürünleri Ofix.com’da!

Nescafe markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Nescafe ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Nescafe Gold Kahve Poşet 200 g

Listemizin ilk sırasında, Nescafe Gold kahve poşet 200 g var. Nescafe‘nin en çok sevilen ürünleri arasında yer alan bu ürünler, güçlü bir aroma tercih eden kahve severler için iyi bir seçim olabilir. 200 gramlık poşet şeklinde satışı yapılan bu ürünler, orta sıklıkla hazır kahve tüketen kullanıcılar için daha uygun. Tüketim şekliniz fazlaysa veya kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız, Gold segmesinde yer alan tenekeli ürünlere yönelebilirsiniz. Zengin aromalı ve yumuşak içimli bu ürünleri ister ofiste, isterseniz evde çalışırken veya mola anlarınızda keyifle tüketebilirsiniz. Bu ürünlerin kalorisinin düşük olması ve sıcak suda hızlı çözünmesi, formuna dikkat eden kullanıcıların tercih nedenleri arasında. Ürünlerin 1 tatlı kaşığı yalnızca 2 kalori. Bu miktarın içinde 0.1 mg karbonhidrat ve 0.2 mg protein var. Fakat bu ürünler, normal hazır kahveye oranla daha yüksek düzeyde kafein içermekte. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Nescafe Classic Kahve Poşet 200 g

Listemizin ikinci sırasında, Nescafe Classic kahve poşet 200 g var. İnternet aramalarında Nescafe Klasik, Nescafé Classic veya Klasik Nescafe şeklinde de yazımı yapılan bu ürünler hazır kahve kategorisinde büyük rağbet görüyor. Nescafe‘nin Classic grubu içinde tek içimlik, ekopaket 100 g veya 500 g gibi farklı alternatifler mevcut. Paket miktarına bağlı olarak Nescafe Classic fiyatları da değişebilmekte. 200 gr Nescafe Classic ürünleri ile 100 bardak kadar tüketim sağlayabilirsiniz. Günlük kahve tüketiminiz eğer fazlaysa, fiyat avantajından yararlanmak için Classic grubunun teneke kutularını da tercih edebilirsiniz. Çekilmiş kahve çekirdeklerinin suyun yardımıyla filtre edilmesiyle demlenen Classic grubu ürünlerde hiçbir katkı maddesi bulunmamakta. Dilediğiniz her ortamda bu ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde içime hazır hale getirebilir, keyifle yudumlayabilirsiniz. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Nescafe 2’si 1 Arada Hazır Kahve 10 g x 56 Adet

Listemizin üçüncü sırasında, Nescafe 2’si 1 Arada hazır kahve 10 g x 56 adet var. Bu ürünler, güçlü bir aromaya sahip hazır kahve tercih edenler için daha pratik bir çözüm olabilir. Ofis çekmecenizde veya mutfakta bu ürünlerden bulundurursanız, kendiniz veya misafirleriniz için gerektiğinde kolayca Nescafe 2’si 1 Arada hazırlayabilirsiniz. Paket içi miktarı 56 adet olan bu ürünler, ofiste lezzetli bir kahvenin en kolay ve pratik yolunu sunabilir. Üstelik, içinde şeker barındırmaması da şeker kullanmayı tercih etmeyen tüketiciler için önemli bir tercih nedeni. 56’lı ekonomik paketle bu ürünleri uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilirsiniz. Bu sayede ofiste kendiniz ve misafirleriniz için güzel bir kahve keyfi yaşayabilirsiniz. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışını yapmakta olduğumuz diğer Nescafe ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Makaleniz için öncelikle teşekkür ediyorum. Akşamları pc başına geçtiğimde mutlaka içmem gereken bir içecek bilemiyorum ama odaklanmamı %50 artıyor ve daha hızlı çalışmama sebep oluyor.

  2. Harika bir yazı olmuş elinize sağlık, Nescafe olmadan yeni bir güne başlayamıyorum. Benim favorim ise Nescafe Classic, herkese tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir