Neville Isdell, Coca Cola’yı nasıl yönetti?

1966 yılında çalışmaya başladığı Coca Cola‘dan 2004 yılında emekli olan Neville Isdell, eşi Pamela ile Barbados’ta emekliliğin tadını çıkarırken çok önemli bir telefon aldı. Satışların ve şirketin pazar payının düştüğü bir zaman diliminde gelen bu telefon, dünyanın en önemli içecek markalarından biri olan Coca Cola‘nın CEO’luğuna yapılan bir davetti. Coca Cola‘da kazandığı 38 yıllık deneyimi CEO’luk görevini sürdürdüğü 4 yıl boyunca etkin bir şekilde kullanan Neville Isdell, Coca Cola‘nın birçok konuda daha iyi bir performans sergilemesini sağladı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Neville Isdell‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Neville Isdell

Neville Isdell, 8 Haziran 1943 tarihinde Birleşik Krallık’a bağlı Downpatrick kasabasında dünyaya geldi. Küçük Neville 10 yaşına geldiğinde, ailesiyle birlikte Zambiya’ya taşındı. Lisans eğitimini Güney Afrika’da bulunan Cape Town Üniversitesi‘nde sosyal bilimler alanında tamamladıktan sonra, Harvard Business School‘da yönetim geliştirme programına devam etti. 23 yaşına geldiğinde, Coca Cola‘nın Zambiya’daki şişeleme şirketinde işe başladı.

1970’li yıllarda Coca Cola, Amerika ve Avrupa pazarında elde ettiği gücü Afrika ve Ortadoğu pazarlarında da elde etmek için büyük projeler başlatmıştı. Orta ve Güney Afrika’da Coca Cola‘nın büyümesini sağlayacak yatırımlar için Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehirlerinden Johannesburg seçilmiş, kurulan yeni şişeleme tesisleriyle Coca Cola‘nın güçlenmesi sağlanmıştı. 1966 yılında Coca Cola‘nın Zambiya’daki şişeleme tesisinde 1.100 dolarlık maaşla işe başlayan Neville Isdell, çalışkanlığı ve organizasyon yeteneği sayesinde görevinde emin adımlarla yükseldi ve 1972 yılında genel müdür oldu.

Bu dönemde Coca Cola reklamları, artık yalnızca bir ürünü tanıtmanın ötesinde, eğlence ve arkadaşlık gibi temalarla yeni bir yaşam şeklinin tanıtımını ve pazarlamasını yapıyordu. Reklamlarda dünyaca ünlü yıldızlara ve yerli sanatçılara yer verilmesi, Coca Cola‘nın hem bir dünya markası, hem de yerel bir lezzet olduğu yönünde güçlü bir algı yaratıyordu. Bu yönüyle bir tür “yıldızlar geçidi” haline gelen Coca Cola reklamları, şirketin Amerika ve Avrupa pazarının dışında da gördüğü ilgiyi arttırıyordu. Genel müdür olduktan sonra Neville Isdell, Afrika pazarında Coca Cola‘nın güçlenmesi için çeşitli reklam çalışmalarında önemli sorumluluklar aldı.

Neville Isdell’in Coca Cola’da Yükseliş Serüveni

1980 yılında Neville Isdell, Coca Cola‘nın Avustralya bölge müdürlüğü görevine getirildi. Bu dönemde Coca Cola‘nın CEO’luğunu Roberto C. Goizueta üstlenmişti. Goizueta yönetiminde Coca Cola, “akıllı risk alma” stratejisini devreye sokmuştu. Şirketin kuruluşundan beri devam eden yönetim politikalarını değiştirerek önemli yenilikleri hayata geçirmeye başlamıştı. Bu yeniliklerden biri Diet Coke‘tu. Piyasaya sunulduktan kısa bir süre sonra düşük kalorili içecekler grubunda ilk sıraya yerleşen Diet Coke, Pepsi markasıyla rekabetinde Coca Cola‘yı öne geçirdi. Avustralya bölge müdürlüğü sırasında Neville Isdell, Diet Coke ürünlerinin Asya Pasifik pazarında güçlenmesini sağlayan çeşitli çalışmaların yönetimini üstlendi.

Neville Isdell‘in Coca Cola‘da yükseliş serüveni, 1981 yılında Filipinler’de Coca Cola‘nın San Miguel Corporation‘la ortak girişimi olan şişeleme şirketinin başkanlığıyla devam etti. Bu gelişmeyle birlikte Coca Cola‘nın Filipinler’deki yatırımlarının kontrolü ve geliştirilmesinden de Neville Isdell sorumlu oldu. 1986 yılına 100. yaşını kutlayan Coca Cola, Neville Isdell‘le yakaladığı ivmeyle dünya genelinde ürünlerini 165 ülkede satışa sunma başarısı gösterdi. 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılması, Coca Cola‘nın Doğu Avrupa pazarına girişi için çok önemli bir fırsattı. Asya Pasifik bölgesindeki başarılarından sonra 1985 yılında Coca Cola‘nın Orta Avrupa bölümünün başkanı olan Neville Isdell, bu süreçte de etkin bir rol üstlendi. 1989 yılında şirketin kıdemli başkan yardımcısı seçildi ve Almanya’ya taşındı. Kısa bir süre sonra da Kuzeydoğu Avrupa ile Afrika grubunun başkanlığını üstlendi.

1992 yılında Neville Isdell‘in görevlerine, Ortadoğu grubunun başkanlığı eklendi ve Coca Cola‘nın Ortadoğu pazarının yanı sıra Hindistan pazarında da güçlenmesi için çeşitli çalışmaların sorumluluğu Isdell‘e verildi. Coca Cola‘nın büyümesi bu dönemde de devam etti. Bu büyümede en önemli unsurlardan biri, sportif faaliyetlere yönelik ilgiydi. Olimpiyat Oyunları gibi uluslararası organizasyonlara sağladığı sponsorluk desteği, Coca Cola ürünlerinin Pepsi karşısında satış başarısında çok önemli bir rol üstlendi. 1998 yılında Neville Isdell, Coca Cola İngiltere‘nin başkanı ve CEO’su oldu, dünyanın en büyük ikinci şişeleme şirketinin yönetimini üstlendi. Bu dönemde günlük Coca Cola tüketim miktarı 1 milyar bardağı buldu.

38 Yıl Sonra Gelen CEO’luk

2002 yılından 2004’e kadar Coca Cola‘nın uluslararası danışmanlığını üstlenen Neville Isdell, 2004 yılında emekli oldu. Eşiyle birlikte Barbados’a yerleşti ve kendi yatırım şirketinin başına geçti. Bu dönemde Coca Cola, uluslararasılaşmaya bağlı olarak aşırı ve hızlı büyümeden dolayı çeşitli sorunlar yaşamaya başlamıştı. 2005 yılında piyasaya sunulan Coca Cola Zero, şirket tarihinde ve Neville Isdell‘in kariyerinde çok önemli bir dönüm noktası oldu. Daha önce Diet Coke projelerinde çok önemli görevler alan Isdell, Coca Cola Zero isminin çok etkili olacağına inanmıştı. Çünkü Coca Cola Zero, sıfır kalori yerine daha az kaloriyi çağrıştıran Diet Coke’dan daha güçlü bir mesaj veriyordu.

Coca Cola Zero ürünleri, şirketin dünya pazarında gücünü arttırması için çok önemli bir mihenk taşı oldu. İki yıl sonra Neville Isdell, Amerikan pazarında lider markalardan biri olan Glaceau Vitaminwater markasının alınmasını sağladı. Bu gelişmeyle birlikte, tümüyle geri dönüştürülebilir ambalaja sahip ürünler için Ar-Ge çalışmalarının başlatılması kararını verdi. 2008 yılında CEO’luk görevini devrettiği Muhtar Kent döneminde Coca Cola, “plant bottle” (bitki şişe) olarak adlandırılan yeni ambalajlarını piyasaya sundu. 2008 yılında Coca Cola‘dan tekrar emekli olan Neville Isdell, hayatının bundan sonraki dönemini çeşitli sivil toplum faaliyetleriyle geçirmekte.

Ofis dostu Coca Cola ürünleri Ofix.com’da!

Neville Isdell‘in başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Coca Cola ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Coca Cola 250 ml Cam Şişe

Listemizin ilk sırasında, Coca Cola 250 ml cam şişe var. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünleri, ofis buzdolabında kolayca saklayabilir, dilediğiniz zaman kendiniz tüketebilir veya misafirlerinize ikram edebilirsiniz. 100 ml için şeker ve karbonhidrat miktarı 11.2 gram olan bu ürünlerin verdiği enerji 45 kcal. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Coca Cola Light 250 ml Cam Şişe

Listemizin ikinci sırasında, Coca Cola Light 250 ml cam şişe var. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, şeker ve karbonhidrat içermiyor, 100 ml için enerji miktarı ise 0.2 kcal. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Coca Cola 1 Litre

Listemizin üçüncü sırasında, Coca Cola 1 litre var. Ofiste çalışırken veya mola zamanlarınızda keyifle yudumlayabileceğiniz bu içecekleri soğuk olarak tüketmeniz gerektiğini hatırlatalım. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yapmakta olduğumuz diğer Coca Cola ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir