Notebook çantası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Notebook çantası deyip geçmemek lazım. Piyasada renk renk, çeşit çeşit notebook çantası var. Bunlar arasında seçim yaparken bazı konulara dikkat etmemiz gerekiyor. Ki gereksiz zaman ve emek kaybına uğramayalım. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, notebook çantası alırken nelere dikkat etmek gerektiğini inceleyeceğiz ve notebook çantaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Notebook çantası mı, laptop çantası mı?

Önce kafa karıştıran bir noktaya kısaca temas edelim. Notebook ile laptop sözcüklerini kullanırken bazen tereddüt edebiliyoruz. Sözcük anlamlarına baktığımızda, notebook “defter” demek; laptop ise “dizüstü”. Aslında her iki sözcük de taşınabilir bilgisayarları ifade ediyor. Bu bilgisayarlar, masaüstü dediğimiz türden farklı olarak ekran ve klavyesiyle iki parçadan oluşan bilgisayarlardır.

Laptop sözcüğü, taşınabilir bilgisayarlar ilk ortaya çıktığında kullanılan bir sözcüktü; bu ürünlerin diz üstünde taşınabilir olduğunu ifade ediyordu. Ne var ki, bunların diz üstünde kullanılması bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirince, üretici firmalar yüklü tazminatlar ödemek zorunda kaldılar. Hal böyle olunca, bu ürünlerin masaüstü bilgisayarlara göre daha ince olduğunu belirtmek üzere, “defter” anlamına gelen notebook sözcüğü kullanılmaya başlandı.

Kimi kaynaklarda, notebook sözcüğünün bilgisayarın not aldığımız iç kısmını; laptop sözcüğünün ise dış yüzeyini ifade ettiği şeklinde açıklamalar bulabilirsiniz. Ya da bazı kaynaklar, notebookların daha küçük, laptopların ise daha büyük ebatlarda olduğunu belirtiyor. Oysa, bu tür ayrımlar doğru değil. Batı dillerinde böyle ayrımlar yok. Taşınabilir bilgisayarlar için Avrupa’da notebook sözcüğü tercih edilirken, Amerika’da laptop sözcüğünün kullanımı daha yaygın. Bilgisayarın içi-dışı ya da büyüklüğü-küçüklüğü şeklinde ayrım yapmıyorlar.

Dilimize Avrupa’dan giren pek çok sözcükte olduğu gibi, taşınabilir bilgisayarlar için notebook sözcüğünü tercih edebiliriz. Türkçe karşılık olaraksa, defter veya dizüstü sözcükleri pek uygun görünmüyor. Çünkü, Türkçede defter sözcüğü çok başka bir anlama geliyor; dizüstü içinse, bu ürünler zaten diz üstünde kullanıma uygun değil. İyisi mi, biz de Avrupa gibi notebook diyelim…

Notebook çantaları niçin önemlidir?

Notebooklar, fiyatları yüksek ürünlerdir. Bunları yanımızda taşımak için kullanacağımız çantaları seçerken çok dikkatli olmalıyız. Taşıma sırasında oluşabilecek zararlar, ciddi bir para ve emek kaybına yol açabilir. Doğru bir tercihte bulunduğumuzda ise alacağımız notebook çantasını uzun yıllar kullanabiliriz. Üstelik, yanımızda taşımamız gereken diğer araç gereçler için de yeterli hacme sahipseler, notebook çantaları pek çok pratik çözümü bize sunar.

Notebook çantaları elde, omuzda veya sırtta taşınmak üzere farklı türlerde üretilmekte. Tercih sıklığı bakımından elde taşınan notebook çantaları daha yaygın olsa da notebook sırt çantaları da giderek daha fazla ilgi görmekte. Notebook çantaları konusundaki tercihiniz hangi türde olursa olsun, çantanızda ağırlığın dengeli bir şekilde dağıtılmış olması ve ergonomik tutuş özelliklerinin bulunması çok önemli. Kullandığınız notebookların ağırlığı ne olursa olsun, taşımada kullanacağınız ürünlerde bu özellikler yoksa orta ve uzun vadede önemli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Notebook çantaları işlevsel özelliklerinin yanı sıra, hayat tarzınızı yansıtan birer aksesuar niteliğine de sahiptir. Bu ürünleri seçerken, kendi hayat tarzınıza uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız notebook çantasındaki klasik, modern veya sportif detaylar, hakkınızda oluşacak imajı doğrudan etkileyecektir.

Notebook çantası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Notebook çantaları dış görünüşleriyle sizleri yanıltmamalı. Güzel görüntüsüyle sizi cezbeden bir ürün, yeterince kaliteli ve işlevsel olmayabilir. Beklentilerinizi karşılamayan bir notebook çantası aldığınızda, çevrenizde bolca görebileceğiniz “çanta mağdurları”ndan biri haline gelebilirsiniz. Yazımızın bu kısmında, notebook çantası tercihlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ölçüleri uygun olmalı.

Piyasada farklı ebatlarda notebook bulmak mümkün. Buna bağlı olarak, notebook çantaları arasındaki en önemli ayrımlardan biri ölçüler konusundadır. Piyasada en fazla talep gören notebooklar, 11.6 ile 18.4 inç arasında. Notebook çantası alırken, notebookunuzun ölçülerine dikkat etmeniz gerekir. Kullanacağınız ürün, notebook yüzeyini iyice kavramalı. Eğer fazla boşluk kalıyorsa, çanta içinde oluşacak hareketle notebookta hasar oluşması mümkündür.

Fiziksel etkilere dayanıklı olmalı.

Notebook çantaları fiziksel etkilere karşı özel birtakım koruyucu niteliklere sahip olmalıdır. Bu bağlamda, pek çok firma tarafından eşantiyon olarak dağıtılan notebook çantalarına karşı dikkatli olmalısınız. Kalitesiz malzemelerden üretilen, koruyucu silikon veya özel pedlerle desteklenmeyen çantalar, ciddi para ve emek kaybına yol açabilir. Her ne kadar önlemini alsak da bu çantaları elimizden düşürme ihtimalimiz hep var.

Ve tabii, su geçirmezlik özelliği de bu bağlamda önemli. Yağmurlu bir havada elimizde taşımak zorunda kaldığımız bir notebook çantası, bilgisayarımızın zarar görüp görmediği konusunda zihnimizde şüphe uyandırmamalı. Üstelik, yalnızca çanta yüzeyinin değil, fermuar kısmının da su geçirmezlik özelliğine sahip olması gerekir. Aksi durumda oluşabilecek zararlar büyük olabilir.

Notebook çantalarının en önemli kısmı, şüphesiz ki notebook konulan kısımdır. Ve bu kısmın fiziksel etkilere karşı direncinin yükseltilmiş olması, notebook çantaları için önemli bir tercih nedenidir. Bu kısımdaki cırt cırt bantlar, notebook yüzeyini dengeli bir şekilde kavramalı, sarsıntı ve düşmeden dolayı oluşabilecek zararları en aza indirebilmeli. Koruma direnci, köşe kısımlarında daha da yüksek olmalı. Eğer koruyucu silikon takviyesi de varsa, bu çantaları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kulp bağlantıları ve omuz askısı sağlam olmalı.

Notebook çantalarının kulpları ve omuz askıları genellikle plastik, polyester ve metal parçalardan üretilmekte. Kulplar eğer dikiş yoluyla gövdeye birleştirilmişse, zaman içinde veya yüksek ağırlıklar karşısında atma oluşturmamalı. Dikişler kopunca iç kısımda kullanılan süngerimsi materyaller dış yüzeyde görüntü kirliliğine yol açıyor.

Omuz askıları ise gövdeye genellikle plastik veya metal çengellerle birleştirilmekte. Tercihe göre ikisi de kullanılabilir. Ancak, seçilen materyalin taşıma direncinden emin olmak gerekir. Öyle ki, kaliteli plastik materyallerden üretilen çengeller, dayanıksız metallerden çok daha sağlam olabilir.

Aksesuarlar için saklama kısmı yeterince geniş olmalı.

Notebook çantaları, yanımızda bulundurmamız gereken adaptörler ve eğer kullanıyorsak mouselar için yeterince geniş saklama kısımlarına sahip olmalı. Bu malzemeler için kullanılan ön kısım yeterince geniş olmadığında, öne doğru kavis oluşturarak görüntü kirliliğine yol açıyor. Dış yüzeylerdeki detaylar, çoğu zaman estetik görüntüler oluştursa da işlevsel yönden kullanışlı olmayabilir. Kullanacağınız notebook çantaları, tüm detaylarıyla şık ve kullanışlı olmalı.

Piyasadaki bazı notebook çeşitleri, oldukça ince adaptörlerle şarj olmakta. Notebookunuz bu türdense, ön kısmı daha küçük notebook çantalarını tercih edebilirsiniz. Fakat, bu kısmın açık değil, kapatılabilir olmasına dikkat edin. Ön kısımlarında kapanma özelliği bulunmayan çantalar, dış etkenlere karşı korunmasızdır. Notebook çantanızda ayrıca cep organizatörlerinin bulunması kalem, cep telefonu, cüzdan gibi eşyalarınızı taşımanızı kolaylaştırır.

Hayat tarzınızı yansıtmalı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi notebook çantaları, işlevsel özellikleriyle olduğu kadar, hayat tarzımızı yansıtan bir aksesuar olmaları nedeniyle de önemlidir. Kullanacağımız notebook çantası, kendi hayat tarzımıza uygun olduğunda hakkımızda oluşacak imajı olumlu yönde etkileyecektir. Bu bağlamda, kıyafetlerimizle uyumlu olmasına ve renk bütünlüğünü korumasına dikkat etmeliyiz. Klasik, modern veya spor giyim tarzları içinde hangisini tercih ediyorsak, notebook çantamız da bu türlerle bütünleşebilmeli. 

Online ofis marketiniz Ofix’te satışı devam eden tüm notebook çantalarını çantalar kategorimizde inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için OfixPlus üyeliği oluşturabilirsiniz.  

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir