Nuri Erbak: Bursa’dan bir başarı hikayesi…

Yerli maden suları ve gazlı içecekler pazarında çok önemli bir konumda bulunan Uludağ‘ın 150 yıllık marka tarihinde Nuri Erbak‘ın çok özel bir yeri var. 1938 yılında üstlendiği şirket yönetimini II. Dünya Savaşı’nın zorlu koşulları altında başarıyla sürdüren Nuri Erbak, Efsane Uludağ Gazozu‘nun formülünü bularak Uludağ İçecek‘in büyümesini sağladığı gibi, yerli maden suları ve gazlı içecekler pazarının da büyümesini sağladı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Nuri Erbak‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Nuri Erbak

Nuri Erbak, 1914 yılında Bursa’da doğdu. Ailesi Bursa’nın köklü ailelerinden biriydi ve şehirde tanınıp sevilmekteydi. Bursa’nın en eski sokaklarından biri olan Orhan Sokağı’ndaki evleri Rum ve Ermeni ailelerle komşuydu. 1920 yılında Bursa’nın Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine, çok sevdikleri evlerini bırakıp Sarayönü Caddesi’ne taşındılar. Babası Mehmet Hakkı Bey‘in işletmekte olduğu ünlü Alboyacılar Hamamı, Yunan işgali sırasında Kuva-yı Milliyecilerin buluşma noktasıydı. Bu dönemde ilkokula başlayan küçük Nuri, Bursa’da Türklere yönelik artan baskılar sonucu ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti.

1922 yılında Bursa’nın düşman işgalinden kurtulmasından sonra küçük Nuri ve ailesi, Bursa’ya geri döndüler. İstanbul’dayken ailesinin geçimini bakkalcılık yaparak sağlayan Mehmet Hakkı Bey, Bursa’ya döndükten sonra sigortacılık yapmaya başladı. 1930 yılına kadar bu mesleğe devam etikten sonra, gazozculuk işine girmeye karar verdi. Hamam işlettiği dönemden beri gazozculuğun getirisi yüksek bir iş olduğunu biliyor, fakat kendi işini kurmaya cesaret edemiyordu. Yakın arkadaşlarından Mustafa Bey‘in teşvikiyle, 1930 yılında Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Uludağ İçecek şirketini kurdu.

1920’lerin sonlarında Bursa’da gazoz üretimi iki yerde yapılmaktaydı. Bunlardan ilki, Aliş Efendi ve Davi Efendi’nin ortak oldukları Sakarya Gazoz Fabrikası‘ydı. İkincisi ise Mustafa Bey ve abisi Köse Hüseyin Efendi‘nin işlettiği Kayhan Gazoz Fabrikası‘ydı. Mehmet Hakkı Bey, Alboyacılar Hamamı‘nda satışını yaptığı gazozları Mustafa Bey‘den alıyor, işgal öncesi dönemde satışlar iyi gidiyordu. Fakat Mustafa Bey, yaşı ilerlediği için işleri sürdürmekte zorluk çekiyor, fabrikayı güvenebileceği birisine devretmek istiyordu. Sonunda, Mehmet Hakkı Bey‘le anlaştı ve Uludağ İçecek şirketi kuruldu. Piyasaya çıkan ilk ürünler için Nilüfer Gazozu ismi kullanıldı. Kısa bir süre sonra marka ismi olarak Uludağ kullanılmaya başlandı.

Uludağ’da Nuri Erbak Dönemi

Uludağ İçecek kurulduğunda küçük Nuri, eğitimini İstanbul’da abisi İhsan‘la birlikte Cadde Bostan Amerikan Koleji’nde sürdürmekteydi. Okullar tatil olduğunda Bursa’ya dönüp Setbaşı’nda Mustafa Necip Sokağı’ında bulunan gazoz imalathanesinde babalarına yardım eden İhsan ve Nuri kardeşler, gazoz imalatına ilgi duymaya başladılar. Daha sonra Bursa’ya kesin dönüş yapan genç Nuri, Bursa Erkek Lisesi‘nden mezun oldu.

1938 yılında Mehmet Hakkı Bey vefat etti ve şirket yönetimini Nuri Erbak üstlendi. Bu dönemde Uludağ İçecek‘i oldukça zor günler bekliyordu. II. Dünya Savaşı’nın adım adım yaklaşmakta olduğu bu zaman diliminde şehirde gazoz tüketimi durma noktasına gelmiş, satışlar büyük ölçüde düşmüştü. Satışların yeniden canlanmaya başlaması, 1950’lerin başlarını buldu. Bu zor günlerde Nuri Erbak‘ın en büyük destekçisi, 1943 yılında evlendiği Neriman Erbak‘tı.

Uludağ İçecek‘in kullandığı kaynak arazisi üzerinde işletme ruhsatının alınması, son derece uzun ve karmaşık bir sürecin sonunda mümkün olmuştu. Kaynak arazisi üzerinde ortaklık hissesini elinde bulunduran son varis Guido Parodi, hisselerini 1953 yılında Erbak ailesine devretti. Aynı kaynak arazisi üzerinde faaliyet göstermekte olan Uludağ Maden Suları‘nın son sahibi Hüseyin Sıtkı Ulusu‘nun hisseleri de 1958 yılında vefatının ardından, vasiyeti üzerine Erbak ailesine devredildi. Böylelikle Nuri Erbak, Uludağ İçecek‘in hem kaynak arazisi, hem de işletme ruhsatı üzerinde tek söz sahibi oldu.

Nuri Erbak ve Efsane Uludağ Gazozu 

Uludağ‘ın 150 yıllık marka tarihinde Nuri Erbak ismini önemli hale getiren bir diğer neden ise şüphesiz ki, Efsane Uludağ Gazozu‘nun formülünü bulmuş olmasıdır. Henüz çocukluk döneminde babasına yardım ederken gazozlara duymaya başladığı ilgi ve merak, yeni formüller geliştirmek konusunda Nuri Erbak‘ta büyük bir heves yaratmıştı. 19 yaşına geldiğinde bulduğu bu formül, ileride şirketin zor günlerden çıkışını sağlayacak ve yerli maden suları ve gazlı içecekler pazarının büyümesini sağlayacaktı.

1966 yılında Nuri Erbak, Efsane Uludağ Gazozu‘na yönelik talebi karşılamak için saatte 6 bin şişe üretim kapasitesine sahip Prot marka ilk otomatik dolum hattının devreye girmesini sağladı. 2 yıl sonra ikinci dolum hattı, saatte 4 bin 800 şişe üretim kapasitesiyle devreye girdi. 1969 yılında ithal edilen Noll marka dolum makinesi sayesinde Uludağ İçecek, üretim kapasitesinde büyük bir artış elde etti ve pazar gücünü arttırdı. Üretim kapasitesindeki bu artış, 1970’lerden itibaren Hollanda ve Almanya’ya ihracatı beraberinde getirdi. 1975 yılından itibaren şirket, franchising sistemiyle ürünlerini Avrupalı tüketicilerle buluşturdu.

1970’lerin sonlarında Nuri Erbak, Uludağ‘ın büyümesi için gerekli yatırımlara ve modernizasyon projelerine hız verdi. Saatte 36 bin şişe dolum kapasitesine sahip tam otomatik dolum hattı Simonazzi‘nin devreye girmesi, Uludağ‘ın Coca Cola ve Pepsi gibi markalarla rekabet gücünü arttırdı. Bu dönemde Prot marka dolum hattına yapılan revizyon sayesinde, Türkiye’deki ilk depozitolu litrelik cam şişenin üretimi sağlandı. Rivi marka dolum hattına yapılan revizyon ise dünyanın ilk 1 litrelik pet şişede doğal maden suyunu tüketiciyle buluşturdu. Aynı şişeyle Türkiye’deki ilk litrelik meşrubat üretimi de yapıldı.

1980’li yıllar, Nuri Erbak ve Uludağ için dünya pazarlarına açılma yıllarıydı. 1985 yılında Türkiye’de ilk diyet gazoz, diyet portakal suyu ve diyet kola üretimini gerçekleştiren şirket, 1987 yılında Amerikan pazarına giriş yaptı. 1993 yılında vefat eden Nuri Erbak‘ın yerine şirketin yönetim kurulu başkanlığını oğlu Mehmet Erbak üstlendi. Uludağ ana markası altında günümüzde 7 kategori, 13 alt marka, 39 değişik ürün ve 112 farklı ambalaj yer almakta.

Ofis dostu Uludağ ürünleri Ofix.com’da!

Nuri Erbak‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Uludağ ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uludağ Doğal Maden Suyu

Listemizin ilk sırasında, Uludağ doğal maden suyu var. 200 ml’lik 24 adet özel cam şişede satışı yapılan bu ürünlerle ofisinizde mide sağlığınızı koruyabilir, hazımsızlık sorunlarınızı giderebilir, kemik sağlığınızı güçlendirebilir ve kan basıncınızı düzene sokabilirsiniz. İçerisinde kalori bulunmayan bu ürünler, diyetinize herhangi bir şekilde zarar vermez. Üstelik, gün içinde almanız gereken kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineralleri karşılamanıza yardımcı olur. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Uludağ Premium Maden Suyu

Listemizin ikinci sırasında, Uludağ Premium maden suyu var. 250 ml’lik 6 adet özel cam şişede satışı yapılan bu ürünler, hafif içimli doğal maden suları kategorisinde ilk sıralarda yer almakta. Litre başına 5-6 miligram doğal karbondioksit gazı içeren bu ürünlerin özel kobalt mavi şişesi, dünyaca ünlü Türk markası Dicle Kayek tarafından Osmanlı cam sanatı ve Fransız Baccarat vintage karaflarından esinlenerek tasarlandı. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Uludağ Efsane Gazozu 

Listemizin üçüncü sırasında, Uludağ Efsane Gazozu var. 250 ml’lik 6 adet özel cam şişede satışı yapılan bu ürünlerin formülü Nuri Erbak‘a ait. 1933 yılından bu yana formülü hiç değiştirilmeden korunan bu ürünler, Uludağ‘ın doğal kaynak suları ve şeker pancarından elde edilen kristal toz şekerden üretilmekte. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Uludağ ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir