Obsesso: Soğuk kahve pazarında bir Türk markası…

Soğuk kahve pazarı ülkemizde ve dünya genelinde henüz oldukça yeni bir pazar. İçecek alanında faaliyet gösteren firmalar soğuk kahve alanında inovatif çalışmalar yaptıkça hem pazarın büyümesini, hem de soğuk kahve çeşitlerinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Ülkemizin yerli sermayeli ilk meyve suyu ve önde gelen içecek markası Dimes, 2017 yılında yarattığı Obsesso ile soğuk kahve pazarına giriş yaptı. Aradan geçen 4 yılda Obsesso, soğuk kahve pazarında önemli bir büyüme ivmesi yakaladı ve Avrupa’nın en büyük üçüncü soğuk kahve üreticisi olmayı başardı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Obsesso markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Obsesso’nun Doğuşu

Obsesso markası 2017 yılında Dimes bünyesinde kuruldu. Geçmişi 1950’li yıllara kadar uzanan Dimes, Mustafa Vasfi Diren öncülüğünde başladığı faaliyetlerini sürdürerek yerli meyve suyu ve içecek pazarında çok önemli bir güce ulaşmıştı. “Soframıza koymayacağımız meyveyi işleyemeyiz, çocuğumuza içirmeyeceğimiz meyve suyunu üretmeyiz,” diyerek Dimes’in vizyonunu belirleyen Mustafa Vasfi Diren, pazarda büyümenin yalnızca kaliteyle değil, aynı zamanda inovatif çözümlerle şekillendiğini biliyordu. Dimes bünyesinde oluşturulan Ar-Ge merkezi, bu vizyon doğrultusunda faaliyet göstermekteydi. Ürünlerin kalite artışının yanı sıra inovatif çözümler konusunda da başarılı sonuçlar elde eden Dimes, ülkemiz ve dünya genelinde henüz yeni bir pazar olan soğuk kahve pazarına girmek istedi. 2017 yılında kurulan Obsesso markasıyla soğuk kahve pazarına giren Dimes, Obsesso’yu ilk olarak Ekim 2017’de Anuga Fuarı’nda tüketicilerin beğenisine sundu. 

Dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarı olan Anuga’da tüketicilerin karşısına çıkan Obsesso, önemli birkaç özelliğiyle öne çıkmayı başardı. Her şeyden önce Obsesso’da, diğer soğuk kahve çeşitlerinden farklı olarak süt tozu değil, gerçek süt kullanılmaktaydı. Gerçek süt ile soğuk kahveyi birleştiren bu ürünlerde sütün pH değeri korunduğu gibi, besin değeri de korunuyordu. Sıkma ve yüzde 100 meyve suyu çeşitlerine odaklanan Dimes’in soğuk kahve pazarına girmesi bir taraftan dikkat çekiyor, bir taraftan da Dimes kalitesinin bu ürünlerde olup olmadığı merak ediliyordu. Ürünlerin hiçbir koruyucu katkı maddesi içermemesi ve raf ömrünün 1 yılı bulması, Obsesso’ya duyulan ilginin artmasını sağladı. Anuga Fuarı’nda tüketicilerden tam not alan bu ürünler, tanıtımının uluslararası bir organizasyonda yapılması sayesinde pazarda kısa sürede öne çıkma fırsatı yakaladı. 

Soğuk Kahve Pazarında Obsesso

Kahve üretim, satış ve pazarlama tekniklerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak dünya genelinde kahve pazarı gelişirken, aynı zamanda yeni pazarlar oluşuyor. Bu pazarlardan biri olan soğuk kahve pazarı, kahve tüketimine farklı bir boyut kazandırdı ve tüketimi arttırdı. Kahvenin yaygın tüketim şekli olan sıcak tüketimden farklı olarak soğuk kahve tüketim şekli, daha çok gençler arasında ilgi görüyor. Kahve üreticileri tarafından geliştirilen inovatif çözümler sayesinde soğuk kahve pazarının hızlı bir büyüme ivmesi yakalaması, kahve üreticilerinin yanı sıra içecek firmalarının da dikkatini çekiyor. Ülkemizde yıllık kahve tüketim miktarı kişi başına 1 kg dolayında olduğu için, kahve çeşitleri söz konusu olduğunda pazar potansiyellerinin yüksek olduğu görülüyor. 

2017 yılında Obsesso’dan önce ülkemizde soğuk kahve pazarı 123 bin TL düzeyindeyken, 2018 yılında %33 büyümeyle pazar hacmi 165 bin TL düzeyine erişti. Kahve pazarı içinde bu oran küçük bir pay sahibi olsa da soğuk kahve pazarının büyüme ivmesinin kahve pazarından yüksek olduğu görülmekte. Nitekim, soğuk kahve çeşitleriyle birlikte özellikle soğuk içecek ve gazlı içecek çeşitlerine yeni birtakım alternatifler ortaya çıktı. Gazlı içecekler söz konusu olduğunda bu ürünlerin çeşitli zararlarından bahsedilirken, soğuk kahve çeşitleri için bu gibi zararlardan bahsetmemiz mümkün değil. Bu süreçte Obsesso, ürünlerinde gerçek süt kullanarak soğuk kahve çeşitlerinin gazlı içeceklere iyi bir alternatif olduğunu gösterdi. Marka tarihi 1950’li yıllara kadar uzanan Dimes, İzmir’deki tesislerinde soğuk kahve üretimine başlayarak 2017 yılında pazara güçlü bir şekilde giriş yaptı. Aradan geçen 4 yılda soğuk kahve pazarı 3 kat büyürken, Obsesso’nun pazar payı artmaya devam etti. 

Obsesso soğuk kahve çeşitleri nelerdir?

Farklı damak zevklerine göre farklı çeşitlere ayrılmakta. Bunlar içinde Obsesso Latte, gerçek süt ile kahveyi buluşturup sütlü kahve deneyimini serinletici hale getirmekte. Latte sözcüğü İtalyancada süt anlamına geliyor. Latte aslında, klasik espressonun üstüne süt eklenerek hazırlanan bir kahve çeşididir. Sıradan lattelerden farklı olarak Obsesso Latte, dünyanın en ünlü kahve çeşitlerinden birini soğuk tüketim için uygun hale getirdi. Yoğun kıvamlı ve yumuşak içimli bu ürünlerde %36 oranında süt kullanılıyor. Şeker oranı ise %7.1 düzeyinde. Latte grubunda yer alan Chai Tea Latte ise mistik tatların takipçilerine hitap ediyor. Bu ürünlerdeki şeker oranı %8 düzeyinde. 

Obsesso Mocha, kakao sevenlere yönelik bir soğuk kahve çeşidi. Bu ürünler için lattenin çikolatalı hali şeklinde bir tanım kullanılabilir. Çikolata tadında bir kahve deneyimi yaşamak için bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Çikolatalı kahve sevenlere hitap eden bu ürünlerde kahve oranı %55.8, kakaolu süt oranı %38, şeker oranı ise %5.7 düzeyinde. Karamel lezzetinden vazgeçemeyenler ise Caramel Macchiato ile farklı bir kahve deneyimi yaşayabilir. Bu ürünlerde şeker miktarı %6 düzeyinde. Obsesso Black ise yoğun kahve aromasıyla öne çıkıyor. Kahve konusunda güçlü tatları sevenlere hitap eden bu ürünlerde kahve oranı %90, şeker oranı %5.8 düzeyinde. Obsesso Black Şekersiz ise kahveyi şekersiz tüketmeyi tercih edenlere hitap ediyor. Bu ürünlerde hiç şeker kullanılmamakta. Aynı zamanda süt de kullanılmamakta. Eğer laktoz intoleransı şikayetiniz varsa, soğuk kahve deneyimi için Obsesso Black Şekersiz’i tercih edebilirsiniz. 

Obsesso soğuk kahve çeşitlerinin ortak özellikleri nelerdir?

Obsesso Black Şekersiz dışında tüm Obsesso soğuk kahve çeşitlerinin ortak özelliklerinden biri ürünlerde gerçek süt kullanılması ve sütün pH değerinin korunmasıdır. Bu sayede ürünlerin raf ömrü uzadığı gibi, tazeliği de bozulmuyor. Ürünler ayrıca hiçbir koruyucu katkı maddesi içermiyor. Yüksek sıcaklık ve basınçta bekletilerek pastörize ve sterilize edildiği için, ağzı açılmadığı sürece steril halde saklanabilmekte. Ürünlerde teneke kutu kullanılması bu avantajları kazandırıyor. Öyle ki, ürünlerin raf ömrü 1 yılı buluyor. Ağzı açıldıktan sonra ise soğuk ve yavaş içilmesi tavsiye ediliyor. Ofiste veya evde kahve deneyiminize farklı bir boyut kazandırmak, mola anlarınızı bir tür ödüle dönüştürmek için Obsesso soğuk kahve çeşitleri özellikle sıcak yaz aylarında iyi bir seçim olabilir. 

Obsesso soğuk kahvelerinde hangi kahve çekirdekleri kullanılıyor?

Kahve severlerin gayet iyi bildiği üzere kahve çekirdekleri, yetiştirildikleri bölgenin ikliminden ve toprak yapısından etkilenir. Obsesso soğuk kahvelerinde, Hindistan’ın muson rüzgarlarıyla kurutulmuş, düşük asiditeye sahip ve baharat aromaları barındıran kahve çekirdekleri kullanılıyor. Kahveyi yudumladıktan hemen sonra alınan lezzet ve yumuşak tat, kullanılan sütten ziyade kahve çekirdekleriyle ilgili. Damaktan geçerken hafifçe sertleşmeye başlaması, Obsesso kahvelerinde kullanılan kahve çekirdeklerinden kaynaklanıyor. Ürünlerin kıvamının yoğun olması ise süt tozu yerine tümüyle doğal süt kullanılmasıyla ilgili. Üretim sırasında sütün besin değeri ve pH dengesi korunurken aynı zamanda da kıvamın yoğun olması sağlanıyor. 

Obsesso kahvelerinin hedef kitlesi kim?

Obsesso kahvelerinin temel hedef kitlesi daha çok gençler, özellikle 15-25 yaş arası genç kuşak. Soğuk kahve tüketimiyle ilgili yapılan pazar analizleri, bu kuşağın soğuk kahve çeşitlerine daha yoğun bir ilgi duyduğunu gösteriyor. Obsesso’nun ürünlerinde kullandığı tasarım da daha çok bu kuşağa hitap ediyor. Gençler tarafından “havalı ve karizmatik” olarak tanımlanan Obsesso’nun pazarda elde ettiği hızlı yükselişin arka planında gençlerden gördüğü yoğun ilgi var. Bununla birlikte soğuk kahve çeşitleri, halihazırda fiyatı biraz yüksek ürünler. Gazlı içeceklerle rekabetinde öne geçebilmesi için fiyat anlamında da ulaşılabilir bir ürün gamı gerekmekte. Önümüzdeki süreçte Obsesso’nun yeni ürünleriyle birlikte daha geniş kitlelere ulaşacağı, pazarı büyüteceği, soğuk kahve fiyatı bağlamında da olumlu gelişmeleri hayata geçireceği değerlendirilmekte. 

Online ofis marketiniz Ofix’te satışı devam eden tüm Obsesso ürünlerini inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir