Ofis aydınlatmasında nelere dikkat etmek gerekir?

Ofis aydınlatması iş hayatının en önemli konu başlıklarından biri. İşte verimliliği arttırmak ve iyi bir çalışma ortamı oluşturmak için işverenler ve çalışanlar bu konuya büyük özen göstermekte. Peki, ofis aydınlatmasında nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız ve iyi bir ofis aydınlatması için bazı önerilerde bulunacağız.

Ofis aydınlatması niçin önemlidir?

Ofis aydınlatması, yaptığımız işin niteliğini doğrudan etkileme gücüne sahip çok önemli bir konudur efendim. Beş duyu organımızdan biri olan gözlerimiz, nesneleri ve renkleri ancak belirli bir ışık düzeyi ve kontrast içinde algılamakta. Bu düzeylerin altına inildiğinde veya üstüne çıkıldığında görüş kalitemiz bozuluyor. Yaptığımız işe yoğunlaşmamız ve verimli çalışmamız da mümkün olamıyor. Çalışanların motivasyonları ve verimlilik düzeylerini yükseltmek isteyen işverenler, ofis aydınlatması konusunda çoğu zaman profesyonel destek alma yoluna gidiyor. 

Ofis aydınlatmasını önemli hale getiren bir diğer nokta da iş güvenliği. Nitekim, iş kazaları konusunda yapılan pek çok araştırma, bu kazaların büyük bir bölümünün ortamdaki ışık miktarının azlığından kaynaklandığını göstermekte. Ofis aydınlatmasına gereken özen gösterildiğinde, işin niteliğine bağlı olarak görüş alanı ve algı niteliği yükselmekte ve iş kazalarının önüne geçilmekte. Ve tabii, gereksiz enerji kullanımı önlenmekte ve enerji tasarrufu sağlanmakta.

Ofis aydınlatması için gün ışığı en büyük yardımcınızdır.

Ofis aydınlatması konusunda gün ışığı, işverenler tarafından genellikle tasarruf bağlamında dikkate alınmakta. Şüphesiz ki gün ışığından en verimli şekilde yararlanan ortamlarda enerji tasarrufu en yüksek düzeyde sağlanır. Ancak gün ışığı, ofis aydınlatma sistemlerinin planlanmasından dengeli bir şekilde kullanımına kadar tüm sürecin merkezindedir aslında. Ofisinizin mimari özellikleri ne olursa olsun en ucuz, en verimli ve en dengeli aydınlatma aracı gün ışığıdır. Yapay aydınlatma sistemleri, gün ışığının yetersiz olduğu durumlarda devreye giren ikincil aydınlatma sistemidir.

Ofis aydınlatması kaç lüx olmalı?

Ofis aydınlatması için gerekli standartlar, ilgili mevzuatta EN12464-1 standartları şeklinde ifade edilmekte. EN12464-1 standartları, kapalı çalışma ortamlarında görüş kalitesi için gerekli aydınlatma kurallarını nitelik ve nicelik bakımından ifade etmekte. Başka deyişle bu standartlar, açık çalışma alanları ve yeraltı madenciliği gibi çalışma ortamları için geçerli değil. Bu gibi ortamlar için farklı standartlar geçerli.

EN12464-1 standartlarına göre ofis içinde aydınlık seviyesi 500 lüx’ün altına inmemeli ve ortalama düzgünlük 0.6’nın üzerinde olmalı. Bu standartlar korunduğu sürece işverenler ofis aydınlatması için farklı tasarım türleri ve tercihlerinde bulunabilirler. Ofis aydınlatması hesapları buna göre yapıldığında, seçilen tasarım tür ve tercihlerinde görüş kalitesini korumak mümkün olacaktır. 

Bununla birlikte, 500 lüx’lük ışık miktarı, yapılan işin niteliğine göre bazen yetersiz kalabilir. Örneğin, görsellik niteliği yüksek bir iş yapıyorsanız en az 750 lüx, ya da montaj veya kalite kontrolü gibi bir işle uğraşıyorsanız en az 1000 lüx’lük bir ışık miktarına ihtiyacınız vardır. Bu konularda da yine uzman kişilerden destek alabilirsiniz.

Ofis aydınlatması için alanın büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir.

Ofis aydınlatmasında dikkat etmeniz gereken konuların başında alan büyüklüğü geliyor. EN12464-1 standartları ofis aydınlatması için ortalama değerleri ifade etse de ofisinizin bir bölümü için yüksek, diğer bölümü için düşük bir aydınlatma kullanırsanız, fotometrik açıdan sağlıksız bir çalışma ortamı oluşturmuş olursunuz. Ofisinizin alan büyüklüğüne göre ışık miktarının dengeli dağıtılmasına özen göstermelisiniz.

Alan büyüklüğü konusunda bir diğer önemli nokta da yüzeyde oluşan lüminesans değeridir. Kısaca ifade etmek gerekirse lüminesans değeri, belirli bir yüzeyde yansıyan veya emilen ışık miktarıdır. Alan büyüklüğüne ve hatta ofis mobilyalarınızın rengine ve konumlandırılış şekline bağlı olarak lüminesans değeri de değişecektir. Bu konularda yeterli bilgi sahibi değilseniz uzman kişilerden yardım alarak daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Özel ışıklandırmalarda abartıya kaçmamak gerekir.

Özel ışıklandırma sistemleri, ofis aydınlatması konusunda bir diğer önemli başlığı oluşturuyor. Ofisinizin belirli bir bölümünü öne çıkartmak ve ortamla kontrast oluşturup görüş kalitesini arttırmak için bu sistemleri tercih edebilirsiniz. Fakat, özel ışıklandırma sistemlerinizi şekillendirirken, ortamdaki toplam ışık miktarını dikkate almalısınız. Abartılı özel ışık sistemleri, fotometrik açıdan hem sağlıksız, hem de çirkin görüntüler oluşturabilir.

Işığın gözle temas şekline dikkat etmelisiniz.

Ofis aydınlatması için dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri de ışığın gözle temas şeklidir. Göze doğrudan gelen ışıklar, gözlerin kamaşmasına ve hatta kısa süreli görme sorunlarına yol açabilmekte. Işığın göze doğudan gelmesinden kaçınmalısınız. Aydınlatma cihazlarınızın konumunu belirlerken, estetik tercihlerden önce çalışanların ofis içindeki yerleşim konumlarını dikkate almalı ve olası görme sorunlarını henüz baştan engellemelisiniz.

Aydınlatma sisteminiz ofis sıcaklığını olumsuz etkilememeli.

Işık yayan cihazlar, ışıkla birlikte sıcaklık da yayar. Ofiste gün boyunca çalışan bu cihazlar, ortamdaki sıcaklık değerini de yükseltecektir. Yüksek ısı yayan cihazlar, ofisinizdeki enerji maliyetini yükseltir. Üstelik, büyük ortamlarda ve çok kalabalık bir ekiple çalışıyorsanız, ortamdaki sıcaklık artışı epeyce yüksek olacaktır. Bu gibi durumların önüne geçmek için, ortama fazla ısı vermeyen cihazlara öncelik tanımalısınız.

Genel aydınlatma yetersizse, özel aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz.

Ofis mimarisi, estetik tercihler veya bütçe yetersizliği gibi nedenlerden dolayı ofis aydınlatması konusunda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda en kolay ve ekonomik çözüm, özel aydınlatmalardan yararlanmanız olacaktır. Ofisinizin genel görüntüsüyle uyumlu özelliklere sahip masa lambaları ile bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Ofis aydınlatması için gerekli ürünler Ofix’te!

Online alışveriş sitemiz Ofix ofis aydınlatması için ihtiyaç duyduğunuz ürünlere hızlı ve kolay erişim imkanı sunmakta. Eğer ofisinizde gün ışığından ve genel aydınlatma sisteminden yeterince yararlanamıyorsanız, bu durumda masa lambaları sizin için pratik bir çözüm olacaktır.

Masa lambası için önerimiz Pelsan Artem masa lambası. Kullanışlı ve çok şık bu ürünler, ofis masanızda ihtiyaç duyduğunuz ışık miktarını sağlayacaktır. Elektrostatik toz boyalı metal gövde ve başlığı çok zarif. 

Ofis aydınlatması hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Ofis aydınlatması için en sık tercih edilen ürünlerden biri de armatürlerdir. Aydınlatma armatürü için önerimiz Cata yuvarlak panel LED armatür. Geniş açılı aydınlatmalar için uygun özelliklere sahip bu ürünler, bir noktadaki ışığı kırarak diğer taraflara dağılmasını sağlamakta. Işık ısısı 3000 K olan bu ürünlerin Watt değeri 12, kullanım ömrü ise 25 bin saat. 

Ofis aydınlatması hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Ofis aydınlatmasında hem pratik, hem de ekonomik çözümler sunan LED ampüllerden de yararlanabilirsiniz. LED ampül konusundaki önerimiz Pal Systems LED ampül 9 W 3’lü paket. Beyaz renkli ve uzun ömürlü olan bu ürünlerde Samsung LED çiplerin yüksek kalitesini enerji tasarrufunda etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Ofis aydınlatması hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Ve tabii, uzatma kabloları… Aydınlatma sistemlerinin yanı sıra ofisimizdeki elektronik cihazlar için de bu ürünlere sıkça ihtiyaç duyuyoruz. Uzatma kablosu önerimiz Sistem çoklu priz 6’lı uzatma kablosu. 3 metre uzunluğunda ve anahtarlı bu ürünler, ısıya dayanıklı N6 plastikten üretilen fiş girişlerine sahip. Toprak muhafazasıyla bu ürünleri güvenle kullanabilirsiniz. 

Ofis aydınlatması hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Tüm okurlarımıza aydınlık ve ferah ortamlarda keyifli çalışmalar ve bol kazançlar diliyoruz… 

İlgili yazılar

  1. Merhabalar,

    Ofisimizde kullandığımız pelsan marka aydınlatmalardan oldukça memnunuz eğer sizde markalar arasında kararsız kaldıysanız pelsanı tavsiye edebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir