Ofis Cam Bölme Sistemleri

Modern ofis tasarımında en fazla kullanılan yapı elemanlarının başında ofis cam bölme sistemleri geliyor. Günümüzde pek çok ofiste tavandan yere kadar uzanan tam cam bölme sistemleriyle karşılaşmaktayız. Yarım camlardan oluşan modüler panel sistemlerine de ilgi her geçen gün artıyor. Ofis cam bölme sistemleri hem mekan kullanımı, hem de verimlilik açısından önemli sonuçlar doğurmakta. Çalışma alanlarında klasik duvar sistemleri veya alçı panellere oranla cam bölme sistemleri daha ferah ve enerjisi yüksek ortamlar yaratmakta. Özellikle çok sayıda kişinin çalıştığı ve küçük mekana sahip şirketlerde ofis cam bölme sistemleriyle pek çok ihtiyaca pratik çözümler bulunabilir. Ofis ortamına modern bir görünüm kazandıran bu sistemler, aydınlatma maliyetlerini azaltma ve gürültü kirliliğini önlemede de başarılı çözümler sunmakta. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofis cam bölme sistemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Ofis iç tasarımınızı yenilemek ve cam bölme sistemlerini kullanmak isterseniz ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Cam bölme sistemi nedir?

Kısaca ifade edecek olursak cam bölme sistemi, dayanıklı cam panellerle inşa edilen bir duvar sistemidir. Bu sistemlerde kullanılan camlar sıradan camlardan farklı olarak mukavemeti yüksek camlardır. Cam bölme duvar sistemleri günümüzde birçok açıdan öne çıkan yapı elemanları arasında yer almakta. Her şeyden önce bu sistemler, iç tasarım maliyetlerinde büyük bir avantaj sağlamakta. Diğer yapı elemanlarını kullanarak inşa edeceğiniz mekanlara oranla cam bölme duvar sistemlerinin maliyeti ciddi ölçüde düşüktür. Bazı durumlarda maliyet avantajı örneğin yüzde 50’nin üzerine çıkabilir. Bu sistemlerin ayrıca aydınlatma ve ısıtma maliyetlerini de azaltıcı etkisi vardır. Cam bölme duvar sistemlerini kullanarak gün ışığından maksimum derecede yararlanmak mümkündür. Isı yalıtımı konusunda da başarılı çözümler sunan bu sistemler, ısı verimliliğini arttırır ve ısı tasarrufu sağlar. Mekana kazandırdığı ferahlık hissi, bakım ve temizliğinin kolay olması ve ihtiyaçlara göre mekanda değişiklikler yapmayı kolaylaştırmaları da cam bölme duvar sistemlerine talebi her geçen gün arttırmakta. 

Cam bölme duvar sistemlerinin en sade kullanım şeklinden en komplike tasarımlara kadar farklı pek çok çeşidi mevcuttur. Günümüzde bu sistemler birçok ofiste, hastanede, otelde, bankada, restoranda vb. mekanlarda kullanılmakta. İhtiyaca uygun çözümleri kullanıcılarına sunma kapasitesi yüksek olduğu için bu sistemlerle pek çok alanda ve farklı şekillerde karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte cam bölme duvar sistemleri temelde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki, tavandan yere kadar uzanan tam cam bölme sistemleridir. Diğeri ise yarım camlardan oluşan modüler panel sistemleridir. Cam bölme duvar sistemlerinde kullanılan tasarımlar farklı ihtiyaç ve beğenilere uygun şekilde geliştirilmekte. Ve alanında uzman ekipler tarafından montajları gerçekleştirilmekte. Günümüzde cam bölme duvar sistemleri alanında faaliyet gösteren pek çok firmaya internet ve diğer kanallar üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Bu firmalar, cam bölme duvar sistemleri konusunda ihtiyaç ve beğenilerinize uygun çözümler sunabilir. Piyasadaki son gelişmeleri takip eden bu firmalar, güncel trendler doğrultusunda ürün çeşitliliklerini her geçen gün arttırmakta. 

Ofis cam bölme sistemleri nelerdir?

Ofislerde kullanılan cam bölme sistemlerinin başında tam cam bölme sistemleri geliyor. Şeffaf bir çalışma alanı sunan bu sistemlerde sade veya şık tasarımlar tercih edilebiliyor. Duvar paneli şeklinde uygulaması yapılan bu sistemleri ofislerin yanı sıra hastaneler, oteller, restoranlarda da görebilirsiniz. Ayrıca bankalar, vezneler, havaalanları gibi pek çok alanda da görebilirsiniz. Tam cam bölme sistemlerinin yanı sıra yarım cam duvar panelleri de ofis cam bölme sistemleri içinde en sık karşılaştığımız sistemlerden biridir. Yoğun bir tempoda çalışan ofislerde bu paneller verimlilik ve motivasyonu arttırıcı etki göstermekte. Örneğin yarım cam duvar panelleriyle inşa edilmiş toplantı odaları beyin fırtınalarına olumlu katkılar sağlamakta. Nitekim sıradan kalıpları yıkan bu tasarımlar çalışanların yaratıcılığını arttırıyor. Ofis cam bölme sistemleri içinde ayrıca jaluzili ofis bölme sistemleri, yatay cam bölme sistemleri ve seperatör camlı bölme sistemleri gibi farklı seçeneklerle karşılaşmak da mümkün. Bunların her biri farklı ihtiyaç ve beğenilere hitap etmekte. 

Ofis cam bölme sistemleri ne gibi avantajlara sahiptir?

Bu sistemlerin sağladığı avantajları maliyet, verimlilik ve işlevsellik bakımından üç başlık altında ele alabiliriz. Günümüz ofis tasarımlarında iç mimarların özellikle tercih ettiği yapı bileşenlerinden biri haline gelen cam bölme sistemleri, aydınlatma ve ısıtma maliyetlerini düşürmekte. Mekanlar arasında ışık paylaşımını olanaklı kılan bu sistemler, aydınlatma ürünlerinin daha az kullanımını sağlamakta. Tek parça camdan oluşan sistemler ise özellikle ısı yalıtımı konusunda mükemmel çözümler sunuyor. Tıpkı evlerde kullandığımız pencere sistemleri gibi ofis cam bölme sistemleri de ısı yalıtımını arttırmakta. Bu sistemlerde cam levhalar birbirine sıkıca bağlanmakta. Böylelikle profiller çevre boyunca sabit kalıyor ve ısı yalıtımı oluşuyor. Bu yönüyle bu sistemler şeffaflık ve ısı yalıtımını başarılı şekilde bir araya getirmekte. Bu sistemlerde kullanılan kalın camların yanı sıra lamine camlar da bu bağlamda başarılı sonuçlar veriyor. Lamine camlar ısı yalıtımında olduğu gibi ses yalıtımında da kalın camları aratmayan çözümler sunmakta. 

Verimlilik bakımından bu sistemlerin en önemli avantajı, mekan genişliği sağlaması ve çalışanlarda ferahlık hissi yaratmasıdır. Hatta küçük mekanlarda bile bu sistemler, güzel bir çalışma ortamı sunmakta. Özellikle küçük mekanlarda diğer duvar bölme sistemleri, çalışanlarda küçük bir alana hapsolmuşluk hissi yaratabilir. Oysa cam duvar bölme sistemlerinde oluşan ferahlık hissi, çalışanların motivasyonunu olumlu yönde etkiler. Bu sistemler sayesinde çalışanlar küçük bir alana hapsolmuşluk hissi yaşamaz. Çünkü kendi kişisel alanlarını yaratma imkanı elde ederler. İşlevsellik bakımından da bu sistemler birçok avantaja sahiptir. Çalışma alanında oluşan ihtiyaçlara göre odalar arasında genişletme veya küçültme yapmak isteyebilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda bu sistemler sayesinde pratik çözümler bulabilirsiniz. Örneğin toplantı odanızın yetersiz kalmasından şikayet ediyorsanız, yan kısımdaki odayla birleşmesini kolayca sağlayabilirsiniz. Değişen ihtiyaçlara göre bir odayı ikiye veya üçe kolayca bölebilirsiniz. Bu gibi ihtiyaçlar karşısında ofis cam bölme sistemleri pratik çözümler sağlamakta. Üstelik odalar arasında ses yalıtımının yüksek olması, çalışanların dikkat ve motivasyonlarını olumlu yönde etkilemekte. 

Ofis cam bölme sistemleri fiyatları ne kadardır?

Piyasada farklı bütçelere uygun pek çok ofis cam bölme fiyatı bulmak mümkün. Fiyat hesaplamaları yapılırken her şeyden önce ofisin büyüklüğü önemlidir. Nitekim fiyatlar metrekareye göre belirlendiği için ofis büyüklüğü arttıkça maliyet artar. Birim fiyatlar arasındaki farklılıklar ise birçok nedene bağlı olarak değişebilir. Bu konuda özellikle son aylarda döviz kurlarında yaşanan gelişmeler ve enflasyonun etkisiyle fiyatların yükseldiğini görmekteyiz. Bununla birlikte birim fiyatlar konusunda en az 2 bin liralık bir maliyeti gözden çıkarmalısınız. Ofis cam bölme sistemlerinde tercih edeceğiniz bileşenler ve cam çeşitlerine bağlı olarak birim fiyatlar 4 bin lira ve üzerine çıkabilir. Cam bölme metrekare fiyatları için internet siteleri üzerinden en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca cam bölme montaj hizmetleri için fiyat bilgilerini de yine firmaların internet siteleri üzerinden öğrenebilirsiniz. Diğer taraftan, ofis bölme sistemleri alanında uzman firmalarla yapacağınız görüşmelerde birim fiyatlar ve hizmet bedeli için pazarlık opsiyonunuzu kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir