Ofis Dekorasyonunda 2018 Modası

Ofis dekorasyonu hem iş verenler, hem de ofis çalışanları için son derece önemli bir konu. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde motivasyon ve verimliliğimizi doğrudan etkileyen konuların başında ofis dekorasyonu geliyor. Konu bu kadar önemli olunca, her yıl yeni bir trend çıkıyor ve pek çok alışkanlığımızı yeniden gözden geçirmemizi sağlıyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofis dekorasyonunda 2018 modası hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Doğallık ve Konfor

Modern iş hayatı, evimizde geçirdiğimiz süreyi giderek azalttığı gibi, evimizdeki doğallık ve konforu ofisimize taşımamızı da gerekli kılıyor. Son yıllarda sayıları bir hayli artan incelemelere göre, tekdüze bir görünüme sahip çalışma alanlarında yaratıcı düşünceler gelişemiyor. Geleneksel ofis tasarımlarının yeniden gözden geçirilmesini gerektiren bu durum, ofis dekorasyonuna duyulan ilgiyi de arttırıyor. Öyle ki, ortaya çıkan yeni konseptler hızlıca tüketiliyor, birkaç yıl içinde farklı konseptler geliştiriliyor. 

Son yıllarda olduğu gibi ofis dekorasyonunda 2018 modası içinde de doğallık ve konfor ilk sırada efendim. Ofis ortamınızda doğallık ve konfor sağlamak için canlı renkler tercih edebilir, ahşap mobilyalar kullanabilirsiniz. Ofis ortamında buzdolabı veya şömine uygulamaları da yine evde çalışma hissini arttırıyor. Dahası, oyun odası gibi düzenlemeler, büyük şirketlerin ofislerinde giderek yaygınlaşmakta. Ofis ortamınız bu tür konseptler için uygunsa bunları deneyerek daha doğal ve konforlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Canlı Renkler

Ofisinizde kullanacağınız duvar rengini belirleyen en önemli unsur, gün ışığından yararlanma şeklinizdir aslında. Son yıllarda olduğu gibi ofis dekorasyonunda 2018 modası içinde de canlı renkler revaçta. 90’lı yıllara kadar kullanımı devam eden koyu tonlar, özel aydınlatma sistemleriyle destekleniyor ve bu da enerji masraflarını yükseltiyordu. 90’lı yıllardan itibaren ofis dekorasyonunda mat renkler tercih edilmiyor. Ayrıca, duvar renkleri ile zemin renklerinin uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz. Perde çeşitleri için de yine açık renkleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede, yapay aydınlatma sistemleri yerine gün ışığından daha fazla yararlanabilirsiniz.

Ofisiniz gün ışığından yeterince yararlanamıyorsa, koyu renklerden uzak durmalısınız. Ofis dekorasyonunda 2018 modası içinde yer alan canlı renkler, gün ışığından yeterince yararlanamayan ofisler için en uygun çözümler arasında. Aydınlık ofisler, aydınlatma sisteminizin yükünü azaltır ve tasarruf yapmanızı sağlar. Ancak, mat renkleri özellikle de küçük ofislerde duvarlar ile kolonlar arasında kontrast oluşturup mekanı geniş göstermek için kullanabilirsiniz. Bu tür kontrastlar için son zamanlarda öne çıkan renkler kobalt mavisi, hardal sarısı ve bordo.

Ahşap Mobilyalar

Metal veya metal görünümlü eşyaların etrafımızı çepeçevre sardığı bir zaman diliminde yaşıyoruz. Dayanıklılık, pratiklik, vb. nedenlerden dolayı öne çıkan bu tür ürünler, hızlı sanayileşme döneminin birer sembolü. Oysa, sanayi sonrası Batı toplumlarında metalin yerine ahşap geçiyor. Son yıllarda olduğu ofis dekorasyonunda 2018 modası içinde de ahşap mobilyalar revaçta. Ahşabın doğallık ve sıcaklığını, ofis mobilyaları ile kolayca hissedebilirsiniz. Basit bir ahşap çerçeve bile ortamın havasını kolayca değiştirebiliyor.

Bununla birlikte, ahşap mobilyalarda ayaklı modeller yakın dönemde daha fazla tercih edilmekte. Nitekim ayaklı mobilyalar, ofis ortamında daha ferah bir görüntü yaratıyor. Üstelik, mekanı olduğundan daha büyük gösteriyor. Çalışma masalarının yanı sıra oturma gruplarının da ayaklı olmasını tercih edebilirsiniz. Ayaklı mobilyalar, genişlik ve ferahlık hissinin yanı sıra zarafeti de arttırıyor.

Tuğla Duvarlar

Ofis ortamına sıcaklık katan unsurlardan bir diğeri de tuğla duvarlar. Ofisinizde eğer ahşap mobilyalar değil de metal mobilyalar tercih ediyorsanız, ofis duvar dekorasyonu için tuğla veya tuğla görünümlü kaplama malzemeleri kullanarak metal mobilyaların arasında bile ev ortamındaki huzur ve rahatlık hissini yakalayabilirsiniz. Üstelik, tuğla duvarlar çok iyi bir dekorasyon malzemesi olsa da duvar genişliğine bağlı olarak bunların üzerine ikinci bir dekorasyon uygulaması yaparak daha farklı görüntüler oluşturabilirsiniz.

Ofiste tavan yüksekliğiniz genişse, duvarda kullanacağınız tablo veya panoların büyüklüğünü rahatlıkla arttırabilirsiniz. Tablolarda tercihinize göre klasik, modern veya post-modern tasarımlar deneyebilirsiniz. Ancak, bu tasarımlar arasında konsept bütünlüğü oluşturmanız önemli bir nokta. Eğer küçük tablolar kullanmayı tercih ediyorsanız, bunları duvara asimetrik bir şekilde monte ederek daha estetik bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Doğa Motifli Duvar Uygulamaları

Tuğla duvarların yanı sıra doğa motifli duvar uygulamaları da ofis dekorasyonunda 2018 modası içinde yer alıyor. Aslına bakarsanız, “yeşil ofis” kavramı, son zamanların dikkat çeken kavramlarından biri. Bu kavram, yalnızca masanızın üzerinde veya duvar kenarlarında birkaç yeşil bitki bulundurmanın çok daha ötesinde bir anlama sahip. Ofiste organik yaşam konusunda güçlü bir farkındalığı ifade eden bu kavramı ofis duvarınıza çeşitli uygulamalarla yansıtabilirsiniz.

Ofislerde özellikle de dinlenme ve bekleme odalarında yapılabilecek bu gibi duvar uygulamalarıyla hem ofis dekorasyonunda 2018 modası yakalanabilir, hem de tüm günü kapalı bir mekanda geçen ofis çalışanlarının kendilerini doğa ortamında hissetmeleri sağlanabilir. Bu bağlamda ayrıca, özel doğal aydınlatmalar veya boydan boya cam pencereler de denenebilir.

Geniş Alanlar

Mekanın insan psikolojisinde olduğu kadar iş performansı üzerinde de büyük bir etkisi var. Eğer kalabalık bir ekibiniz var ve dar bir mekana sıkışmışsanız, öfke ve stres kontrolü başta olmak üzere pek çok sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. Ofis ortamı içinde oluşturacağınız geniş alanlar, iş ortamında pek çok olumlu etkiyi beraberinde getirecektir. Ofisinizin mimari özelliklerini değiştiremiyorsanız, ofis mobilyalarınızın yerleşim planını değiştirerek iyileşme sağlayabilirsiniz.

Dijital dünyada giderek daha küçük alanlara daha çok şey sığdırmaya çalışıyoruz. Bilgisayarımızda sıkıştırmadan sakladığımız dosyalar hızımızı yavaşlatıyor. Oysa insan, doğası gereği özgürlük hissiyle dolu bir varlık. Geniş mekanlar bu yönüyle, insanı bir bilgisayar programı haline dönüştürmek isteyen dijital dünyaya bir tür meydan okuma olarak da değerlendirilebilir.

Sıra Dışı Çalışma Alanları

Sıra dışı çalışma alanları, özellikle de yaratıcılık gerektiren işlerde çok önemli. Bu tür ortamlarda güçlü uyaranlarla karşılaşan yaratıcılık yeteneği, daha dinamik fikir alışverişlerini olanaklı kılıyor. Tüm ofis ortamını değiştiremiyorsanız bile, ofisinizin bir köşesini mutlaka sıra dışı bir şekle sokabilirsiniz. Örneğin, toplantı ve dinlenme odalarınızda sıra dışı tasarımlar deneyebilirsiniz.

Ofis dekorasyonunda 2018 modası Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, ofis dekorasyonunda 2018 modası konusunda ihtiyaç duyduğunuz ürünleri uygun fiyat avantajlarıyla karşılama fırsatı sunuyor. Sitemizde ofis mobilyaları, dolap ve raf üniteleri, koltuk ve sandalyeler, çalışma takımları ve dekorasyon ürünlerini kolaylıkla sipariş verebilir, ofisinizde istediğiniz değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimize sunduğumuz ekstra fiyat avantajlarından yararlanmak için Ofix Kurumsal sayfamıza buradan giriş yapabilir, üyelik kaydı oluşturabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir