Ofis duvar dekorasyonunda nelere dikkat etmek gerekir?

Bir yeri süsleme anlamına gelen dekorasyon sözcüğünü çoğu zaman evimizle ilişkilendiriyoruz. Oysa, evden daha çok zaman geçirdiğimiz ofisimizin dekorasyonu da en az ev dekorasyonumuz kadar önemli. Ofis dekorasyonunda en önemli konu başlıklarından biri ise duvar dekorasyonu. Üstelik, yalnızca süsleme amacıyla değil, çalışma alanımızı daha verimli kullanmak için de duvar dekorasyonundan yararlanabiliriz. Peki, ofis duvar dekorasyonu için nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız ve ofis duvar dekorasyonu için faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ofis duvar dekorasyonu niçin önemlidir?

Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde rahat ve keyifli çalışabilmemiz için ofis dekorasyonumuz çok önemlidir efendim. Ofisimizin mimari özellikleri ve gün ışığından yararlanma şekline uygun bir duvar dekorasyonuyla çalışmalarımızı daha verimli hale getirebiliriz. Ofis mobilyalarımızın yanı sıra şirket imajımızı da etkileyen duvar dekorasyonumuz, diğer tüm ögelerle kombin oluşturmalı. Ve öne çıkartmak istediğimiz detaylar için uygun özellikler taşımalı.

Ofis duvar dekorasyonu, ofis dekorasyonumuzun en etkileyici kısımlarından biridir. Aydınlık ve ferah bir çalışma ortamı oluşturmak için yapmamız gereken şeyler büyük oranda ofis duvarlarımızla ilgili olmakta. Duvar dekorasyonunuz için seçeceğiniz renkler, tüm ofis dekorasyonunuzu doğrudan etkileyecektir. Dekorasyonunuzu zenginleştirmek için tablo ve ayna gibi yardımcı ögelerden de yararlanabilirsiniz. Fakat tüm ögeler, birbiriyle uyumlu olmalı ve tasarım bütünlüğü oluşturmalı.

Renkleri ve ışığı doğru kullanmalısınız.

Ofis mobilyaları konusunda renk tercihleri eskiden siyah ve kahverengiyle sınırlıydı. Oysa günümüzde birbirinden güzel renklere ve tasarımlara sahip ofis mobilyaları üretilmekte. Renk tercihinde bulunurken, ofisinizin gün ışığından yararlanma şekline dikkat etmelisiniz. Ofisiniz eğer yeterince ışık alıyorsa, renk seçiminiz için çok fazla alternatifiniz var demektir. Fakat, ofisiniz gün ışığından yeterince yararlanamıyorsa, renk seçiminizde yalnızca açık renkleri değerlendirmeye almalısınız. Koyu renkler, ortamdaki ışığı emer ve çalışanların enerjisini düşürür, yorgunluk hissini arttırır.

Ofis duvar dekorasyonu için renk uyumuna da dikkat etmelisiniz. Sıcak ve iç açıcı birkaç renkle ofis duvar dekorasyonu konusunda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Renk tercihleriniz kontrast bir fon üzerinde şekillenirse, duvar dekorasyonunuz daha güçlü bir algı oluşturur. Eğer bol camlı ve aydınlık bir ofise sahipseniz, özgün ve dikkat çeken renkler tercih edebilirsiniz. Ofisiniz yeterli ışık almıyorsa, bu tarz tasarımlara yönelmemenizi tavsiye ederiz.

Ofis duvar dekorasyonu konusunda abartıya kaçmamalısınız.

Ofisler çok sayıda iş arkadaşımızla ortaklaşa kullandığımız alanlardır. Ve herkesin farklı bir zevk ve beğeni düzeyi vardır. Ofis duvar dekorasyonu için abartılı uygulamalar kullanırsanız, iş arkadaşlarınızdan bir çoğunun hoşuna gitmeyecek bir görüntü yaratabilirsiniz. Oysa, aşırı uçlardan uzak ve genel beğeni düzeyine uygun bir tasarım seçerseniz, iş ortamınızın beğeni düzeyini yükseltebilirsiniz.

Duvar dekorasyonunuzda kullanacağınız tasarımlar, yaptığınız işin niteliğine bağlı olarak doğru kitleye hitap etmeli. Ofisinize iş görüşmesi için gelen kişiler veya misafirleriniz, bu tasarımlardan hareketle şirketiniz hakkında doğru kanaatler geliştirebilmeli. Örneğin, bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir iş yapmaktaysanız, ofisinizin duvar dekorasyonunda bu oyunlarla ilgili tasarımlar tercih edebilirsiniz. Bu tür uygulamalar, ofis çalışanları arasında birlik ve beraberliği de arttıracaktır.

Duvar kağıtları ve taş dekorlardan yararlanabilirsiniz.

Duvar kağıtları ve taş dekorlar, ofis duvar dekorasyonu konusunda en sık tercih edilen ürünlerdir. Bu konudaki tercihleriniz, ofisinizin dekorasyon stiline renk ve içerik bakımından uygun olmalı. Duvar kağıtları, diğer dekorasyon materyallerine oranla hem daha ekonomik, hem de daha pratiktir. Üstelik, değişen trendlere göre yeni bir tasarım uygulamak istediğinizde hızlı çözümler sunar.

Taş dekorlar ise çok daha güçlü dekoratif ürünlerdir. Öyle ki, taş duvarlarla oluşturacağınız duvar dekorasyonları, ofis tasarımınızın yanı sıra şirket imajınızı da büyük oranda etkileyecektir. Ofis dolaplarınız ve masalarınız, bu tür tasarımlarla çok daha estetik bir nitelik kazanır. Ofisinizde özellikle de toplantı salonlarında duvar kağıtları veya taş dekorlardan oluşan tasarımlar kullanarak şirket imajınızı güçlendirebilirsiniz.

Karşılamada kullanılan duvar dekorasyonu şirketinizi yansıtmalı.

Ofis duvar dekorasyonu, çalışma ortamı ve toplantı salonu ile dinlenme alanlarıyla sınırlı değildir. En az bunlar kadar önemli bir diğer konu da karşılamada kullanacağınız duvar dekorasyonudur. Ofisinize gelen bir ziyaretçi, ilk izlenimini aslında karşılamada oluşturmakta. Ofisinizin size nasıl göründüğü kadar, başkaları tarafından nasıl göründüğü de çok önemli.

Karşılamadaki duvar dekorasyonu, masa ve diğer ofis araçlarından çok daha fazla dikkat çeker. Karşılamada sırf estetik nedenlerle gereksiz detaylara yer vermek doğru değildir. Şirket imajınızı yansıtan doğru detaylarla ziyaretçilerinizde çok güzel bir imaj uyandırabilirsiniz. Karşılamada duvar dekorasyonunuz ve seçtiğiniz detaylar, giriş zemini ve diğer ofis araçlarını öne çıkartmaktan ziyade, şirket imajınızı öne çıkartmalı.

Duvar rafları dekorasyonunuza işlevsellik kazandırır.

Çalışma masalarımız ve ofis dolaplarımız bazen yetersiz kalabilmekte. Ofisimizde dolap için uygun alan yoksa veya yeni bir dolap ofisimizin genel görüntüsünü bozacaksa, en doğru tercih duvar rafları olacaktır. Dağınık görünen veya sıra sıra dosyalarla çepe çevre sarılmış ofisler, çalışanların tüm enerjisini emer. İçeri henüz ilk adımınızı attığınızda, ortamdaki enerji düşüklüğünü kolayca hissedebilirsiniz. Özensizce bir kenara yığılan dosyalar veya masa kenarlarında unutulmuş dosya kutuları ofis yaşantımızda çok çirkin görüntülerdir. Bu sorunların üstesinden gelmek için duvar rafları hem ekonomik, hem de pratik çözümler sunar. 

Tüm okurlarımıza keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Elinize sağlık güzel bir blog, güzel bir paylaşım. Faydali bilgiler için teşekkürler.
    Saygilar Didem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir