Ofis koltuğu alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofis koltukları gerek ofis çalışanları, gerekse ofisimize gelen misafirler için son derece önemlidir. Ofisimizde günün büyük bir bölümünü üzerinde geçirdiğimiz bu ürünler, motivasyon ve iş verimliliğimizi büyük ölçüde etkiliyor. Doğru niteliklere sahip ofis koltukları, şirketimiz hakkında olumlu bir imaj uyandırmamıza yardımcı oluyor. Peki, ofis koltuğu alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofis koltukları konusunu ele alacağız ve seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ofis koltukları niçin önemlidir?

Ofislerin en önemli demirbaşlarından biri olan ofis koltukları, yapılan işin niteliğini doğrudan etkileme gücüne sahip ürünlerin başında geliyor efendim. İhtiyaçlarınıza karşılık vermeyen ofis koltukları işe yoğunlaşmanızı engeller, motivasyon ve iş verimliliğinizi düşürür. Ergonomik açıdan gerekli niteliklere sahip olmayan ürünler kalça, bel, omuz ve boyun bölgelerinizde ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına yol açar. İstediğiniz özelliklere sahip bir ofis koltuğu alırsanız, bu koltuğu uzun yıllar keyifle kullanabilirsiniz. Aksi durumda, ofis koltuğunuzu değiştirmek istemeniz kaçınılmazdır.

Ofis bütçenizde gereksiz bir yük oluşturmamak için bu ürünleri almadan önce bazı konulara dikkat etmenizde yarar var. Nitekim, ofis koltuğunuz beden yapınıza ve kilonuza uygunsa, gövdenizin rahat bir duruş içinde kalmasını destekliyor ve hareket etmenizi kolaylaştırıyorsa, motivasyon ve iş verimliliğiniz artacaktır. Ayrıca, fiziksel özellikleri kadar estetik özellikleri bakımından da uygunsa, kendiniz için olduğu kadar çalışma arkadaşlarınız ve misafirleriniz için de güzel bir görüntü yaratacaktır.

Ofis koltuğu alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Piyasada farklı renk, hacim ve fonksiyonlara sahip pek çok çeşit ofis koltuğu bulmak mümkün. Ofislerde en sık rastladığımız koltuk türlerini makam koltuğu, müdür koltuğu, personel koltuğu, çalışma koltuğu, toplantı koltuğu, bekleme koltuğu ve misafir koltuğu şeklinde sıralayabiliriz. Bu türlerin yanı sıra fileli koltuk, ithal koltuk, ergonomik koltuk gibi başka birtakım sınıflamalar da yapılabilmekte. Peki, ofis koltuğu alırken nelere dikkat etmek gerekir? Yazımızın bu kısmında, ofis koltuğu alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Fiyata değil, işleve odaklanmalısınız.

Ofis koltukları bir kere alındığında uzun yıllar kullanılabilecek ürünlerdir. Doğru ürünü bulduğunuza inanıyorsanız, bunu almak için şirket bütçenizden herhangi bir kısıtlamaya gitmemelisiniz. Sırf fiyatı uygun olduğu için ihtiyaçlarınızı karşılayamayan bir ürün aldığınızda, bu sizi mutsuz edecektir ve bir süre sonra ofis koltuğunuzu değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ki bu da şirket bütçenizde gereksiz bir yük oluşması demektir. Bu nedenle, ofis koltuğu alışverişlerinizde bütçenizi biraz esnek tutmanızda yarar var. En iyi ofis koltuğu en ucuzu değil, ihtiyaçlarınıza en uygun olanıdır.

Renk ve tasarımı ofis mobilyalarınızla uyumlu olmalı.

Ofis dekorasyonu içinde konsept bütünlüğü sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu bütünlüğü sağlamak için ofis mobilyalarınızın renk ve tasarım özelliklerine dikkat etmelisiniz. Bu bağlamda, ofis mobilyalarınızı set şeklinde almanız daha kolay bir çözüm olacaktır. Fakat, çeşitli nedenlerle setin içindeki ofis koltuğunu almak istemiyor veya ofis koltuğunuzu değiştirmek istiyorsanız, ofis mobilyalarınızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Renk ve tasarım bakımından uygun özelliklere sahip ofis koltukları, ofisinizde görüntü kirliliği oluşmasını önler.

Ergonomik özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Ofis koltukları yalnızca estetik özellikleri bakımından değil, aynı zamanda ergonomik özellikleri bakımından da farklı özelliklere sahiptir. Ergonomik açıdan gerekli niteliklere sahip ürünler bel, sırt ve boyun sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Nitekim, ofis koltuğumuza oturduğumuzda kalça, bel ve çevresindeki kaslarda kasılma başlar ve kalkıncaya kadar bu kasılma devam eder. “S şeklinde” bel desteğine sahip ofis koltukları, kasların fazla zorlanmasını önler ve kalkış sırasında daha kolay hareket etmemize yardımcı olur. Ofisinizde masa başı işlerde uzun süreler çalışıyorsanız, ofis koltuğunuzun ergonomik özelliklerine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kumaş, deri ve sünger kalitesi yüksek olmalı.

Ofis koltuklarının dış yüzeyinde kullanılan malzemenin niteliği ve kalitesi, bu ürünleri kullanım süremizi doğrudan etkilemekte. Üzerinde saatlerce oturacağımız bir koltukta sürtünme nedeniyle yırtılma veya çatlama oluşmamalı, sünger kısmı koltuk şasesine karşı kalçamızı iyi bir şekilde desteklemeli. Koltuğunuzun kumaş, deri ve sünger kalitesi standartların altındaysa, kısa sürede erime oluşabilir ve koltuğunuzu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Yüzeyinde yırtılma veya çatlama oluşan koltuklarda oturma konforu sağlamak için minder gibi yardımcı ürünler kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat koltuk üzerindeki hareket miktarına bağlı olarak minderde oluşan kayma nedeniyle oturma konforunuz bozulabilir.

Koltuk şasesi ve yükseklik mekanizması dayanıklı olmalı.

Ofis koltuğunuzu dik pozisyonda kilitlemek isteyebilir veya yüksekliğini vücut şeklinize göre gün içinde değiştirmek isteyebilirsiniz. Aynı kolla yükseklik ayarı yapabilen koltuk şaseleri, daha kolay ve pratik çözümler sunmakta. Ofis koltuğunuzun şasesi ve yükseklik mekanizmasının kaliteli malzemelerden üretilmiş olması çok önemli. Bu kısımlarda genellikle metal, ahşap ve plastik malzemeler kullanılmakta. Kaliteli mekanizmaya sahip ürünleri uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu kısımlar bozulması durumunda tamir edilebilir olsa da iş temponuzu yavaşlatmamalı. Şasenin üzerindeki sünger kısmın uzun süreli kullanımlar için uygun özellikte yüksek dansite sünger olmasına dikkat etmelisiniz.

Kolçak, piston, amortisör ve hidroliği sağlam olmalı.

Ofis koltuklarında oturma konforunu arttıran bazı özel kısım ve mekanizmalar vardır. Bunlar içinde kolçak, kollarımızı koymamız için tasarlanan özel kısımdır. Bazı koltuk modellerinde kolçak kısmı ayarlanabilir özellikte. Koltuk seçiminiz bu yöndeyse, mekanizmasının kaliteli malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Kolçak mekanizmalarında genellikle demir, krom, alüminyum, poliüretan ve plastik kullanılmakta. Vücut ağırlığınızla uyumlu bir şekilde, bu malzemelerden en uygununu tercih ederseniz ofis koltuğunuzu daha uzun süreler sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ofis koltuklarındaki piston, amortisör ve hidrolik ise vücut ağırlığının dengeli bir şekilde dağıtılmasını sağlayan ve koltuk üzerindeki harekete yardımcı olan özel mekanizmalardır. Bunlar içinde piston, amortisöre inme ve kalkma hareketi verir, dışa doğru çekilerek yaylanma hareketi sağlar. Amortisör, ofis koltuğunu yukarı ve aşağı hareket ettirmeyi ve kendi ekseni etrafında 360 derece döndürmeyi sağlar. Hidrolik ise koltuk yüksekliğini destekler ve dengeyi sağlar. Ofis koltuğunuzun piston, amortisör ve hidroliği dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalı ve sessiz çalışabilmeli. Koltuğunuzda beşik hareketi yaptığınızda bu parçalardan ses gelmemeli.

Koltuk ayakları ve tekerleri kaliteli olmalı.

Koltuk ayakları ve tekerleri, vücudunuzun tüm ağırlığını taşıması bakımından ofis koltuğunuzun en önemli bileşenleri arasında. Makam, müdür, personel ve çalışma koltukları, genellikle ahtapot ayaklı üretilmekte. Fakat ofis mobilyalarınızla uyum sağlamak için demir, alüminyum, plastik veya ahşap koltuk ayaklarını da tercih edebilirsiniz. Koltuk tekerleri arasında en sık karşılaşılan türler ise krom, plastik, ahşap, vidalı, pimli ve şapkasız tekerler şeklinde sıralanabilir. Bunlar arasında en uygun olanını seçmek için acele etmemeli, en iyi ürünü bulana kadar sabırlı olmalısınız.

Yeşil Ofix’le henüz tanışmadınız mı?

Ofis koltukları konusunu ele aldığımız ve alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da hizmete açtığımız Yeşil Ofix kategorimizden biraz bahsetmek istiyoruz. WWF Yeşil Ofis Programı‘nı tamamlayarak yeşil ofis diplomasını alan ilk online ofis marketi Ofix.com‘da oluşturduğumuz Yeşil Ofix kategorisinde, tüm doğa dostu ofis sarf malzemelerini bir araya getirdik. Kırtasiyeden gıdaya, temizlik ürünlerinden ofis mobilyalarına kadar 150’den fazla doğa dostu ürünü bu kategoride kolayca bulabilir, ofisinizi yeşil ofis haline getirebilirsiniz. Ofiste küçük bir adım atın, doğada büyük fark yaratın!

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Özellikle bel sorunlarının önüne geçmek için ofis koltuğu seçerken dikkatli olunmalıdır.

  2. Terleteceğini düşündüğünüz hiçbir koltuğu almayın. Rahatlık da önemli. Koltuk iyi olmazsa ofis çalışanlarının vay haline..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir