Ofis masası nasıl düzenlenir?

Ofiste geçirdiğimiz süreyi daha kaliteli hale getirmek için almamız gereken önlemlerin başında ofis masa düzeni geliyor. Dağınık bir masada çalışmak zaman ve emek bakımından birçok kayba yol açtığı gibi, yaptığımız işlerin başarısına da gölge düşürebilir. Ofis masa düzeni konusunda geliştireceğimiz pratik çözümler, iş yaparken bize zaman kazandırır, dikkatimizi işlerimize odaklamamıza yardımcı olur. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofis masa düzeni konusunu ele alacağız.

Ofis masa düzeni niçin önemlidir?

Ofis masa düzeni, işte verimlilik sağlamanın olmazsa olmazlarından biri aslında. Dağınık bir çalışma ortamı, başta dikkatsizlik ve zaman kaybı olmak üzere motivasyonu düşüren pek çok soruna yol açıyor. Dikkatinizi dağıtan her şey, işinize yoğunlaşmanızı engeller ve işlerin uzamasına yol açar. Dağınık ortamlarda sürdürülen işler, öfke ve stres kontrolünü olumsuz etkiler. Dağınık ofis masaları, iş ilişkilerine de zarar verir. Çalışma ortamlarıyla ilgili yapılan araştırmalara göre, ofis masası dağınık yöneticilerin çalışanlar üzerinde etki gücü daha az. 

Ofis masa düzeni konusunda yapılan yakınmalar içinde en önemlilerinden biri ise zaman yetersizliği olsa gerek. Aslında, bu konuda fazla zamana ihtiyacımız yok. Gerekli özeni gösterdiğimizde, ofis masamızı olması gerektiği şekilde kolayca düzenleyebiliriz. Üstelik, düzensiz ofis masalarının hem mesaimizden, hem de ömrümüzden ne kadar zaman çaldığına bakarsak, düzen için harcayacağımız sürenin ne kadar kısa olduğuna çok şaşırabiliriz. Ofiste masa düzeni sağlayamadığımız sürece ofis eşyalarını bir yerden alıp başka bir yere koymak çözüm üreten bir yaklaşım değil.

Ofis masa düzeni nasıl sağlanır?

Ofis masa düzeni için temel kural, masa yüzeyini en işlevsel ve estetik şekilde düzenlemektir. Bu amaçla ilk olarak, masanızdaki lüzumsuz her şeyi kaldırmalısınız. Masanızda işinizle ilgili en gerekli araçlar kaldığında, alan bölümlemesi yapabilirsiniz. Bu konuda masaüstü organizerler, evrak rafları ve magazinlikler çok işinize yarayacaktır. En sık kullandığınız araçları en yakına, daha az kullandığınız araçları ise daha uzağa yerleştirmelisiniz. Ortaya çıkan serbest alanları ise çeşitli süs ve aksesuarlarla değerlendirebilirsiniz. Fakat, bu konuda da abartıya kaçmamanız gerekir.

Ofis masanızda lüzumsuz hiçbir şey bulundurmayın. 

Ofis masamızda “lazım olunca kullanırız” diyerek bazen öyle lüzumsuz şeyler bulundurabiliyoruz ki, bunları en son ne zaman kullandığımızı hatırlayabilene aşk olsun! Ne var ki, hemen tüm işlerini online olarak yapan bir arkadaşımızın masasında zımba veya delgeç gördüğümüzde, buna bir anlam vermekte güçlük çekebiliriz. Fakat, bazen kendi masamızda hiç kullanmadığımız öyle çok ofis malzemesi birikebiliyor ki, bunları fark ettiğimiz anda ya ihtiyacı olan bir arkadaşımıza vermeli, ya da malzeme dolabına kaldırmalıyız. 

Alan bölümlemesini doğru yapmalısınız.

Ofis masamızı en verimli şekilde kullanmak için alan bölümlemesine çok önem vermeliyiz. Nitekim, notebook veya masaüstü bilgisayarımızın ekran ve klavyesini karşımıza koyduğumuzda, masa yüzeyinde doğal bir eksen belirlemiş oluyoruz. Bu araçlar bizim için temel referans noktasıdır. En sık kullandığımız araçları bilgisayarımıza en yakın yere, daha az kullandığımız eşyaları ise daha uzak yere koymalıyız. Yön konusunda ise net bir şey söylemek güç. Burada önemli olan, masanızın üstündeki araçlara istediğiniz zaman kolay ulaşabilir olmanız. En sık kullandığınız araçları en uzak noktaya koyarsanız, sürekli ayağa kalkıp oturmak zorunda kalırsınız ve bu da size zaman ve enerji kaybettirir.

Masaüstü organizerler, evrak rafları ve magazinliklerden yararlanabilirsiniz.

Ofiste pek çok işimizi online olarak yapsak da bazen yazı araç ve gereçlerini kullanmamız gerekebiliyor. Ofiste en çok kullandığımız kurşun kalemler, tükenmez kalemler, dolma kalemler gibi kalem türleri ve diğer araçlar konusunda masaüstü organizerler, kolay ve ekonomik çözümler sunuyor. Aynı şekilde, pek çok belgeye online olarak erişsek de bazı evrak veya dokümanları elimizin altında bulundurmamız gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda evrak rafları ve magazinlikler, ofis masa düzeni için etkin çözümler sunmakta. Ofis masamızda alan bölümlemesi yaptıktan sonra, bu araçlardan yararlanarak alan verimliliğini sağlayabiliriz.

Evrak raflarınızın üst kısmında, en acil ve en kısa sürede teslim edilmesi gereken dokümanlarınızı bulundurmalısınız. Bu dokümanların yanı sıra toplantı notlarınız gibi önemli notları da üst kısımda saklayabilirsiniz. Önceliği olmayan işler için evrak raflarınızın ikinci ve diğer kısımlarını kullanabilirsiniz. Magazinlikler için de yine, önem sırasına göre bir değerlendirme yapmanız gerekir. İşi biten dosya ve belgelerinizi çeşitli arşivleme araçları ile dolabınızda ilgili dosyaya yerleştirmelisiniz. Unutmayın ki evrak rafları ve magazinlikler kısa süreli kullanımlar için işlevseldir. Bu ürünlerde uzun süre saklayacağınız dosya ve belgeler, bir zaman sonra ofis masa düzeni için engelleyici bir nitelik alabilir.

Masa süs ve aksesuarlarınızda abartıya kaçmayın.

Ofis içinde çalışma süremizin önemli bir kısmı masa başında geçse de ofis masamızda yalnızca ofis araç ve gereçlerini bulundurmamalıyız. Bizi motive eden ve içimizde güzel duygular oluşturan süs ve aksesuarlara da yer vermeliyiz. Renksiz ve tekdüze çalışma alanları, zaman içinde motivasyon düşüklüğüne yol açabilmekte. Fakat, dikkatimizi dağıtacak objelerden kaçınmalı, işimize odaklanmamıza yardımcı olacak objeler seçmeliyiz. Abartıya kaçmadığımız sürece, bu gibi süs ve aksesuarlar zihnimizi açar, yaratıcılık yeteneğimizi besler.

Ayrıca, sevdiğimiz insanlardan aldığımız ofis hediyeleri için de masamızda her zaman bir miktar yer ayırabiliriz. Fakat abartıya kaçıp bize gelen tüm hediyeleri masamıza dizmeye kalkarsak, işimize odaklanmamız zorlaşır. Masamızda bu tür çok sayıda eşya varsa, bunlar arasında seçim yapıp bir kısmını evimizde değerlendirebiliriz. Renk tercihi içinse fazla soluk ve cansız renkler yerine, sıcak ve parlak renkleri tercih edebilirsiniz.

Ofis masanı Ofix’le tekrar düzenle!

Ofis masa düzeni konusunda yardımcı olacak ürünleri online ofis marketini Ofix.com üzerinden temin edebilirsiniz. Sitemizde birbirinden güzel masaüstü organizerler, evrak rafları ve magazinlikler, zımba ve delgeçler, defter ve not kağıtları gibi ürünlerde geçerli çeşitli indirim fırsatları sunuyoruz. Masaüstü organizerler için örneğin Globox metal perfore 4’lü ofis seti güzel bir seçim olabilir. Her ofis çalışanının ihtiyacı olan küp notluk, ataşlık, kalemlik ve çöp kovasından oluşan bu set, özel metal perfore yapısıyla hem dayanıklı, hem de çok şık.

Evrak rafları için Cassa 3’lü hareketli evrak rafları güzel bir seçim olabilir. Kaliteli plastik malzemeden üretilen bu raflar, modern bir tasarıma sahip ve A4 ebatları için uygun özellikte. Rafların hareketli oluşu önemli bir avantaj.

Magazinlikler için Globox plastik magazinlik güzel bir seçim olabilir. Polistirene kristal ve antişok plastik malzemeden üretilen bu magazinlikler 92 mm kapasiteli. Ölçüleri ise 32 x 9 x 23.5 cm. Renk tercihi olarak siyah, beyaz ve kırmızı seçenekleri mevcut olsa da ofislerde en çok mavi renginin tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Zımba ve delgeçler için Mimaks zımba ve delgeç seti güzel bir seçim olabilir. Set içinde X-624/6 zımba makinesi, P-10 delgeç, 24/6 nikel zımba teli var.

Defter ve not kağıtları içinse 3M 102 x 152 mm kanarya sarısı Post-it’ler güzel bir seçim olabilir. Kareli 100 yapraktan oluşan bu ürünler, ofis ortamında hızlı not almak için en ideal ürünler arasında. Yapışkanlı olmaları sayesinde duvar veya değişik yüzeylere kolayca asılıyor, alınan notları sürekli göz önünde tutuyor. 

Ofis masa düzeni konusunda sizlere büyük katkı sağlayacak diğer ürünlerimizi buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir