Ofis Sarf Malzemeleri Piyasasının Nabzını Tuttuk

Ofis sarf malzemeleri piyasası her geçen gün gelişiyor, ofislerin sarf malzemesi ihtiyaçları artıyor ve farklılaşıyor. Ofislerin çay, kahve, fotokopi kağıdı, kartuş ve toner, karton bardak gibi günlük tüketim ihtiyaçlarını karşılamak için yeni satış kanalları ortaya çıkıyor, piyasada rekabet artıyor. Bu rekabette ürün çeşitliliği ve hizmet kalitesini arttırmayı başaran firmalar öne çıkıyor, piyasanın durumunu net bir şekilde görebiliyor. Online ofis marketi konseptiyle sektörde 6. yılını dolduran ve piyasadaki büyümeyle birlikte her geçen gün büyüyen Ofix.com sitemizde kurumsal müşterilerimizin ofis sarf malzemesi alışverişlerine ilişkin olarak çok önemli bir analiz çalışması yaptık. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bu analizin sonuçlarını okurlarımızla paylaşacağız.

İşletmelerin Büyüklüğüne Göre Ofis Sarf Malzemesi Giderleri

Ofix.com üzerinden kurumsal müşterilerimizin yaptığı alışverişleri incelediğimizde, ofislerde kişi başı aylık ofis sarf malzemesi giderlerinin ortalama 60 TL düzeyinde olduğunu görüyoruz. Yaklaşık 12 milyar TL’lik hacme sahip olan ofis sarf malzemeleri piyasasında mikro işletmelerin yıllık masraf ortalaması 2.500 TL düzeyindeyken, KOBİ üstü işletmelerin yıllık masraf ortalamaları 300.000 TL’yi buluyor. En çok tüketilen sarf malzemeleri listesinde ise ilk sırada çay yer alıyor. Çayın ardından karton bardak, Türk kahvesi, şeker, kağıt havlu, fotokopi kağıdı, poşet dosya ve klasör geliyor.

Analizimizde işletmeleri, çalışan sayısına göre mikro, küçük, orta ve KOBİ üstü işletmeler olarak 4 kategoriye ayırdık. Mikro işletmeler olarak ele aldığımız işletmelerde çalışan sayısı 1 ile 9 arasında olup bu işletmelerde yıllık sarf malzemesi giderleri 1.500 TL’den başlayıp 6.000 TL’ye kadar çıkabilmekte. Yıllık masraf ortalaması ise 2.500 TL düzeyinde. Küçük işletmeler, 10 ile 49 arası çalışana sahip işletmeleri kapsıyor. Bu işletmelerin yıllık sarf malzemesi giderleri 7.000 TL’den başlayıp 30.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Yıllık masraf ortalamaları ise 20.000 TL düzeyinde.

Orta işletmeler, çalışan sayısı 50 ile 249 arasında olan işletmelerden oluşmakta. Bu işletmelerde yıllık sarf malzemesi giderleri 32.000 TL’den başlayıp 150.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Yıllık masraf ortalaması ise yaklaşık 75.000 TL düzeyinde. KOBİ üstü işletmeler ise çalışan sayısı 250 ve üzeri olan işletmeleri kapsamakta. Bu işletmelerin yıllık sarf malzemesi giderleri 200.000 TL’den başlıyor, yıllık masraf ortalamaları ise 300.000 TL’yi buluyor.

İşletmelerin Sipariş Adetleri ve Sıklığı

Kurumsal müşterilerimizin Ofix.com‘dan yaptıkları alışverişlerde sipariş adetleri ve sıklığını incelediğimizde, mikro işletmelerin 2-3 ayda bir ürün sipariş verirken orta işletmelerin yaklaşık 15 günde bir sipariş verdiklerini görüyoruz. İşletmelerde sarf malzemesi olarak en fazla çay sipariş verilirken, işletmelerin çalışma alanlarına göre sipariş verdikleri ürünler değişmekte. Örneğin, yazılım şirketlerinin en sık sipariş verdiği ürünler arasında atıştırmalıklar öne çıkıyor. Atıştırmalıkların ardından gazlı veya gazsız içecekler üst sıralarda yer alıyor. Mimarlık ofisleri, noterler, serbest muhasebeci mali müşavirler (SMMM) ve tercüme ofislerinin en fazla sipariş verdiği sarf malzemeleri içinde fotokopi kağıtları, poşet dosyalar, klasörler ve koli bantları ilk sıralarda yer almakta.

Beyaz Yakalılar ile Mavi Yakalıların Çay Tüketim Alışkanlıkları

Yaptığımız analiz çalışmasında, beyaz yakalılar ile mavi yakalıların çay tüketim alışkanlıklarına ilişkin önemli bir sonuca ulaştık. Beyaz yakalıların çoğunlukta olduğu işletmelerde çay için bardak poşet çaylar ile bitki ve meyve çayları daha fazla tercih edilmekte. Mavi yakalıların çoğunlukta olduğu işletmelerde ise dökme çaylar daha fazla tercih ediliyor. Bu işletmelerde ayrıca, kullan-at bardak tüketimi daha fazla. Dolayısıyla beyaz yakalıların çayı cam ya da kupa bardakta, mavi yakalıların ise dökme çayı kullan-at bardakta tüketmeyi tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Piyasanın Nabzını Tutmaya Devam Edeceğiz!

Ofix.com olarak online ofis marketi konseptiyle ofislerin sarf malzemesi ihtiyaçlarını karşılamak için 6 yıldır artan bir ivmeyle sürdürdüğümüz faaliyetlerimize, önümüzdeki süreçte ürün çeşitliliğimizi ve hizmet kalitemizi daha da arttırarak devam edeceğiz. Müşterilerimize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için yaptığımız analizleri genişletecek, ofis sarf malzemeleri piyasasının nabzını tutmaya devam edeceğiz. Ofis alışverişlerinde bizleri tercih eden tüm kullanıcılarımıza Ofix.com ekibi olarak teşekkür ediyoruz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir