Ofis Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizlik yapmak denildiğinde genellikle aklımıza ev temizliği gelir. Haftalık yapılan düzenli temizlikten dip-köşe yapılan detaylı temizliğe, şöyle bir ortalığı toplayıp toz almaktan halıları yıkamacıya göndermeye kadar… Temizliğin kapsamı ihtiyaçlarımıza ve çoğu zaman da enerjimizin durumuna göre değişiyor. Fakat unutulmaması gereken bir şey var ki, o da en az evlerimiz kadar zaman geçirdiğimiz ofislerimizin temizliğidir.

Türkiye’de 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63’üncü maddesinde, haftalık çalışma en çok 45 saat olarak belirlenmiş durumda. Özel sektördeki şirketlerde çalışan kişiler, bir başka tabirle beyaz yakalılar, beklenmedik toplantıları ve ek mesaileri dahil etmediğimizde bile haftanın 5 günü, en az 45 saatlerini ofiste geçiriyorlar. Bu durum, ofislerimizin de en az evlerimiz kadar titiz bir şekilde temizlenmeye ihtiyacı olduğunu bize gösteriyor.

Büyük bir plazanın en gösterişli ofisi veya küçük, sevimli bir apartmanın içindeki paylaşımlı ofis… İş yerinizin yapısı nasıl olursa olsun, düzenli ve temiz olmalıdır. Zira bu durum çalışan kişilerin beden ve ruh sağlığı kadar, çalışma verimliliklerini de etkiliyor. Yapılan çalışmalar, hijyenik olmayan ve dağınık ortamların, orada bulunan kişilerin odaklanmalarını negatif yönde etkilediğini ve streslerini artırdığını gösteriyor.

Başlangıç: Havalandırma

Çalışanların, günde en az 8 saat geçirdiği ofislerin temiz olması için, öncelikle düzenli olarak havalandırılması gerekiyor. Nefes alıp vermek, gözle görülmese de sürekli olarak buhar oluşturur. Ofislerimizde kalabalık bir ortam olduğunu düşünürsek, hava kirliliğinin tetiklediği astım, baş ağrısı, alerji ve sinüzit gibi rahatsızlıkların etkileri çalışma ortamlarımızda daha kolay hissedilebilir. Tam da bu sebeplerden dolayı, ofisinizi belirli aralıklarla havalandırmanız, aynı zamanda daimi bir hava sirkülasyonu için de havalandırma deliklerini temiz tutmalısınız.

Belki de iş yerinizde akşamüstüne doğru gelen baş ağrısı ve iç sıkılması, azalan temizi hava miktarıyla doğru orantılı olabilir. Neyse ki artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Cam Temizliği

Hazır ofisi havalandırmak için camları açmışken, onları silmekle devam etmeye ne dersiniz? Farkında olmasanız da camların dış yüzeyi, değişen hava koşullarına bağlı olarak uçuşan toz ve kirler sebebiyle ofisinizde en hızlı kirlenen yerlerden biridir. ‘’Camların temiz olması gerçekten önemli mi?’’ diye soracak olursanız, ofisinize gelen ışık kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Zira kirlenen camlar, dışarıya baktığınızda size net olmayan bir manzara sunarken, aynı zamanda ofisinize gelen güneş ışığının da içeriyi tam olarak aydınlatmasını engeller. Bu da daha karanlık ve kasvetli bir çalışma ortamı demektir. Eğer ofisinizin camlarını en iyi nasıl temizleyebileceğinizi merak ediyorsanız, ofix.com’daki cam temizleme ürünlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Perdeler

Eğer varsa, ofisinizdeki perdeleri düzenli aralıklarla yıkamanız oldukça önemlidir. Zira perdeler, içerideki ortamın kokusunu ve havasını doğrudan etkiler. Ferah kokan deterjan ve yumuşatıcı kullanarak, siz de ofisinizin havasını tazeleyebilirsiniz.

Süpürmek ve Toz Almak

Temizlik denildiğinde çoğumuzun kulağına bir süpürge sesi gelmeye başlar. Zira farkında olmasak da dışarıdan kapalı bir mekana geldiğimizde, başta tozlar olmak üzere dışarıdan bir sürü şey taşırız. Ofis temizliği yapılırken unutulan noktalardan birisi de yalnızca görünen yerlerdeki tozları süpürmek veya almaktır. Oysaki masanın arkasında kalan dar kısım, pek de kullanılmayan tezgahların rafları ve benzeri göz önünde olmayan alanlar, diğer yerlere göre oldukça nadir temizlendikleri için çok fazla toz ve kir tutabilirler. Artık, ofis temizlendikten birkaç gün sonra etrafta uçuşan ve ‘’Nereden çıktı bunlar?’’ dediğiniz tozların kaynağını öğrendiniz. Zira göz önünde olmayan bu tozlar uçuşarak etrafa yayılıyor ve ofisinizi temizlemiş olsanız bile tekrar temizlemenizi gerektiriyorlar. Toz alırken unutmamanız gereken bir diğer konu ise, temizlediğiniz malzemeye uygun temizlik malzemesi kullanmak olacaktır. Cam bir sehpayı ve deri bir mobilyayı aynı malzeme ile temizlemek yeterli hijyeni sağlamakta sorun yaratabileceği gibi, ofisinizdeki eşyaların yıpranmalarına neden olabilir. Buraya tıklayarak Ofix.com’un temizlik ürünleri sayfasındaki kategorilere göz atabilir ve ihtiyacınız olan ürünleri sipariş edebilirsiniz.

Duvardaki Lekeler

Duvardaki iz ve lekeler, çoğu zaman göz ardı edilir. Eğer temiz ve ferah bir ofis ortamı yaratmak istiyorsanız, bu iz ve lekelerden kurtulmanız gerektiği bir gerçek. Duvardaki kirleri çıkarırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, duvarın kendi boyasına zarar vermemektir. Ilık suya ekleyeceğiniz bulaşık deterjanı, duvardaki kirleri çözmeye yetecektir. Eğer duvarda kurşun kalem veya mürekkep lekesi varsa, melamin köpük silgisi ile nazikçe silmeyi deneyin. Aslında duvardaki lekeri çıkarmanın o kadar da zor olmadığını fark edeceksiniz.

Dolap ve Çekmeceler

Gün içerisindeki telaştan dolayı elimize geçen şeyleri dolap ve çekmecelere koyabiliyor, aslında bir nevi elimize geçenleri ortadan kaldırıyoruz. Tam da bu sebepten dolayı, belirli aralıklarla dolap ve çekmecelerin içini boşaltabilir ve sildikten sonra tekrar düzenleyerek yerleştirebilirsiniz. Böylece dolap ve çekmecelerin daha temiz olmalarını sağlarken, eşya ve gereçlerinizi düzenleyerek yerleştirdiğiniz için kritik zamanlarda her şeyi daha kolay bulabilirsiniz. Bu noktaları temizlerken, mobilyaların kendi yapılarına zarar vermemek için doğru temizlik malzemelerini seçmeyi unutmayın.

Lavabo

Ofiste çalışan kişi sayısına göre en fazla temizlenmesi gereken yerlerden biri olan lavabolar, hijyen konusunda en fazla hassasiyet gösterilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Lavabolarda hijyeni sağlamanın yolu ise basit, düzenli temizlik ve doğru ürün kullanımı. Lavabolar için üretilen edilen temizlik malzemeleri, içeriklerindeki yoğun etken maddeler ve lavabolardaki kirleri hızlıca giderirler. Bu etken maddelerin ofisteki çalışanların sağlığına zarar vermemesi için, lavaboların temizlendikten bir süre sonra kullanıma kapatılıp havalandırılmaları gerekiyor.

Mutfak Temizliği

Ofislerin dinlenme ve sosyalleşme noktaları olan mutfaklar, yine çalışan kişi sayısı ile de bağlantılı olarak en çabuk dağılabilen ve kirlenen yerlerin başında geliyor. Diğer noktalara göre daha sık temizlenmesi gereken mutfaklarda gerçek bir hijyen sağlamak için, mutfaklar için üretilen yüzey temizleyiciler ve kir sökücüler bulundurmayı ihmal etmeyin. Her ne kadar ofisteki diğer bölümlerde temizlik belirli periyotlarla yapılıyor olsa da söz konusu mutfak olduğunda, anlık müdahalelerin hayat kurtardığını unutmayın. Dolayısıyla mutfak için aldığınız temizlik malzemelerini, mutfağın yakınında bir yerde konumlandırarak gerektiğinde hemen kullanılmalarını sağlayabilirsiniz.

Ofis Düzeni

Ofisleri temizlemek nispeten uzun sürse de kirlenmeleri bundan çok daha hızlıca olabilir. Ofisinizde yaptığınız temizliğin daha kalıcı ve uzun süreli olması için ofisin içerisinde bir düzen yaratmalısınız. Örneğin doğru yerlere, ihtiyaçlara uygun boyutlarda çöp kovaları konumlandırmalı ve gerektiğinde derhal yeni çöp poşeti takılmasını sağlamalısınız. Şimdi buraya tıklayarak ofisiniz için en uygun çöp kovaları ve çöp torbalarına ulaşabilirsiniz. Sağlayacağınız bu düzen sayesinde, ofisteki günlük telaşın yaptığınız temizliğin önüne geçmesini önleyebilir ve içerisinin daha uzun süre temiz ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz.

Oda Kokusu

Harika bir temizlik sağladığınız ofisinizde artık tek bir şeye ihtiyacınız var, oda kokusu! Temizliği taçlandıracak ve ortamın havasını değiştirecek bir oda kokusu kullanarak, daha keyifli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. Kullanacağınız oda kokularını belirli aralıklarla değiştirmeyi unutmayın. Ofis temizliğine dair ihtiyacınız olan her şey için şimdi buraya tıklayarak ofix.com’dan sipariş verebilirsiniz!

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir